ניו יורק טיימס וד־פ־א

גורמים רשמיים באפגניסטאן הכריזו היום על תוצאות הסיבוב השני בבחירות לנשיאות לפיהן שר האוצר לשעבר, אשרף גאני מוביל, אולם טרם הוכרז על מנצח מאחר ומיליוני פתקי הצבעה עדיין נבדקים החשד לזיוף. יריבו של גאני, עבדוללה עבדוללה, הודיע בעבר כי יסרב להכיר בתוצאות, עד שיפסלו הפתקים המזוייפים.

רבים מתומכיו של גאני לא המתינו לתוצאות הסופיות כדי לחגוג. מאות מהם יצאו לרחובות הבירה קאבול, ניגנו בתופים ויצאו במחולות לאחר פרסום ההודעה.

ועדת הבחירות העצמאית הכירה בעבודה שהייתה חבלה בבחירות שנערכו ב-14 ביוני, ומסרה כי כ-7,000 מתוך 23 אלף הקלפיות יבדקו מחדש. "איננו יכולים להתעלם מכך שהיו בעיות טכניות בהליך ההצבעה", אמר יו"ר ועדת הבחירות, אחמד יוסוף נוריצאני. "איננו מכחישים כי היה זיוף בבחירות, שכמה גורמי ממשל היו מעורבים בו".

עבדוללה עבדוללה בקאבול, אתמול. הצליח לשכנע גורמים בינלאומיים להתערבצילום: REUTERS

התוצאות הנוכחיות הראו כי גאני קיבל כ-4.5 מיליון קולות, ועבדוללה קיבל 3.5 מיליון, כך לפי הוועדה. עבדוללה, שר החוץ לשעבר שניצח בהפרש גדול בסיבוב הראשון שהתקיים באפריל, אמר כי פקחים מהקמפיין שלו תיעדו מילוי של קלפיות ואי-סדרים אחרים, שגרמו לו לא לקבל את התוצאות.

מוקדם יותר היום נהרגו באפגניסטאן 20 בני אדם, בהם חמישה שוטרים, חמישה אזרחים ו-10 אנשי טליבאן. מדובר בשתי פעולות של הטליבאן ובתקיפה אווירית של הצבא האפגני.

הרשויות מסרו בהודעה: "חמושים ארבו לרכב של המשטרה במחוז הראט שבמערב המדינה. נהרגו ראש המשטרה באזור שיר אחמד ועוד ארבעה שוטרים". נראה כי הרכב נפגע מרקטה ששיגרו אנשי הטליבאן. בתקרית גם נפצע שוטר אחד. במחוז קונדוז שבצפון המדינה נהרגו 10 אנשי טליבאן, ונפצעו עוד תשעה, בהפצצה שהזעיקו כוחות צבא בשטח שהיו תחת התקפה. גם בקונדוז, לוחמי טליבאן תקפו מחסום משטרתי והרגו כחמישה אזרחים, בני משפחה אחת.

אשרף גאני במסיבת עיתונאים. מואשם בזיוף התוצאות בסיוע גורמים בוועדת הבחירותצילום: AP

עבדוללה השמיע את הטענות בדבר הזיוף זמן לא רב לאחר סגירת הקלפיות. מאז איים לפרוש מהבחירות – איום שנשא פירות כנראה, שכן עתה גורמים בינלאומיים נזעקים לקאבול כדי לנסות לפתור את המשבר הפוליטי. הוא דחק בקדחתנות בגורמים בממשלה ובקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה, ובין היתר טען שמערכת הבחירות נעדרת לגיטימיות, ארגן הפגנות והדליף הקלטות רבות, שלדבריו מוכיחות כי בעלי תפקידים בוועדת הבחירות קשרו קשר כדי לזייף את התוצאות לטובת גאני.

עתה, לאור האפשרות כי המשבר הפוליטי יהפוך אלים ויאיים על האינטרסים ארוכי-הטווח של המערב באפגניסטאן יותר דמויות בינלאומיות מתערבות בנעשה. האחרון שבהן הוא הסנאטור הדמוקרטי קרל לוין שהגיע לביקור בקאבול, ודיבר עם כתבים בשבת לצד שגריר ארה"ב בקאבול, ג'יימס קנינגהאם. הוא הציע כי הקראת התוצאות תלווה בהכרזה על בחינה מחדש של ההצבעה – בתקווה שההכרזה הכפולה תרצה את שני המועמדים.

עניין נוסף הוא חוסר הסכמה בין שני המחנות על היקף הבחינה של ההצבעה. "עד שהקולות הנקיים יופרדו מהמלוכלכים לא נקבל את התוצאה", אמר עבדוללה, "ברגע שיפרידו ביניהם, לא יהיה לנו דבר לומר ונקבל את התוצאה".

מעבר לסנאטור לוין, גם ג'יימס דובין ששימש נציג מיוחד לאזור ופרש בשבוע שעבר, הגיע לקאבול כדי לדחוק בשני המועמדים להישאר מחויבים להליך הבחירות. אחריו הגיעו שני הסנאטורים הרפובליקאים ג'ון מקיין ולינדזי גרהאם, שעודדו עריכת בחינה מקיפה של הקולות, וגם הבהירו שההשלכה של המשך המשבר הפוליטי תהיה עצירת הסיוע האמריקאי.

הנזיפה הישירה ביותר היתה מצד האיחוד האירופי, בהתבטאות הראשונה שלו בנושא. בהודעה חריפה הדגישו בארגון שעריכת בדיקה ראשונית של 1,930 תחנות הצבעה אינה מספיקה כדי לחשוף את ממדי ההונאה. באיחוד אמרו שיש להתמקד "במספר קולות גבוה באופן בלתי סביר למועמד אחד או בחוסר התאמה ללא סיבה בין קולות הנשים לקולות הגברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ