עדכונים שוטפים |

מזכ"ל סבא"א בטהראן: השיחות עם איראן מועילות

גרמני שלגופו קעקועים ועגילי פירסינג רבים סורב כניסה לדובאי ■ הכורדים השתלטו על שני כפרים מידי "המדינה האיסלאמית" ■ אהמט דבוטולו צפוי להחליף את ארדואן כראש הממשלה ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

23:15: אזרח גרמני, שמספר רב של קעקועים ויותר ממאה עגילים מכסים את גופו, טוען כי הרשויות בדובאי מנעו את כניסתו למדינה ללא כל סיבה. רולף בוכהולץ בן ה-55 תכנן להופיע במועדון לילה הפועל בדובאי, הנחשבת למדינה הערבית הליברלית במזרח התיכון. רשויות שדה התעופה טענו לסיבות ביטחוניות בשלן נמנעה הכניסה מבוכהולץ. לטענתו, הוא לא קיבל כל תשובה מהגורמים שלא התירו את כניסתו.

15:50: מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, אמר כי שיחותיו בטהראן עם בכירי הממשל האיראני היו "מועילות" וציין כי "שמח מאוד לשמוע על מחויבותה של איראן לפתרון כל הסוגיות שנוגעות למשבר הגרעין בדרך של שיתוף פעולה". ביקורו של אמנו בטהראן מתקיים כשבועיים לפני פקיעת פרק הזמן שהקציבה הסוכנות לאיראן לספק לה מידע אודות השימושים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין שלה.

15:04: בית משפט בסעודיה דחה את ערעורה של אשת עסקים שנשפטה לחודש מאסר ו-50 מלקות בגין העלבת שוטרי מחלק המוסר במהלך ויכוח. העיתון "אל-מדינה" דיווח כי האשה קללה את אנשי מחלק המוסר וכינתה אותם "שקרנים", בעת שנכנסו לבית הקפה שלה ובדקו אם אין בו הפרות של החוק הוואהבי.

מחלק המוסר הסעודי הוקם ב-1926. עובדיו נוהגים לסייר במרכזי קניות ולאכוף את חוקי הלבוש ואת החוק המחייב לסגור חנויות ארבע פעמים ביום למשך חצי שעה לצרכי תפילה.

14:25: הצבא הכורדי השיב לידיו את השליטה בכפרים ריסאלה ותל-סקוף, כ-30 קילומטרים מצפון לעיר מוסול. במקביל דיווחו אתרי חדשות כורדים כי כוחות פשמרגה ממשיכים בהתקדמות בסיוע אווירי אמריקאי לעבר סכר מוסול, הנשלט על ידי "המדינה האיסלאמית".

במקביל דיווחו סוכנויות הידיעות כי מטוסי קרב סוריים תקפו לפחות 19 מטרות של ארגון "המדינה האיסלאמית" סמוך לעיר א-ראקה שבצפון המדינה. לפחות 16 בני אדם נהרגו ו-40 נפצעו בהפצצה.

12:40: משאית עמוסה בנוסעים ובבעלי חיים התהפכה בצפון-מערב אפגניסטאן. 32 בני אדם נהרגו. גורמי ביטחון מסרו כי המשאית התהפכה בעת שעברה באזור הררי מסוכן.

09:17: מפלגת השלטון האיסלאמית בטורקיה צפויה למנות את שר החוץ, אהמט דבוטולו, לתפקיד יו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" וכפועל יוצא מכך לתפקיד ראש הממשלה הבא - כך דיווח בסוף השבוע העיתון הטורקי ייני סאפאק, הנחשב לבעל קשרים טובים במפלגה.

לפי הדיווח, יו"ר המפלגה היוצא, רג'פ טייפ ארדואן, כבר העלה את מועמדות דבוטולו להצבעה לא רשמית בדיון סגור שקיימו בכירי המפלגה וזו התקבלה פה אחד. הוועד הפועל של המפלגה האיסלאמית צפוי להתכנס ביום חמישי כדי להחליט באופן רשמי על יורשו של ארדואן, שיתמנה בסוף החודש לנשיא טורקיה.

יזידים נמלטים מעיראק לכיוון סוריהצילום: רויטרס

פרשננו צבי בראל העלה לפני שבוע את האפשרות שדבוטולו ייבחר לתפקיד. דבוטולו הוא נאמנו וחסידו של ארדואן וחייב לו את הקריירה הפוליטית שלו. בראל ציין כי דבוטולו אינו נשען על בסיס מפלגתי או ציבורי רחב, ואם ימונה לראשות הממשלה הוא בוודאי לא יוכל או ירצה להתנגד או לאיים על הנשיא. כך יוכל ארדואן לרכז בידיו את השליטה הן בפרלמנט באמצעות המפלגה שהוא עומד בראשה והן בממשלה.

08:45: מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, בא לביקור בטהראן וצפוי להיפגש עם הנשיא חסן רוחאני ועם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף - כך דיווחה הטלוויזיה האיראנית.

בסוף השבוע אמר זריף כי יידרש עוד זמן לגיבוש הסכם גרעין סופי עם שש המעצמות, וכי לא סביר שהצדדים יעמדו ביעד שנקבע לסיום השיחות, בחודש נובמבר. אתר הפרלמנט האיראני, שציטט את זריף, ציין כי גם אם הסכם כללי יגובש עד למועד שנקבע, הצדדים יזדקקו לפרק זמן נוסף על מנת לדון בפרטים המדויקים.

08:15: שבעה בני אדם החשודים בהשתייכות לאל-קאעדה נהרגו בשתי מתקפות אוויריות שביצע צבא ארה"ב בדרום תימן. בהתקפה אחת הופצצה שיירה סמוך לעיירה אחוואר ובהתקפה השנייה הופצצה קבוצת חמושים באותו אזור.

16/8/14

הפגנת תנועות האופוזיציה בפקיסטאןצילום: אי־פי

21:15: ארגון סורי לזכויות אדם דיווח שבמהלך השבועיים האחרונים הוציאו אנשי המדינה האיסלאמית להורג כ-700 בני שבט מקומי שנלחמו נגדם במחוז דיר א-זור שבמזרח סוריה. לפי הדיווח של מרכז המעקב, רוב ההרוגים משבט אל-שעיטאת היו אזרחים ולדברי מקורות מהימנים הראש של רבים מהם נערף. במקביל להתחזקותו בצפון עיראק, כבש הארגון האיסלאמי הקיצוני בחודשים האחרונים גם חלקים נרחבים בצפון ובמזרח סוריה.

פעילי אופוזיציה סוריים קראו היום לארה"ב לתקוף את הקיצונים האיסלאמיסטים על אדמת המדינה כשם שהיא תוקפת בימים האחרונים את אותם גורמים קיצוניים בצפון עיראק. "המניעים והאויב הם אותו דבר הן בסוריה והן בעיראק ולכן אין כאן מקום למוסר כפול", אמר ראש הקואליציה הלאומית הסורית של האופוזיציה, האדי אל-בכרה, ממקום מושבו באיסטנבול.

15:07: יותר מ-20,000 מתומכי האופוזיציה בפקיסטאן הפגינו במרכז הבירה איסלאמבד והצהירו כי לא יעזבו את המקום עד להתפטרותו של ראש הממשלה, נוואז שריף. מספר המפגינים היה נמוך בהרבה מכפי שקיוו המארגנים, ועדיין מדובר במפגן ההתנגדות הגדול ביותר לממשלת שריף, מאז נכנסה לתפקידה לפני 15 חודשים.

בראש תנועת האופוזיציה הפקיסטאנית עומדים הפוליטיקאי אימראן חאן והמטיף הפופוליסטי טהיר אול-קאדרי, השוהה בקנדה ומפעיל משם רשת של בתי ספר ומוסדות צדקה איסלאמיים.

13:00: לפחות חמישה בני אדם נהרגו ו-34 נפצעו בהפגנות לציון שנה להדחתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות. בסך הכל נהרגו בימים האחרונים בהפגנות לציון יום השנה הראשון להפיכה הצבאית במצרים תשעה בני אדם. סוכנות הידיעות המצרית דיווחה כי לפחות 193 בני אדם נעצרו.

09:10: המורדים מארגון "המדינה האיסלאמית" טבחו אתמול בלפחות 100 גברים בני המיעוט היזידי בכפר בצפון עיראק, וחטפו נשים וילדים. החמושים נכנסו לכפר קוצ'ו, כ-45 קילומטר מהעיר סינג'אר, והציבו לתושבים אולטימטום להתאסלם או שיוצאו להורג. הם ירו בגברים ולאחר מכן אספו את תושבי הכפר בבית הספר היחיד בישוב, העלו אותם על אוטובוסים ושלחו אותם ליעד לא ידוע. גורמים רשמיים בחבל הכורדי בו נמצא הכפר אישרו את הדיווח שמסרו פעילים יזידים בוושינגטון.

מועצת הביטחון של האו"ם הכניסה אתמול לרשימה השחורה את דובר המדינה האיסלאמית וחמישה מורדים. המועצה גם איימה להטיל סנקציות נגד אלה התומכים במורדים, והטילה על צוות מומחים לקבוע תוך 90 מי האנשים הללו. "הם השתלטו על כמה ממשאבי הטבע היקרים ביותר של המדינה ותשתיות חשובות", אמרה סמנתה פאוור, שגרירת ארה"ב באו"ם. "כעת יש להם יכולת לחסום את זרימת החשמל ולשלוט על אספקת המים בה אנשים תלויים".

05:50: סוכנות הידיעות הכורדית דיווחה כי מטוסי קרב אמריקאים תקפו כמה יעדים של אנשי ארגון "המדינה האיסלאמית" סמוך לסכר מוסול שבצפון המדינה. התקיפות הן חלק ממבצע שהחל הבוקר, בו משתתפים חילות האוויר של ארה"ב ועיראק וכוחות קרקע עיראקיים וכורדיים, שנועד להשיג מחדש מידי אנשי הארגון הקיצוני את השליטה על סכר המים הגדול ביותר במדינה שנמצא במוסול.

המורדים השתלטו על סכר מוסול מוקדם יותר החודש לאחר לחימה עזה. הסכר נמצא על נהר החידקל, כ-50 קילומטר צפונים לעיר מוסול, שנפלה בידי המורדים ביוני. אם הלוחמים יפתחו את הסכר הם יכולים לגרום להצפה נרחבת של אזורים, שיכולה לשמש ככלי ללחץ על הממשלה או לעצירת כוחות הצבא הנלחמים בהם.

השתלטות הכוחות האיסלאמיסטיים על כמה כפרים ועיירות בכורדיסטאן בשבועות האחרונים עוררו ביקורת נוקבת על מוכנותו של הצבא הכורדי ועל יכולתם של חייליו, החמושים בכלי נשק מיושנים, להביא מהפך בשדה הקרב, כותב צבי בראל (לקריאת הפרשנות המלאה).

15/08/14

אבו בכר אל בגדאדיצילום: AFP

18:25: שרי החוץ של האיחוד האירופי החליטו היום בישיבת חירום בבריסל כי כל אחת ממדינות האיחוד תחליט בעצמה אם ברצונה לחמש את הכורדים שבצפון עיראק. יצוין כי צרפת כבר הצטרפה לארה"ב והודיעה כי תעביר משלוחי נשק ותחמושת לכורדים במאבקם בארגון "המדינה האיסלאמית".

שרי החוץ גינו את "מעשי הזוועה וההתעללות" שמבוצעים נגד מיעוטים בעיראק, וגרמניה הודיעה כי אינה יכולה לעמוד מנגד ולצפות באנשים "נטבחים". שר החוץ פרנק ולטר שטיינמאייר הודיע כי יטוס לעיראק כדי להיפגש עם בכירי הממשל על היקף הסיוע לו הם זקוקים.‬

13:32: איש הדת השיעי העיראקי המשפיע, האייתוללה עלי אל-סיסתאני, הודיע כי הוא תומך במועמדותו של חיידר אל-עבאדי לתפקיד ראש הממשלה וציין כי מדובר בהזדמנות נדירה לפתור את המשבר הפוליטי והביטחוני בעיראק. התייצבותו של אל-סיסתאני מאחורי אל-עבאדי קריטית ללגיטימיות שלו כמנהיג הפוליטי של השיעים בעקבות הדחתו של ראש הממשלה נורי אל-מאליכי.

11:03: נשיאה הבא של טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר בפגישה עם ראשי מפלגת "הצדק והפיתוח" כי הוא מצפה להודיע על ראש הממשלה הבא עד סוף השבוע. לדברי ארדואן, הוועד הפועל של המפלגה האיסלאמיסטית יתכנס ב-21 באוגוסט כדי לבחור בראש הממשלה הבא שיכהן גם כיו"ר המפלגה.

09:11: מטוסי קרב ומל"טים אמריקאים ביצעו התקפה נוספת בצפון עיראק והשמידו שיירת כלי רכב של קיצונים איסלאמיים. אמש הצהיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי המשימה של חיל האוויר האמריקאי השיגה את מטרותיה הראשוניות, אך ייתכן שהן ימשכו לצורך הגנה על כוחות אמריקאים בארביל.

14/08/14:

23:14: ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי, הסכים לפנות את מקומו לטובת חיידר אל-עבאדי, כך מדווחת תחנת טלוויזיה ממשלתית. אל-מאליכי עמד בפני לחץ רב לפנות את מקומו לדמות מפלגת פחות, שתקים ממשלה רחבה שתוכל להתמודד עם הלוחמים האיסלאמיסטים מארגון "המדינה האיסלאמית".

מאז הבחירות באפריל, שרויה עיראק במשבר פוליטי שלא מאפשר להציג חזית מאוחדת מול המורדים. אל-מאליכי השיעי, שכיהן שתי כהונות, עמד על כך שהוא יקים את הממשלה החדשה, משום שהוא עומד בראש הגוש הגדול בפרלמנט. ביום שני הטיל נשיא עיראק, פואד מסעום, על אל-עבאדי להקים את הממשלה החדשה, אך אל-מאליכי הודיע בתחילה כי לא יפנה את התפקיד.

22:22: הבנק הירדני PLC שימש כערוץ לעברת כספי סיוע לחמאס - כך טוענת קבוצה של עורכי דין אמריקאיים במשפט פיצויים שנפתח בבית משפט פדרלי בברוקלין, ניו יורק. בהצהרת הפתיחה טענה התביעה כי הבנק סיפק "סיוע משמעותי ונרחב לחמאס". הבנק טוען כי כל סיוע שניתן לחמאס נעשה שלא במודע.

במרכזו של המשפט עומדת תביעה שהגישו כמעט 300 אזרחים אמריקאים שנפגעו או שקרוביהם נפגעו ב-24 פעולות טרור שביצע חמאס בשנים 2001-2004. הם מאשימים את הבנק הירדני בהפרת החוק האמריקאי נגד הטרור.

20:40: אלפים מתומכי האופוזיציה בפקיסטאן הפגינו נגד ממשלה בבירה איסלאמבד וקראו לעמוד בראשה, נוואז שריף להתפטר. את ההפגנות הובילו שני מנהיגי האופוזיציה - הפוליטיקאי אימראן חאן והמטיף הדתי טהירול קאדרי.

במוקד ההפגנה עמד הזעם של תנועות האופוזיציה על מצבה הרעוע של הכלכלה בפקיסטאן, השחיתות וחוסר יכולתן של הרשויות לספק באופן קבוע שירותים בסיסיים, כמו חשמל.

18:39: ארבעה אזרחים מצריים ושוטר נהרגו בהפגנות לציון יום השנה הראשון להפיכה הצבאית שבה הודח מוחמד מורסי. הפגנות אלימות בהן פרצו חילופי אש התרחשו בעיר גיזה ובכמה מוקדים בקהיר. באלכסנדריה ירו שוטרים גז מדמיע בכמה הפגנות שקיימו תומכי מורסי. משרד הפנים המצרי דיווח כי 63 מפגינים שמזוהים עם תנועת "האחים המוסלמים" נעצרו בשבע ערים, בהן קהיר.

14:03: האו"ם הכריז כי המשבר ההומניטרי בעיראק הגיע לדרגה 3, דרגת החירום הגבוהה ביותר. בעימותים בבגדאד בין חיילי הצבא העיראקי לחמושים סונים מארגון המדינה האיסלאמית, נהרגו היום ארבעה ילדים.

13:36: נשיא החבל האוטונומי כורדיסטאן הודיע היום כי הוא תומך בראש הממשלה העיראקי המיועד, חיידר אל-עבאדי. הנשיא הכורדי, מסעוד ברזאני, טלפן לאל-עבאדי, הבטיח לו את "תמיכתו המלאה" ואיחל לו הצלחה ב"הרכבת ממשלה לאומית בהשתתפות כל החלקים בחברה העיראקית", נמסר מלשכתו של ברזאני.

09:55: מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית, אבו בכר אל בגדאדי, נמלט מהעיר מוסול שבעיראק אל סוריה בשיירה של 30 האמרים צבאיים, כך לפי דיווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט", המצטט גורם במפלגה הכורדית בעיראק.

לפי הדיווח, המצטט את סעיד ממוזיני האחראי על התקשורת במפלגה הכורדית הדמוקרטית, אל-בגדאדי נמלט בשל החשש מתקיפות אמריקאיות לאחר שמספר רב של חברי הארגון נהרגו מהתקיפות בימים האחרונים.

13/08/14

17:05: מנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר כי שיחות הגרעין עם המעצמות יימשכו, אף שאין סיבה לקיים משא ומתן עם ארה"ב בנושאים אחראים. "אין תועלת ביחסים או במגעים עם ארה"ב, מלבד בסוגיות מסוימות", אמר חמינאי לדיפלומטים איראנים.

11:15: 130 חיילים אמריקאים נוספים הגיעו אתמול לעיראק, במה שהפנטגון מתאר כמשימה זמנית, כדי להעריך את היקפו של המשבר ההומניטארי בו מצויים עשרות אלפי אזרחים עיראקים שנמלטו להר סינג'אר. החיילים, מחיל הנחתים ומהכוחות המיוחדים, יתבקשו גם לנסות ולגבש תוכנית פעולה לחילוץ עשרות אלפי היזידים בהר.

12/08/14

18:35: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, נפגש במוסקבה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, והשניים סיכמו לבחון אפשרות להקמת אזור סחר חופשי בין שתי המדינות. עוד דנו השניים בשיתופי פעולה צבאיים ובשילובה של רוסיה בפרויקט הרחבת תעלת סואץ בהיבט המסחרי.

סיסי ופוטין סיכמו עוד כי רוסיה תכפיל את הייבוא החקלאי שלה ממצרים וזאת כדי להתמודד עם הסנקציות שהטילו מדינות המערב על תוצרת רוסית. רוסיה מצדה תמכור למצרים לפחות 5.5 מיליון טונות של חיטה.

16:27: שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל פייסל, אמר כי ישראל חייבת להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים על מנת לשרוד כאומה. בכנס שקיים הארגון האיסלאמי לשיתוף פעולה (OIC) בעיר ג'דה, מתח אל-פייסל ביקורת על הפילוג בעולם המוסלמי וטען כי הוא "הגורם לכישלון שבמניעת המתקפות של ישראל על שכנותיה".

"ישראל חייבת להבין ששלום היא הדרך היחידה שתבטיח את קיומה. כפי שאנו רואים, ישראל אינה חוששת מלקחת את הטרור שלה לדרגה חדשה, תוך שהיא מתעלמת לחלוטין מחוקים, שיקולים הומיניטריים או צווים דתיים. מטרתה היחידה היא לעקור את הקיום הפלסטיני בכל מקום שבו הוא נמצא", אמר אל-פייסל בכנס שמאגד את 56 המדינות המוסלמיות בעולם.

13:52: בכיר איראני בירך על מינויו של חיידר אל-עבאדי לתפקיד ראש הממשלה הזמני בעיראק והציע לו את תמיכת טהראן. עלי שאמחני, מזכיר המועצה האיראנית העליונה לביטחון לאומי, קרא בשיחה עם דיפלומטים איראנים לפלגים הפוליטיים בעיראק להתאחד נגד "איומים חיצוניים" וציין כי איראן רוצה בביטחונה ובריבוניותה של עיראק.

11:09: הריגתם של מאות מפגינים מצרים בשני מחאות מחאה בשנה שעברה היתה שיטתית, התבצעה בהוראת קצינים בכירים וסביר להניח כי היא מהווה פשעים נגד האנושות, כך קבע היום דו"ח חריף של "משמר זכויות האדם" (Human Rights Watch), שקרא לאו"ם לפתוח בחקירת האירועים האלימים בקהיר בשנה שעברה. הדו"ח מגדיר את נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, שכיהן כמפקד הצבא באותה עת, כ"ארכיטקט מרכזי" של האלימות נגד המפגינים, בתור מי שיעמד בראש שרשרת הפיקוד הצבאי.

הדו"ח שאורכו 188 עמודים מתבסס על חקירה בת שנה, והוא קורא לאו"ם לבחון שישה מקרים בהם כוחות הביטחון ירו למוות בתומכים של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי, מנהיג בתנועת האחים המוסלמים, לאחר שהודח על ידי הצבא ביולי 2013. מאות מפעילי האחים המוסלמים נהרגו ואלפים נעצרו מאז הודח מורסי, חלקם הגדול במהלך הסתערות כוחות הביטחון על שני מחנות מחאה בבירת מצרים ב-14 באוגוסט.

הדו"ח מתפרסם יומיים לאחר שרשויות מצרים אסרו את כניסתם למדינה של שני בכירים בארגון, שהיו אמורים לפרסם שם את ממצאי הדו"ח - המנכ"ל רות והממונה על המזרח התיכון וצפון אפריקה שרה ליאה וויטסון. לדבריהם גורמים רשמיים בנמל התעופה הבינלאומי בקהיר הורו להם לעזוב זמן קצר לאחר שנחתו בטיסה מניו יורק ביום ראשון. זו הפעם הראשונה בה רשויות מצרים אוסרות את כניסתם למדינה של עובדי הארגון, כך אמרה וויטסון, מה שיכול להעיד על חרדת הממשלה בשל ממצאי הדו"ח.

00:13: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס למצב בעיראק ואמר כי חיל האוויר האמריקאי ממשיך בתקיפות על מעוזי ארגון "המדינה האיסלאמית" ובהגשת סיוע הומניטרי לבני המיעוט היזידי בצפון המדינה. עם זאת אובמה הדגיש כי לארה"ב "אין פתרון צבאי למעשה בעיראק" וכי "על העיראקים להקים ממשלת אחדות ולהילחם יחד נגד האיסלאם הקיצוני".

ולדימיר פוטין ועבד אל-פתאח א-סיסי בפגישתם בסוצ'יצילום: רויטרס

אובמה, השוהה בחופשה במרתה'ס ויניארד, הוסיף כי שוחח עם חיידר אל-עבאדי, שמונה על ידי נשיא עיראק לראש ממשלה במקום נורי אל-מאליכי המודח, ואיחל לו הצלחה בהקמת ממשלה מאוחדת שתייצג את כל הפלגים בעיראק. "ארה"ב מוכנה לסייע לממשלה החדשה ואני מקווה שהיא תוקם מהר ככל האפשר", אמר אובמה.

11/08/14

22:33: ראש ממשלת עיראק המודח, נורי אל-מאליכי, אמר כי הכרזתו של נשיא עיראק על ראש ממשלה חדש היא "הפרה מסוכנת" של החוקה. "אנו נתקן את הטעות הזו", אמר אל-מאליכי בנאום טלוויזיוני כשלצדו כמה מבעלי בריתו הפוליטיים.

19:16: הפרלמנט האיראני אישר חוק האוסר כל הליך בריאותי שמונע ילודה באופן קבוע. סוכנות הידיעות אירנ"א דיווחה כי החקיקה בעניין קודמה בזריזות לאור קריאתו של המנהיג העליון, עלי חמינאי, לציבור האיראני בחודש מאי להביא ילדים לעולם.

בין היתר אוסר החוק על ניתוחים לקשירת צינוריות הזרע אצל גברים ולקשירת חצוצרות אצל נשים. רופאים שיפרו את החוק - ייענשו. בנאומו קרא חמינאי "לחיזוק הזהות הלאומית האיראנית" ו-"למניעת זליגתם של אספקטים המאפיינים את אורח החיים המערבי" לתרבות האיראנית.

17:25: מצרים מנעה את כניסתו של מנכ"ל ארגון זכויות האדם Human Rights Watch, קנת רוט, לשטחה "מסיבות ביטחוניות". בנוסף לרוט, נמנעה גם כניסתה של ראש מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון, שרה לי וויטסון.

השניים היו אמורים להציג דו"ח על מעשי ההרג ההמוניים שאירעו במצרים בשנה שעברה בעקבות הדחתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות. רוט וויטסון שהו במעצר במשך 12 שעולת בטרם הועלו על טיסה היוצאת ממצרים. בהודעה שפרסם Human Rights Watch נאמר כי זו הפעם הראשונה שרשויות מצרים, כולל בתקופת שלטונו של חוסני מובארק, מונעות ממי מאנשי הארגון להיכנס למדינה.

15:58: ארגון המדינה האיסלאמית דיכא ניסיון התקוממות נגד שלטונו במזרח סוריה, צלב שני בני אדם והוציא להורג 23 אחרים בחמשת הימים האחרונים, כך מסר ארגון האופוזיציה "מצפה זכויות האדם הסורי".

14:30: נשיא איראן חסן רוחאני מתח ביקורת חריפה על השמרנים המתנגדים להגעה להסכם קבע עם המעצמות על תוכנית הגרעין של המדינה, ואמר כי הם יכולים "ללכת לעזאזל". רוחאני אמר את הדברים בפגישה השנתית עם שגרירי איראן בחו"ל, וכינה את השמרנים "פחדנים". נשיא איראן אמר בפגישה: "בכל פעם שאומרים שיש סבב משא ומתן, קומץ בא ואומר שאנחנו רועדים. אז לעזאזל, לכו תמצאו לכם מקום חמים. מה אנחנו יכולים לעשות...".

השמרנים ברפובליקה האיסלאמית התנגדו להסכם הביניים שנחתם בנובמבר האחרון, וטענו כי הממשלה בראשות רוחאני הציעה ויתורים רבים מדי בתמורה להישגים מועטים מדי. המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי, תמך בצוות המו"מ לשיחות בז'נבה, אך עם זאת חישק אותם וקבע כי יש להרחיב את יכולת ההעשרה האיראנית בטווח הארוך.

נשיא איראן חסן רוחאני עם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריףצילום: אי־אף־פי

08:55: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי נפגש אמש בעיר ג'דה עם עבדאללה, מלך סעודיה, אחד מבעלי בריתו החזקים ביותר בזירה הבינלאומית. המלך הסעודי העניק למצרים הסיוע הנאמד ב-12 מיליארד דולר כדי לחזק את כלכלתה לאחר הדחת הנשיא מוחמד מורסי בשנה שעברה.

המלך עבדאללה מיהר למצב את עצמו כתומך הנלהב ביותר בהנהגה המצרית החדשה לאחר האחים המוסלמים, והוביל מתקפה דיפלומטית במדינות המערב כדי שירככו את עמדותיהם ביחס להפיכה הצבאית נגד מורסי, שנבחר בצורה דמוקרטית.

זהו ביקורו הראשון של א-סיסי בסעודיה מאז היבחרו במאי לנשיאות. קהיר וריאד רואות באחים המוסלמים איום משותף. דיפלומטים משני הצדדים מסרו כי שני המנהיגים צפויים לדון במהלך הביקור בחמישה נושאי מפתח: הלחימה בין ישראל לחמאס בעזה, הסכסוך הפנימי בלוב, מלחמת האזרחים בסוריה, התקדמות האיסלאמיסטים בעיראק והמאבק בטרור.

10/08/14

21:07: סעודיה הרשיעה ארבעה מאזרחיה בהפרת הוראת המלך עבדאללה שלא להילחם בעימותים צבאיים במדינות זרות. בממלכה אסור לאזרחים להילחם בחו"ל, והעונש על הפרת החוק יכול להגיע ל-20 שנות מאסר. סוכנות הידיעות הרשמית של סעודיה מסרה כי בית המשפט הפלילי המיוחד שבבירה ריאד גזר על הארבעה ארבע עד 34 חודשי מאסר. לא נמסרו פרטים נוספים.

17:51: מניין ההרוגים בהתרסקות מטוס הנוסעים בטהראן עלה ל-48. מדובר במטוס Iran-40, המבוסס על מטוס "אנטונוב" מתוצרת אוקראינה, שהתרסק בהמראה מנמל התעופה מהראבאד, שליד עיר הבירה האיראנית. המטוס, המשמש בדרך כלל לטיסות מקומיות קצרות, התרסק בתוך שכונת מגורים לאחר שמנועיו כבו.

15:05: שני המועמדים לנשיאות אפגניסטאן, עבדוללה עבדוללה ואשרף גאני, הגיעו בסוף השבוע להסכם חדש על חלוקת הסמכויות ביניהם. ההכרזה על ההסכם באה אחרי שמשימת התיווך שלשמה הגיע שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לקאבול - נחלה הצלחה. על פי ההסכם, המפסיד בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות ימונה לתפקיד חדש ובכיר, אך סמכויותיו טרם נקבעו.

13:15: השר העיראקי לזכויות אדם אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי לפחות 500 גופות של בני המיעוט היזידי נמצאו בקברי אחים בצפון המדינה. לדבריו, לממשלת עיראק יש ראיות לפיהן חלק מההרוגים הם נשים וילדים שנקברו חיים.

צבא ארה"ב ביצע הלילה עוד ארבע תקיפות על מעוזים של ארגון "המדינה האיסלאמית" בצפון עיראק. מטוסי קרב ומל"טים תקפו שיירות חמושת ומשאית שממנה נפתחה אש לעבר קבוצה של יזידים.

זהו סבב התקיפות השלישי מאז אישר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לצבאו להתערב בנעשה בצפון עיראק בשבוע שעבר. מרבית התקיפות נעשות בניסיון להדוף את התקדמות האיסלאמיסטים באזור הר סינג'אר, בו נמצאים רבבות יזידים, ולעבר בירת חבל כורדיסטאן, ארביל. יצויין גם בריטניה הצטרפה הבוקר לארה"ב בהצנחת מזון ומים ליזידים.

פגישתם של א-סיסי והמלך עבדאללה צילום: רויטרס

הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין אמר הלילה כי הפעולה המוגבלת שבה נוקט ממשל אובמה בצפון עיראק מעידה על "חוסר הבנה בסיסי של האיום" שמציב ארגון המדינה האיסלאמית. מקיין קרא לאובמה להורות על הרחבת התקיפות גם לשטח סוריה.

בתוך כך, שר החוץ הצרפתי לורן פביוס בא הבוקר לבגדאד כדי לדון עם צמרת השלטון העיראקי במאמצים לרסן את התקדמות לוחמי "המדינה האיסלאמית". פביוס צפוי לבקר בהמשך היום בארביל לשיחות עם ההנהגה הכורדית.

13:02: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מינה מחדש את וואל אל-חלקי לתפקיד ראש הממשלה וביקש ממנו להקים קבינט חדש. אל-חלקי, איש מפלגת הבעת ויליד דרעא שבה החלה ההתקוממות העממית, מונה לראש ממשלה ב-2012 אחרי שקודמו בתפקיד ריאד חיג'אב ערק לשורות המורדים. בשנה שעברה ניצל בנס מניסיון התנקשות שבו נהרגו כמה מאנשיו. אסד החל בחודש שעבר קדנציה נוספת אחרי ניצחון קל וצפוי בבחירות לנשיאות.

11:49: לפחות שישה בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בעימותים במחוז פונג'אב בין משטרת פקיסטאן לבין תומכיו של המטיף האופוזיציונר טהירול קאדרי. העימותים פרצו אחרי שהמפגינים חסמו כבישים שמובילים לעיר לאהור.

קאדרי היה אמור לקיים היום עצרת גדולה בעיר, אך הורה לתומכיו לבטלה עקב המתיחות הגדולה. אחת ממטרות העצרת היתה למחות על מותם של לפחות שמונה מתומכי המטיף בהפגנה שהתקיימה ביוני.

קאדרי, ששב לאחרונה מגלות בקנדה, הוא אחת הדמויות הפוליטיות והדתיות החשובות בפקיסטאן. הוא עומד בראש מפלגת "פקיסטאן אוואמי תחריק", שמובילה קו המתנגד לשחיתות בממשלתו של נוואז שריף. קאדרי קורא למרד שקט נגד שריף עקב כשלונו במאבק באבטלה ובשיבושי החשמל התכופים.

null09:07: מטוס נוסעים קטן התרסק בעת שניסה להמריא משדה תעופה סמוך לטהראן, בירת איראן. על המטוס היו לפחות 47 נוסעים ואנשי צוות ועל פי דיווחי סוכנויות הידיעות האיראניות לפחות 38 נהרגו ותשעה הובהלו לבתי החולים בקרבת אזור ההתרסקות. מדובר במטוס של חברת התעופה Sepahan Air שהיה בטיסה פנימית לעיר טבס.

המטוס, מסוג Iran-140, מיוצר באיראן תוך שימוש בטכנולוגיה אוקראינית. מדובר במטוסים ישנים הסובלים מתחזוקה לקויה וכמה מהם כבר התרסקו בעבר. הסנקציות האמריקאיות מונעות מאיראן לחדש את צי מטוסי הבואינג שלה והיא מתקשה להשיג חלקי חילוף גם בשוק האירופי.

08:48: צבא ארה"ב ביצע הלילה עוד ארבע תקיפות על מעוזים של ארגון "המדינה האיסלאמית" בצפון עיראק. מטוסי קרב ומל"טים תקפו שיירות חמושת ומשאית שממנה נפתחה אש לעבר קבוצה של אזרחים בני המיעוט היזידי.

09/08/14

שרידי המטוס האיראני שהתרסק מיד אחרי שהמריאצילום: אי־פי

22:10: נשיא קובה לשעבר פידל קסטרו חתם על מניפסט בינלאומי התומך בפלסטין ודורש מישראל לכבד את החלטות האו"ם ולסגת מרצועת עזה, הגדה המערבית ומזרח ירושלים (החלטה 242). קסטרו התבטא בחריפות בשבועות האחרונים נגד ישראל וטען כי היא יוצרת "סוג חדש של פשיזם" בפעולותיה הצבאיות.

אל קסטרו, שיחגוג בשבוע הבא את יום הולדתו ה-88, הצטרפו בין היתר נשיא בוליביה איבו מוראלס, חתן פרס נובל לשלום הארגנטינאי אדולפו פרס אסקיבל, הרקדנית הקובנית אליסיה אלונסו והסופרת האמריקאית אליס ווקר. מדינות אמריקה הלטינית עומדות בשבועות האחרונים בחזית המבקרות של ישראל לנוכח מבצע "צוק איתן".

17:00: בית משפט במצרים הורה לפרק את מפלגת "החרות והצדק", שהיא הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים בפרלמנט. הפסיקה מונעת באופן אפקטיבי מהתנועה האיסלאמית מלהשתתף בבחירות הכלליות לפרלמנט שצפויות להתקיים בהמשך השנה.

בדצמבר שעבר הוכרזה תנועת האחים המוסלמים "ארגון טרור". היא הואשמה בהתססה ובגלי המהומות שפרצו ברחבי מצרים בעקבות הדחתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות ביולי 2013.

14:26: העורך של העיתון הטורקי המוביל הורייט, התפטר היום מתפקידו – יום לפני הבחירות לנשיאות בהן צפוי לנצח ראש הממשלה של טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. הטענה היא שהעורך התפטר אחרי שארדואן מתח ביקורת חריפה על אופן הסיקור על ידי הבעלים של העיתון.

קבוצות למען זכויות אדם מביעות לעתים קרובות דאגה לגבי הלחץ שמפעילה הממשלה על התקשורת בטורקיה. חברי פרלמנט מהאופוזיציה בטורקיה מקשרים את התפטרותו של אניס ברברולו ללחץ כזה. בעיתון ביטלו את הטענות, ומסרו כי הוא עזב לפי בקשתו.

"אניס ברברולו הודיע על התפטרותו במכוון לפני הבחירות, כדי שלא תייוחס לכך כל משמעות פולטית", נמסר בהצהרה מהעיתון. ברברולו עצמו לא הגיב באופן פומבי.

בבחירות לתפקיד נשיא המדינה שיתקיימו מחר בטורקיה צפוי ארדואן לנצח ברוב של כ-55%. ממשלתו של ארדואן הנהיגה לאחרונה רפורמות המחזקות את הנשיא ומעניקות לו סמכויות רבות, אך יש הטוענים כי שליטתו ההדוקה בטורקיה מפלגת את האומה.

10:50: לוחמי ארגון אל קאעדה הוציאו להורג 15 חיילים מצבא תימן בדרום מזרח המדינה – כך דווח אתמול בכלי התקשורת. החיילים היו בדרכם לבירה צנעא כאשר חמושים עצרו את האוטובוס שלהם והשתלטו עליו. לפי דיווח באתר חדשות תימני עצמאי, החמושים, בהנהגת המבוקש ג'לאל בלאדי, שחטו את החיילים בציבור, ואיימו לחטוף כוחות ביטחון נוספים.

08/08/14

משפחה יזידית שנמלטה למחנה פליטים בגבול סוריה-עיראקצילום: אי־פי

23:55: ראש ממשלת לבנון לשעבר, סעד אל-חרירי, חזר היום ללבנון - לראשונה מזה שלוש שנים – לביקור בלבנון, כזה שנראה כי מטרתו לחזק את ההשפעה המתונה על הקהילה הסונית במדינה, בעקבות החדירה הקטלנית של הלוחמים האסלאמיים הקיצוניים.

חרירי, פוליטיקאי סוני בעל השפעה רבה, עזב את לבנון 2011, אחרי שממשלתו הופלה על ידי קואליציה הכוללת את ארגון חיזבאללה השיעי, ומאז הוא מחלק את זמנו בין צרפת לסעודיה.

07/08/14

13:50: המורדים האיסלאמיסטים הסורים נסוגו כמעט לחלוטין מהעיר ערסאל שבצפון-מזרח לבנון, שעליה השתלטו בסוף השבוע האחרון. אולם, הלוחמים הג'יהאדיסטים, החברים בפלגים שונים המזוהים עם אל-קאעדה, לקחו עמם כ-20 חיילים לבנונים שאותם שבו בקרבות בשבוע האחרון. אחד הלוחמים שנסוגים סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "הנסיגה החלה עם שחר עם בני הערובה. אפשר שנשחרר אותם בשלבים".

12:20: צבא לבנון שחרר שבעה שוטרים בעיר ערסאל, שליד הגבול עם סוריה, שעליה השתלטו בימים האחרונים מורדים סוניםם קיצונים מהמדינה השכנה. בדיווח של סוכנות הידיעות הרשמית בביירות נאמר כי כוחות מיוחדים של הצבא הרגו 20 לוחמים של ארגון "המדינה האיסלאמית" בפשיטה על מרפאה בעיר.

לפי הערכות, כ-20 חיילים לבנונים עדיין בידי המורדים הסורים. בצד הדברים ממשיכים אנשי דת לנסות לגשר בין הצדדים, ובהודעה שלהם נמסר כי הם נושאים ונותנים מול כמה ארגונים איסלאמיסטיים. הם גיבשו הפסקת אש ל-24 שעות, ומנסים להביא לנסיגת הלוחמים הסונים הקיצונים מהעיר.

11:30: משלחות ארה"ב ואיראן נפגשות שוב בז'נבה לדיונים בניסיון לגבש הסכם קבע על תוכנית הגרעין האיראנית, שבמערב מקווים שימנע מטהראן לפתח נשק גרעיני. ברפובליקה האיסלאמית רוצים שההסכם יאפשר להם לייצר בעצמם דלק גרעיני לכורים האטומיים שברשותם. את המשלחת האמריקאית מובילים סגן שר החוץ ויליאם ברנס ותת-השר ונדי שרמן. את המשלחת האיראנית מוביל סגן שר החוץ עבאס עראקג'י.

06/08/14

21:35: 47 בני אדם לפחות נהרגו בפיצוץ מכוניות ממולכדות בשווקים הומי אדם ברובעים שיעיים בבגדאד, כך מסרה המשטרה בבירת עיראק. בעבר קיבלו המורדים הסונים הקיצונים מ"המדינה האיסלאמית" אחריות לפיגועים נגד הרוב השיעי במדינה.

19:00: הפסקת האש בין צבא לבנון לבין המורדים הג'יהאדיסטים מסוריה שהשתלטו על העיר ערסאל, שבצפון-מזרח לבנון, הוארכה בעוד 24 שעות. אנשי דת מוסלמים המתווכים בין הצדדים מסרו כי הלוחמים האיסלאמיסטים החלו לסגת מערסאל ושחררו שלושה מהחיילים הלבנונים שנפלו בשבי. לדבריהם, יש עוד 17 שוטרים ו-10 חיילים בשבי המורדים הסונים הקיצונים.

14:50: לפחות 60 חמושים מארגון "המדינה האיסלאמית" נהרגו במתקפה אווירית של חיל האוויר העיראקי בעיר מוסול שבצפון המדינה. הטלוויזיה העיראקית דיווחה כי במהלך המתקפה הופצץ בית סוהר ששימש את הארגון הסוני הקיצוני כבית דין דתי ומתקן מעצר. 300 בני אדם שהוחזקו במקום - נמלטו.

12:10: קרבות קשים פרצו בין לוחמים כורדים לבין אנשי הארגון הסוני הקיצוני "המדינה האיסלאמית" במרחק של 40 ק"מ מארביל, בירת חבל כורדיסטאן. גורם כורדי בכיר אמר כי התחדש שיתוף הפעולה בין ממשלת החבל לבין הממשל המרכזי בבגדאד וכי כ-50,000 בני אדם מסתתרים מפני אנשי הארגון הקיצוני בהרים הסמוכים לעיירה סינג'אר, שהותקפה בסוף השבוע. לדבריו, אם אזרחים אלה לא יקבלו עזרה בתוך 24 שעות - הם יהיו בסכנת מוות.

10:46: תשעה חיילים ושוטרים מצריים נהרגו בשתי תקריות אש עם חמושים סמוך לגבול לוב. בתקרית אחרת נהרגו חמישה שוטרים מצריים ובתקרית שנייה ירו חמושים לעבר מחסום צבאי והרגו ארבעה חיילים.

אתמול הזהיר שר החוץ המצרי לשעבר, עמרו מוסא, הנחשב למקורב לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, כי ייתכן שמצרים תידרש לפלוש לשטח לוב על מנת להיאבק האיום הגובר של החמושים על ריבונותה.

09:22: בכיר איראני אמר כי ארצו סבורה שראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, איננו מסוגל עוד לשמור על לכידות המדינה וכי טהראן מחפש מנהיג שיעי אלטרנטיבי שיוביל את המאבק בארגונים הסונים הקיצונים. עם זאת, הגורם הדגיש כי לאייטוללה סיסטאני, האימאם השיעי החשוב ביותר בעיראק, "עדיין יש תקוות" שאל-מליכי יצליח.

המבוי הפוליטי הסתום בעקבות הבחירות שהתקיימו בעיראק באפריל, הוא אחד הגורמים המרכזיים לחוסר יכולתו של הצבא למנוע מארגון "המדינה האיסלאמית" להשתלט על חלקים נרחבים מצפון ומערב עיראק.

08:48: נציגי איראן ושש המעצמות צפויים להיפגש בשולי העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר כדי להמשיך בדיונים על הסכם קבע בסוגיית הגרעין. סגן שר החוץ האיראני וחבר המשלחמת האיראנית לשיחות, עבאס אראקצ'י, אמר לסוכנות הידיעות אירנ"א כי מדובר בשני סבבי פגישות בין שר החוץ זריף לבין שרת החוץ האירופית אשטון.

איראן הסכימה להארכת השיחות בארבעה חודשים אחרי שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכם עד המועד שנקבע - 20 ביולי. טרם נקבע מועד לחידוש המגעים, ככל הנראה על אדמת אירופה.

05/08/14

22:32: הפסקת האש שהוכרזה מוקדם יותר היום בין צבא לבנון למורדים האיסלאמיסטים הסורים קרסה, עם התחדשות העימותים בעיירה הסמוכה לגבול הסורי בה נלחמים הצדדים מאז יום שבת, כך מסר מקור ביטחוני. לדבריו הפסקת האש שהוכרזה ל-24 שעות נשברה כשהמורדים ירו על עמדה צבאית. הפסקת האש הייתה אמורה לאפשר למתווכים לחקור מה עלה בגורלם של חיילים נעדרים, לסייע לצרכים ההומניטארים של עשרות אלפי אזרחים בעיירה ערסאל ולפנות ממנה פצועים.

ההסכמה על הפסקת האש התקבלה בעקבות תיווך של אנשי דת מוסלמים, לאחר ארבעה ימים של לחימה בערסאל. מורדים סורים מארגון חזית א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, השתלטו ביום שבת על העיירה, ושבו כמה חיילים ושוטרים לבנונים. הלחימה בערסאל היא הפעם הראשונה בה המורדים הנאבקים בנשיא סוריה, בשאר אסד, ביצעו פלישה בסדר גודל רחב אל תוך לבנון.

18:30: חמושים תקפו משלחת של אנשי דת מוסלמים שביקשה לתווך בין צבא לבנון לבין מורדים שהשתלטו על העיירה ערסאל שבצפון-מזרח המדינה. השייח הבכיר סאלם אל-ראפיי נפצע מהירי. לפחות 17 חיילים נהרגו ו-22 מוגדרים נעדרים כתוצאה מהלחימה סביב ערסאל.

15:57: לפחות 64 בני אדם נהרגו בסוף השבוע במתקפה אווירית של צבא סוריה על פרברים במזרח דמשק - כך דיווח ארגון העוקב אחר הלחימה במדינה. מניין ההרוגים במלחמת האזרחים הסורית נאמד בכ-170,000.

11:17: מצרים הודיעה כי תבנה תעלה חדשה באורך 72 קילומטרים לצדה של תעלת סואץ. על הפרויקט הגרנדיוזי הודיע יו"ר הרשות שמפעילה את תעלת סואץ, מואב מאמיש, בכנס שהתקיים באיסמעליה.

09:30: קבוצה של צירים בקונגרס האמריקאי שלחו מכתב לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ובו מתחו ביקורת חריפה על התבטאויותיו האנטישמיות כלפי ישראל במהלך מבצע צוק איתן והזהירו אותו מפגיעה ביחסי טורקיה-ארה"ב.

"הערותיך נתפסות על ידי ציבור גדול כאנטישמיות והן ללא ספק אנטי ישראליות... ההשוואה של ישראל למשטר הנאצי בגרמניה אינה נכונה היסטורית והיא פרובוקטיבית", נאמר במכתב אותו שלחו הדמוקרטים סטיב כהן וג'ראלד קונלי והרפובליקאים אד וויטפילד ווירג'יניה פוקס.

לאורך מבצע צוק איתן התבטא ארדואן מספר פעמים בחריפות נגד ישראל, כחלק מקמפיין הבחירות שלו לנשיאות. בנאום שנשא בסוף השבוע באיסטנבול לעיני מאות אלפי תומכים אמר ארדואן כי "לישראל אותה מטרה כמו זו של היטלר - להקים גזע נקי מפגמים. הם (ישראל) הורגים נשים כדי שלא יילדו פלסטינים, הם הורגים תינוקות כדי שלא יגדלו, הם הורגים גברים כדי שלא יוכלו להגן על ארצם. הם יטבעו בדם שהם שופכים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר במהלך המבצע לשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי דבריו של ארדואן "אנטישמיים ומחללים את זכר השואה". סקרים אחרונים שפורסמו בטורקיה לקראת הבחירות לנשיאות ביום ראשון מעניקים לארדואן 55-56 אחוזי תמיכה ויתרון בפער של 20 אחוזים על אקמלדין איסנוגלו, מועמד האופוזיציה החילונית.

08:47: המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) קראה לכל הכורדים להצטרף ללחימה בארגון "המדינה האיסלאמית", הממשיך בהשתלטותו על שטחים בעיראק ובסוריה ומתקדם לעבר החבל הכורדי שלאורך הגבול הטורקי.

ביום ראשון השתלטו לוחמי "המדינה האיסלאמית" על שלוש עיירות כורדיות והם עושים את דרכם לעבר סכר מוסול על נהר החידקל. מדובר בגדול שבסכרי עיראק ומקור חשמל חשוב לאזור.

04/08/14

19:22: קרב אגרופים פרץ במהלך דיון בפרלמנט הטורקי על הצטרפותם של צעירים ללחימה בעיראק ובסוריה. יו"ר הפרלמנט נאלץ להפסיק את הדיון שבו נפצעו לפחות שלושה מחוקקים.

זו הפעם השנייה השנה שדיון בפרלמנט הטורקי מידרדר לאלימות. בחודש פברואר אושפזו שני מחוקקים כשהם סובלים מאף ואצבע שבוע אחרי שהתקוטטו במהלך דיון על הידוק אחיזת הממשלה במערכת המשפטית.

14:02: דובר צבא מצרים מסר כי חיילים הרגו בפשיטות שונות בחצי-האי סיני 11 מחבלים. שלוש מכוניות, שמונה אופנועים ושלוש מנהרות נהרסו במבצע. זהו חלק מהמאבק המוגבר של המשטר המצרי בארגוני הטרור בסיני מאז עלייתו לשלטון של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי.

13:55: חברי הפרלמנט של לוב התכנסו לישיבה הרשמית הראשונה מאז הבחירות בחודש יוני, בשעה שהמדינה מתמודדת עם גל האלימות הקשה ביותר מאז הפלתו של הרודן מועמר קדאפי לפני שלוש שנים. כ-170 מחוקקים נפגשו בעיר הנמל המזרחית טוברוק, שם התקיימה ישיבת חירום כדי לדון בדרכי התמודדות עם המצב.

הפרלמנט הלובי החדש 200 מושבים, אך רק 188 מחוקקים נבחרו, מאחר שהממשלה לא הצליחה לארגן את הבחירות בכמה מהמחוזות במדינה. ישיבות בית המחוקקים הועברו לטוברוק בשל הלחימה בבירה טריפולי ובבנגאזי. מיליציות יריבות מנסות כבר כשבועיים להשתלט על נמל התעופה הראשי של טריפולי, ו-200 בני אדם נהרגו בתקופה הזאת.

10:22: אלפי אזרחים לבנונים נמלטים מאזור הגבול המזרחי עם סוריה, שעליו השתלטו חמושים סונים קיצונים מהמדינה השכנה, שחלקם משתייכים לפלגי אל-קאעדה השונים, בין אם חזית א-נוסרה המסונפת לארגון או "המדינה האיסלאמית" שהתפלגה ממנו. צבא לבנון מנסה להשיב את השליטה בשטח. מדובר בזליגה המשמעותית ביותר של הלחימה ממלחמת האזרחים בסוריה ללבנון.

התושבים נמלטו מהעיירה ערסאל, שבמחוז בעלבק בצפון-מזרח לבנון, מהחשש שייפגעו בחילופי האש העזים, בשעה שהצבא החיש עוד תגבורת לאזור. כתריסר משאיות הנושאות טנקים של הצבא נראו בפאתי העיירה.

הלחימה שם נמשכת כבר שלושה ימים, ועד כה נהרגו 16 חיילים ועוד 22 חיילים נעדרים. הלוחמים הסורים פשטו על מעברי גבול והשתלטו על עמדות של הצבא. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי חיזבאללה השיעי מסר כי יעמוד "שכם אל שכם עם מוסדות הצבא" במלחימה נגד הקיצונים.

03/08/14

21:10: מאות משפחות בנות המיעוט היזידי בעיראק מסתתרות בהרים שבצפון עיראק, כשהן מוקפות על ידי לוחמי הארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית". תושבים נמלטו מהעיירה סינג'אר ומהכפרים הסמוכים, באזור הנמצא כ-115 קילומטרים מערבית לעיר מוסול, אל הר סינג'אר הבטוח יחסית. המורדים הסתערו על אזורים במחוז הצפוני נינווה, שעד ליום שבת היה בידיהם של לוחמי הפשמרגה הכורדים.

בני המיעוט היזדי, הדוברים כורדית, נחשבים לכופרים בעיני האיסלאמיסטים. "אנחנו נמצאים כאן, עשרות משפחות שמסתתרות בפסגה של הר סינג'אר, ואנו מוקפים על ידי איסלאמיסטים", מסר תושב מקומי לסוכנות הידיעות ד-פ-א. "אנחנו בסכנה רצינית וזקוקים להתערבותן של ממשלות עיראק וכורדיסטאן כדי להציל את חיינו, או שהמונים יהרגו", אמר.

האו"ם מסר כי ישנם "חששות כבדים לביטחונם של האזרחים הללו", וציין דיווחים לפיהם מספר הפליטים בהר סינג'אר הגיע ל-200 אלף. "המצב ההומניטארי של האזרחים הללו חמור, והם זקוקים בדחיפות למוצרים בסיסיים כולל אוכל, מים ותרופות", הזהיר האו"ם.

18:46: ספינה של חיל הים הבריטי חילצה 110 אזרחים זרים מלוב לנוכח התגברות מעשי האלימות במדינה. משרד ההגנה בלונדון מסר כי המחולצים, מרביתם בריטים, הועברו למלטה.

15:00: עשרה חיילים מצבא לבנון נהרגו ו-13 נעדרים כתוצאה מעימותים שפרצו בינם לבין מורדים סוריים שפשטו על עיירת הגבול ארסל בסוף השבוע. העימותים החלו אחרי שהצבא עצר כמה חשודים בפעילות בארגון המורדים "א-נוסרה".

11:50: הממשלה הזמנית בלוב הודיעה כי 22 בני אדם נהרגו ביום של קרבות על שליטה בנמל התעופה הבינלאומי בבירה טריפולי. בהצהרה שפורסמה היום נכתב כי "קבוצות חמושות" הפגיזו "מטרות אזרחיות", ומאות משפחות נאלצו לברוח מבתיהן. 22 ההרוגים הם מיום שבת בלבד, בשבוע שבו נהרגו יותר מ-200 בני אדם בלחימה שם.

02/08/14

13:29: 1,737 בני אדם, רובם אזרחים, נהרגו בחודש יולי בעיראק – כך נמסר היום מהאו"ם. בחודש שעבר נהרגו במדינה כ-2,400 אנשים במלחמה המתרחשת שם בעקבות נסיונות ההשתלטות של ארגון המדינה האסלאמית, שכבר הצליח לכבוש חלקים מעיראק.

31/07/14

15:18: מנהיג של אחת מקבוצות חיזבאללה בלבנון נהרג בעיראק, כך מוסרת סוכנות הידיעות אי-פי. לפי גורמים לבנונים, איבהרים מוחמד אל-חאג' נהרג בשבוע שעבר במהלך "משימה ג'יהאדיסטית" בעיראק.

זהו המוות הראשון הידוע של איש חיזבאללה בעיראק מאז שארגון "המדינה האיסלאמית" השתלט על חלקים נרחבים בצפון מערב המדינה ביוני. גורמים בעיראק טוענים שאנשי חיזבאללה רבים הצטרפו ללוחמים השיעים במלחמתם במידנה האיסלאמית (ארגון סוני) בעיראק. ארגון חיזבאללה הצטרף גם לכוחות הנשיא בשאר אסד במלחמתו בחמושים בסוריה.

12:47: משרדי החוץ של הפיליפינים, ספרד, בריטניה, צרפת, יוון וסין קוראים בימים אלו לאזרחיהם לעזוב את לוב לאלתר. הקריאה מגיעה לאחר שאחות סיעודית מהפיליפינים, שעבדה בטריפולי, נחטפה ממקום מגוריה על ידי ארבעה חמושים ונאנסה על ידי שישה צעירים.

באירוע אחר, שארע ב-15 ביולי, עובד בנייה פיליפיני נחטף ממחסום בבנגאזי וראשו נערף. שר החוץ של הפיליפינים אלברט דל רוסריו יטוס לתוניסיה בהמשך היום כדי לוודא את העזיבה בשלום של כ-13 אלף אזרחים פיליפינים הנמצאים בלוב. "אנסה לשכנע את אזרחנו לעזוב בגלל שהמצב הוא מסוכן", הוא אמר.

יוון העבירה ספינת צי ללוב כדי שזו תסייע לכ-80 אזרחים יוונים ולעובדי השגרירות להתפנות במהירות. הפינוי דרך הים מגיע בגלל שנמל התעופה בטריפולי סגור זה כמה שבועות בגלל לחימה בין שתי מליציות בתוכו. סין פנתה בבקשה ליוון שהספינה שלה תסייע גם לאזרחיה להתפנות מלוב, לאחר שמאות עובדים סינים כבר פונו. המהלך מגיע אחרי שעשרות אזרחים בריטים וצרפתים פונו מהמדינה.

30/07/14

20:57: צרפת פינתה כמעט 50 אזרחים צרפתים ובריטים מלוב, בשל ההידרדרות החמורה במצב הביטחוני, כך מסרה היום הממשלה בפריז. דובר הממשלה אמר כי האזרחים פונו באמצעות ספינה. יותר מ-40 אזרחים צרפתים וצוות מקומי העובד עבור ממשלת צרפת עזבו את המדינה במהלך הלילה, לצד שבעה בריטים, כך מסרו מקורות דיפלומטים לסוכנות הידיעות ד-פ-א.

הצעד בא לאחר שעימותים בין מיליציות יריבות בבירה טריפולי ובעיר המזרחית בנגאזי החמירו בשבועות האחרונים. ארה"ב סגרה ביום שבת את השגרירות בלוב, בשל חשש ביטחוני.

הסהר האדום בלוב מסר היום כי אנשיו מצאו גופות של 35 בני אדם שנהרגו בעימותים בין האיסלאמיסטים הקיצוניים וחיילי הממשלה בבנגאזי.

19:55: נשים ברחבי טורקיה מפרסמות ברשתות החברתיות תמונות של עצמן צוחקות ומחייכות, במחאה על דבריו של סגן ראש הממשלה בולנט ארינץ'. בנאום שנשאביום שני על "השחיתות המוסרית" במדינתו אמר ארינץ' כי נשים אינן צריכות לחייך או לצחוק בציבור. "אישה לא תצחק בציבור. צניעות היא נושא בחשיבות עליונה", אמר ארינץ', חבר במפלגת הצדק והפיתוח השלטת. "אישה צריכה להחזיק בתכונה זו. גם גברים נדרשים לה", אמר.

התגובה לדברים היתה מהירה — שעות לאחר הנאום, נשים ונערות ברחבי המדינה החלו לפרסם ברשתות החברתיות, בהן טוויטר ואינסטגרם, תמונות של עצמן מחייכות וצוחקות. מאז הנאום, יותר מ–300 אלף ציוצים כללו תמונות של נשים מחייכות, לצד ההאשטג direnkadin# (נשים מתנגדות) ו-direnkahkaha# (צחוק התנגדות). כמה גולשות גם פרסמו תמונות של ארינץ' עצמו לצד נשים מחייכות.

המחלוקת בין ליברלים לשמרנים הולכת ומתרחבת בטורקיה לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו ביולי. מפלגת השלטון התעמתה לא פעם עם הליברלים באשר לזכויות נשים, כמו ענישה על אלימות במשפחה והפלות. ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, עורר מחאה ב–2012 כשהגדיר הפלות כ"רצח". למרות השערוריות, המפלגה ממשיכה לזכות בתמיכה נרחבת, וארדואן מוביל בסקרים בבחירות לנשיאות.

29/07/14

12:36: חיילים מצבא מצרים הרגו שבעה חמושים ועצרו חמישה כחלק ממבצע בחצי האי סיני נגד ארגוני טרור. את הדברים מסר הגנרל מוחמד סמיר, דובר של הצבא. בהודעתו נאמר כי שלושה חמושים נהרגו בחילופי אש, ועוד ארבעה נהרגו בשעה שניסו לתקוף בית ברפיח.

11:00: בן דודו של נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי, ובעל ברית קרוב של המועמד לנשיאות אשרף גאני, נהרג בפיגוע התאבדות בביתו - כך נמסר מהממשל המקומי של מחוז קנדהאר. השמאט קרזאי, הנחשב לגורם רב-עוצמה בצמרת הפוליטית במדינה, אירח אירוע חגיגי לכבוד עיד אל-פיטר. הוא היחיד שנהרג בתקרית.

28/07/14

19:21: המשטרה בבגדאד, בירת עיראק, מצאה 17 גופות ירויות בחלקים שונים של העיר. הדיווח הזה מעלה חשש מעליית המתיחות הבין-עדתית בתוך בגדאד, שידעה בעבר לחימה פעילה בין מיליציות שיעיות וסוניות. הרשויות מצאו גופות של 14 גברים ושל שלוש נשים ברחובות שונים אתמול והבוקר. בשנים 2006 ו-2007 כנופיות סוניות ושיעיות הסתובבו ברחובות ופשטו על בתים של אזרחים, ולעתים רצחו אותם ברחוב.

15:06: ממשלת לוב ביקשה היום (שני) עזרה בינלאומית כדי לכבות את שריפת הענק, שפרצה במתקן לאחסון נפט סמוך לשדה התעופה הבינלאומי בבירה, טריפולי. ממשלת המעבר אמרה בהודעה, שפורסמה באתר שלה, כי הקרבות בין שתי המליציות בשדה התעופה גרמו לפיצוץ אדיר במתקן הנפט, מה שעלול להוביל לאסון הומניטארי וסביבתי. ההודעה ביקשה עזרה בינלאומית, אבל לא פירטה איזה סוג של עזרה.

ברשתות החברתיות רבים העלו תמונות של עשן שחור מיתמר מעל שמי טריפולי.במקביל, תחנות הטלוויזיה בלוב קראו לתושבים להתפנות מהאזורים השוכנים ברדיוס של חמישה ק"מ משדה התעופה. משפחות רבות נענו לקריאה ועזבו את בתיהם.

הקרב על השליטה בשדה התעופה החל לפני שבועיים כאשר חמושים מוסלמים ממיסרטה תקפו את שדה התעופה במפתיע, שעד אז היה תחת שליטתו של ארגון אחר מאזור זינטאן. משרד הבריאות דיווח כי עד כה נהרגו 79 איש בקרבות ונפצעו יותר מ-400.

27/07/14

23:22: תושבי העיר מוסול בעיראק מדווחים כי לוחמי המדינה האיסלאמית (לשעבר דאע"ש) הפציצו היום מסגד בעיר. התושבים מספרים כי מדובר באתר הקדוש השישי שהופצץ בעיר בשבוע האחרון. המורדים בעיראק השתלטו על העיר מוסול הקדושה לשיעים בחודש שעבר.

14:35: "חזית נוסרה", קבוצת מורדים בסוריה הקשורה לאל-קאעדה, פרסמה סרטון בו נראה האזרח האמריקאי שביצע פיגוע התאבדות במהלך מלחמת האזרחים בסוריה רגע לפני שהוא הולך למשימתו. הוא נראה מחייך ואומר בערבית שבורה כי הוא מצפה להגיע לגן עדן.

בסרטון נראה האזרח האמריקאי מונר מוחמד אבו-סלחה, בן 22, עם שלושה לוחמים אחרים - שניים מתוכם הם אזרחים זרים בדומה לאבו-סלחה - זמן קצר לפני שהם יצאו להתקפה מתוזמנת נגד כמה בסיסים צבאיים ב-25 במאי.

אבו-סלחה, כך נמסר על ידי נוסרה, פוצץ משאית עם 16 טון חומר נפץ במסעדה שם יושבים חיילים סורים. לא ידוע כמה נהרגו מהפיצוץ. "אני רוצה לנוח בחיים שאחרי המוות, בגן עדן. כאן אין כלום והלב אינו נח", הוא אומר בסרטון, "גן עדן הוא טוב יותר. יש אושר מעבר לכל הסבר".

14:19: פוליטיקאי סוני בכיר בעיראק נחטף מביתו בבגדאד ביום שישי על ידי חמושים לא ידועים, ויממה לאחר מכן הוחזר, כך טוענת המשטרה העיראקית. בתחילה לא היה ברור אם ריאד אל-אבדאד, רופא במקצועו ומי שעומד בראש מועצת המחוז של בגדאד, נעצר על ידי כוחות הביטחון או נחטף ביחד עם ארבעת שומרי הראש שלו על ידי גורמים לא רשמיים.

בשבועות האחרונים חמושים סונים השתלטו על חלקים בצפון ומערב עיראק ולוחמים שיעים התגייסו לצבא עיראק כדי לסייע במלחמה נגדם. ראש הממשלה של עיראק, נורי כמאל אל-מאליכי, הוא שיעי במוצאו, מה שלטענת פוליטיקאים סונים גורם לכך שהם חשים מאוימים ומוטרדים על ידי הרשויות מאז החלה המערכה בצפון-מערב המדינה.

בעבר האשימו כוחות הביטחון של אל-מאליכי דמויות מובילות בקהילה הסונית בכך שיש להן קשרים לטרור הסוני, ביניהן גם את אל-אבדאד עצמו, שנאסר לשמונה חודשים באשמת קשרים לטרור, ושוחרר לאחר שחפותו הוכחה. במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול (שבת), קרא חבר מועצת המחוז של בגדאד לחקור את היעלמותו המסתורית של אל-אבדאד ולא פירט האם מדובר במעצר של הרשויות או בחטיפה על ידי קבוצה לא מוכרת.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ