עדכונים שוטפים |

חמינאי: ישראל וארה"ב משחקות "שוטר טוב, שוטר רע"

13 לוחמי טליבאן נהרגו בתקיפה אווירית בפקיסטאן ■ 28 פעילי דאע"ש עצורים בלבנון ■ הורשע שוטר שירה למוות במפגין בהפגנות פארק גזי בקיץ שעבר ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

15:55: 13 לוחמי טליבאן נהרגו בתקיפות אוויריות של חיל האוויר של פקיסטאן בצפון-מערב המדינה, ליד הגבול עם אפגניסטאן. זהו השבוע הרביעי למתקפת הצבא באזור נגד השבטים המזוהים עם הארגון הסוני הקיצוני. לדברי שר הביטחון של פקיסטאן, עד כה נהרגו 400 לוחמי טליבאן בלחימה.

12:00: המנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר כי ארצות הברית וישראל משחקות "שוטר טוב, שוטר רע", כדי להפחיד את ארצו במטרה שתוותר על זכויותיה בשיחות הגרעין עם המעצמות.

"הן מציגות את המצב כאילו ישראל רוצה לתקוף, וארה"ב עוצרת אותה. תכסיס השוטר הטוב והשוטר הרע", אמר חמינאי לבכירים בממשל הרפובליקה האיסלאמית לאחר סעודת איפתר, הארוחה של שבירת הצום במהלך הרמדאן, "אבל אני אומר בגלוי: הסיבה שהם לא תוקפים היא כי המחיר בעבורם יהיה יקר מדי. לאויב אין אפשרות אחרת מלבד השמעות איומים והטלת סנקציות".

חמינאי השמיע גם דברי תמיכה בנשיא חסן רוחאני, שאותו מאשימים השמרנים באיראן בכניעה לדרישות המערב: "כולם צריכים לדעת שאני תומך בממשלתי, ואעשה כל שביכולתי כדי לסייע לה. אני סומך על צוות המשא-ומתן שלנו, ואני בטוח שהם לא ימסרו את זכויותיה של האומה".

07/07/14

19:47: בלבנון הואשמו 28 בני אדם בתכנון ובכוונה לבצע פיגועי התאבדות, והשתייכות לארגון המדינה האיסלאמית (לשעבר דאע"ש), כך נמסר מסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. המהלך מגיע בעקבות שלושה פיצוצים שאירעו בלבנון בחודש שעבר.

14:22: הרשויות בטורקיה עצרו שוטר שירה בצעיר בן 26 והרג אותו בבהפגנות בשנה שעברה בפארק גזי באיסטנבול. השוטר טען כי ירה למוות באתם סריסיליק מהגנה עצמית ביוני 2013, בשיא ההפגנות נגד הממשלה.

מעצרו של השוטר אהמט שהבאז היה לבקשת התביעה הכללית, שמבקשת להאשימו ברצח. בסרטון נראה שהבאז יורה באקדחו שלושה פעמים - פעמיים באוויר ופעם אחת בסרסיליק. מפגינים השליכו אבנים לעבר השוטרים באותה העת.

מפגינים על הקרקע לאחר פיזור אלים של המשטרה ניסיון להפגין בכיכר תקסים באיסטנבול, בחודש מאיצילום: AFP

פעילים פוליטיים הביעו דאגה מכך שהחקירות לגבי התקרית נדחו ללא סיבה ברורה, ורבים טוענים כי שוטרים נהנית מחסינות במקרים רבים מדי של אלימות נגד מפגינים. שבעה בני אדם נהרגו במהומות בשנה שעברה בפארק גזי, שהחלו באיסטנבול והתרחבו לאזורים אחרים בטורקיה.

11:30: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי סיפר כי קיווה שעיתונאי רשת "אל-ג'זירה", שנידונו לעונשי מאסר על סיוע לארגון טרור, יגורשו ממצרים ולא יועמדו לדין. את דבריו של א-סיסי הביא העיתון "אל-מסרי אל-יום".

דבריו של נשיא מצרים הפיחו תקווה בקרב משפחתו של העיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט, שלצד עמיתיו מוחמד פהמי ובאהר מוחמד, נידון בחודש שעבר ל-10 שנות מאסר. הוא הוסיף כי לפסיקה "השפעות שלילות מאוד" עבור מצרים. הם הורשעו בסיוע לארגון טרור, מאחר שהרשת הקטארית תמכה בדיווחיה באחים המוסלמים.

07/07/14

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסיצילום: AFP

23:55: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר היום כי משאל עם בשאלת העצמאות לחבל הכורדים בעיראק יוביל להתפרקות "קטסטרופלית" של המדינה, שנמצאת בחודש האחרון תחת מתקפה של לוחמים איסלאמים סונים. דבריו של א-סיסי, מנהיג האומה הערבית הגדולה ביותר, מלמדים על פחד גובר באזור מכך שחלוקת עיראק יכולה לחזק עוד יותר את המורדים שהכריזו על "חליפות'" בשטחים כבושים בעיראק ובשכנתה סוריה. "משאל העם שהכורדים מבקשים כעת הוא למעשה לא יותר מחלוקה קטסטרופלית של עיראק למדינות קטנות ויריבות", צוטט א-סיסי בתקשורת המצרית.

נשיא האוטונומיה הכורדית בעיראק, מסעוד בראזני, ביקש בשבוע שעבר מהפרלמנט האזורי להיערך לקראת משאל עם בשאלת העצמאות. חמשת מיליוני האזרחים הכורדים בעיראק, ששולטים על עצמם בשלווה יחסית מאז שנות ה-90, הרחיבו בשבועות האחרונים את שטחם ב-40%, מאז כבשו המליציות הסוניות שטחים נרחבים בצפון ומערב עיראק.

א-סיסי אמר כי הוא הזהיר את ארצות הברית ואת אירופה מפני השאיפות של לוחמי המדינה האיסלאמית (לשעבר דאע"ש). "לדאע"ש היתה בעבר תוכנית להשתלט על מצרים", אמר. "הזהרתי את ארצות הברית ואירופה שלא יספקו להם כל סיוע, ואמרתי להם שהם ייצאו מסוריה לכיוון עיראק, ואז לירדן, ואז לסעודיה".

15:20: כהן הדת השיעי הקיצוני מוקתדה א-סאדר הכריז כי הקואליציה הפרלמנטרית של ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי צריכה להסיר את תמיכתה ממנו ולבחור מועמד אחר תחתיו. בקרב ההנהגה הדתית השיעית בעיראק מפעילים לחץ רב על המערכת הפוליטית למנות ראש ממשלה שיוכל לאחד את העדות במדינה בלחימה נגד "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש).

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של א-סאדר, שבעבר הנהיג מיליציה שיעית רבת עוצמה, נאמר: "אל-מאליכי עירב את עצמו ואותנו בסכסוכים ביטחוניים ובמשברים פוליטיים גדולים". כמו כן, נכתב כי אם ימנעו ממנו כהונה שלישית "זה יהיה צעד מבורך".

גם ארה"ב שותפה לדעה כי להקים ממשלת חירום רחבה בבגדאד שתייצג גם את הסונים והכורדים נגד לוחמי המדינה האיסלאמית, המחזיקים באידיאולוגיה סונית קיצונית מבית המדרש של אל-קאעדה. למרמור והכעס של אוכלוסייה הסונית המקומית באזורים שנכבשו כלפי הממשלה השיעית חלק משמעותי בהתקדמות המהירה של הקיצונים הסונים.

כהן הדת השיעי מוקדתה א-סאדר. יצא נגד אל-מאליכיצילום: REUTERS

11:05: חיל האוויר של תימן הפציץ מטרות אתמול של המורדים השיעים במדינה, מצפון לבירה צנעא, לאחר שהפסקת אש שהושגה בחודש שעבר קרסה. בדיווחים נאמר כי 70 בני אדם נהרגו בתקיפות האוויריות.

הלוחמים השיעים, בני השבטים החות'ים, נאבקים בסונים קיצונים ובכוחות הממשלה בצפון תימן. החות'ים האשימו יחידות של הצבא הקשורות למפלגה סונית קיצונית בהפרת הפסקת האש ביום שישי, בכך שהצבא התקרב לאזור במחוז אל-ג'וף. מנגד, בממשל טענו כי המורדים סירבו לפנות עמדות באזור, שאותם התחייבו לעזוב.

מקורות מקומיים מסרו כי 10 לוחמים חות'ים, חמישה בני שטבים ושלושה חיילים נהרגו בלחימה ביום שישי. למחרת התפשטה הלחימה למחוז סמוך, ושם בתקיפות האווריות נהרגו 40 לוחמים שיעים, ארבעה חיילים ושמונה לוחמים סונים.

11:02: בית משפט בקהיר דן אתמול למאסר עולם את מוחמד בדיע, מנהיג האחים המוסלמים, ועוד 36 בכירים בתנועה. כמו כן, אישרו השופטים עונשי מוות שנגזרו על עוד 10 פעילים של האחים המוסלמים, שרובם אינם בידי הרשויות.

בדיע, שהורשע במעורבות במהומות אלימות, כבר נידון למוות בשני משפטים אחרים, שהם חלק מהמאמץ הכולל של המשטר המצרי לדיכוי האחים המוסלמים, מאז ההפיכה בשנה שעברה נגד הנשיא מוחמד מורסי.

05/07/14

14:30: כ-50 אחיות הודיות שנחטפו בידי מורדים סונים בעיר תכרית בעיראק שוחררו ויטוסו בקרוב חזרה לארצן. יועץ לראש מדינת המחוז ההודית קראלה, שממנה הגיעו האחיות, הודיע כי האחיות נלקחו לעיר מוסול, שבשליטת דאע"ש אתמול, ומשם הועברו לבירת החבל הכורדי בצפון עיראק, ארביל. אתמול גם נודע ששוחררו 32 נהגי משאית טורקים שנלקחו כבני ערובה בכיבוש מוסול.

03/07/14

21:48: רמטכ"ל צבא ארצות הברית גנרל מרטין דמפסי אמר, כי צבא עיראק מסוגל להגן על הבירה בגדאד. עם זאת אמר הגנרל, כי הצבא העיראקי לא יוכל להשתלט מחדש על השטחים שנלקחו ממנו בידי חמושים אסלאמיים ללא סיוע חיצוני.

לוחמים חות'ים שיעים בצפון תימןצילום: REUTERS

15:40: פעילים בסוריה אומרים כי המורדים הלוחמים עבור ארגון דאע"ש השתלטו על שדה הנפט הגדול בסוריה, סמוך לגבול עם עיראק. ארגון לזכויות אדם בסוריה, דיווח כי המורדים כבשו את שדה הנפט אל-עומאר במזרח מחוז דיר א-זור היום, מידי חזית נוסרה השייכת לאל-קאעדה המתחרה, שעל פי דיווחים עזבה מבלי לירות כדור אחד.

שדה הנפט אל-עומאר החליף ידיים כמה פעמים בשלוש שנות הלחימה בסוריה. חזית נוסרה כבשה אותו מידי הכוחות הנאמנים לצבא אסד בחודש נובמבר האחרון.

15:05: מסעוד ברזאני, נשיא האוטונומיה הכורדית בעיראק, פנה לפרלמנט הכורדי במטרה לקבוע תאריך בו ייערך משאל עם בנושא השטחים שנמצאים במחלוקת עם בגדאד.

בראזני אומר כי הוא לא יוציא את הכוחות הכורדים משטחי המריבה, כולל כירכוכ העשירה בנפט, אותה כבשו לאחרונה, לאחר התקדמות דאע"ש בעיראק.

14:52: יותר מחצי מאוכלוסיית תימן זקוקה לסיוע הומניטארי, ו-3.5 מיליון בני אדם במדינה רעבים, למרות העזרה הבינלאומית שקיבלה לאחרונה, כך על פי פרסום של האו"ם. מבין 4.5 מיליון האנשים שנמצאים ב"חוסר בטחון תזונתי", האו"ם ועוד כמאה ארגוני סיוע הצליחו להאכיל רק מיליון, אמר מנהל המבצעים ביחידה לתיאום סיוע הומניטארי של האו"ם.

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי בבית המשפט בקהיר צילום: REUTERS

אחד מכל חמישה ילדים תימנים נמצא בתת-משקל. בתימן שוהים כ-250 אלף פליטים מצפון מזרח אפריקה, רובם מסומליה. הקרבות בין צפון לדרום תימן אילצו יותר מ-300 אלף בני אדם לברוח מבתיהם ולגור במחנות מאולתרים.

14:31: האף-בי-אי עצר צעירה אמריקאית בת 19 שהתאהבה, על פי החשד, באסלאמיסט קיצוני מסוריה שהכירה באינטרנט, וניסתה לחבור אליו כדי ללחום לצדו במלחמת האזרחים שם.

שנון מורין קונלי נעצרה בחודש אפריל בשדה התעופה של דנוור. היא ניסתה לטוס לפרנקפורט, ומשם לעיר בטורקיה הסמוכה לגבול עם סוריה, כך לפי דיווח של רשת אי-בי-סי. הבחור איתו היתה בקשר הוא יליד תוניסיה בן 32, שזוהה רק בשם YM, שסיפר לה שהוא נלחם למען ארגון דאע"ש בסוריה. השניים תכננו להינשא.

לפי בית המשפט, היא הצטרפה לתנועה של צבא ארצות הברית במטרה לרכוש מיומנויות לחימה שם, ואז להשתמש בהן במלחמה בסוריה. כעת היא מואשמת בקשירת קשר לספק תמיכה חומרית לארגון טרור.

14:00: פעילים סורים אומרים כי מורדים המזוהים עם אל-קאעדה נשבעו אמונים למדינה האסלאמית החדשה עליה הכריז הארגון המתחרה דאע"ש בשטחי סוריה ועיראק שבשליטתו. בסרטון וידיאו שהועלה לאינטרנט, נראה אדם מקריא הצהרה לפיה "אנשי העיר שלחייל נשבעים אמונים" לקבוצה הקיצונית ולמנהיגה אבו בקר אל-בגדאדי.

02/07/14

מסעוד ברזאני. למפלגתו, לתומכיו וגם לו עצמו קשה לדמיין את כורדיסטאן בלא המנהיג הכריזמטי שהיה לאגדהצילום: רויטרס

21:00: מטען הנשק הכימי האחרון של סוריה, שנלקח בשבוע שעבר משטחה, הועלה לספינה של חיל הים של ארה"ב, שם אמורים להשמידו בשבועות הקרובים. המבצע ייערך בנמל האיטלקי ג'ויה טאורו בפיקוחם של אנשי הארגון לאיסור על נשק כימי.

18:41: סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים מסרה כי בית משפט בקהיר הרשיע את בנו הצעיר של מוחמד מורסי, הנשיא לשעבר שהודח בשנה שעברה, בהחזקת בסם ובשימוש בסמים. השופטים דנו את עבדאללה מורסי, בן 20, לשנת מאסר בהתאם.

מורסי הצעיר לא היה בבית המשפט בשעה שהשופט עבד אל-רחמן איאד הקריא את פסק הדין. הוא נעצר במארס האחרון, ומאז שוחרר למעצר בית. הוא נעצר בחשד שעישן יחד עם חבר סיגריית חשיש בצד דרך בפתאיה המזרחיים של קהיר.

משפחת מורסי דחתה את הטענות נגד עבדאללה ואמרה כי מדובר בניסיון להשחיר את תדמיתו ואת תדמית אביו כחלק ממאבק הממסד באחים המוסלמים, שאותם הגדיר ארגון טרור, ובהתאם עצר והעמיד לדין מאות מבכירי התנועה. מוחמד מורסי כלוא מאז ההפיכה שהפילה את ממשלתו.

לוחמי דאע"ש בעיראקצילום: AFP

01/07/14

12:40: סוכנות הידיעות הממלכתית בסעודיה דיווחה כי המלך עבדאללה מינה מנהל חדש לשירותי המודיעין הלאומי. לפי הדיווח, הנסיך חאלד בן בנדר יעמוד בראש המודיעין. חאלד הועבר מתפקידו כסגן שר ההגנה ביום שבת, פחות משישה שבועות לאחר שמונה.

בהחלטה נפרדת, מינה המלך את ראש המודיעין הקודם, בנדר בן סולטן, לתפקיד יועץ ושליח מיוחד של המלך. בנדר, אחיינו של המלך עבדאללה, היה שגריר סעודיה בארה"ב במשך 22 שנה. ביולי 2012 התמנה לראש המודיעין, שם מילא תפקיד מרכזי בפיקוח על התמיכה הסעודית במורדים הסורים, לפני שהועבר מתפקידו מוקדם יותר השנה. בתקשורת הממלכתית דווח אז כי הוא עזב את התפקיד "לבקשתו". בחודשים שקדמו לכך, הביע מחאה על חוסר רצונה של ארה"ב להתערב צבאית בסכסוך בסוריה.

30/06/14

16:00: מפלגה פרו-כורדית בטורקיה הודיעה היום (שני) כי תעמיד מתמודד מטעמה בבחירות הקרובות לנשיאות טורקיה – צעד שעלול לסכל את תוכנית מפלגת השלטון, מפלגת הצדק ופיתוח (AKP), לנצח כבר בסיבוב הראשון.AKP צפויה להודיע על מועמדה מחר, וכמעט ודאי שהוא יהיה ראש הממשלה כיום רג'פ טייפ ארדואן.

מפלגת העם הדמוקרטית (HDP), מפלגת שמאל פרו-כורדית, הודיעה כי מועמדה יהיה סלאהאטין דמירטאש, עורך דין בהכשרתו, הוא פעיל זכויות אדם וחבר פרלמנט. ב-2010 הוא נידון ל-10 חודשי מאסר על קשרים לכאורה עם ארגון הטרור מפלגת הפועלים של כורדיסטאן (PKK), מאחר שקרא לפתוח בשיחות שלום עם הארגון החמוש. מאז החלה ממשלת ארדואן לנסות לקיים מו"מ עם PKK על הסדר קבע, בייחוד לאחר קריאתו של עבדוללה אוג'לאן, המנהיג הכלוא של הארגון, להפסקת אש בשנה שעברה.

פרשנים מעריכים כי מפלגת השלטון תזדקק לקול הכורדי אם היא רוצה שמועמדה לא יזדקק לסיבוב שני בבחירות לנשיאות, שייערכו ב-10 באוגוסט. הסיבוב השני ייערך מאוחר יותר באותו החודש. זו תהיה הפעם הראשונה שהציבור הטורקי בוחר את הנשיא ולא הפרלמנט. בהתאם, הודיעה AKP כי אופי התפקיד ישתנה מסמלי בעיקרו לביצועי.

באופן מסורתי ניסה הממסד הכמאליסטי למחוק את הזהות הכורדית, ודווקא המהפך של 2002 בראשות ארדואן בישר על מתן זכויות רבות יותר לכורדים, אם כי לא בקצב המספק את המיעוט. לשתי מפלגות האופוזיציה הגדולות, מפלגת העם הרפובליקאית (CHP) מהמרכז-שמאל ומפלגת התנועה הלאומנית (MHP) מהימין, החליטו על מועמד משותף משלהן, אקמלדין איהסאנולו.

13:05: שני שוטרים לפחות נהרגו במצרים בשלושה פיצוצים ליד ארמון הנשיאות בקהיר. בתחילה התפוצצו שני מטענים מאולתרים ברובע הליופוליס, הראשון פגע בשלושה מנקי רחובות, והשני פגע בצוות חבלנים שניסה לנטרלו - בפיצוץ הזה נהרג קצין בכיר במשטרה המצרית ונפצעו עוד שלושה בני אדם.

ג'קי חורי, כתב "הארץ" לענייני ערבים, מסר כי כעבור פחות משעתיים התפוצץ מטען נוסף ליד ארמון הנשיאות. במקרה הזה נהרג עוד שוטר, גם הוא נפגע בשעה שחבלנים ניסו לפרק את מטען החבלה.

התקריות הללו מתרחשות ביום השנה להפגנות ההמונים שבהן דרשו מיליוני מצרים את התפטרותו של הנשיא מוחמד מורסי, שאותו לבסוף הדיח הצבא בראשות הנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי. ההפיכה התבצעה כמה ימים אחר כך, ב-3 ביולי. פיצוץ אחד המטענים:

29/06/14

15:24: מצרים תגביל את דרשות הרמדאן לנושאים של אמונה ומוסריות - הצעד האחרון שמגביל את חופש הביטוי במדינה. לפי הודעת המשרד להקדשים דתיים, ההחלטה נועדה להבטיח שהטקסים שייערכו במהלך הרמדאן "יאחדו אנשים, לא יפלגו אותם".

הצעד, עליו הוכרז ביום הראשון של הרמדאן, הוא האחרון בסדרת ניסיונות של המדינה לשלוט על חופש הביטוי הדתי, לאחר הדחת הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי בשנה שעברה. בחודשים האחרונים מצרים הוציאה אל מחוץ לחוק את תנועתו של מורסי, האחים המוסלמים, והעבירה חוק חדש המגביל הפגנות מחאה. המשרד כבר החליט בעבר להגביל את הדרשות במסגדים לאנשי דת מורשים על ידי המדינה.

12:39: צבא מצרים חזר בו מהטענה כי פיתח טיפול לנגיף הגורם לאיידס וגם להפטיטיס C, אחד הווירוסים גורמים לדלקת הכבד הנגיפית, ומסר כי תדרש עוד חצי שנה על מנת לבחון את המכשור. הציוד אמור היה להיכנס לשימוש בבתי חולים צבאיים החל בחודש הבא, והוא זכה לגינויים נרחבים מטעם מומחים מדעיים.

בפברואר, הכריז הרופא הצבאי איברהים עבדול אָטי במסיבת עיתונאים מתוקשרת כי מצא תרופה למחלות אותה תיאר כ"המצאה מדאית פלאית". גורמים רפואיים במצרים הגיבו להצהרה בשתיקה, ורבים טענו כי מדובר בתעמולה שנועדה להגביר את מוניטין הצבא.

אך במסיבת עיתונאים ביום שבת, אמר נציג הצבא כי המכשור דורש בחינה נוספת, בשל ההיקף המוגבל של בדיקתו הראשונית. איש מבין חברי הצוות האחראיים למתקן הרפואי לא היה זמין לתגובות, ועבדול אטי נעדר באופן חשוד מהאירוע. מצרים היא אחת המדינות עם שיעור ההידבקות הגבוה בעולם בהפטיטיס C, ולמרות הביקורת על ההכרזה, במצרים דווח כי לפחות 70 אלף בני אדם נרשמו כדי לנסות את הטיפול החדש.

10:10: מנהיג המיליציה הלובי המואשם במעורבות במתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי ב-2012, בה נהרגו ארבעה אמריקאים, טען אמש לחפותו עם הגשת האישומים נגדו בבית משפט פדרלי בארצות הברית. אחמד אבו-חטאלה הועבר אל בית המשפט המחוזי בוושינגטון אתמול, מספינת חיל הים בה הוחזק מאז לכידתו ב-15 ביוני על ידי הכוחות האמריקאים המיוחדים בלוב.

כתבי האישום נגדו כוללים קשירת קשר למתן סיוע לטרוריסטים, לקראת המתקפה שהביאה למותו של השגריר האמריקאי בלוב כריסטופר סטיבנס ואמריקאים נוספים. האישומים כוללים גם גרימת נזק והרס לרכוש אמריקאי באמצעות אש וחומרי נפץ, והעונש המקסימלי עליהם הוא מאסר עולם, כך מסר משרד המשפטים. עוד נמסר כי אישומים נוספים יוגשו נגד חטאלה בקרוב.

28/06/14

22:00: חמושים ירו למוות בארבעה חיילים מצרים סמוך לרפיח שבצפון סיני, כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות מאנה, שציטטה גורמי ביטחון מצרים, החמושים עצרו את רכבם של החיילים, שחזרו מחופשה ולבשו בגדים אזרחיים, ואילצו אותם לצאת מהרכב. הם ירו בהם למוות ואז נמלטו מהמקום.

20:15: גורמים רשמיים בעיראק אמרו כי 21 חיילים נהרגו בקרבות עזים בין כוחות הביטחון למורדים סונים בדרום הבירה בגדאד. גורמים במשטרה מסרו כי העימותים נמשכו כמה שעות סמוך לעיירה סונית שנמצאת דרומית לעיר ובמהלכם נהרגו עוד עשרות לוחמים בקרב המורדים, כמה מהם נשבו במהלך הלחימה על ידי כוחות הביטחון.

16:45: כלי תקשורת מקומיים בעיראק דיווחו כי כוחות הביטחון כבשו מחדש את העיר תכרית מידי מורדי אל-קאעדה. על פי אחד הדיווחים הצבא העיראקי בסיוע כוחות מיוחדים ולוחמים משבטים באזור השיגו מחדש שליטה על כל העיר. עוד נמסר כי המורדים, לוחמי

ארגון דאע"ש המזוהה עם אל-קאעדה, נסוגו מהעיר צפונה לעבר כירכוך ומחוז נינווה. עם זה, ישנם דיווחים סותרים לפיהם המורדים עדיין מחזיקים במרבית שטחה של העיר ושקרבות עזים נערכים כ-20 ק"מ ממרכזה.

מוקדם יותר דיווח ערוץ טלוויזיה עיראקי ממלכתי כי הצבא השתלט על עיירה באזור העיר תכרית, שבה נולד הרודן לשעבר סדאם חוסיין. דובר היחידה ללוחמה בטרור של צבא עיראק אמר כי 120 מורדים נהרגו מתחילת מבצע כיבוש העיר, בו נטלו חלק כוחות אוויר וקרקע רבים.

15:25: עשרות בני אדם נפגעו בפיצוץ מכונית תופת בשוק הומה בעיירה דומא שבצפון מזרח דמשק. כך דיווחו פעילי זכויות אדם בסוריה. על פי אחד הדיווחים שני בני אדם נהרגו בפיגוע עליו איש עדיין לא נטל אחריות. עם זה, אף ערוץ ממלכתי סורי לא דיווח עדיין על הפיצוץ ועל מספר הנפגעים.

10:55: חיילים מצבא עיראק החלו לסגור על הכיר תכרית, הקרובה לבגדאד, שעליה השתלטו בחודש לוחמי "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה" (דאע"ש), כך מסרו עדי ראייה. "כוחות גדולים של הצבא, עם מגוון של כלי נשק, החלו להתקרב לקצה הדרומי של תכרית", אמר תושב מקומי, "נראה שריכוז הכוח נועד לסלק את אנשי דאע"ש מהעיר".

תכרית היא עיר הולדתו של סדאם חוסיין, ונחשבה מעוז של משטרו, והלוחמים הסונים הקיצונים השתלטו עליה לאחר שכבשו את העיר מוסול שבצפון עיראק. שלשום דווח כי צבא עיראק הצליח להשתלט על האוברסיטה בעיר במבצע הנחתת כוחות ממסוקים, כמו גם עם כמה כפרים בקרבת העיר.

27/06/14

22:32: בכיר בפנטגון אישר כי ארה"ב החלה להטיס מל"טים חמושים מעל בגדאד, בפעילות שנועדה להגן הצוותים הצבאיים האמריקאיים שכבר נמצאים בשטח עיראק. היחידות של צבא ארה"ב יוצאות מבירת עיראק וחוזרות אליה כל העת, כדי לסייע לצבא העיראקי להילחם באנשי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש), וכלי הטיס הבלתי מאוישים מדגם "פרדטור" (טורף) נועדו להגן עליהן.

המל"טים הללו, החמושים בטילי "הלפייר", יסייעו גם להוציא 40 גיחות סיור, שכיום מבצעים מטוסים מאוישים ובלתי מאוישים של ארה"בם. המל"טים החמושים יוצאים מבסיס
של חיל האוויר האמריקאי בכוויית, מסר הגורם במשרד ההגנה בוושינגטון לעיתון "ניו
יורק טיימס".

ממשלת עיראק, בראשות נורי אל-מאליכי, פנתה זה מכבר לממשל אובמה כדי שיסייע בתקיפות אוויריות נגד מטרות של דאע"ש, ולטענת בכיריה פנייה כזו נעשתה עוד לפני ההתקדמות המהירה של הארגון בצפון המדינה ובמרכזה בשבועות האחרונים. עם זאת, פרשנים ובכירים במערכת הביטחון האמריקאית הביעו ספק אם יהיה אפשר לתקוף במהירות בעיראק, מאחר שחסר לצבא ארה"ב מודיעין מדויק על מיקום הקיצונים הסונים, מה שעלול לגרום לפגיעות באזרחים וביחידות ידידותיות.

18:02: תמונות ממצלמות ותמונות לוויין מעידות על כך שאנשי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש) הוציאו להורג עשרות בני אדם בעיר תכרית, שליד בגדאד. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch מסר כי לפי הערכות מדובר ב-160 עד 190 גברים שנרצחו בידי המורדים הסונים הקיצונים.

אנשי דאע"ש, בסיוע ארגונים סונים נוספים ונאמני משטר סדאם חוסיין, השתלטו על ערי מפתח בעיראק בשבועות האחרונים, בהן מוסול ותכרית, שהיתה מעוז של המשטר הקודם. בדיווח נאמר כי ייתכן שמניין ההרוגים גבוה הרבה יותר.

במקביל, קרא האייתוללה עלי א-סיסתאני, המנהיג הדתי השיעי הבכיר בעיראק, לבחור ראש ממשלה חדש במדינה עד יום שלישי. נורי אל-מאליכי, ראש הממשלה הנוכחי, ניצח בבחירות האחרונות, אך זקוק לתמיכת גושים פוליטיים נוספים כדי להקים ממשלה שלישית ברציפות. לפי הערכות, פוליטיקאים שיעים עשויים לבחור ראש ממשלה אחר מעדתם, שבניגוד לאל-מאליכי, יוכל לזכות באמונם של הסונים והכורדים, ולגייסים למלחמה בדאע"ש.

17:51: אשרף גאני, אחד משני המועמדים בסיבוב השני בבחירות לנשיאות אפגניסטאן, טוען כי זכה בבחירות בפער של יותר מ-1.3 מיליון קולות. את הנתונים אסף מטה הבחירות שלו. גאני, בכיר לשעבר בבנק העולמי, אמר בהודעה כי ניצחונו הושג בזכות תמיכת אנשי דת, שיעור גבוה של מצביעות, פגישות עם קהל הבוחרים ומערך הסעות לקלפיות.

לפי הנתונים של אנשי גאני, הוא זכה בסיבוב השני שהתקיים לפני כשבועיים עם 4.2 מיליון קולות, לעומת יריבו עבדוללה עבדוללה, שר החוץ לשעבר ויריבו של הנשיא הנוכחי חמיד קרזאי, שקיבל רק 2.9 מיליון. לשם השוואה, בסיבוב הראשון זכה גאני רק ב-2.1 מיליון קולות.

הכוונה של הרשויות לפרסם את הספירה הראשונה של התוצאות השבוע הושהו לאחר שעבדוללה האשים את גאני בזיוף התוצאות והודיע על פרישתו מהליך ספירת הקולות. היום צעדו אלפים מתומכיו בבירה קאבול ליד ארמון הנשיאות. לפי עבדוללה, הרשויות היו מעורבות בזיוף, בין היתר באמצעות תחיבת פתקי הצבעה לקלפיות.

17:40: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר לראש האופוזיציה הסורית אחמד אל-ג'רבה כי ארגונו, הקואליציה הלאומית הסורית, יהיה חשוב בהדיפת "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה" (דאע"ש), הארגון שהתפלג מאל-קאעדה וכבש חלקים נרחבים מסוריה ועיראק.

קרי מבקר במדינות האזור כדי ללחוץ על מנהיגים להילחם באיום שמשקפים הלוחמים הסונים הקיצונים, שהשתלטו על אזורי מפתח עשירים בנפט בעיראק ובסוריה. "יש לנו עוד על מה לדבר על האופוזיציה המתונה בסוריה, שיכולה להיות חשובה מאוד בפעולה נגד דאע"ש", אמר קרי לאל-ג'רבה בפגישתם בסעודיה.

אתמול ביקש ממשל אובמה חצי מיליארד דולר מהקונגרס כדי לאמן את צבא סוריה החופשי, הנחשב לפלג המרכזי והמתון של המורדים בסוריה, ולחמשו. סעודיה, שאירחה את הפגישה בעיר ג'דה, נחשבת לתומכת המובילה במורדים הסורים, ומתחה ביקורת חריפה על וושינגטון בשנה שעברה לאחר שנמנעה מלתקוף מהאוויר מטרות של משטר אסד לאחר שהשתמש בנשק כימי.

26/06/14

12:45: בית משפט בירדן זיכה את המטיף המוסלמי-קיצוני אבו קאטאדה מקשירת קשר לביצוע פעולת טרור ב-1998. אבו קאטאדה הועמד לדין אחרי שהוסגר מבריטניה ב-2013. פסק דין נוסף בעניין מזימת טרור אחרת יינתן בספטמבר.

25/06/14

20:30: מחבל מתאבד פוצץ עצמו ופצע לפחות ארבעה אנשי ביטחון במלון בביירות הסמוך לשגירות סעודיה בלבנון, כך לפי מקורות בטחוניים במדינה.

המחבל ממוצא סעודי פוצץ עצמו לאחר שניגשו אליו שוטרים במלון דורוי, במרחק של כ-20 מטרים משגרירות סעודיה, שלא ניזוקה מהפיצוץ. גורם רשמי בכוחות הביטחון הלבנונים אמר כי הפשיטה על המלון הייתה חלק מהמאבק המתמשך של הממשלה לעצור חמושים במדינה.

אנשי הביטחון עצרו חמוש שני, ככל הנראה גם הוא ממוצא סעודי, וכעת מחפשים אחרי חשוד שלישי שזהותו לא ידועה.

לבנון ספגה באחרונה שורה של אירועים אלימים המתקשרים למלחמות המתנהלות בסוריה ובעיראק. ביום שני מחבל מתאבד פוצץ עצמו מחוץ לבית קפה בשכונה שיעית בביירות, שם לחיזבאללה אחיזה חזקה. בפיצוץ ההוא נהרג אדם אחד ו-20 נפצעו.

24/06/14

20:29: בית משפט במצרים דן היום אזרח המדינה לשש שנים בכלא, לאחר שהורשע בחילול ובזיוי הדת. בית המשפט בלוקסור פרסם את גזר הדין של קרלוס גאטאס, בן 30, שנעצר בתחילת החודש לאחר ששיתף בעמוד הפייסבוק שלו תמונות שמעליבות את האיסלאם. לגאטאס תינתן אפשרות לערער על גזר הדין.

מעצרו של גאטאס עורר חשש מפני סכסוך עדתי בכפר בו הוא גר. לאחר שאלמונים השליכו בקבוקי תבערה לעבר חנויות בבעלות נוצרים, הרשויות תגברו את האבטחה במקום.

12:10: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אומר כי הוא לא יתערב בפסיקות בתי המשפט, יממה לאחר ששלושה עיתונאי אל-ג'זירה נידונו לשבע שנות מאסר בכלא, בפסיקה שעוררה גינויים ברחבי העולם. א-סיסי דיבר בנאום טלוויזיוני במהלך טקס סיום צבאי. הוא אמר כי למצרים יש מערכת משפט עצמאית וקרא לאנשים להפסיק לבקר את פסיקות בית המשפט.

השלושה הורשעו באישומים של מעורבות בטרור, בשל קשרים לכאורה לאחים המוסלמים. לפי החוקה המצרית, לנשיא יש אפשרות לפרסם חנינה או להמיר את העונשים שקבע בית המשפט. ארה"ב, אוסטרליה ומדינות נוספות קראו אתמול לא-סיסי להשתמש בכוחו כדי להביא לשחרור מיידי של העיתונאים.

ארגוני זכויות אדם אמרו כי התיק נבע ממניעים פוליטיים, על רק המתחים בין מצרים ורשת הטלוויזיה שבבעלות קטארית. קטאר היתה מתומכיו הגדולים של הנשיא האיסלאמיסטי לשעבר מוחמד מורסי, שהודח בהפיכה צבאית בקיץ שעבר. א-סיסי אמר כי טלפן אתמול לשר המשפטים והדגיש בפניו כי אין בכוונתו להתערב בענייני מערכת המשפט, וכי הוא יכבד את עצמאותה.

23/06/14

22:13: שבעה שנעצרו בשנה שעברה בשל תכנון מתקפות על איחוד הנסיכויות הערביות, נכלאו היום בשל השתייכותם לאל-קאעדה וסיוע לשלוחתה בסוריה. בית המשפט העליון באבו-דאבי זיכה שני נאשמים אחרים באותו תיק, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית, שהוסיפה כי המורשעים הם ערבים ולא אזרחי הנסיכויות.

איחוד הנסיכויות הערביות, שותפה צבאית ועסקית חשובה של המערב, אמרה בעת המעצרים באפריל 2013 כי הגברים סייעו לאל-קאעדה בגיוסים, מימון ותמיכה לוגיסטית. התשעה הואשמו בתמיכה בחזית א-נוסרה, פלג של אל-קאעדה הנלחם בכוחותיו של אסד בסוריה. אישומים אחרים כוללים הקמת תא של אל-קאעדה באיחוד הנסיכויות, ושניים מהגברים הואשמו בהקמת אתרים להפצת האידאולוגיה הקיצונית. שישה מתוכם נידונו לשבע שנות מאסר, ואחד למאסר עולם. הנאשם שקיבל מאסר עולם נשפט בהיעדרו.

16:30: הארגון לאיסור על נשק כימי הודיע כי סוריה מסרה את המשלוח האחרון של האחרון של החומרים המסוכנים שבידיה. בהודעה מסר ראש הארגון אהמט איזימצ'י כי מדובר ב-8% האחרונים מתוך המאגר שמנה 1,300 טון. בהודעה נאמר כי החומרים הועלו על ספינות בנמל בלטקיה, מעוז של משטר אסד.

עם זאת, הוסיף איזימצ'י כי אין הוא יכול לאשר שהמשטר הסורי אינו מחזיק עוד בנשק כימי. לדבריו, פעילות הארגון בסוריה תימשך, ובסיוע האו"ם יבדקו פקחיו טענות על שימוש בגז כלור. "הפעולות ההלו יימשכו עוד זמן, וכמובן אנחנו רוצים לגמור עמן במהירות האפשרית. לדבריו השמדת כל המאגר הכימי הסורי תימשך כארבעה חודשים.

12:57: בכיר בסוכנות הגרעין של איראן אומר שארצו עשויה להסכים לביקורות פתע במתקני הגרעין אם טהראן תגיע עם המעצמות להסכם סופי לפתרון המחלוקת סביב תוכנית הגרעין האיראנית. ב-2003 איראן הסכימה לאמץ את "הפרוטוקול הנוסף" של ההסכם למניעת הפצת נשק גרעיני. אולם הפרלמנט האיראני סירב לאשרר אותו.

זובר סוכנות הגרעין של איראן, בהרוז קמלוודני, צוטט בסוכנות אירנ"א אומר כי "הממשלה עשויה להסכים לפרוטוקול הנוסף על סמך התקדמות שיחות הגרעין. אולם ההחלטה הסופית היא של הפרלמנט האיראני". איראן והמעצמות נושאות ונותנות על הסכם קבע לפתרון המשבר. סבב השיחות הבא ייערך ב-2 ביולי.

22/06/14

22:57: בקלטות שהתפרסמו באפגניסטאן, נשמע לכאורה בכיר בגופי הבחירות לנשיאות מורה לקולגות בלפחות ארבעה מחוזות למלא קלפיות בפתקי הצבעה. ההקלטות, שלא ניתן לוודא את אמינותן, הגיעו לידי בי-בי-סי והן באות לפי הערכות משירותי הביטחון במדינה. הן הופצו על ידי מחנה המועמד עבדוללה עבדוללה, שהוביל בסיבוב הראשון, שלא חשף את מקורן.

עבדוללה עבדוללה ויריבו אשרף גאני, שהתמודדו זה מול זה בסיבוב השני של הבחירות שנערך לפני עשרה ימים, טוענים לזיופים והונאות. אך נראה כי ההקלטות חושפות שבכיר בגופי הבחירות עבד עבור גאני. עם זאת צוותו של גאני, לשעבר בכיר בבנק העולמי, אומרים כי הקלטות חשאיות ללא צו בית משפט אינן חוקיות ויש לחקור אותן.

עבדוללה קרא לאו"ם להתערב במחלוקת. בהצהרה, מסר האו"ם כי רשויות הבחירות באפגניסטאן צריכות לקחת בחשבון את "התוקף, המשקל וההשלכות" של ההקלטות ו"לפעול בהתאם לעקרונות נטילת האחריות". האו"ם מסר כי הוא מעוניין שהאפגנים יפתרו בעצמם את בעיותיהם, אך שיעשו זאת בדרך "שקופה".

20:30: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הכריז היום כי התהליך שיסלול את הדרך לבחירות לפרלמנט יחל לפני 18 ביולי. הוא לא מסר פרטים על ההצבעה ומתי היא מתוכננת להיערך. התהליך צפוי לכלול את קביעת הכללים לבחירות, מסגרת הזמן שלהן והמועמדים הרשאיים להתמודד בהן.

א-סיסי הביא להדחת הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ביולי, בעקבות המחאה ההמונית נגדו. לאחר מכן הקים ממשלה זמנית והציג תוכנית פוליטית, שכללה בחירות לנשיאות ולפרלמנט לפני סוף השנה. בסופו של דבר, הבחירות לנשיאות נערכו לפני הבחירות לפרלמנט, ובהן ניצח א-סיסי.

המדינה העבירה החודש חוק המתיר למועמדים אינדווידואלים לזכות ברוב המושבים לפרלמנט, במקום רשימות מפלגתיות בלבד. החוק הוביל לביקורת ממפלגות פוליטיות שאמרו כי הוא יחליש אותן. מרבית המפלגות הפוליטיות במצרים חלשות או חדשות, ורבות מהן הוקמו רק לאחר ההתקוממות ב-2011 שהביאה להדחת הנשיא חוסני מובארק. מבין 540 חברי הפרלמנט שייבחרו, 420 ייבחרו מרשימת המועמדים האינדווידואלים, ו-120 מרשימות סגורות.

10:05: כוחות הביטחון בלבנון עצרו 17 איש בשני בתי מלון בבירה ביירות ביום שישי בחשד שהם תכננו להתנקש מנהיג שיעי בכיר, כך מסרו גורמים בממשלת לבנון. המעצר עלול להצית את המתיחות בין המגזרים בלבנון. החוקרים מבררים עתה האם האנשים אכן תכננו לרצוח את נביה ברי, יו"ר הפרלמנט ודמות פוליטית מובילה ממוצא שיעי. גורם מודיעין אמר שהעצורים משתייכים לארגון חדש שהוקם בביירות ושיש חשד שזהו בעצם תא של ארגון דאע"ש המשתלט עתה על ערים בעיראק ולוחם נגד נשיא סוריה בשאר אל אסד.

09:54: עשרות מפגינים במצרים, שמחו על חוק חדש האוסר על הפגנות, נעצרו אתמול (שבת) לאחר שצעדו אל עבר ארמון הנשיאות בהפגנה שקטה הקוראת לבטל את החוק. ההפגנה תועדה ברשתות חברתיות ובבלוגים רבים ויוזמיה קראו לתומכים ברחבי העולם לצעוד גם כן בקריאה לבטל את החוק האנטי דמוקרטי. הרשויות המצריות, מצידן, טוענות כי המפגינים התפרעו והפרו את הסדר הציבורי. ההפגנה התרחשה יום אחרי שבית משפט במצרים אישר את עונש המוות ל-183 פעילי האחים המוסלמים.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ