מצרים החלה לחפור בריכות דגים בגבול עם עזה כדי להרוס מנהרות הברחה

במסגרת התוכנית להרוס מנהרות הברחה של חמאס מרצועת עזה יחפור צבא מצרים 18 בריכות ותעלה באורך 14 ק"מ. בארגון השולט ברצועה מיהרו לצאת נגד המהלך: "מחזק את הכתר על עזה"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

דחפורים של צבא מצרים החלו לחפור אתמול (ראשון) בגבול רצועת עזה במאמץ מחודש לאתר ולהשמיד מנהרות הברחה. מדובר בפרויקט שבמסגרתו ייחפרו 18 בריכות דגים ותעלה באורך 14 ק"מ שימולאו במים ובדרך זו תימנע מחמאס האפשרות להמשיך בהברחות אל תוך הרצועה ובכיוון ההפוך. דובר חמאס, מושיר אל-מסרי, מתח ביקורת על המהלך המצרי ואמר כי הוא "מחזק את הכתר שמוטל על הרצועה" וכי "אסור שמצרים תחליק במדרון המדיניות הישראלית".

מצרים וישראל מטילות כתר על עזה מאז השתלטות חמאס על הרצועה ב-2007. למרות זאת, מצרים אפשרה במשך תקופה ארוכה את בנייתן של מאות מנהרות לאורך גבול הרצועה, דבר שאפשר הכנסת סחורות רבות אליה כולל אמצעי לחימה. בעקבות ההתקוממות העממית במצרים, עלייתו של מוחמד מורסי ולאחר מכן הדחתו בידי הצבא, השתנתה המדיניות המצרית מקצה לקצה.

דחפורים בחלקו המצרי של הגבול עם רצועת עזהצילום: אי־פי

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי הבריכות ישמשו את מצרים לגידול דגי בורי ושרימפס. ההחלטה לחפור מדגים במקום תעלה לכל אורך הגבול התקבלה אחרי שמחקרים העריכו שחפירת תעלה תוביל בסופו של דבר להצפת אזור הגבול כולו. ראש העיר רפיח, סובחי רדוואן, אמר כי הצפת המדגים במי ים תגרום לפגיעה קשה באקוויפר שמזין את רצועת עזה ותגרום לקריסת בתים בעירו. צבא מצרים דוחה טענות אלה.

בשנה שעברה הודיעו שלטונות מצרים כי יכפילו את רוחבו של אזור החיץ באזור רפיח המצרית מרוחב של 500 מטר לקילומטר. סוכנות הידיעות הרשמית במצרים דיווחה כי הצבא יחל בהרחבת אזור החיץ לאור החלטת ממשלה בנושא, זאת על מנת "לשפר את הביטחון הלאומי המצרי".

ההחלטה התקבלה בעקבות סדרת פיגועים שאירעה לפני כשנה בצפון סיני וגרמה למותם של 33 חיילים ואנשי משמר הגבול המצרי, ופצעה עשרות. במצרים טענו כי מבצעי הפיגועים יצאו מהרצועה וניצלו את המנהרות להכנסת אמצעי לחימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ