כוחות הקואליציה בפעולה נרחבת נגד עמדות דאעש בסוריה

לפחות עשרות מפעילי הארגון נהרגו בהפצצות. בריטניה, בלגיה ודנמרק יצטרפו למבצע; ארה"ב שוקלת להקים כוח קרקעי מקומי של 15 אלף חיילים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

במהלך סוף השבוע ביצעה ארה"ב שורה של מתקפות אוויריות מאסיביות נגד יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה, דבר המסמן שלב חדש במבצע האווירי שמנהלות ארה"ב ושותפותיה באזור. בין היתר פעל הכוח האווירי סביב העיירה הכורדית הנצורה קובאני, שם, עלי פי דיווח הבי-בי-סי, נפגעו לוחמים של ארגון הג'יהאד. עוד בוצעו מתקפות רבות בקרבת העיר א-ראקה, וכן ליד אבו-כמאל שעל גבול סוריה-עיראק, דיר א-זור וא-חסכה. בנוסף נאמר כי הופצצו מטרות של תאי אל-קאעדה ממערב לעיר חאלב.

במחוז א-ראקה, שנחשב לאחד ממעוזי המדינה האיסלאמית, דווח על לפחות 13 פיצוצים שנגרמו מהפצצות כוחות ארה"ב, העומדת בראש הקואליציה הבינלאומית. במהלך הימים האחרונים התמקדה הקואליציה בפגיעה במחסנים ובתשתיות צבאיות, במפקדות, במטות לוגיסטיים ובמתקני נפט שנפלו לידי המדינה האיסלאמית. במתקפות בסוריה עושה ארה"ב גם שימוש במטוסים שקיבלה מחמש מדינות ערביות - סעודיה, קטאר, איחוד הנסיכויות, בחריין וירדן.

מאזור העיירה קובאני נמלטו בשבוע האחרון לפחות 150 אלף כורדים סורים, מחשש מפני התקדמות האיסלאמיסטים. הלילה דווח כי האיסלאמיסטים מהדקים את הסגר על העיירה, והשתלטו על גבעה הנמצאת 10 קילומטרים מערבית לה. "הם מנסים בכל כוחם להגיע לקובאני", אמר אידריס נאסאן, סגן שר החוץ באזור הכורדי. "ישנה התנגדות מצד YPG [הקבוצה הכורדית החמושה המרכזית בצפון סוריה] וכמה מתנדבים מכורדיסטאן הטורקית. כל ילדה, כל גבר צעיר, כל איש שיכול להילחם, לשאת אקדח, חמושים ומוכנים להגן ולהילחם".

מטוס קרב אמריקאי מעל עיראק, שלשוםצילום: אי־אף־פי

במהלך סוף השבוע הצטרפה רשמית בריטניה למבצע האמריקאי, לאחר שהפרלמנט בלונדון הצביע בעד הצטרפות לקואליציה. המהלך אושר ברוב גדול, של 524 חברי פרלמנט לעומת 43 מתנגדים. הסכמת הפרלמנט סללה את הדרך להשתתפות מיידית במבצע של שישה מטוסי טורנדו מדגם GR4 של חיל האוויר המלכותי, המוצבים עתה בקפריסין.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי הצטרפות בריטניה למאמץ המלחמתי נגד המדינה האיסלאמית היא צעד הכרחי למען ביטחונה של הממלכה המאוחדת. עוד אמר כי ההתערבות הצבאית, הנעשית לבקשתה של ממשלת עיראק, "מוצדקת מוסרית". "מדובר בטרוריסטים פסיכופטיים שמנסים להרוג אותנו, ועלינו להבין זאת", אמר קמרון. "אם נרצה בכך ואם לא, הם כבר הכריזו נגדנו מלחמה. אי אפשר להמשיך בענייננו, אי אפשר פשוט לקוות שכל זה ייעלם".

ההחלטה אינה מתירה לחיל האוויר לפעול בסוריה, אף על פי שבדיון בפרלמנט, שנמשך שבע שעות, ניסו מחוקקים רבים לדחוק בממשלה להודות כי סביר להניח שתקיפה בסוריה תהיה הצעד הבא במערכה. אף מדינה אירופית לא הסכימה עד כה להצטרף לתקיפות האוויריות בסוריה, ואלה מגבילות עצמן לפעילות בשטח עיראק.

שתי מדינות אירופיות נוספות, דנמרק ובלגיה, הודיעו בסוף השבוע על הצטרפותן למבצע. קופנהאגן תשלח שבעה מטוסי אף-16, כמו גם 250 טייסים ועובדי סיוע אחרים, למשך 12 חודשים לפחות. למימוש המהלך דרוש אישור הפרלמנט הדני, אך סביר שזה יתקבל. הפרלמנט הבלגי אישר את השתתפות בלגיה במבצע למשך חודש אחד, והיא תשלח שישה מטוסי אף-16 ו-120 נציגים, בהם שמונה טייסים. שתי המדינות יפעלו לפי שעה בעיראק בלבד.

ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, סבור כי יהיה צורך בהקמת כוח קרקעי שימנה 15-12 אלף חיילים על מנת לכבוש אזורים במזרח סוריה, הנשלטים כעת על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. בשיחה עם כתבים התייחס דמפסי להרכב הכוח וציין כי מדובר ב"כוח משולב של עיראקים, כורדים וסורים מתונים" שמתנגדים הן לשלטונו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, והן לג'יהאדיסטים.

דמפסי ושר ההגנה של ארה"ב, צ'אק הייגל, אמרו כי וושינגטון אינה שוללת את האפשרות להחיל אזור אסור לטיסה בצפון מזרח סוריה, בכדי להגן על אזרחים מפגיעת תקיפות אוויריות אפשריות של צבא סוריה.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הצהיר כי הוא "תומך במאבק הבינלאומי נגד הטרור", במה שנראה כניסיון של הממשל בדמשק להציב את עצמו לצד הקואליציה המערבית והערבית. דברי אסד התפרסמו שעות ספורות אחרי הרחבת המבצע האווירי.

במקביל להתפתחויות באזור, משטרות ספרד ומרוקו הודיעו כי עצרו לפחות תשעה חשודים בהשתייכות לארגון המדינה האיסלאמית. התשעה השתייכו לקבוצה הפועלת במובלעת הספרדית מלייה שבחוף הצפוני של אפריקה, ובעיר נאדור שבמרוקו. בתקשורת בספרד דווח כי אחד מהעצורים הוא ספרדי והיתר אזרחי מרוקו. במקביל נעצרו אתמול בבריטניה שני בני אדם נוספים כחלק מהמבצע נגד פעילים הקשורים לארגון האיסלאמיסטי. בכך עלה ל-11 מספר העצורים בבריטניה בימים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ