חמישה הרוגים בלוב בעת הבחירות לפרלמנט המתקיימות היום

ההורגים בעימותים בעיר בנגאזי הנפיצה; זו הפעם השלישית שאזרחי לוב מצביעים מאז הודח קדאפי; הצבא והמשטרה חלשים אל מול המליציות הרבות הפועלות במדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

פחות משליש מאזרחי לוב בעלי זכות ההצבעה הגיעו לקלפי עד שעות אחר הצהריים המאוחרות היום (רביעי), בבחירות לפרלמנט הנערכות תחת איום באלימות. הבחירות אמורות להוות מהלך מפתח במדינה העשירה בנפט, הנמצאת בכאוס פוליטי ובחוסר יציבות מתמיד, בעיקר בגלל היעדר כוח צבאי או משטרה.

שיעורי ההצבעה נמוכים בהרבה מאלה של שנת 2012, אז נערכו הבחירות החופשיות הראשונות במדינה ביותר מ-40 שנה. ועדת הבחירות המרכזית מסרה ש-1.5 מיליון איש רשומים כמצביעים ויכולים להצביע באחת מ-4,476 הקלפיות ברחבי המדינה, שם הם יבחרו 200 חברי פרלמנט.

מאז שקדאפי הודח לאחר מלחמת האזרחים ב-2011, הלובים הצביעו לפרלמנט ב-2012, ובשנה שעברה הם בחרו בוועדה בת 60 איש שתפקידה לנסח את חוקת לוב החדשה. בשנה שעברה השתלט ארגון מורדים לובי על נמלי הנפט המרכזיים של לוב ובשלב מסוים אף החל למכור נפט ברשות עצמו. לאחר משא ומתן איתם, שב הנפט של לוב לרשות הממשלה.

צילום: AFP

מתיחות רבה הורגשה בעיר השנייה בגודלה בלוב, בנגאזי, שם נהרגו היום חמישה בני אדם בעימותים. הגנרל הפורש, חליפה חפתר, מנהל קרב נגד מליציות איסלאמיסטיות. מאז שחפתר החל את המבצע שלו, ב-16 במאי, המכונה "כבוד לוב", כמעט בכל יום יש במקום עימותים, הכוללים מטעני חבלה ויריות גם בשכונות מגורים. בשבועות האחרונים, כוחותיו של חפתר פוצצו את מחנות המליציות, שבתגובה תקפו את כוחותיו כולל ניסיון התנקשות בחפתר עצמו, שגרם למותם של ארבעה אנשים, אבל הותיר אותו בחיים.

גם פעילת זכויות האדם סאלווה בוגאגיס, שלקחה חלק במהפכה שהביאה להדחתו של קדאפי, נורתה למוות על ידי חמושים בבגנאזי. "גברים שזהותם לא ידועה, במדי צבא, תקפו את בוגאגיס בביתה ופתחו באש לעברה", מסרו מקורות במדינה. היא הובהלה לבית החולים במצב אנוש, ולאחר זמן קצר נקבע שם מותה.

במארס השנה, ראש הממשלה של לוב, עלי זיידאן, עזב את המדינה שעות לאחר שהפרלמנט הדיח אותו בהצבעת אי אמון. זיידאן היה ראש הממשלה הראשון במדינה שנבחר באופן דמוקרטי, ושנאבק במשך 15 חודשים לעצור את הידרדרות המדינה לכאוס. אחריו שלט עבדאללה א־ת'יני שהתפטר באפריל, אחרי שמשפחתו הותקפה, ומי שהפרלמנט בלוב קבע כמחליפו - אחמד מייתוק - לא אושר על ידי בית המשפט העליון.

צילום: AFP
צילום: REUTERS

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ