ארה"ב, בריטניה וצרפת סגרו את שגרירויותיהן בתימן בעקבות השתלטות החותים על המדינה

נוכח השתלטות החותים על הממשלה ומוסדותיה הורו המדינות לאזרחיהן העובדים בשגרירויות לחזור לארצותיהם. גם השגרירות הגרמנית נערכת לסגור את שעריה בקרוב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

ארה"ב, בריטניה, וצרפת הודיעו על סגירת שגרירויותיהן בתימן משיקולים ביטחוניים ועל רקע הודעת המורדים החותים על השתלטותם על מוסדות מדינה בשבוע שעבר. המדינות גם הורו לאזרחיהן שעדיין נמצאים בתימן לעזוב את המדינה באופן מידי.

אתמול (שלישי) הודיעה ארה"ב כי היא סוגרת את השגרירות האמריקאית בתימן ומחזירה את עובדיה ואנשי הסגל בחזרה לארה"ב. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן סאקי, אמרה כי "ההתפתחויות החד־צדדיות בתימן משבשות את התהליך לשינוי פוליטי במדינה ועלולות לחדש את האלימות ולסכן את האזרחים ואת הדיפלומטים הזרים בצנעא".

שגריר ארה"ב במדינה הודיע לעובדיו כי הממשל בוושינגטון ככל הנראה יפנה לשגרירויות אלג'יריה וטורקיה בצנעא ויבקש מהן לשמור על המתקנים האמריקאים במדינה. העובדים בשגרירות השמידו כלי נשק, מחשבים ומסמכים חשובים לפני שפונו מהמקום. מיד לאחר שהעובדים והשגריר המריאו משדה התעופה בצנעא, השתלטו החמושים החותים על יותר מ-20 רכבים של השגרירות.

מפגינים נגד החותים בטאיז, היוםצילום: רויטרס

בעקבות החלטת ארה"ב, הודיעו היום בריטניה וצרפת כי גם הן סוגרות את שגרירויותיהן במדינה. עובדים בשגרירויות האלה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם ישלמו לעובדים המקומיים משכורת עבור החודשיים הקרובים שבהם השגרירות תישאר סגורה. עובדים בשגרירות הגרמנית מסרו כי הם קיבלו הוראה להשמיד מסמכים מסווגים ורגישים וכי גם הם יסגרו את שעריהם בקרוב.

השגרירות האמריקאית צמצמה את כוח האדם שלה כבר בחודש שעבר לאחר שהחותים עצרו את הנשיא לשעבר עבד ראבו מנסור האדי, כבשו את ארמון הנשיאות וכלאו את האדי במעונו הפרטי בבירה. ביום ראשון הודיעה השגרירות האמריקאית כי היא "משעה את כל השירותים הקונסולריים עד להודעה חדשה".

עשרות אלפי בני אדם הפגינו היום נגד החותים ברחובות העיר טאיז שבדרום המדינה ומאות אחרים הפגינו בבירה צנעא, עליה השתלטו החותים כבר בחודש ספטמבר. התושבים בטאיז נשאו שלטים בגנותם וקראו להפיל את החותים. החמושים מטעם הפלג השיעי שהכריז על מהפכה "כדי לנקות את המדינה משחיתות", החלו היום לאייש את מחסומי הביקורת בדרכים ואת עמדות האבטחה במוסדות הממשלה.

ביום שישי הכריזו המורדים החותים על פירוק הפרלמנט והקמת אסיפה מחוקקת זמנית. על פי ההודעה, האסיפה תבחר מועצה נשיאותית זמנית בת חמישה חברים שתנהל את המדינה בתקופת מעבר של עד שנתיים. לאחר פרסום ההודעה האשימה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ את המורדים החותים בהפיכה בתימן.

התנגדותה של המועצה, הכוללת את שש מדינות המפרץ העשירות, משקפת את העוינות הסונית כלפי המיליציה החותית הנתמכת על ידי איראן ועשויה לאותת על המשך בידודה של תימן המרוששת, שזקוקה לתמיכה כלכלית. "ההפיכה החותית היא החמרה מסוכנת ובלתי קבילה שאנו דוחים על הסף. היא מנוגדת לחלוטין לרוח הפלורליזם והדו־קיום שתימן ידעה עד כה", נאמר בהודעת המועצה.

חוסר היציבות בתימן מעורר דאגה בינלאומית בשל גבולה הארוך עם סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם. תימן לקחה חלק במאבק נגד אחת הזרועות החזקות של אל־קאעדה במדינה בעזרת תקיפות של מל"טים אמריקאיים. זרוע אל־קאעדה בתימן נטלה בחודש שעבר אחריות על הפיגוע במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, שלדברי אחד ממפקדיה הבכירים בוצע כנקמה על פרסום קריקטורות לועגות לנביא מוחמד.

מנהיגי שבטים סונים במזרח ובדרום המדינה, לשם החותים עדיין לא הגיעו, החלו לחמש את אנשיהם נגד התקדמותם וחלקם אף משתף פעולה עם לוחמים מאל־קאעדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ