כהונת נשיא לבנון הסתיימה, אך טרם נמצא מחליף

המשבר הוא האחרון במערכת הפוליטית הלבנונית השבירה, הנאלצת להישען על הסכמים בין שלל המפלגות, עדות - ובין תומכיהן הזרים

בן האברד
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן האברד
ניו יורק טיימס

נשיא לבנון, מישל סולימאן, נופף בשבת האחרונה למצלמות הטלוויזיה ולאישים שהתאספו סביבו, לכבוד טקס הפרידה שלו מארמון הנשיאות. היה זה יומו האחרון בכהונתו כנשיא, שנמשכה שש שנים. סולימאן משאיר אחריו ריק פוליטי, תוצאה של כישלון הכוחות הפוליטיים במדינה להגיע להסכמה בנוגע לזהות מחליפו.

משרת הנשיא הבלתי־מאוישת היא המשבר האחרון במערכת הפוליטית הלבנונית השבירה. כדי לתפקד, על המערכת להישען על הסכמים בין שלל המפלגות, עדות, ולא אחת בין תומכיהן הזרים.

בשנים האחרונות גבר הקושי להגיע להסכמים כאלה, שכן הפוליטיקאים במדינה תומכים בצדדים היריבים במלחמת האזרחים בסוריה - כמה מהם הביעו את תמיכתם בנשיא בשאר אל־אסד ואחרים תומכים במורדים המבקשים את הדחתו.

סולימאן, בסוף השבוע

פילוגים נוספים התרחשו בעקבות החלטת חיזבאללה לשלוח לוחמים לסייע לאסד ולאבטח את הגבול שתי המדינות. אויבי חיזבאללה טוענים שהמעשים האלה רק מגבירים את המתחים בין הפלגים במדינה, ועלולים לסכן את היציבות הפנימית בלבנון.

סולימאן התייחס לסוגיה זו בנאום הפרידה שלו ששודר בטלוויזיה, והציע סדרה של רפורמות פוליטיות. בין היתר, קרא סולימאן ללבנונים להתאחד ולא להתערב בבעיותיהן של מדינות אחרות. לדבריו, השמירה על האחדות הלאומית "מאלצת אותנו שלא להתערב בבעיות של המדינה השכנה, ולא חשוב עד כמה היא יקרה לנו". סולימאן הוסיף ואמר: "אנו צריכים להתרחק ללא היסוס מכל דבר שעלול לפלג את שורותינו". עוד קודם לכן קרא סולימאן לחיזבאללה לגלות גמישות רבה יותר בעניין החזקת מיליציה קבועה, וקרא ללבנון שלא להיאחז בכוח ל"נוסחאות קפואות".

בתגובה מסר חיזבאללה שסולימאן "אינו מסוגל להבדיל כבר בין עץ לזהב". איש מבעלי התפקידים בחיזבאללה לא השתתף בטקס הפרידה בסוף השבוע. נעדרו ממנו גם כמה מבעלי בריתם הפוליטיים.

תפקידיו של סולימאן יועברו בינתיים לממשלה שכוננה בפברואר, לאחר שהקמתה התעכבה במשך שנה כמעט בגלל מריבות דומות. הממשלה היתה אמורה לארגן בחירות לפרלמנט מאוחר יותר השנה, אך קודם לכן המדינה זקוקה לחוק בחירות חדש כדי לקיים אותן. לא ברור כמה זמן יימשך התהליך הזה. בעבר התנהלה לבנון בלא נשיא במשך חודשים ארוכים.

היעדרו של נשיא מותיר את הנוצרים המרונים בלבנון בלא נציגם הפוליטי הבכיר ביותר. על פי ההסכם מ-1990, ששם קץ למלחמת האזרחים שנמשכה 15 שנים - על הנשיא להיות נוצרי־מרוני, יו"ר הפרלמנט מוסלמי־שיעי וראש הממשלה מוסלמי־סוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ