שיתוק בפרלמנט העיראקי: התפזר מבלי לבחור ממשלה

המבוי הסתום הפוליטי עלול להחריף את את אי היציבות השוררת בעיראק בעקבות המרד האיסלאמיסטי. 2,417 הרוגים במדינה ביוני

אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי ו"הארץ"

הכינוס הראשון של הפרלמנט העיראקי מאז הבחירות באפריל הסתיים היום (שלישי) תוך זמן קצר, לאחר שחברי הפרלמנט לא בחרו יו"ר חדש לפרלמנט. בחירת היו"ר אמורה היתה להיות הצעד הראשון לקראת הקמת ממשלה חדשה במדינה הנאבקת בשבועות האחרונים בהתקוממות איסלאמית המאיימת לפלג אותה. יו"ר הפרלמנט בפועל, מאהדי אל-חפיד, פיזר את הישיבה משום שמרבית המחוקקים הסונים והכורדים לא שבו לאולם לאחר הפסקה קצרה, והפרלמנט נותר ללא מספר המשתתפים המינימלי לקיום אסיפה.

המבוי הסתום בא לאחר ימים ניסיונות תיווך פוליטיים, בעוד הקבוצות הפוליטיות השונות מנסות להחליט על זהותם של ראש הממשלה, הנשיא ויו"ר הפרלמנט. המנהיג הדתי השיעי של עיראק, עלי אל-סיסטני, קרא למחוקקים בשבוע שעבר להסכים על שלושת המינויים לפני הישיבה היום, בתקווה למנוע חודשים של מאבקים פוליטיים שיכולים להחריף את חוסר היציבות במדינה. אך הכינוס היום מנע את התקווה לפשרה ולהקמה מהירה של ממשל אחדות.

ראש הממשלה הנוכחי, נורי אל-מאליכי השיעי, שקואליצית המפלגות שלו זכתה במספר המושבים הרב ביותר בבחירות, נמצא תחת לחץ רב לפרוש. הסונים והכורדים מאשימים אותו בהפרת הבטחותיו ובהפלייתם, הנחשבת לאחת הסיבות המתניעה את המורדים הסונים במדינה. הצורך בממשלה חדשה שיכולה לשמור על שלמות המדינה הפך לדחוף בעקבות המתקפה הנוכחית של ארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש), שהשתלט על אזורים גדולים בצפון ובמערב עיראק. וושינגטון הפעילה בשבועות האחרונים לחץ על אל-מאליכי כדי שיכלול קבוצות רבות יותר בממשלתו.

חברי הפרלמנט החדש מתכנסים בבגדאדצילום: AP

האו"ם הודיע היום כי 2,417 בני אדם, מרביתם אזרחים, נהרגו בעיראק בחודש יוני, שהיה החודש הקטלני ביותר במדינה השנה. בין ההרוגים 1,531 אזרחים ו-886 אנשי כוחות הביטחון. עוד 2,287 עיראקים נפצעו, בהם 1,763 אזרחים. מספר הנפגעים הרב ביותר היה בבגדאד, בה נהרגו או נפצעו 1,090 אזרחים, ולאחר מכן במחוז נינוה, שם השתלטו המורדים על העיר מוסול ב-10 ביוני. המספרים אינם כוללים את מחוז אנאבר, הנשלט ברובו על ידי המורדים הסורים.

"בעוד חלקים גדולים של המדינה נמצאים תחת שליטת דעא"ש וקבוצות חמושות, הכרחי שמנהיגים לאומיים יעבדו ביחד כדי לסכל את הניסיונות להרוס את המרקם החברתי של החברה העיראקית", אמר הנציג המיוחד של האו"ם לעיראק, ניקולאי מלדנוב. "מה שניתן להשיג באמצעות תהליך חוקתי פוליטי, לא ניתן להשיג בתגובה צבאית בלבד. יש להשיב את הביטחון, אך חייבים גם לטפל בשורשי הסיבול לאלימות", הוסיף.

במקביל נשיא החבל הכורדי האוטונומי בעיראק, אמר בראיון לבי-בי-סי כי הוא מתכוון לערוך משאל עם על עצמאות תוך חודשים. לדבריו, עיראק כבר "מחולקת בפועל", ובזמן שהכורדים ימלאו תפקיד בפתרון הפוליטי במשבר הנוכחי, עצמאות היא זכותם המלאה. בחודשים האחרונים, לוחמי הפשמרגה הכורדים השתלטו על אזורים שבמחלוקת לאחר שאלה ננטשו על ידי כוחות הביטחון העיראקים לאור התקדמות המורדים הסונים, בהם כירכוכ העשירה בנפט.

"כל מה שהתרחש לאחרונה מראה כי זוהי זכותה של כורדיסטאן להשיג עצמאות", אמר ברזני. "מעתה והלאה, לא נסתיר שזוהי מטרתנו. עיראק למעשה התפלגה. אנחנו אמורים להשאר במצב הטראגי המתחולל במדינה? לא אני אחליט על העצמאות, אלא העם. נערוך משאל עם וזה עניין של חודשים", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ