אי-פי

אזרחי אפגניסטאן הולכים היום (שבת) להצביע בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות, שבו מתמודדים שני מועמדים עם הבטחות דומות: שיפור היחסים עם המערב ומלחמה בשחיתות, וכמובן המשך המאבק בטליבאן בזמן נסיגת הכוחות הזרים מהמדינה בסוף השנה, ואחריה.

טליבאן איים לשבש את ההצבעה, ובמשך היום היו עשרות מתקפות אלימות, בהן נהרגו לפחות 20 אזרחים, 11 שוטרים, 15 חיילים ועובד של ועדת הבחירות. בנוסף, נהרגו 19 מורדים, כך מסר משרד הפנים. ובכל זאת, החשש ממתקפה בהיקף גדול התבדתה, והבחירות עברו בשקט יחסי. למרות איומי טליבאן, הצביעו בבחירות 60% מבין 12 מיליון בעלי זכות ההצבעה. שיעור ההצבעה היה כה גבוה, שב–333 קלפיות נגמרו פתקי ההצבעה, מה שהוביל למורת רוח בקרב המצביעים. ועדת הבחירות מסרה כי פתקים נוספים חולקו בהמשך.

שני המתמודדים הם עבדוללה עבדוללה, שר החוץ לשעבר, ואשרף גאני אחמדזאי, שר האוצר לשעבר ובכיר לשעבר בבנק העולמי. רבים כבר ציינו כי ההבדל הבולט ביניהם הוא באישיותם ולא במדיניות שהם מציעים. תוצאות ראשוניות יתפרסמו ב-2 ביולי, והתוצאות הסופיות יימסרו ב-22 ביולי.

אזרחית אפגנית עם הדיו על אצבעה, המסמן שהצביעה בבחירותצילום: AFP

שניהם התחייבו לחתום על הסכם הביטחון עם ארצות הברית, שהנשיא הנוכחי חמיד קרזאי בחר לא לחתום עליו לפני הבחירות. ההסכם יאפשר לכמעט 10,000 חיילים אמריקאים להישאר באפגניסטאן לשנתיים נוספות כדי לצאת למבצעים נקודתיים במלחמה נגד הטרור ולהמשיך לאמן את המשטרה ואת הצבא של אפגניסטאן, ולייעץ לבכירי מערכת הביטחון המקומית.

מצביעים רבים אמרו כי הם מצפים לחתימת ההסכם לאחר שראו מה הקיצונים המוסלמים עלולים לעשות בארצם, לאור השתלטות "המדינה האיסלאמית בעיראק וסוריה הגדולה" (דאע"ש) על חלקים גדולים מעיראק בשבוע האחרון – שלוש שנים לאחר נסיגת חיילי ארה"ב מהמדינה. אז ניסתה הממשלה העיראקית, שבה שולט הרוב השיעי, להגיע להסכמה עם ארה"ב על השארת כוח צבאי אמריקאי, אך הצדדים לא הצליחו להגיע לעמק השווה.

"עיראק בוערת", אמר עבאס רזאיה, בעל חנות בן 36, לאחר שהצביע במסגד במערב קאבול, עיר הבירה. "אנחנו צריכים חיילים זרים לפי שעה. אחרת ההיסטוריה של מלחמת האזרחים תחזור על עצמה, ואפגניסטאן תידרדר עוד יותר מעיראק", הוסיף.

עבדוללה עבדוללה, המועמד המוביל בבחירות לשנאות אפגניסטאן, לאחר שהצביעצילום: REUTERS

המועמד אחמדזאי אמר לאחר שהצביע כי הוא "האדם הנכון להביא שלום וביטחון לאפגניסטאן". הוא ועבדוללה עלו לסיבוב השני לאחר שאף אחד משמונת המועמדים בסיבוב הראשון לא הצליח להשיג 50% מהקולות לפחות. עבדוללה נחשב המועמד המוביל, מאחר שקיבל 45% מהקולות בסיבוב הראשון; אחמדזאי זכה למיכת 31.6% מהמצביעים, והגיע למקום השני. בשבועות האחרונים הם נלחמו, בין היתר, על תמיכת ששת המועמדים שהפסידו בסיבוב הראשון.

עבד אל-חכים, איש עסקים בן 25, אמר כי הצביע עבור עבדוללה בשני הסיבובים, וכי יש לו ציפיות גבוהות ממנו: "אני רוצה שהוא יסלק את השחיתות ואת גידול הפרגים (המשמשים לייצור אופיום) ויביא ביטחון. אין ספק שהוא צריך לחתום על הסכם הביטחון עם ארה"ב. אין לאפגניסטאן כלכלה, ויש לה מצב ביטחוני רע מאוד".

לקראת הסיבוב השני הגבירו הטליבאן את התקיפות שלהם, וגם הזהירו את הציבור מהגעה לקלפיות. אולם, עד שעות הצהריים דווח רק על תקריות נקודתיות ולא משמעותיות. כוחות הביטחון חיפשו כלי נשק ואמצעי לחימה על גופם של המצביעים לפני שאלה נכנסו לתחנות ההצבעה, והקימו מחסומים מסביב לקאבול, כדי לסרוק את כלי הרכב הנכנסים לעיר הבירה.

מטען שהוחבא בפח אשפה התפוצץ שעה לפני פתיחת הקלפיות ברובע במערב קאבול, ובמקום אחר בעיר פגעה רקטה, אך לא דווח על נפגעים. מטען אחר התפוצץ ליד תחנת הצבעה בפאתי הבירה.

חמיד קרזאי, נשיא אפגניסטאן היוצא שנאסר עליו בחוקה להיבחר בשלישית למשרה, הצביע בבית ספר ליד ארמון הנשיאות וקרא לאזרחי המדינה להשתתף בבחירות: "היום ההצבעה שלכם תוביל את אפגניסטאן לעתיד טוב יותר, לממשלה טובה יותר ולחיים טובים יותר. זהו עוד צעד קדימה לאפגניסטאן במעבר לביטחון, לקדמה וליציבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ