הג'יהאד מתדפק על דלתם של הנוצרים בלבנון

אלפי נוצרים סורים ועיראקים נמלטו מבתיהם מחשש שלוחמי המדינה האיסלאמית יעשו בהם שפטים. קהילות שלמות נמחקו ורכושם נבזז

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

בכל יום, סמוך לשעת הזריחה, עשרות תושבים של הכפר הנוצרי-לבנוני הקטן קאא נושאים את הרובים האוטומטיים שלהם ומתפרסים בגבעות שסביבו. הם תופסים עמדות וטומנים מארבים למקרה של התקפה מצד קיצונים איסלאמיים שיגיעו מסוריה השכנה. "כולנו יודעים שאם הם יבואו, הם ישספו את הגרונות שלנו ללא סיבה", אומר תושב אחד בזמן שהוא נוהג ברחובות הכפר ורובה מונח לידו.

במשך חודשים, צפו הנוצרים הלבנונים באימה במנוסתם של הנוצרים בסוריה ובעיראק מפני הג'יהאדיסטים ואנשי אל-קאעדה וחששו להיות הבאים בתור. הפחדים גברו פי כמה אחרי שהקיצונים מסוריה פשטו על עיירת הגבול ערסאל בחודש שעבר, התעמתו עם כוחות הביטחון הלבנוניים משך ימים, הרגו וחטפו מספר חיילים ושוטרים לבנונים.

כעת, לראשונה מאז סיום מלחמת האזרחים בלבנון ב-1990, הנוצרים הלבנונים מתחמשים ומקימים יחידות הגנה עצמית. זוהי עדות למתח הגובר בקרבם, בצל התחזקותן של הקבוצות האיסלאמיות הקיצוניות.

הכיכר המרכזית בכפר הנוצרי ראס בעלבקצילום: אי־פי

הכפר קאא הוא רק דוגמה לתהליך שמתרחש במזרח התיכון כולו. קהילות נוצריות שגילן כגיל הדת הנוצרית עצמה, חשות שהישרדותן נמצאת בסכנה ממשית. נוכחות לוחמי המדינה האיסלאמית, העושים ככל העולה על רוחם בחלקים נרחבים מסוריה ועיראק, וכן השפטים שהם עושים בבני המיעוטים ועריפות הראשים - מדירים שינה מעיניהם.

בעיראק, אלפי נוצרים ברחו מבתיהם אחרי שעמדו בפני הבחירה להימלט, להמיר את דתם או להיהרג. לראשונה זה מאות שנים, מחוז נינווה ובירתו מוסול, התרוקנו מנוכחות נוצרית. לאחר שעזבו הנוצרים, ריססו לוחמי הגי'האד על קירות בתיהם באות N, קיצור של "נסראני", מונח עתיק יומין המתייחס לנוצרים. ריסוס האות על הבתים מסמן את הפיכתם לרכוש המדינה האיסלאמית.

בסוריה, אלפי נוצרים איבדו את בתיהם בשלוש שנות מלחמת האזרחים. כפרים ועיירות נוצריים הותקפו בידי אנשי ג'יהאד, שלא היססו להשמיד כנסיות בעלות חשיבות היסטורית ואתרים אחרים. נוצרים שחיו במעוזי האיסלאמיסטים בא-ראקה אולצו לשלם מס גולגולת בתמורה להגנה שקיבלו.

הכפר הנוצרי ראס בעלבק. התושבים בכוננות לקראת לוחמי המדינה האיסלאמיתצילום: אי־פי

פליטים נוצרים מעיראק ומסוריה תופסים כעת מחסה בלבנון. הם חשים ביטחון יחסי שכן לבנון היא מדינה פלורליסטית יותר ואחוז הנוצרים בה הוא הגדול ביותר במזרח התיכון. אך על אף שלבנון היא גם המדינה הערבית היחידה שראשה הוא נוצרי, הפחד מתפשט בהדרגה גם אליה. השבוע, אחרי שברשת פורסם סרטון שבו נראים ילדים ששורפים את דגל המדינה האיסלאמית בשכונה נוצרית בביירות, ריססו אלמונים על הקירות של מספר כנסיות בצפון המדינה את הכיתוב: "המדינה האיסלאמית באה".

בקאא ובראס בעלבק, שני כפרים נוצריים בצפון מזרח לבנון, על גבול סוריה, המתח ניכר בקלות. אלפים רבים של מבקרים שנהגו להעביר את הקיץ במקום הזה נותרו הרחק ממנו השנה. המסעדות והכיכרות נטושות. לעומת זאת, מכירות הנשק בשוק השחור זינקו באופן חד.

מאמץ החימוש של הנוצרים מגובה במיליציות קומוניסטיות לבנוניות, המחזיקות בנשק משלהן זה זמן רב. חיזבאללה, הארגון השיעי החמוש, מעורב גם הוא בעקיפין במכירות הנשק לנוצרים, שכן הוא רואה בקהילות אלה את קו הגנה ראשון על העיירות והכפרים השיעיים במזרח המדינה.

העיר א-ראקה לאחר תקיפת צבא סוריה. ממעוזי המדינה האיסלאמית בסוריהצילום: אי־פי

התחמשות הנוצרים עלולה להגביר את המתחים הפנימיים בלבנון, המפוצלת ממילא בשל העימות בסוריה. בסוריה ובעיראק, הנוצרים תמיד היו בבחינת מיעוט מפוזר, שבמקום להגן על עצמו, נהנה משך עשורים מביטחון יחסי תחת דיקטטורות חילוניות. כעת, כשחלקים נרחבים משתי המדינות נותקו דה פאקטו מהשלטון המרכזי, רבים מהנוצרים מחפשים מקומות בטוחים אחרים. בצפון מזרח סוריה החלו יחידות נוצריות קטנות להילחם תחת ארגון הגג הכורדי, "יחידת ההגנה העממית".

למרות זאת, רוב הנוצרים בסוריה ובעיראק עדיין טוענים שפשוט אין להם את כמויות הלוחמים, אמצעי הלחימה או ההכשרה הדרושה בכדי להתמודד עם הג'יהאדיסטים. במהלך ביקור שקיים בחודש שעבר בעיראק שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל, הוא קרא לאחיו הנוצרים שלא לעזוב את האזור. "אם הנצרות תיכחד בעיראק היא תיעלם מהאזור כולו. עיראק והאזור שלנו יאבדו את הפלורליזם", אמר.

סהירה חכים, נוצרייה מבגדאד שנמלטה ללבנון וכעת מבקשת להגר למדינה שלישית, רואה את הדברים באופן שונה. עבורה, אין דרך חזרה לעיראק ומולדתה לא תהיה שוב כפי שהיתה בעבר. "הנוצרים הם כמו ורדים", היא אומרת, "אם תוציא אותנו מהגן, הוא לא יהיה יפה עוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

הכניסה לבניין שבו תושב לוד רצח את אמו, בחודש שעבר

היום בחדשות, 19.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"