יום לאחר הרג אחד ממנהיגי העדה: חמושים דרוזים השתלטו על מתקני המודיעין הסורי

בעיר סווידא, שבה מרוכזים הדרוזים במדינה, האשימו את המשטר בהתנקשות בשייח וחיד אל-בלעוס ובפיגוע נוסף. ההפגנות הסוערות גלשו לחילופי אש במטה המודיעין של המשטר, בהם נהרגו שישה אנשי ביטחון סורים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

השייח וחיד אל־בלעוס, הנמנה עם המנהיגות הרוחנית והפוליטית הבכירה של העדה הדרוזית בסוריה, אתמול (שישי) יחד עם שני בני אדם נוספים, בהם אחיו, בפיצוץ מטען צד ליד הרכב בו נסעו בעיר סווידא שנחשבת למעוז העדה בדרום סוריה. בכירים בעדה בסוריה הגדירו בסוף השבוע את האירוע כהתנקשות בשייח אל־בלעוס וכצומת דרכים במערכת היחסים בין העדה הדרוזית לבין משטרו של הנשיא בשאר אל אסד.

השייח וחיד אל-בלעוס

לאחר שנודע על מותו של אל־בלעוס, ובשעה שרבים מבני העדה החלו להתאסף ליד בית החולים הממשלתי בעיר, אירע במקום פיצוץ נוסף. לפי דיווחים לא מאומתים לפחות 30 בני אדם נהרגו. בתגובה לפיגועים השתלטו חמושים מבני העדה על שני מתקנים של המודיעין הסורי בסווידא.

בעקבות הפיגועים גם קיימו תושבי העיר הפגנות שבהן, לפי דיווח של הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, הם העלו באש מכוניות וניפצו פסל של הנשיא לשעבר חאפז אל־אסד. ההפגנות גלשו לחילופי אש ליד מטה המודיעין הסורי, שלפי הארגון נהרגו בהם שישה אנשי ביטחון סורים.

העדה הדרוזית בסוריה מזוהה ברובה עם תומכי המשטר, אך ישנם כמה בתוכה שמתנגדים לו ומאמינים שעל סוריה להפוך למדינה חופשית ודמוקרטית.

בשיחה בין פעיל מרכזי בעדה בסווידא לבין קרוב משפחתו באחד מכפרי הגולן, ש"הארץ" היה עד לתוכנה, נאמר כי העובדה שהמפגינים שיצאו לרחובות קראו בפומבי להפלת המשטר משמעותה שהאמון נשבר, עם זאת אמר כי תושבי סווידא וההנהגה הבהירו כי אין משמעות הדבר שהדרוזים בסוריה יצטרפו כעת למליציות החמושות הנלחמות במשטר.

אל-בלעוס השתייך לקבוצה בשם שיוח אל-כראמה ("השייחים שומרי הכבוד"), המבקשת לשמור על נייטרליות במלחמת האזרחים בסוריה ולהתמקד בהגנה על היישובים הדרוזיים. בשבועות האחרונים הורגש בסווידא מחסור קשה בשירותים ובמצרכים בסיסיים, בהם דלק, ובעיר התקיימו הפגנות לא אלימות שדרשו מהמשטר בדמשק לספק פתרונות למצב. לפי עדויות תושבים, אל-בלעוס היה ממובילי המחאה.

מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח מואפק טריף, פרסם הודעת אבל בעקבות מותו של שיח אל־בלעוס וקרא לדרוזים בסוריה לשמור על אחדותם ולא לאפשר לבעלי אינטרסים לפגוע במרקם היחסים בין בני העדה והעם הסורי. למרות האירוע הקשה בקרב העדה יש עדיין לא מעט גורמים שרואים במשטר כעוגן מרכזי לפתרון המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ