בסיס חיל אוויר בלוב הכריז נאמנות לגנרל הנלחם באיסלאמיסטים

ההצהרה של בסיס חיל האוויר בעיר טוברוק מצביעה על התרחבות התמיכה בגנרל בדימוס חפתר, יממה לאחר שהשתלט על הפרלמנט והשהה את פעולתו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

בסיס חיל האוויר בעיר טוברוק שבמזרח לוב הצטרף היום (שני) לכוחותיו של הגנרל בדימוס חליפה בלקסאם חפתר, שהבטיח להילחם במורדים האיסלאמיסטים במדינה ובממשל המרכזי החלש המאפשר להן לפעול. בהצהרה נמסר כי הבסיס וחייליו רוצים להילחם בקיצוניים. חמושים מצויידים היטב הנאמנים לגנרל חפתר הסתערו אתמול על הפרלמנט בטריפולי, השהו את פעולתו ומסרו את סמכויותיו לגוף בן 60 חברים הכותב את החוקה של לוב.

היום בבוקר גינתה ממשלתה הזמנית של לוב את המתקפה שבה, לפי דווחים, שני בני אדם נהרגו. "הממשלה מגנה ביטוי דעות פוליטיות באמצעות כוח מזויין", אמר שר המשפטים של לוב, סלאח אל־מרחאני, "אנחנו קוראים לסיים באופן מידי את השימוש בארסנל הנשק הצבאי, וקוראים לכל הצדדים לחזור לדיאלוג ולפיוס", הוסיף.

ההתפתחות בטוברוק משמעותית על אף שלא ברור לכמה תמיכה זוכה חפתר בקרב יחידות הצבא הרגילות של לוב והמיליציות החזרות שהדיחו את מועמר קדאפי ב–2011. חפתר מציג עצמו כלאומן השם לו למטרה להשיב את הסדר במדינה ולהילחם באיסלאמיסטים, שלטענתו השתלטו על המדינה ופותחים את דלתותיה לקיצונים המושפים מאל־קעדה.

כלי רכב עם מקלעים ברחובות טריפולי, ליד בניין הפרלמנט

יו"ר הפרלמנט נורי אבו שאהמיין, פוליטיקאי המזוהה עם האיסלאמיסטים, קרא היום לקבוצה משמעותית של מיליציות איסלאמיסטיות ברובן, הנקראת "המגן המרכזי של לוב", להגיע לטריפולי כדי להגן עליה מכוחותיו של חפתר.

בסוף השבוע, תקפו כוחותיו של הגנרל קבוצות איסלאמיסטיות בעיר בנגאזי שבמזרח המדינה, ובקרבות נהרגו יותר מ–70 בני אדם. טריפולי היתה שקטה יחסית היום, ורוב האנשים נותרו בבתים לאחר הלחימה אתמול, בה נהרגו שני בני אדם. נמל התעופה בטריפולי נותר פתוח, אך הרשויות האריכו את סגירת הנמל בבנגאזי בשבוע בשל האלימות. סעודיה סגרה את שגרירותה בטריפולי ופינתה את צוותה הדיפלומטי בשל החשש הביטחוני, וטורקיה סגרה את הקונסוליה בבנגאזי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ