עיראק פתחה את "האזור הירוק" בבגדאד לראשונה מאז הפלישה האמריקאית

עדכונים

עיראק פתחה לציבור את "האזור הירוק" בבגדאד אחרי 12 שנה

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבדי, הודיע על פתיחת השטח המבוצר המכונה "האזור הירוק" במרכז בגדאד לציבור, לראשונה זה 12 שנים, כחלק ממאמציו לצמצם את התקציב ולרצות אזרחים שהפגינו למען שירותים ציבוריים בסיסיים. אל-עבדי תיאר את פתיחת האזור הירוק כחלק מ"צעדים שהובטחו לאזרחים שלנו, והפתיחה הזו ממשיכה את תוכניות הרפורמה - מהלכים שאין לנו כוונה לסגת מהם", נמסר בהצהרת משרדו. לפי ההודעה, אל-עבדי היה הראשון לעבור דרך האזור הירוק, הידוע גם בכינוי "האזור הבינלאומי", לאחר שנפתח מחדש.

המתחם, המשתרע על עשרה קילומטרים רבועים בגדה המערבית של נהר החידקל, הוכרז כאזור סגור לציבור לאחר הפלישה האמריקאית ב-2003. המתחם, המוקף בחומות ובגדרות תיל, בהם מחסומים המאובטחים היטב, הוא ביתם של כמה ארמונות שהשתייכו לנשיא לשעבר סדאם חוסיין, והפכו למטות הקואליצייה בהובלת ארה"ב לאחר הפלישה ב-2003. כיום, הוא מכיל כמה בנייני מגורים ובתים, בהם מתגוררים בין היתר בכירים רבים בממשלת עיראק. בנוסף, נמצאות בו כמה שגרירויות זרות, כולל השגרירות האמריקאית - שהיא השגרירות הגדולה והיקרה ביותר בעולם.

אסד: כישלון המבצע הצבאי בסוריה יהיה הרסני למזרח התיכון

נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר כי המבצע הצבאי של רוסיה, סוריה ובעלות בריתה יקבע את גורל המזרח התיכון, וכי שנה של התקפות בהובלת ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) רק סייעה בהתפשטות הטרור. בראיון לטלוויזיה האיראנית אמר אסד כי אם סוריה, רוסיה, איראן ועיראק יתאחדו במאבק בטרור, מאמציהם יובילו לתוצאות.

אסד אמר את הדברים ימים לאחר שמטוסי רוסיה פתחו בתקיפות אוויריות נגד יעדים שמוסקבה מתארת כבסיסים של המדינה האיסלאמית, אולם שלדברי מתנגדי אסד פגעו בארגוני מורדים מתונים הנתמכים בידי המערכב. "הסיכויים כי הברית הזו תצליח הם גדולים", אמר אסד, והוסיף כי כישלון יוביל ל"הרס האזור כולו".

אסד הוסיף כי הקמפיין האווירי של מדינות מערביות וערביות נגד מטרות המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה השיג מטרות הפוכות, ורק הוביל להתפשטות הטרור. הוא הוסיף כי אין זה תפקידן של מעצמות חיצוניות לקבוע את גורלה של סוריה. "הדיון על המערכת הפוליטית בסוריה הוא עניין סורי פנימי בלבד", אמר בראיון, כך לפי ציטוטים שהופיעו בחשבון הטוויטר הרשמי של נשיא סוריה.

אובמה: נחקור באופן מלא את התקיפה בבית החולים באפגניסטאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי ארצו פתחה ב"חקירה מלאה" של התקיפות האוויריות בהן נהרגו 19 בני אדם בבית חולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" באפגניסטאן. אובמה הביע את "תנחומיו העמוקים ביותר", ואמר כי הוא מצפה "לבחינה מלאה של העובדות" לפני שייקבע מה אירע במקום.

לפחות 12 עובדי הארגון ושבעה מטופלים נהרגו בתקרית, ועוד 37 בני אדם נפצעו. האו"ם כינה את התקיפות "בלתי מוצדקות ויתכן שאף פליליות", והמזכ"ל באן קי-מון קרא לפתיחת חקירה מקיפה וחסרת פניות. "לצבא אפגניסטאן ולצבאות בינלאומיים יש מחויבות לכבד ולהגן על אזרחים בכל עת, ומתקנים רפואיים ואנשי רפואה נתונים להגנה מיוחדת", מסר נציב האו"ם לזכויות אדם, ראאד אל חוסיין זייד.

צבא ארה"ב מסר כי התקיפות התבצעו נגד טליבאן בעיר הצפונית קונדוז "בקרבת" בית החולים, וכי יתכן שהן גרמו "נזק משני". עוד נמסר כי הן כוונו נגד לוחמים שירו ישירות על חיילים אמריקאים. ארגון רופאים ללא גבולות הכחיש היום כי לוחמי טליבאן פעלו מתוך בית החולים.

ארה"ב הפציצה בית חולים בקונדוז; לפחות 20 בני אדם נהרגו

לפחות 20 בני אדם נהרגו בתקיפה אווירית של כוחות אמריקאיים שפגעה ככל הנראה באופן חמור בבית חולים המנוהל על ידי ארגון רופאים ללא גבולות (MSF) בעיר קונדוז שבאפגניסטאן. התקיפה התרחשה סמוך לשעה שתיים בבוקר (זמן מקומי), על אף שמיקומו של בית החולים היה ידוע לצבא ארה"ב. לצד ההרוגים נפצעו עשרות, בהם חברי צוות בית החולים. מרופאים ללא גבולות נמסר כי כל ההרוגים שנמצאו עד כה הם חברים בארגון.

צבא ארה"ב מסר הצהרה שבה נאמר כי מטרת התקיפה היתה פעילים "שאיימו על הכוח", וכי "יכול להיות כי נגרם נזק משני למתקן רפואי סמוך". עדיין לא ידוע לאיזה חלק של בית החולים נגרם רוב הנזק. מארגון רופאים ללא גבולות נמסר כי המבנה "נפגע באופן חמור".

“אנו מזועזעים באופן עמוק מההתקפה, ההרג של חברי הצוות שלנו ושל מטופלים, ומהפגיעה הקשה בשירותי הבריאות בקונדוז", נכתב בהצהרת הארגון. על פי ההודעה, בעת ההתקפה היו בבית החולים 105 מטופלים ומטפלים, ולפחות 80 חברי צוות. עוד נכתב בהודעה כי בית החולים "הושמד באופן חלקי" וכי 30 בני אדם עדיין "לא אותרו".

בעוד נמשך מבצע החילוץ והחיפוש אחר הנעדרים פרסם ארגון ללא גבולות הודעה בחשבון הטוויטר שלו, לפיה מיקומו של בית החולים נמסר לכוחות ארה"ב ואפגניסטאן מספר פעמים, זאת כדי לא למנוע פגיעות. "מיקומו המדויק של בית החולים בקונדוז הועבר לכל הצדדים מספר פעמים בחודשים האחרונים, כולל מוקדם יותר השבוע", נכתב בהודעה.

בימים האחרונים התרחשו קרבות בעיר קונדוז שבצפון מזרח אפגניסטאן. לוחמי טליבאן כבשו את העיר ביום שני האחרון, במה שנחשב לניצחון גדול עבור הארגון הקיצוני. שלשום דווח כי כוחות מטעם ממשלת אפגניסטאן שיחררו את חלקיה המרכזיים של העיר.

ארה"ב שוקלת שימוש בכוח צבאי להגנת מורדים סורים מפני רוסיה

על רקע תקיפות מטוסים רוסיים בסוריה התעורר בארה"ב דיון בשאלה אם על וושינגטון להשתמש בכוח צבאי להגנה על מורדים סורים הנתמכים על ידי ארה"ב, במידה ואלו יותקפו על ידי מוסקבה. בכירים בארה"ב אמרו כי בצבא ובממשל פועלים להתרת סבך הסוגיות המשפטיות בנושא ושוקלים את הסיכונים שבשימוש בכוח כתגובה לתקיפה רוסית.

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, סירב להגיב לנושא כשנשאל על כך השבוע. אך בכירים בארה"ב הכירו בכך שהנושא הוא חלק דיון נרחב יותר בנוגע לשאלת תגובתו של הממשל לפעולותיה האחרונות של מוסקבה בסוריה. הבכירים ביקשו לדבר בעילום שם שכן הם אינם מורשים לחשוף פרטים בנושא.

מוקדם יותר דווח כי רוסיה תקפה היום יעדים בסוריה זה היום השלישי ברציפות. ממוסקבה נמסר כי בסבב התקיפות האחרון נפגעו 18 מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת, מטוסי הסוחוי הרוסיים תקפו בעיקר באזורים שבשליטת מיליציות מורדים ולא באזורים שבהם פועלים הג'יהאדיסטים, אשר מוסקבה טענה כי משמשים כמטרה מרכזית לתקיפות.

וושינגטון, אשר מובילה קואליציה נגד המדינה האיסלאמית הכוללת מדינות מערביות וערביות, טוענת כי במסווה של פעולה נגד המדינה איסלאמית מבקשת מוסקבה לפגוע בקבוצות המתנגדות לנשיא סוריה באשר אל־אסד. מספר מהארגונים שנפגעו בתקיפות האוויר הרוסיות נתמכות על ידי מדינות המתנגדות לשלטון אסד, בהן לפחות קבוצה אחת שאומנה על ידי הסי־איי־אי.

בתוך כך מסר היום ראש ועדת החוץ של הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה כי המטוסים הרוסיים ימשיכו לתקוף בסוריה לפחות עוד שלושה עד ארבעה חודשים. "תמיד ישנו סיכון שהמבצע ייתקע, אך במוסקבה אנחנו מדברים על מבצע של שלושה עד ארבעה חודשים", אמר אלכסיי פושקוב לרדיו הצרפתי "אירופה 1". פושקוב ציין כי התקיפות האוויריות בסוריה צפויות להתגבר.

הפצצה רוסית במחוז אידליב בסוריה, אתמולצילום: אי־פי

רוסיה: תקפנו שבע מטרות של דאעש בסוריה ביממה האחרונה

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי מטוסים רוסיים תקפו שבע מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ביממה האחרונה. לפי ההודעה, המטוסים ביצעו 18 גיחות – עשר מתוכן במהלך הלילה. על פי משרד ההגנה הרוסי, כל המטרות שייכות לארגון הסוני, אולם גורמים רשמיים ברוסיה אישרו כי קבוצות בלתי מזוהות הותקפו גם כן בסוריה.

עוד נמסר כי המטוסים הפציצו מפקדה באזור חלב ומחנה באזור אידליב, ובתוך כך השמידו בונקרים ומאגרי נשק. מאז תחילת התקיפות האוויריות שלשום, התמקדה פעילות המטוסים הרוסיים בעיקר במרכז ובצפון-מערב סוריה, אזורים המשמשים את מעוזי משטר אסד בדמשק ובאזור החוף.

דיווח בלבנון: רוסיה תקפה עוד 30 מטרות בסוריה

יממה לאחר שמטוסי קרב רוסיים תקפו לראשונה בשטח סוריה, דווח כי הבוקר ביצע הצבא הרוסי עוד לפחות 30 תקיפות נגד ארגוני מורדים בשטח המדינה. על פי הדיווח בערוץ הטלוויזיה הלבנוני אל־מיידאן, התומך במשטר בסוריה, המטוסים הפציצו בין היתר את האזורים הכפריים סמוך לעיירה ג'יסר א־שוג'ור שבמחוז אידליב בצפון־מערב המדינה, המוחזקת בידי ברית של ארגוני מורדים בהם חזית א־נוסרה, זרוע אל־קאעדה בסוריה.

על פי הדיווח הלבנוני, התקיפות הבוקר התבצעו נגד ברית המורדים המכונה "צבא הכיבוש", בה חברות חזית א־נוסרה והארגון האיסלאמיסטי הסוני אחרר א־שאם. עוד דווח כי התקיפות התבצעו במחוז אידליב וכן במחוז חאמה הדרומי לו. לאידליב חשיבות רבה בשל סמיכותו למעוזו של אסד, העיר לטקיה שלחופי הים התיכון. ברית "צבא הכיבוש" רשמה הישגים בצפון־מערב סוריה מאז מאי, לצד ארגוני מורדים נוספים, כבשה את אידליב והעיירה ג'יסר א־שוג'ור מידי כוחות הממשלה והחלה להתקדם לכיוון החוף.

עלה ל-464 מספר ההרוגים האיראנים באסון החאג' במכה

מספר ההרוגים האיראנים באסון החאג' במכה כמעט הוכפל ועומד על 464 בני אדם, כך דיווחה היום התקשורת הממלכתית במדינה. לא ברור עדיין כיצד העלייה במספר ההרוגים האיראנים תשפיע על מספר הקורבנות הכולל באסון שאירע בשבוע שעבר ליד האתר הקדוש לאיסלאם במכה. משרד הבריאות של סעודיה דיווח בשבת כי באסון נרמסו למוות לפחות 769 עולי רגל ונפצעו 934. פקיסטאן, הודו, אינדונזיה ואיראן אמרו כי מספר ההרוגים עלול להיות גבוה יותר ואף לחצות את ה-1,000.

איראן וסעודיה מיתנו ביממה האחרונה את מלחמת המילים ביניהן בנוגע לאסון, וריאד הציעה את תנחומיה למדינה היריבה. בכלי תקשורת בשתי המדינות דווח כי הודעת התנחומים הועברה אתמול בפגישה בין שרי הבריאות של שתי המדינות שנערכה בסעודיה. "הפגישה היתה חיובית, והשר הסעודי העביר את תנחומי המלך למנהיג העליון, לממשלה ולעם האיראני", מסר שר הבריאות האיראני לאחר הפגישה.

צבא אפגניסטאן הצליח להשתלט על אזורים מרכזיים בקונדוז

כוחות של ממשלת אפגניסטאן הצליחו להשתלט מחדש על אזורים מרכזיים בעיר קונדוז, שנכבשה על ידי טליבאן ביום שני האחרון. ההשתלטות אירעה בשעות הבוקר המוקדמות, כך לדברי שני גורמים ממשלתיים.

קונדוז היא העיר הגדולה הראשונה שנכבשה על ידי טליבאן, מאז שירד מהשלטון בשנת 2001. ביומיים האחרונים ניסו הכוחות האפגניים, בסיוע תקיפות אוויריות של צבא ארה"ב, לכבוש אותה מידי הארגון.

לדברי מושל קונדוז חמדאללה דנישי, הכוחות פתחו במבצע מאסיבי בעיר, כך "שכוחות טליבאן לא יכלו להתנגד וברחו". דובר שר הפנים סדיג' סדיקי צייץ בטוויטר כי "העיר נכבשה ונוקתה מטרוריסטים, תוך שהאויב ספג אבדות כבדות".

צבא אפגינסטאן מחוץ לעיר קונדוז, אתמולצילום: אי־פי

רוסיה תקפה לראשונה מהאוויר בסוריה; לפחות 27 הרוגים סמוך לעיר חומס

לפחות 27 בני אדם נהרגו בתקיפה של מטוסי קרב רוסיים סמוך לעיר חומס שבמרכז סוריה - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. מספר כלי תקשורת ערביים דיווחו כי התקיפה נעשתה על ידי מטוסי קרב רוסיים מדגם סוחוי שהוצבו בבסיס האווירי מדרום ללטקיה. זמן קצר לאחר מכן אמר גורם אמריקאי בכיר לרשת סי-אן-אן כי התקיפה סמוך לחומס בוצעה על ידי רוסיה.

באחד מאתרי האופוזיציה הסורית אומר גורם בצבא סוריה החופשי כי מטוסים רוסיים תקפו גם בעיר חאמה. לדיווח זה אין לפי שעה אישור רשמי. גורם בצבא סוריה החופשי, ג'מיל א-סאלח, אמר כי התקיפה נובע לפגוע באחד ממתקני ארגון בשם "תג'מע אלעזה". לדבריו, המטוסים שתקפו השתמשו בכמות גדולה יותר של טילים והיו מדויקים יותר.

לשכתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הודיעה היום כי דמשק היתה זו שפנתה לרוסיה בבקשה להעמקת הסיוע הצבאי. גורמים אמריקאים אמרו הבוקר לניו יורק טיימס כי מאז תחילת השבוע הגדילה רוסיה את מספר מטוסי הקרב שהיא מחזיקה בלטקיה ל-32. מדובר במטוסים מדגם סוחוי-24, סוחוי-25 וסוחוי-30.

הבית העליון של הפרלמנט הרוסי אישר היום לנשיא ולדימיר פוטין לפרוש כוחות צבאיים בסוריה. ההחלטה סוללת את הדרך לתקיפות אוויריות רוסיות ברחבי המדינה. סרגיי איבאנוב, ראש הסדל של הנשיא, שלל את האפשרות שמוסקבה תפעיל כוחות קרקעיים. הוא קרא לאו"ם "להקים ברית דומה לזו שהתנגדה להיטלר במלחמת העולם השנייה". (ג'קי חורי)

הפרלמנט הרוסי אישר לפוטין לפעול צבאית בסוריה; הקרמלין: נשתמש רק בכוח אווירי

דובר הקרמלין מסר לסוכנות הידיעות "אינטרפקס" כי המטרה היחידה שבעטיה יעשה שימוש באמצעי הלחימה שהציבה רוסיה בסוריה היא לחימה בטרור. הדובר סירב להתייחס לשאלה אם מוסקבה כבר החלה בתקיפות אוויריות על מטרות ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה, אך הדגיש כי הפעילות תיעשה "בתוך לוח זמנים מוגדרים" וכי רוסיה תחלוק מידע עם ארה"ב באמצעות המפקדה שהקימה בבגדאד.

הבית העליון של הפרלמנט הרוסי אישר הבוקר פה אחד לנשיא ולדימיר פוטין לפעול צבאית בסוריה. הקרמלין מסר כי אין לו כוונה לעשות שימוש בחיילים, אלא להשתמש בכוחות אוויריים בלבד. הפעם האחרונה שבה פנה פוטין לפרלמנט לקבלת אישור דומה היתה במארס 2014, לפי סיפוח חצי האי קרים.

בתוך כך דיווח ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מבריטניה, כי בתקיפות האוויריות הראשונות שביצעה צרפת על יעדי המדינה האיסלאמית בסוריה נהרגו לפחות 30 חמושים. התקיפות בוצעו בראשית השבוע על מחנה ג'יהאדיסטים במחוז דיר א-זור שבמזרח המדינה. בין ההרוגים גם 12 ג'יהאדיסטים בני 14-18.

הקואליציה הערבית: עצרנו ספינת נשק איראנית שהיתה בדרכה לתימן

הקואליציה הערבית הודיעה כי עצרה בים הערבי ספינת נשק איראנית שיועדה אל המיליציה החותית הפעולת בתימן. מאז החלו סעודיה ובעלות בריתה במבצע לבלימת השתלטות החותים על תימן הן מטילות עוצר ימי על חופי תימן ואוסרות על ספינות זרות לעגון בנמליה. לפי הודעת הקואליציה, על סיפון הספינה האיראנית נמצאו פגזים נגד משוריינים וטנקים ומערכות לירי מונחה של רקטות. הספינה נעצרה כ-150 מייל מחופי עומאן.

איראן נזפה בנציג הסעודי בטהראן: זהו במהירות את הנעדרים באסון עולי הרגל

איראן זימנה בפעם הרביעית בתוך שבוע את הדיפלומט הסעודי הבכיר ברפובליקה האיסלאמית למשרד החוץ לנזיפה על "הטיפול הרשלני" באסון עולי הרגל במכה. סוכנויות הידיעות האיראניות דיווחו כי בשיחה דרשה איראן "זיהוי מהיר של הנעדרים האיראנים באסון".

מניין ההרוגים הרשמי באסון עומד על 769, אולם על פני דיפלומטים ממספר מדינות מוסלמיות וערביות המספר גבוה יותר ועולה על 1,000. סעודיה דוחה את הטענות לרשלנות הרשויות במכה וטוענת כי האסון נגרם כתוצאה מאי הישמעות של שתי קבוצות גדולות של עולי רגל להוראות.

הבית הלבן: האפשרות שאסד ימשיך להנהיג את סוריה - לא מעשית

הבית הלבן הודיע כי הוא מברך על דבריו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לפיהם הצורך בגיבוש "תוכנית מעבר" לסוריה היא צו השעה. בתדרוך עיתונאים הדגיש הדובר ג'וש ארנסט כי האפשרות שבשאר אל-אסד ימשיך להנהיג את סוריה בעתיד - "אינה מעשית" וכי עמדת וושינגטון בנוגע לאזור האסור בטיסה בסוריה לא השתנתה והיא אינה בוחנת את הנושא מחדש.

"בקואליציה המערבית-ערבית למאבק בארגון המדינה האיסלאמית חברות 65 מדינות. אני מעריך שבעוד שנה מהיום עדיין נדבר על איך להתמודד עם הבעיות בסוריה", אמר ארנסט. דבריו באים על רקע העמקת הסיוע הרוסי לאסד ועל רקע הדיונים שהתקיימו ביממה האחרונה בשולי העצרת הכללית של האו"ם בנוגע למעורבות הרוסית במלחמה בארגון המדינה האיסלאמית.

ראש ממשלת בריטניה: נסכים שאסד יישאר בשלטון לתקופת מעבר

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר בריאיון לרשת סי-בי-אס כי ארצו תסכים להישארותו בשלטון של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לתקופת מעבר אך הדגיש כי אסד לא יוכל להישאר בשלטון בכוח לתקופה ארוכה. "מה שארה"ב אומרת, ואני מסכימה עמה, הוא שצריך תקופת מעבר, אבל מה שברור הוא שבסופו של דבר אסד לא יוכל להיות מנהיג סוריה. זה לא יעבוד בגלל שאי אפשר להביס את ארגון המדינה האיסלאמית אם האיש הזה ימשיך להוביל את סוריה. הוא אחד מזרזי הגיוס של הג'יהאדיסטים".

סוגיית עתידו של אסד עמדה במוקד השיחות שהתקיימו בשולי העצרת הכללית של האו"ם בין מנהיגי ארה"ב, רוסיה, איראן והשותפות בקואליציה המערבית-ערבית. "הבעיה עד כה היתה שרוסיה ואיראן לא הסכימו למדינה סורית ללא אסד. אבל בסופו של דבר, לא משנה כמה אנו רחוקים מהם (בעמדותינו), לאיראן ולרוסיה יש השפעה על מה שקורה בסוריה ועלינו לשכנע אותן שסוריה חדשה עם מנהיגי אחר אינה נוגדת את האינטרסים שלהן", הוסיף קמרון בריאיון.

שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, אמר היום בשיחה עם כתבים בשולי העצרת הכללית של האו"ם, כי רוסיה "מדברת הרבה" על תקיפת מעוזי המדינה האיסלאמית, אך "אם היא רוצה להוכיח את כוונותיה בסוריה עליה להפסיק את 'התקיפות התקשורתיות' ולעבור לתקיפות אמיתיות". "הקהילה הבינלאומית תקפה את הג'יהאדיסטים הרבה, אסד תקף מעט, אבל רוסיה לא תקפה כלל. כך שצריך להסתכל מי עושה מה", אמר פאביוס.

קרי: ארה"ב ורוסיה הסכימו על "עקרונות בסיסיים" הקשורים ללחימה בסוריה

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר וושינגטון ומוסקבה סיכמו על "מספר עקרונות בסיסיים" הנוגעים ללחימה בסוריה. קרי צפוי להיפגש מחר בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר אחרי פגישתו עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי מוסקבה שוקלת להצטרף לתקיפות האוויריות שמבצעת הקואליציה המערבית-ערבית על מטרות ארגון המדינה האיסלאמית.

"הסכמנו שסוריה צריכה להיות מדינה מאוחדת וחילונית, שיש להמשיך במאבק בארגון המדינה האיסלאמית ושיש צורך במנגנון מעבר מנוהל", אמר קרי בריאיון לרשת MSNBC אך הדגיש כי עדיין קיימים פערים בנוגע לעתידה של סוריה בתום תהליך המעבר. קרי הוסיף כי שתי המדינות "מחפשות דרך להביא לפריצת דרך בסוריה", שבה משתוללת מלחמת אזרחית זה יותר מארבע שנים. הוא ציין כי פגישת שני הנשיאים, ברק אובמה וולדימיר פוטין, אמש באו"ם היתה קונסטרוקטיבית והתנהל בה דיון אמיתי.

"כולם מבינים שסוריה בסכנה של ממש והעולם מחפש דרכים להביא לסוג של פתרון מהיר. אנו מחפשים דרך שבה ניתן יהיה לנהל בה מנגנון מעבר ולהגיע להסכם", אמר קרי. כשנשאל אם קיימת אפשרות שרוסיה ואיראן ישפיעו על המשטר הסורי להפסיק את השימוש בפצצות החבית על יעדים אזרחיים, ענה שר החוץ של ארה"ב: "ללא ספק. שתיהן נמצאות בעמדה להחליט על כך, אולי בתמורה למשהו שאנחנו נעשה".

קרי עם פוטין ולברוב בשולי העצרת הכללית של האו"םצילום: אי־פי

דיפלומטים זרים: באסון שהתרחש במכה נהרגו יותר מאלף בני אדם

דיפלומטים מניגריה, הודו, פקיסטאן ואינדונזיה אמרו כי מניין ההרוגים באסון שהתרחש באירועי החאג' במכה בשבוע שעבר, גבוה מכפי שמדווחת סעודיה ונאמד באלף. מניין ההרוגים הרשמי באסון עומד על 769.

גורם ניגרי המצוי בעיר ג'דה דיווח כי עד כה הועברו 1,075 גופות ב-14 משאיות ממכה לחדרי מתים בבתי חולים בעיר. ארבע משאיות נוספות צפויות להגיע לג'דה בקרוב. שר החוץ ההודי אמר כי מדובר ב-1,090 הרוגים.

הרשויות בסעודיה ממשיכות לחקור את נסיבות האסון שהתרחש ככל הנראה כתוצאה מטעות בהכוונת שתי קבוצות גדולות של עולים לרגל שעשו דרכן לעמודי ג'מראט, שם מתקיים טקס "סקילת השטן" המסורתי. המופתי הגדול של סעודיה, השייח עבד אל-עזיז בן עבדאללה אל-שייח, אמר היום כי הסיבה לאסון נמצאת "מעבר לשליטת האדם".

דיווח: הממשל האמריקאי השעה את תוכנית האימונים והחימוש של מורדים מתונים בסוריה

רשת סי-בי-אס האמריקאית דיווחה כי הממשל האמריקאי השעה את תוכנית האימונים והחימוש של מורדים סורים שהיו אמורים להילחם בשטח נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). התוכנית, שתוקצבה ב-500 מיליון דולר יועדה להיות חוד החנית של המאבק במדינה האיסלאמית, אולם עד כה התבררה ככישלון מוחלט.

ההחלטה להשעות אותה התקבלה אחרי שבסוף השבוע הודיעה ארה"ב כי יחידה של מורדים סורים מתונים שאומנה על ידי וושינגטון, העבירה את הציוד הצבאי והתחמושת שקיבלה לידי ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה. גורמי צבא אמריקאים אמרו כי כמות הנשק שהועברה לידי ג'בהת א-נוסרה היא כרבע מסך הנשק והתחמושת שנמסרו למורדים המתונים.

בשבוע שעבר תפס כוח של 75 לוחמים מתונים עמדות באזור העיר חאלב. זהו הכוח השני שמכניסה ארה"ב למערכה. הכוח פועל תחת השם "הכוח הסורי החדש" ואימוניו נעשים בטורקיה. כוח ראשון שכלל 54 חיילים הותקף בחודש יולי על ידי אנשי ג'בהת א-נוסרה והתפרק.

בתחילת החודש דיווח הוושינגטון פוסט כי ממשל אובמה החליט לבצע שינויים בתוכנית לאחר שנודע כי רק ארבעה או חמישה מורדים שאומנו במסגרת התוכנית שהיתה אמורה לאמן לפחות 5,400 לוחמים, הגיעו בסופו של דבר להילחם בשטח נגד המדינה האיסלאמית בתוך סוריה.

צבא אפגניסטאן פתח במבצע לכיבוש מחדש של העיר קונדוז מידי טליבאן

צבא אפגניסטאן פתח במבצע נגד כוחות הטליבאן במטרה להשתלט בחזרה על העיר קונדוז בצפון המדינה שנכבשה אתמול על ידי הארגון. "חיילים נוספים הגיעו לקונדוז והמבצע החל", הודיע היום משרד ההגנה האפגני. לפי ההודעה, חיילים אפגנים כבשו מחדש את בית הכלא של העיר ואת מטה המשטרה המחוזית. בנוסף דווח דובר נאט"ו כי מטוסים אמריקאים תקפו עמדות של הטליבאן בפרברי העיר. זו הפעם הראשונה שכוחות זרים מתערבים בניסיונות להשתלט בחזרה על העיר מידי הארגון.

כוחות נאט"ו סיימו רשמית את משימתם הביטחונית במדינה בשנה שעברה, וגם ארה"ב הסיגה את מרבית כוחותיה מהאזור. רוב החיילים הזרים שנותרו במדינה בעיקר מייעצים לכוחות האפגנים ומאמנים אותם, אולם ארה"ב ממשיכה להוציא טיסות מל"טים לתקיפות נגד מנהיגי הארגון והשאירה בשטח כוח של היחידה ללוחמה בטרור.

כוחות מיוחדים אפגנים מגיעים לקונדוז, היוםצילום: אי־אף־פי

סקר: 32% מהפליטים בסוריה עוזבים בגלל יוקר המחייה והיעדר מזון במדינה

הוושינגטון פוסט פרסם סקר שערך עם פליטים מסוריה בטורקיה במטרה לבדוק מה היו הסיבות שבגללן החליטו לעזוב את ארצם ומה הם מקווים שיקרה להם בעתיד. לדברי העיתון, עבור רוב הפליטים וממבקשי המקלט, ההחלטה לעזוב את סוריה נבעה משיקולי עלות-תועלת פשוטים. אלה שנמצאים במחנות פליטים במדינות השכנות לסוריה לא מאמינים שיימצא פתרון ושהם יוכלו לחזור לבתיהם ואלה שנשארו בסוריה הבינו שהמצב לא הולך להשתפר בזמן הקרוב וחיפשו סביבת מחייה טובה יותר להם ולמשפחותיהם.

כל אחד מהנשאלים התבקש לציין כמה סיבות לעזיבתו. לפי הסקר, יותר מחצי מהפליטים (57%) אמרו כי הם עזבו בין היתר משום שזה מסוכן מדיי להישאר שם, 41% מהם אמרו עוד כי זו היתה גם הסיבה המרכזית לעזיבתם. 32% ענו כי הם עזבו משום שבתיהם נהרסו בקרבות או שנכפה עליהם לעזוב. 32% גם אמרו כי הם עזבו בגלל יוקר המחייה והיעדר מזון בסיסי ו-16% הודו כי נגמר להם הכסף.

לראשונה מאז 2001: טליבאן כבש עיר אסטרטגית בצפון אפגניסטאן

גורמים רשמיים באפגניסטאן דיווחו כי העיר קונדוז שהותקפה על ידי מאות מלוחמי טליבאן, נכבשה כולה על ידי הארגון, העיר הראשונה שהוא כובש מאז ששלטונו הופל עם הפלישה האמריקאית למדינה ב-2001. הלוחמים השתלטו על בנייני ממשל רבים, בהם בית חולים ובית משפט ותחנות משטרה בתום מתקפה משולבת.

לדברי המשטרה, הלוחמים מנהלים חילופי אש עזים עם כוחות הביטחון האפגניים, אולם טרם נמסר על נפגעים. דובר מפקד המשטרה המחוזית, סרוואר חוסייני, אמר לסוכנות הידיעות אי־פי כי חמושי הטליבאן ביצעו בשעות הבוקר כמה תקיפות בעיר בו־זמנית וכך הצליחו להתקדם בתוכה במהירות. עוד נמסר כי מאות אסירים שוחררו מבתי הכלא בעיר, שהיו מיעדי ההתקפה של הארגון.

"קונדוז נפלה לידי הטליבאן" אמר דובר משרד הפנים האפגני לסוכנות הידיעות אי־פי. לדבריו, "הממשלה עושה כל שביכולתה כדי להשתלט בחזרה על העיר כמה שיותר מהר".

לפחות 131 הרוגים בתקיפה שבוצעה בטעות על ידי סעודיה בתימן

לפחות 131 בני אדם נהרגו לאחר שמסוק קרב של סעודיה תקף בטעות חתונה מקומית שנערכה בכפר בדרום מערב תימן. כך דיווח משרד הבריאות המקומי. עוד לפחות 40 בני אדם נוספים נפצעו בתקיפה. לדברי עדי ראיה, רבים מהנפגעים היו נשים וילדים.

סעודיה מובילה מאז חודש מארס את התקיפות האוויריות בתימן שמכוונות נגד המורדים החותים ונאמניו של הנשיא לשעבר על עבדאללה סלאח, שהשתלטו על חלקים נרחבים במדינה. הכפר שבו אירעה התקיפה נתון לתקיפות מתמשכות של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, מאחר שהוא שוכן במחוז טאיז שבו שולטים החותים. רק שבעה מתוך 21 בתי החולים במחוז פעילים, אולם גם הם חסרים את התרופות והציוד הנדרש.

צילום: רויטרס

קרבות בעיר קונדוז בצפון אפגניסטאן: אנשי טליבאן כבשו מבני ממשל ותחנות משטרה

לוחמי טליבאן כבשו כמה מבני ממשל ותחנות משטרה בעיר קונדוז שבצפון אפגניסטן. כך דיווחו גורמים רשמיים במדינה. "חבר המועצה המחוזית גולאם רבאני רבאני אמר כי עד כה הצליחו הלוחמים להשתלט על בניין המועצה ועל בית חולים ממשלתי והם מתקדמים לעבר האוניברסיטה המחוזית.

"כ-120 חיילים של הכוחות המיוחדים האפגנים נחתו בבסיס חיל האוויר בעיר ונמצאים בדרכם כדי לסייע בלחימה נגד הטליבאן", אמר רבאני. "כמה מתחנות המשטרה בעיר גם כן נכבשו על ידי הארגון", הוסיף גורם אחר בעיר. "לוחמי הטליבאן נמצאים בכל רחבי העיר עם רובים ותושבים רבים נמלטים לשדה התעופה שנמצא באזור בטוח יותר", סיפר.

לפני כחודשיים אישר טליבאן אישר כי מנהיג הארגון מולה מוחמד עומר מת לפני כשנתיים והודיע כי בחר בסגנו, מולה אכתאר מוחמד מנסור, למחליפו. גורמים בטליבאן אמרו כי מנסור מתפקד כמנהיג מאז 2013. במקביל הודיע הארגון כי נציגיו לא ישתתפו יותר בשיחות השלום עם ממשלת אפגניסטן.

למרות הדיווח על הפרות: הסכם הפסקת האש בין נאמני אסד למורדים בצפון מערב סוריה נשמר

הסכם הפסקת האש שהושג השבוע בין נאמני אסד למורדים סורים בצפון מערב המדינה מחזיק מעמד למרות הפרות וחילופי אש שאירעו במהלך הלילה. בהודעה שפורסמה באינטרנט על ידי ברית מורדים המכונה "צבא הכיבוש" נאמר כי המורדים הפגיזו את העיירה השיעית אל-פועה, אחת מהעיירות והכפרים שהוכנסו להסכם הפסקת האש, בתגובה לתקיפה של כוחות המשטר הסורי על אזור סמוך ובעיר חומס. עוד לפחות כפר אחד במחוז אידליב ועיירה נוספת סמוך לגבול הלבנוני נכנסו להסכם שנחתם בתיווך הממשלה האיראנית והטורקית.

צרפת תקפה לראשונה יעדים של דאעש בסוריה

משרדו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע כי צרפת ביצעה לראשונה תקיפות אוויריות נגד יעדים של איסלאמיסטים קיצוניים בסוריה. לפי ההודעה, על בסיס מידע שהגיע מטיסות מל"טים לאיסוף מודיעין מוקדם יותר החודש, התקיפות היו מוצלחות.

מאוחר יותר אמר הנשיא הולנד כי בתקיפות השתתפו שישה מטוסי קרב צרפתיים שהשמידו מחנה אימונים של המדינה האסלאמית במזרח סוריה. לדבריו, הבסיס היווה איום על ביטחונה של צרפת ובתקיפה לא נהרג אף אזרח. הולנד הוסיף כי אם יהיה צורך יבוצעו תקיפות נוספות בשבועות הקרובים.

צרפת תוקפת מאז השנה שעברה יעדים של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) מהאוויר בעיראק כחלק מהקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב, אולם עד לאחרונה התנגדה לבצע תקיפות בסוריה מכיוון שסברה כי אלה יחזקו את הנשיא בשאר אל-אסד. מוקדם יותר החודש הודיע הולנד על שינוי אסטרטגיה בעקבות החמרת משבר הפליטים המגיעים לאירופה מהמדינה השרויה במלחמת אזרחים קשים מזה ארבע שנים.

דיווח בסוריה: קרסה הפסקת האש בין נאמני אסד למורדים בצפון מערב המדינה

ארגון סורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה במדינה דיווח כי הסכם הפסקת האש בין נאמני אסד לארגוני מורדים סורים בצפון מערב סוריה קרס הלילה. לדברי הארגון, פגזים נורו על ידי המורדים לעבר הכפר אל-פועה שבמחוז אידליב, זאת לאחר שלטענת המורדים כוחות משטר אסד הפרו את הפסקת האש על ידי השלכת חביות נפץ על אזור סמוך.

שני הצדדים הגיעו להסכמה על הפסקת האש בכפר אל-פועה, בכפר הסמוך כפריא ובעיירה זבדאני הסמוכה לגבול עם לבנון. אולם לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם, הלחימה באל-פועה התחדשה.

איראן תרכוש מרוסיה ציוד לוויני ומטוס בשווי 21 מיליארד דולר

איראן חתמה על עסקה בשווי 21 מיליארד דולר עם רוסיה לרכישת ציוד לוויני ומטוס נוסעים מדגם סוחוי סופרג'ט 100. כך אמר היום (שבת) מנושר מנטגי, מנהל ארגון התעשיות האוויריות של איראן בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. לדברי מנטגי, העסקה נחתמה בתערוכה האווירית MAKS-2015, שנערכה ברוסיה בחודש שעבר. מאז חתימת הסכם הגרעין רוסיה ואיראן מהדקות קשרים כלכליים.

ארה"ב מודה: מורדים סורים שאומנו על ידנו מסרו נשקם לג'בהת א-נוסרה

ארה"ב הודיעה כי יחידה של מורדים סורים מתונים שאומנה על ידי וושינגטון, העבירה את הציוד הצבאי והתחמושת שקיבלה לידי ארגון ג'בהת א-נוסרה. ההודאה האמריקאית בעריקת יחידת המורדים באה אחרי מספר הכחשות והיא האחרונה בשורה של מפלות שנוחל הפנטגון בעניין.

ארה"ב השקיעה כחצי מיליארד דולר בהקמת כוח קרקעי של מורדים מתונים שיילחם בג'יהאדיסטים ויסייע לקואליציה המערבית-ערבית בסילוק ארגון המדינה האיסלאמית מסוריה. גורמי צבא אמריקאים אמרו כי כמות הנשק שהועברה לידי ג'בהת א-נוסרה היא כרבע מסך הנשק והתחמושת שנמסרו למורדים המתונים.

בשבוע שעבר תפס כוח של 75 לוחמים מתונים עמדות באזור העיר חאלב. זהו הכוח השני שמכניסה ארה"ב למערכה. הכוח פועל תחת השם "הכוח הסורי החדש" ואימוניו נעשים בטורקיה. כוח ראשון שכלל 54 חיילים הותקף בחודש יולי על ידי אנשי ג'בהת א-נוסרה והתפרק.

מורדים סורים מתונים בטקס הסיום של קורס ההכשרה סמוך לדמשקצילום: רויטרס

לפחות 13 הרוגים בתקיפות הקואליציה הערבית בתימן

לפחות 13 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בתקיפות אוויריות של הקואליציה הערבית בעיר תעז שבמרכז תימן. בעיר מתחוללים בשבועות האחרונים קרבות בין נאמני הממשלה לבין המיליציה החותית הפרו-איראנית ונאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח.

הקואליציה הערבית מרכזת בשבועות האחרונים אלפי חיילי חי"ר ממזרח לבירה צנעא, הנשלטת על ידי החותים, ועורכת הכנות להתקפה על העיר. התפנית בלחימה בתימן והתקדמות כוחות הקואליציה לעבר צנעא אפשרה לממשלת תימן שגלתה בסעודיה במשך כחצי שנה, לשוב לעיר עדן.

כוחות הביטחון במצרים הרגו תשעה מפעילי "האחים המוסלמים"

כוחות הביטחון של מצרים הרגו תשעה פעילים בתנועת "האחים המוסלמים" בפשיטה על מבנה בקהיר. במקום התפתחו חילופי אש. גורמי ביטחון מסרו כי הפעילים עסקו בתכנון פיגוע טרור. תנועת האחים המוסלמים הוצאה אל מחוץ לחוק במצרים אחרי ההפיכה הצבאית ב-2013 והפלת השלטון האיסלאמיסטי.‎

ארדואן משנה קו: ניתן לכלול את אסד במתווה לסיום מלחמת האזרחים בסוריה

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי "ניתן לכלול את נשיא סוריה בשאר אל-אסד" במאמצים להביא לסיום המלחמה המדינה. מדובר בקו חדש, מרוכך יותר, של נשיא טורקיה שהתנגד עד כה נרחצות לשילובו של אסד בכל מתווה פיוס בסוריה. בשיחה עם כתבים אמר ארדואן כי "מתווה המעבר בסוריה עשוי להתרחש עם אסד או בלעדיו", אך הדגיש כי "איש אינו רואה עתיד לאסד בסוריה".

דבריו של ארדואן באים על רקע ריכוך בעמדות ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי ביחס לשילובו של אסד והמשטר הסורי במתווה הפיוס בסוריה. אתמול אמרה קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי יש לכלול את אסד במאמצי הפיוס וכי עליו להיות מעורב בשיחות. שר החוץ האמריקאי קרי אמר השבוע כי על אף שאסד צריך לפרוש, הדבר לא צריך להתרחש מיד עם תחילת המתווה לסיום מלחמת האזרחים. שר החוץ הבריטי, פיליפ המונד, השמיע היום עמדה דומה.

צילום: אי־פי

דיווח: ארה"ב בוחנת אם להמשיך בדילול הכוחות הזרים באפגניסטאן

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי בקרב גורמי ביטחון אמריקאים ובבעלות הברית גובר החשש מהמשך יישום תוכנית דילול הכוחות באפגניסטאן. לפי הדיווח, ארה"ב בוחנת תוכניות חדשות שישאירו במדינה אלפי חיילים מעבר לשנת 2016 וכי מפקד הכוחות הזרים באפגניסטאן, הגנרל ג'ון קמפבל, תומך בכך.

לפי אחת התוכניות, ארה"ב תשמור על סדר הכוחות הנוכחי שלה, כעשרת אלפים חיילים, או תצמצם אותו קלות ל-8,000. במקביל נבדקת גם האפשרות להמשיך בתוכנית הנוכחית, לפיה היקף הכוחות יצומצם למאות חיילים בלבד עד סוף השנה הבאה. בפנטגון ונאט"ו גובר החשש כי צמצום מהיר מדי בכוח הזר יעמיד את ממשלת אפגניסטאן תחת לחץ גובר מצד הטליבאן.

לפחות 717 עולים לרגל נרמסו למוות במכה

לפחות 717 בני אדם נרמסו למוות ומאות נוספים נפצעו היום (חמישי) בעמק מינא שבמזרח העיר מכה, כך מסרו הרשויות בסעודיה. העמק נמצא כחמישה קילומטרים מהאתר הקדוש במכה, ומדי שנה מאלכס כ-160 אלף אוהלים בהם לנים הצליינים לפני מצוות החאג' - העלייה לרגל המסורתית. הרשויות מסרו כי לפחות 807 עולי רגל נוספים נפצעו כתוצאה מהדוחק והעומס שנוצר במקום.

שני מיליון בני אדם משתתפים השנה בטקסי העליה לרגל שהחלו ביום שלישי, לרגל עיד אל-אדחא (חג הקורבן). האסון מתרחש פחות משבועיים לאחר שמנוף ענק התרסק במסגד הגדול במכה, מוקד העלייה לרגל. אז נהרגו לפחות 111 בני אדם ונפצעו יותר מ-390.

לקריאת הידיעה המלאה

כוחות חילוץ באזור האסוןצילום: אי־פי

לפחות 25 הרוגים בפיגועי התאבדות במסגד חותי בצנעא

שני מחבלים מתאבדים התפוצצו במסגד של הזרם החותי בבירת תימן צנעא, ביום הראשון של עיד אל אדחא. לדברי מקורות בעיר, בפיגועים במסגד אל-בלילי נהרגו לפחות 25 בני אדם. אף קבוצה לא קיבלה עד כה אחריות למתקפה.

המתקפה מתרחשת יומיים לאחר שהנשיא עבד-ראבו מנסור האדי שב לעיר הדרומית עדן מגלות בסעודיה. האדי נמלט במארס בעקבות התקדמות החותים, שמאז נתונים להתקפות הקואליציה הערבית בראשות סעודיה. הקואליציה, לצד כוחות הנאמים לנשיא, הצליחה לדחוק את החותים מכמה אזורים, בהם עדן.

מורד חותי במסגד אל-בלילי בצנעא לאחר הפיגועצילום: רויטרס

קבוצת מורדים בסוריה הכריזה נאמנות לזרוע אל-קאעדה

קבוצת מורדים הלוחמת בסוריה, בה חברים כ-1,500 לוחמים צ'צ'נים, אוזבקים וטג'יקים, הכריזה על נאמנותה לזרוע אל-קאעדה במדינה - חזית א-נוסרה - כך דיווח ארגון המשקיפים הסורי לזכויות אדם. הקבוצה, המכונה בריגדת מוהג'ירין, הכריזה על נאמנותה לאל-קאעדה בהכרזה שפורסמה ברשת.

הצעד מהווה חיזוק עבור חזית א-נוסרה נגד הארגון היריב המדינה האיסלאמית (דאעש). שתי הקבוצות האיסלאמיסטיות נאבקות בין היתר על השליטה בעיר הצפונית חאלב, שם לוחמי בריגדת מוהג'ירין יכולים לסייע לחזית א-נוסרה. ביוני, אמר מנהיג א-נוסרה כי 30% מארגונו הם לוחמים זרים, בהם אירופאים, אסייתים רבים, רוסים וצ'צנים.

נשיא מצרים העניק חנינה לשלושה עיתונאי אל-ג'זירה

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, חנן מאה אסירים, בהם שלושה עיתונאי רשת אל ג'זירה. השלושה - מוחמד פהמי הקנדי, באהר מוחמד המצרי ופיטר גרסט האוסטרלי - נידונו לשלוש שנות מאסר במשפט חוזר שנערך בחודש שעבר. גרסט כבר גורש מהמדינה בפברואר.

פהמי ומוחמד נעצרו שניהם בדצמבר 2013 והורשעו בשידור "חדשות שקריות" ובסיקור האוהד את תנועת האחים המוסלמים. מאז הדיח הצבא את הנשיא מוחמד מורסי ב-2013, מאות מתומכיו נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון ואלפים נעצרו, כולל כמעט כל הנהגת תנועת האחים המוסלמים, שהוצאה מחוץ לחוק.

דובר ממשלת קנדה אמר כי המדינה מרוצה מהחנינה, וכי היא תסייע לארגן את הוצאתו של פהמי מהמדינה. "משפחותינו סבלו מאוד מאז החל המשפט, ואנו שמחים מאוד שהנשיא קיבל את ההחלטה הזאת ושחרר אותנו", מסר מוחמד פהמי לאחר ההודעה. "אמשיך להילחם למען חופש העיתונות... אני יודע כי יש נאשמים נוספים בתיק הזה שעדיין נמצאים בבית הכלא", הוסיף.

בין מאה האסירים שזכו לחנינה עשרות פעילי זכויות אדם. רובם הורשעו ונכלאו על הפרת חוקים שנויים במחלוקת מ-2013, שאסרו על קיום הפגנות בלתי חוקיות. "בעוד החנינות הללו מהוות הקלה גדולה, זהו אבסורד שכמה מהאנשים הללו היו מאחורי הסורגים מלכתחילה", מסר ארגון אמנסטי בתגובה להודעת ממשלת מצרים. "החנינות הללו מכסות רק חלק קטן מבין מאות בני אדם ברחבי המדינה שנעצרו באופן שרירותי ועוכבו באופן בלתי חוקי", מסר הארגון.

באהר מוחמד ומוחמד פאהמי עם נשותיהם לאחר שחרורם בקהירצילום: אי־אף־פי

מוסקבה הגדילה באופן ניכר את טייסת הקרב הרוסית בסוריה

רוסיה הגדילה באופן ניכר את מספר מטוסי הקרב בבסיס הצבאי הסמוך ללטקיה שבסוריה. המטוסים החדשים בבסיס מאפשרים לכוחות הרוסיים לתקוף מטרות על הקרקע במדינה הסובלת זה ארבע שני וחצי ממלחמת אזרחים.

משבת ועד היום הציבה רוסיה 12 מטוסים מדגם סוחוי 24 ו-12 מטוסים מדגם סוחוי 25 בבסיס הצבאי. בכך עלה מספר מטוסי הקרב במקום ל-28 - כך אמר בכיר בארה"ב. עד סוף השבוע, ארבעת מטוסי הקרב היחידים בבסיס נועדו לקרבות אוויר בלבד. תמונת לוויין שנלקחה אתמול מתעדת את 12 מטוסי הסוחוי 25 החדשים, ואילו היום פורסמה ברשתות החברתיות תמונה שצולמה לכאורה על מסלול ההמראה.

הצבתם של מספר ממטוסי התקיפה המתקדמים ביותר של רוסיה, לצד פרישת מספר מערכות נגד תקיפות אוויריות בבסיס הסמוך ללטקיה, מותירה מעט מקום לספק בנוגע למטרתה של מוסקבה – הקמת מאחז צבאי במזרח התיכון. המטוסים מוגנים על ידי לפחות שתי מערכות הגנה נגד תקיפות אוויריות, ומל"טים לא חמושים עורכים טיסות מעקב באזור. הצבתם של מטוסי התקיפה הרוסיים בסוריה, אשר דווחה שלשום לראשונה, מאששת את החשש במדינות המערב כי רוסיה פועלת לביצור שלטונו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

הדיווחים על תגבור הכוחות בבסיס הצבאי הסמוך ללטקיה התקבלו על רקע עליה במתיחות בין רוסיה לארה"ב החודש, זאת בעקבות דיווחים שנפוצו בתקשורת העולמית על תגבור נוכחותה הצבאית של רוסיה בסוריה. "נברך על כל התערבות חיובית של רוסיה בלחימה נגד המדינה האיסלאמית (דאעש), אולם עמדתנו ברורה - שזה יהיה חסר מצפון לכל צד, כולל לרוסים, להציע כל עזרה למשטר אסד", אמר דובר הבית הלבן, אריק שולץ, בהתייחסו לנושא.

דיווח: צבא רוסיה מתכנן פעולת ראווה בסוריה לכבוד נאומו של פוטין באו"ם

העיתון הרוסי המוערך "נובאיה גאזטה" דווח כי גורם בצבא הרוסי אמר לעיתון שרוסיה מתכננת פעולת ראווה בסוריה בסמוך או מיד אחרי הנאום של הנשיא ולדימיר פוטין בעצרת הכללית של האו"ם ב-28 בספטמבר, פעולה שמטרתה להראות את רצינות כוונותיה של רוסיה באזור.

"אנחנו דנים על אפשרויות של תקיפת טילים על ידי חיל האוויר, פעולה קרקעית של הכוחות הסורים בתמיכה של שיטות לוחמה משוכללות מצד כוחותינו או ירי ארטילרי. התנאי המרכזי וההכרחי הוא שזה ייראה, לא חשוב ההיקף של הפעולה", מציין העיתון.

הנשיא פוטין עם שר ההגנה (משמאל) ורמטכ"ל צבא רוסיה צופים על תרגיל צבאי, שלשוםצילום: רויטרס

ראש סבא"א: דגימות שהועברו מפרצ'ין על ידי איראן עומדות בדרישות הסוכנות

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) התעקש היום כי הבדיקות שנערכות במתקן הגרעין בפרצ'ין עומדות בדרישות הסוכנות. בתוך כך הכיר יוקיה אמאנו בכך שדגימות שהועברו לבדיקה בסוכנות שבראשה הוא עומד התקבלו ממומחים איראנים.

בדיקות מסוג זה נערכות בדרך כלל על ידי נציגים מטעם סבא"א. אך אמאנו אמר לעיתונאים כי איראן טיפלה בעצמה באיסוף הדגימות מחלקים של המתקן שבהם חושדת הסוכנות כי נערכו ניסויים בנפצים של נשק גרעיני.

הליך בדיקה זה נחשף לראשונה במסמך סודי שהודלף בחודש שעבר לסוכנות הידיעות אי־פי. על פי הטיוטה, מומחים איראנים, תחת פיקוח מצלמות וידאו ומצלמות סטילס, יאספו את הדגימות מהאתר ויעבירו אותן לסוכנות הבינלאומית לבדיקה.

דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן (AEOI) אמר כי מומחים מטעם סבא"א לא נכחו במקום בעת איסוף הדגימות. אך אמאנו הדגיש כי ההליך עומד בקריטריונים הנוקשים של הסוכנות כדי להבטיח את "ההגינות של הליך איסוף הדגימות ואמינותן".

אמאנו מסר את דבריו יממה לאחר שביקר בפראצ'ין, במה שתואר על ידי התקשורת באיראן כסיור טקסי באתר הצבאי. אמאנו אמר לעיתונאים כי הוא נכנס לבניין שסבא"א מנטרת בלוויין, וכי הוא ראה סימנים לשיפוצים שנעשו לאחרונה.

לפחות עשרת אלפים בני אדם הפגינו באיסטנבול נגד המחתרת הכורדית

לפחות עשרת אלפים מפגינים התאספו היום במרכז איסטנבול במחאה נגד האלימות שמפעילה "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק). ההפגנה שפורסמה במשך ימים ברחבי העיר התקיימה תחת אבטחה כבדה. כמעט כל המשתתפים בהפגנה נופפו בדגלי טורקיה בעוד דוברים נשאו נאומים בגנות הטרור והאלימות המזעזעים את מזרח טורקיה בחודשים האחרונים. ההפגנה התקיימה תחת הסיסמה: "מיליון נשימות. קול אחד נגד טרור".

הלחימה בין הרשויות והמחתרת הכורדית התחדשה בעקבות פיגוע שביצע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בגבול טורקיה־סוריה, ושאותו ניצלה אנקרה לפתיחתו של מבצע מעצרים של פעילים כורדים. המחתרת הכורדית מוגדרת כארגון טרור על ידי טורקיה, ארה"ב והאיחוד האירופי.

לקראת דו"ח האו"ם בנושא הגרעין האיראני: ראש סבא"א ביקר בפרא'צין

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו ביקר היום באתר הגרעין פראצ'ין, איראן, כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. "אמאנו הגיע לאתר לביקור רשמי וסייר בסדנאות שבנוגע אליהן הופץ מידע שגוי", אמר דובר הארגון לאנרגיה גרעינית של איראן (AEOI).

מוקדם יותר היום נפגש נשיא איראן חסן רוחאני עם אמאנו ודן עמו ביישומו של הסכם הגרעין שנחתם ביולי בווינה בין מעצמות המערב לאיראן, כך על פי הודעה שפורסמה באתר האינטרנט של רוחאני. אמאנו הגיע הבוקר לטהראן כדי לדון בפיקוח על מתקני הגרעין של איראן עם הנשיא רוחאני. זהו ביקורו השני של ראש סבא"א באיראן בשלושת החודשים האחרונים.

בפגישתם של נשיא איראן וראש הסוכנות הבינלאומית אמר נשיא איראן כי מדינתו לא סטתה מתוכנית הגרעין האזרחית שלה. בתגובה אמר אמאנו כי עבודתה של הסוכנות שבראשה הוא עומד "מתבססת על עובדות". ביקורו של אמאנו באתר שנחשד כי הוא משמש לעריכת ניסויים גרעיניים סודיים, נערך פחות מחודש לפני תאריך היעד לאיסוף מידע הנוגע להאשמות כי איראן ניסתה לבנות בעבר נשק גרעיני. דו"ח סופי של האו"ם בנושא צפוי להתפרסם בדצמבר.

שישה אזרחים זרים, בהם שלושה אמריקאים ובריטי, שוחררו משבי החותים בתימן

מורדים חותים וגורמים רשמיים בנמל תעופה בבירת תימן צנעא הודיעו כי שישה בני ערובה זרים שוחררו לאחר שהוחזקו בשבי בעיר במשך יותר מחמישה חודשים.

הגורמים הוסיפו כי בני הערובה הם שלושה אמריקאים, שני סעודים ואזרח בריטי. הם אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי השישה עלו על מטוס והמריאו לעומאן שתיווכה בעסקת שחרורם. גורמים חותים רשמיים סירבו להסביר מה היה הסיבה למעצרם של בני הערובה, אבל אמרו כי לפחות אחד מהם הוא עיתונאי שנכנס למדינה, לטענתם, באופן לא חוקי ועבד בתימן מבלי לדווח לרשויות.

הפסקת אש זמנית נחתמה בין כוחות פרו-אסד למורדים סורים בארבע עיירות בסוריה

הפסקת אש זמנית חדשה נחתמה בין מיליציות התומכות במשטר אסד לבין ארגוני מורדים סוריים בארבע עיירות סוריות. הפסקת האש החלה בעיירות אל-זבדאני ומדאיא סמוך לגבול עם לבנון ובכפרים פועה וכופריה במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, סמוך לגבול עם טורקיה. כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה.

בחודש שעבר שתי הפסקות אש בארבע עיירות שונות לא החזיק מעמד ולכן לא ברור כמה זמן תצליח להחזיק הפסקת האש הנוכחית. שעות לפני כניסת הפסקת האש עוד הספיקו מורדים מארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה לכבוש כמה שטחים מהכפר פועה בתום קרבות עזים עם כוחות המשטר.

75 מורדים סורים שאומנו בידי ארה"ב נכנסו לסוריה כדי להילחם בדאעש

75 מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב ובעלות בריתה במטרה להילחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נכנסו לצפון סוריה מאז יום שישי. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה. יו"ר הארגון ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי המורדים נכנסו לסוריה מטורקיה ב-12 מכוניות עמוסות בכלי נשק ומכונות ירייה.

בשבוע שעבר דיווח הוושינגטון פוסט כי ממשל אובמה החליט לבצע שינויים בתוכנית האימונים והחימוש של אנשי האופוזיציה בסוריה לאחר שנודע לבכירים אמריקאים כי המאמצים להקים יחידת מורדים שתילחם בארגון הקיצוני במדינה נכשלו.

לפי הדיווח, מפקד פיקוד מרכז של הצבא האמריקאי, לויד אוסטין, אמר לקונגרס שרק ארבעה או חמישה מורדים שאומנו במסגרת התוכנית האמריקאית, ששוויה מוערך ב-500 מיליון דולר והיתה אמורה לאמן לפחות 5,400 לוחמים, הגיעו בסופו של דבר להילחם בשטח נגד המדינה האיסלאמית בתוך סוריה.

הצעדים החדשים ממחישים את השינוי המשמעותי במדיניות הממשל בשנה האחרונה שהתבססה רק על תקיפות אוויריות לצד אימון וחימוש כוחות שנלחמים בארגון הקיצוני על הקרקע. גורמים במשרד ההגנה שדיברו על השינויים הצפויים אמרו כי היעד השנתי יהיה נמוך הרבה יותר ויכלול רק 500 לוחמים. בנוסף, במקום להציב אותם בחזית הלחימה, ישמשו הלוחמים כאנשי קשר ותיאום בין הכוחות האמריקאים המוצבים מחוץ למדינה, בעיקר אלה שמכוונים את התקיפות האוויריות, לבין קבוצות של לוחמים כורדים ומורדים סורים מתונים שבעיני הפנטגון נלחמים ביעילות נגד הארגונים הקיצוניים.

בחודש יולי הודיע ארגון ג'בהת א-נוסרה, זרוע אל-קאעדה בסוריה, כי אנשיו לכדו מורדים סורים שאומנו בידי ארה"ב. בהצהרה שפרסם מסר הארגון כי הלוחמים בהם הוא מחזיק נכנסו לסוריה כמה ימים קודם לכן, ואומנו על ידי הסי-איי-אי. ההצהרה תיארה את הלוחמים כסוכנים של אמריקה, והזהירה אחרים כי עליהם לעזוב את תוכנית האימונים.

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו השבוע כי הארגון לכד את מנהיג יחידת המורדים שמאמנת ארה"ב, המכונה "דיוויזיה 30", וכמה מחבריה, אך הפנטגון הכחיש.

יו"ר סבא"א יוקיה אמאנו הגיע לביקור בטהראן על רקע הסכם הגרעין

הטלוויזיה הממלכתית האיראנית דיווחה כי יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו הגיע לטהראן לביקור שמטרתו "לעמוד על נושאים שונים מהווה ומהעבר הקשורים לתוכנית הגרעין של המדינה". זהו ביקורו השני של אמאנו באיראן בשלושת החודשים האחרונים.

הצעד התאפשר הודות להסכם הגרעין ההיסטורי שהושג בין איראן לשש המעצמות לפני יותר מחודשיים שעוצר את תוכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת הסנקציות הבינלאומיות מעליה. ההסכם קובע כי במידה שאיראן תפר את ההסכם ניתן יהיה להחזיר את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה תוך 65 יום לכל היותר. במהלך ביקורו ישתתף אמאנו בישיבה מיוחדת של ועדה פרלמנטרית מיוחדת שמונתה לבחון את פרטי ההסכם.

56 חיילים סורים הוצאו להורג בידי לוחמי ג'בהת א-נוסרה במחוז אידליב

מורדים איסלאמיסטים מארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, הוציאו להורג 56 חיילים סורים בבסיס חיל אוויר סורי שנמצא תחת שליטת המורדים בצפון מערב סוריה. החיילים נורו למוות בהוצאה להורג המונית לפני כמה ימים בשדה התעופה הצבאי במחוז אידליב סמוך לגבול עם טורקיה. כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה.

המורדים כבשו את הבסיס בתחילת החודש אחרי שצרו עליו קרוב לשנתיים. ההוצאה להורג האחרונה מעלה את מספר החיילים שנהרגו על ידי המורדים האיסלאמיסטים באזור מאז שהבסיס נכבש ל-71.

לפחות 55 לוחמים כורדים נהרגו בתקיפה אווירית של טורקיה בצפון עיראק

לפחות 55 לוחמים כורדים נהרגו בתקיפות של מטוסי קרב טורקיים על בסיסים של מפלגת הפועלים הכורדית פ-ק-ק בצפון עיראק הלילה. לדברי גורמי ביטחון טורקיים, המטוסים המריאו מדיארבקיר שבדרום מזרח טורקיה ושבו בבטחה לבסיס חיל האוויר בעיר.

מזה כמה שבועות מפציצה טורקיה מדי יום מטרות של הכוחות הכורדים בצפון עיראק ובדרום מזרח המדינה נוכח ההסלמה בין הצדדים שהביאה לקריסת הפסקת האש ביניהם מאז הכריזה אנקרה ביולי על מבצע למיגור הטרור בשטחה. בתקיפות עד כה נהרגו, לטענת טורקיה, מאות לוחמים כורדים. טורקיה הודיעה כי תפעל לא רק נגד גורמי טרור כמו המדינה האיסלאמית (דאעש) אלא גם נגד פעילי שמאל קיצוני ולוחמים כורדים. בתגובה יזמה פ-ק-ק פיגועים קשים נגד הצבא הטורקי שהוביל למותם של עשרות מחייליו.

ארגון מורדים סורי: ירינו טילים לעבר בסיס חיל אוויר סורי שבשימוש רוסיה

מורדים סורים מארגון "צבא האיסלאם" הודיעו כי הם ירו מספר רקטות לעבר שדה תעופה שנמצא לאורך החוף במערב סוריה, שבו עושים שימוש חיילים רוסים. בסרטון שפורסם אתמול בערב, מזהירים המורדים את הרוסים כי הם לא יזכו לשקט כל עוד הם בסוריה. מאוחר יותר הם נראים משגרים כמה רקטות לעבר הבסיס האווירי מאזור הררי.

מוקדם יותר השבוע פורסמו תמונות לוויין חדשות שמראות כי רוסיה הציבה טנקים, משוריינים וציוד צבאי נוסף בבסיס חיל אוויר במחוז לטקיה.

צבא סוריה הפציץ את העיר תדמור שנכבשה על ידי דאעש

צבא סוריה שיגר היום מטוסים לאחת ההפצצות הכבדות עד כה על העיר תדמור, המוחזקת בידי מורדי המדינה האיסלאמית. לפחות 26 בני אדם נהרגו ב-25 תקיפות אוויריות, בהם 12 מורדים, כך מסר ארגון המשקיפים הסורי העוקב אחר קורבנות המלחמה.

עוד מסר הארגון כי 17 בני אדם נהרגו בהתקפות אווירות על העיר אידליב, מעוזן של קבוצות ג'יהאדיטיות ואיסלאמיסטיות. מקורות בצבא סוריה אמרו כי הצבא משתמש בסוגים חדשים של נשק בעל דיוק גבוה שסיפקה רוסיה, בעלת הברית של משטר אסד. בבסיס חיל אויר באידליב שנמצא בשליטת האופוזיציה, הוצאו להורג 56 מחיילי המשטר על ידי המורדים האיסלאמיים, בהובלת אל קאעידה.

מצרים: הנשיא א-סיסי השביע ממשלה חדשה בראשות שריף איסמעיל

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי השביע את ממשלתו החדשה. שריף איסמעיל, שר הנפט לשעבר נבחר להרכיב את הממשלה, לאחר שקודמו, איברהים מחלב, התפטר ב-12 בספטמבר. שרי הכלכלה, ההשקעות והפנים ישמרו על תפקידיהם בממשלה החדשה.

לפני כשבוע הגישה ממשלת מצרים את התפטרותה לנשיא א-סיסי אחרי שהאחרון הביע חוסר שביעות רצון מתפקודם של מספר שרים בממשלתו של איברהים מחלב. איסמעיל התבקש על ידי א-סיסי להקים ממשלה חדשה בתוך שבוע. איסמעיל, מהנדס במקצועו, החזיק בשורה של תפקידים בכירים בחברות אנרגיה ממלכתיות וזוכה להערכה רבה במדינה ובקרב חברות אנרגיה בינלאומיות. כשר הנפט הוביל מספר רפורמות רגישות, ובהן קיצוץ חריף בסובסידיה על מחיר החשמל.

17 הרוגים במתקפה של טליבאן על בסיס חיל אוויר בפקיסטאן

לוחמי טליבאן הסתערו היום על בסיס חיל אוויר בפקיסטאן, והרגו לפחות 17 בני אדם, רובם מתפללים במסגד, כך מסר דובר של הצבא. זוהי המתקפה הקשה מסוגה במדינה זה שנים. 16 מבין הקורבנות נהרגו במהלך תפילות הבוקר במסגד במתחם ובנוסף נהרג חייל אחד, מסר הגנרל אסים באג'ווה.

הדובר לא ציין אם ההרוגים במסגד בבסיס חיל האוויר באדבר, הנמצא כעשרה קילומטרים דרומית לעיר הצפון-מערבית פשוואר, היו אזרחים או אנשי צבא. "הטרוריסטים נכנסו למחנה משתי נקודות", מסר הדובר. לדבריו, חיילים הצליחו "לבודד את התוקפים בתוך אזור סגור. בינתיים, קבוצה מיהרה למסגד, והרגה שם 16 מתפללים". הדובר הוסיף כי 13 מורדים נהרגו על ידי כוחות הביטחון, אף שהטליבאן מסר כי רק אחד מלוחמי הארגון נהרג.

מקור צבאי סורי: קיבלנו מרוסיה נשק חדש יעיל ומדויק יותר

צבא סוריה החל להשתמש באחרונה בסוג חדש של נשק אווירי וקרקעי שסופק לו על ידי רוסיה, כך הודיע מקור צבאי מסוריה. המקור תיאר כי הנשק החדש הוא מדויק ויעיל יותר והוסיף כי הצבא החל להשתמש בו בשבועות האחרונים לאחר שאומן להשתמש בהם במשך כמה חודשים. "סוגים חדשים של נשק נשלחו אלינו, והצבא למד להשתמש בהם, ולמעשה עשה בהם כבר שימוש. הם מאוד יעילים ופוגעים במטרה במדויק", אמר המקור לרויטרס.

בשבוע שעבר הודה שר החוץ של רוסיה כי מומחים מהצבא הרוסי נמצאים בסוריה. זהו האישור הרשמי הראשון לכך שצבא רוסיה פועל במדינה בה מתחוללת מלחמת אזרחים, זאת על רקע הדיווחים מהשבועות האחרונים כי מוסקבה מתגברת את כוחותיה באזור. דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זאקרובה, אמרה כי מומחים מסייעים בטיפול במשלוחי נשק רוסי לסוריה. בעקבות הודעתו של משרד החוץ נמסר מבכיר בצבא סוריה כי כוחות רוסיים תמיד נכחו בסוריה, אולם בשנה האחרונה עלה מספרם. מוסקבה טוענת כי היא מסייעת לדמשק ללחום בחמושים איסלאמיסטים וכי הנשק נועד ללוחמה בטרור בלבד.

הצבא האמריקאי: רק ארבעה או חמישה מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב נלחמים בפועל נגד דאעש

ממשל אובמה החליט לבצע שינויים בתוכנית האימונים והחימוש של אנשי האופוזיציה בסוריה לאחר שנודע לבכירים אמריקאים כי המאמצים להקים יחידת מורדים שתילחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה נכשלו.

הוושינגטון פוסט פרסם כי מפקד פיקוד מרכז של הצבא האמריקאי, לויד אוסטין, אמר לקונגרס שרק ארבעה או חמישה מורדים שאומנו במסגרת התוכנית האמריקאית, ששוויה מוערך ב-500 מיליון דולר והיתה אמורה לאמן לפחות 5,400 לוחמים, הגיעו בסופו של דבר להילחם בשטח נגד המדינה האיסלאמית בתוך סוריה.

הצעדים החדשים ממחישים את השינוי המשמעותי במדיניות הממשל בשנה האחרונה שהתבססה רק על תקיפות אוויריות לצד אימון וחימוש כוחות שנלחמים בארגון הקיצוני על הקרקע. גורמים במשרד ההגנה שדיברו על השינויים הצפויים אמרו כי היעד השנתי יהיה נמוך הרבה יותר ויכלול רק 500 לוחמים. בנוסף, במקום להציב אותם בחזית הלחימה, ישמשו הלוחמים כאנשי קשר ותיאום בין הכוחות האמריקאים המוצבים מחוץ למדינה, בעיקר אלה שמכוונים את התקיפות האוויריות, לבין קבוצות של לוחמים כורדים ומורדים סורים מתונים שבעיני הפנטגון נלחמים ביעילות נגד הארגונים הקיצוניים.

ממשלת תימן שבה לארצה אחרי יותר מחצי שנה בגלות

ממשלת תימן בראשות חאלד בהא שבה היום לעיר עדן, אחרי חודשים של גלות מרצון בסעודיה. ראשיה התחייבו לשקם את המדינה, תחילה את המחוזות הדרומיים הנמצאים בשליטתה ובשליטת הקואליציה הערבית. אל בהא נלוו שרי הפנים, התקשורת, התכנון, הרווחה והשר לענייני גולים. נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, נותר לפי שעה בסעודיה.

"ממשלתי תעבוד בכל כוחותיה לכינון מדינה שבה ישררו ביטחון ויציבות", כתב בהא בדף הפייסבוק שלו, "מאמצי הסיוע (לאלה שנעקרו מבתיהם בשל המלחמה) והשיקום יהיו בראש סדר העדיפויות שלה". דובר הממשלה אמר כי המשימה הראשונה תהיה תגבור הביטחון בעדן ובנמל שלה.

ממשלת תימן נמלטה מהבירה צנעא בעקבות נפילתה בידי המיליציה החותית הפרו-איראנית. חודשים לאחר מכן נאלצה הממשלה להימלט גם מעדן בעקבות התקדמות המורדים דרומה. התערבות הקואליציה הערבית בנעשה במדינה הובילה לתפנית בתמונת הקרב וכעת ידם של הכוחות הנאמנים לממשלת תימן על העליונה והם נעים צפונה.

זמן קצר לאחר שובה של הממשלה לעדן שרפו מורדים, הקשורים כנראה לאל קאעדה, את כנסיית סנט ג'וזף במרכז העיר. עיתונאים מקומיים דיווחו על דליקה גדולה שלא גרמה לנפגעים. הכנסיה, שנבנתה ב–1852, נפגעה על ידי אלמונים ביום שלישי. אף ארגון לא נטל אחריות לאף אחד משני הפיגועים האלה.

בתימן מתחוללת מלחמת אזרחים בין החותים, הנלחמים יחד עם נאמניו של הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח, לבין נאמני האדי. בדרום מתנהלים קרבות בין בדלנים דרומיים, נאמני האדי לבין מיליציות סוניות קיצוניות. כוחות הקואליציה ערבית נערכים כעת למבצע לכיבוש צנעא מחדש ומפציצים מהאוויר את מעוזי החותים בעיר ובמחוזות הצפוניים.

נזקי הפצצה של הקואליציה הערבית בצנעאצילום: אי־פי

אונסק"ו: אתרי העתיקות בסוריה "עוברים ביזה בקנה מידה תעשייתי"

סוכנות החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) מסרה כי מוצגים מהאתרים הארכיאולוגיים של סוריה "נבזזים בקנה מידה תעשייתי" ומכירתם בשוק השחור מממנת את פעילות ארגון המדינה האיסלאמית. מנהלת הסוכנות, אירנה בוקובה, אמרה במסיבת עיתונאים בבולגריה כי תצלומי לוויין מצביעים על כך שכל האתרים בסוריה "מנוקדים באלפי נקודות שהם למעשה חפירות בלתי חוקיות".

אסד: נשיא לא יורד מהשלטון לפי דרישה של האו"ם או ארה"ב, רק מרצון העם

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אמר בראיון לכלי תקשורת רוסי כי הוא יעזוב את תפקידו רק אם העם הסורי ירצה שהוא יעזוב ולא תחת הלחץ של מדינות המערב. "הנשיא עולה לשלטון לפי רצון העם בבחירות, אם הוא עוזב הוא עושה זאת רק אם העם דורש זאת, לא משום שארה"ב, מועצת הביטחון של האו"ם או הארגונים בז'נבה דורשים", אמר אסד.

אסד גם האשים את המערב באחריות למשבר הפליטים משום שלדבריו, מדינות כמו ארה"ב וטורקיה מסייעות ל"טרוריסטים" ולכן אנשים בורחים מארצו לאירופה. לדבריו, על אירופה לצפות לפליטים נוספים. אבד אמר כי טורקיה סייעה לצמיחתם של שני ארגוני מורדים גדולים – המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה.

את הדברים אמר נשיא סוריה על רגע הראיון שהעניק אתמול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בכנס בטג'קיסטאן שהגן על הסיוע הצבאי שמעניקה ארצו לסוריה ואמר כי "בלתי אפשרי להביס את ארגון המדינה האיסלאמית ללא שיתוף הפעולה של דמשק". דבריו של פוטין באו על רקע הדיווחים כי הקרמלין העמיק מאוד באחרונה את הסיוע שהוא מעניק לאסד ובמסגרת זו מקים בסיס אווירי מדרום לעיר לטקיה.

"אנו תומכים במאבק שמנהלת ממשלת סוריה נגד תוקפנות טרוריסטית. אנו מציעים ונמשיך להציע לה סיוע צבאי וטכנולוגי", אמר פוטין בדברים ששודרו בטלוויזיה הרוסית. הוא הוסיף כי אסד מוכן לשינויים פוליטיים ולקיים מגעים עם "חלקים בריאים" באופוזיציה הסורית, אך הדגיש כי הדבר החשוב כעת הוא שילוב הכוחות נגד הטרור.

מומחי מודיעין בארה"ב: בכירים בצבא סילפו את הישגי הקואליציה נגד דאעש

קבוצה של מומחי מודיעין אמריקאים הציגו מסמכים שלטענתם מוכיחים כי קצינים בכירים בצבא ארה"ב תמרנו את המסקנות לגבי הלחימה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק והטעו את הממשל אודות התקדמות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב במאבק נגד הארגון הקיצוני.

ניו יורק טיימס דיווח כי התובע הכללי מטעם משרד ההגנה האמריקאי בודק את הטענות ומתמקד בגורמי מודיעין בכירים שפיקחו על עשרות הערכות מבצעיות צבאיות ואזרחיות בפיקוד מרכז של ארה"ב. דוברת התובע הכללי של הפנטגון, ברידג'ט סרשק, אמרה כי החקירה תבדוק אם היו "הטעיות, סילופים או מחיקות חריגות במידע מודיעיני", שהוצג בין השאר לבכירים בקונגרס.

הדיווח על החקירה שהחלה פורסם כבר בחודש שעבר, אולם היקפה והטענות הממוקדות של המומחים לא נחשפו עד עתה. לדברי החוקרים, המומחים שעומדים במרכז החקירה טוענים כי הממונים עליה בפיקוד מרכז שינו את מסקנות הדוחות בכמה נושאים, בהם מוכנותם של כוחות הביטחון העיראקים והישגי ההפצצות של הקואליציה בעיראק ובסוריה.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

מטוסים אוסטרליים תקפו לראשונה יעדים של דאעש בסוריה

ממשלת אוסטרליה אישרה כי מטוסיה תקפו לראשונה יעדים בתוך סוריה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כחלק ממבצע הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב בצפון סוריה ובעיראק.

ארה"ב הודיעה כי ביום שני תקפו המטוסים האוסטרלים שלוש פעמים בצפון מזרח סוריה והרסו משוריין צבאי ומתקן לאיסוף נפט. חיל האוויר האוסטרלי תוקף יעדים של דאעש בעיראק כבר קרוב לשנה. ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר טוני אבוט אישר בשבוע שעבר, בטרם הודח מתפקידו, כי חיל האוויר ירחיב את תקיפותיו מעיראק לתוך סוריה לבקשת ארה"ב.

צבא מצרים הרג 55 פעילים איסלאמיסטים כחלק מהמבצע הצבאי בסיני

הצבא המצרי הודיע כי כוחות הביטחון המצרים הרגו 55 לוחמים חמושים בסיני ביום התשיעי למבצע נגד ארגונים איסלאמיסטים בחצי האי. באזור פועלים מספר ארגוני טרור בהם זרוע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), "מחוז סיני", שהוציאו לפועל פיגועים רבים נגד כוחות הביטחון והרגו עשרות חיילים מצרים.

אתמול נהרגו בקרבות באזור שני חיילים מצרים. המבצע הצבאי הכולל יחידות שונות וכוחות משטרה החל בשבוע שעבר. מהודעות הצבא עולה כי עד כה נהרגו בו 415 לוחמים חמושים ונעצרו 320 בני אדם.

הלווייתו של אחד החיילים ההרוגים בסיניצילום: אי־אף־פי

לפחות 38 הרוגים מירי מורדים סורים על שלוש שכונות בעיר חאלב

לפחות 38 בני אדם, בהם 14 ילדים, נהרגו בהתקפה של מורדים על שלוש שכונות הנמצאות בשליטת הצבא הסורי בעיר חאלב. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון דיווח כי בהתקפה נפצעו לפחות 150 בני אדם וכינה את ההתקפה "אחת הקשות שביצעו המורדים על העיר". טרם נמסרו פרטים נוספים.

לפחות 54 הרוגים בתקיפות הקואליציה הערבית ברחבי תימן

לפחות 54 בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות של הקואליציה הערבית ברחבי תימן. לפחות 13 נהרגו בתקיפות במחוז סעדה הנשלט על ידי המיליציה החותית הפרו-איראנית. ההתקפה באה בשעה שהקואליציה הערבית, בהובלת סעודיה ואיחוד הנסיכויות, נערכות למבצע לכיבוש צנעא מידי החותים והשבת השליטה בבירה לידי הממשלה הגולה.

בניין שנהרס באחת התקיפות הסעודיות בצנעא צילום: רויטרס

שמונה מחברי "האחים המוסלמים" נשפטו למוות במצרים

בית משפט במצרים גזר עונש מוות על שמונה מחברי תנועת "האחים המוסלמים" שהורשעו ברצח שני בני אדם בעת שפרצו לתחנת משטרה בצפון המדינה. העיתון "אל-אהראם" דיווח כי 88 מעורבות נוספים במעשה נשלחו למאסר עולם וחמישה זוכו. המקרה התרחש כחלק מפרץ האלימות במצרים אחרי הדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ביולי 2013.

פוטין: אי אפשר לסלק את דאעש ללא המשטר הסורי, נמשיך לסייע צבאית לאסד

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגן בכנס בטג'קיסטאן על הסיוע הצבאי שמעניקה ארצו לסוריה ואמר כי "בלתי אפשרי להביס את ארגון המדינה האיסלאמית ללא שיתוף הפעולה של דמשק". דבריו של פוטין באו על רקע הדיווחים כי הקרמלין העמיק מאוד באחרונה את הסיוע שהוא מעניק לאסד ובמסגרת זו מקים בסיס אווירי מדרום לעיר לטקיה.

"אנו תומכים במאבק שמנהלת ממשלת סוריה נגד תוקפנות טרוריסטית. אנו מציעים ונמשיך להציע לה סיוע צבאי וטכנולוגי", אמר פוטין בדברים ששודרו בטלוויזיה הרוסית, "ללא מעורבות אקטיבית של השלטונות הסוריים והצבא הסורי, בלתי אפשרי לגרש את הטרוריסטים מסוריה ומהאזור בכללותו ולהגן על העם הסורי". הוא הוסיף כי אסד מוכן לשינויים פוליטיים ולקיים מגעים עם "חלקים בריאים" באופוזיציה הסורית, אך הדגיש כי הדבר החשוב כעת הוא שילוב הכוחות נגד הטרור.

עונש מוות לשבעה שהורשעו במעורבות בפיגוע במסגד הגדול בכוויית ביוני

בית משפט בכוויית גזר עונש מוות על שבעה שהורשעו במעורבות בפיגוע במסגד השיעי בכוויית סיטי בחודש יוני, בו נהרגו לפחות 27 בני אדם ונפצעו יותר מ-220. שמונה מורשעים נוספים נשלחו לתקופות מאסר הנעות בין שנתיים ל-15 שנים ו-14 נוספים זוכו. ארגון המדינה האיסלאמית לקח בזמנו אחריות לפיגוע במסגד האימאם סאדק.

שלטונות כוויית סבורות כי הפיגוע בוצע על ידי מחבל מתאבד סעודי בשם פאהד סולימאן עבד אל-מוחסיין אל-קבהה. בפיגוע נהרגו לפחות שבעה כווייתים, חמישה סעודים, שלושה פקיסטאנים ו-13 בדואים המתגוררים בנסיכות. זהותם של המורשעים שקיבלו עונש מוות לא פורסמה.

איראן: רוצים שסין תהיה מעורבת יותר במאמצים לפתרון המחלוקות במזה"ת

משרד החוץ האיראני הודיע כי טהראן מעוניינת במעורבות סינית במאמצים להביא לפתרון המחלוקות במזרח התיכון וכי ברצונה לחזק את קשריה עם המשק הסיני ברגע שהסנקציות הבינלאומיות יוסרו. על פי הסכם שנחתם בווינה לפני כחודשיים, הסנקציות על איראן יוסרו בהדרגה בתמורה לעמידתה במתווה להשעיית תוכנית הגרעין.

הודעתה של איראן באה בעקבות ביקורו של שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף בבייג'ין ופגישתו עם עמיתו הסיני וואנג יי. זריף ציין כי סין היא הלקוחה הגדולה ביותר של נפט איראני והדגיש כי שתי המדינות עומדות "בפני אתגרים והזדמנויות דומים".

נשיא איראן רוחאני פירסם ברכה לכבוד ראש השנה

נשיא איראן, חסן רוחאני, בירך את העם היהודי לכבוד ראש השנה וכתב בדף הטוויטר שלו באנגלית: "הלוואי והשורשים המשותפים של בני אברהם יעמיקו ויביאו לשלום והבנה הדדית. לשנה טובה". ברכתו של רוחאני לא הופיע בדף הטוויטר שלו בפרסית.

זו הפעם השנייה שרוחאני מפרסם ברכה כזו, הפעם הקודמת היתה ב-2013, זמן קצר לפני שהפך לנשיא. גם שר החוץ, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם ברכות דומות בשנים האחרונות.‎

לוחמי טליבאן פשטו על כלא באפגניסטאן ושחררו כ-400 אסירים

חמושי טליבאן הסתערו על מצודה ששימשה כבית כלא באפגניסטאן, הרגו שוטרים במקום ושחררו יותר מ-400 אסירים, כך נמסר מבכירים במדינה.

פשיטת פעילי טליבאן על בית הכלא בפאתי העיר גהאזני שבמזרח אפגניסטאן, התרחשה לאחר מספר מפלות שספגה הממשלה בחלקים שונים של המדינה והתקפות קטלניות בקאבול שניפצו את התקוות לשיחות שלום בעתיד הקרוב.

כתב של סוכנות הידיעות רויטרס מחוץ לכלא גהאזני, השוכן 120 קילומטר דרום-מערבית לבירה קאבול, ראה את גופותיהם של שני גברים במקום - ככל הנראה שני מחבלים מתאבדים. עוד ראה הכתב חלקי מכונית ממולכדת שככל הנראה השתמשו בה לפיצוץ שער הכניסה לבית הכלא.

סגן מושל העיר, מוחמד עלי אחמאדי, אמר כי יותר מ-400 אסירים נמלטו בהתקפה. כ-80 נתפסו על ידי הרשויות ואילו 352 עדיין חופשיים. כ-150 מהאסירים שברחו הם פעילי טליבאן. לדברי סגן המושל, בסך הכל נהרגו בהתקפה שבעה פעילי טליבאן וארבעה אנשי ביטחון.

כוחות ביטחון בזירת פיגוע שביצע טליבאן בקאבול, החודשצילום: רויטרס

מצרים: כוחות הביטחון ירו למוות בשוגג ב-12 אזרחים ותיירים ממקסיקו

כוחות הביטחון במצרים ירו הלילה (שני) למוות בשוגג ב-12 בני אדם, בהם לפחות שני תיירים מקסיקאים. התקרית אירעה כאשר הכוחות ניהלו מצוד אחר פעילי טרור בדרום מערב המדינה, ופתחו בטעות באש לעבר ארבעה כלי רכב, שבהם שהו התיירים ואזרחים מצרים. ממשרד התיירות המצרי נמסר כי החברה שהוציאה לפועל את הסיור לא קיבלה אישורים לקיימו ולא יידעה את הרשויות על כך, כפי שנדרש באזור זה. בתקרית נפצעו עשרה בני אדם, נסיבות האירוע נבדקות.

לידיעה המלאה

חיילים מצרים בסיני, בשנה שעברהצילום: Anadolu Agency

שר החוץ של רוסיה: משלוחי הציוד הצבאי לסוריה לא ייפסקו

על רקע הדיווחים כי מוסקבה מספקת ציוד צבאי לסוריה והודאתה כי יועצים צבאיים מטעמה פועלים במדינה המזרח תיכונית, הודיע היום שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי מדינתו תמשיך לספק ציוד צבאי לסוריה, כך דווח היום בסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

מוסקבה נמצאת תחת לחץ בינלאומי בימים האחרונים בעקבות מה שארה"ב ומדינות המפרץ מכנות תגבור צבאי רוסי בסוריה. “היו משלוחי ציוד צבאי, עדיין יש והם יימשכו. מתלווים אליהם באופן בלתי נמנע מומחים רוסים, אשר מסייעים בכיוונון הציוד, ומאמנים חיילים סורים כיצד להשתמש בו”, אמר לברוב.

מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה לפני כארבע שני וחצי מסייע הקרמלין לנשיא סוריה בשאר אל-אסד לשמר את שלטונו.

תשעה הרוגים בעימותים בין הרשויות לפעילים כורדים בדרום-מזרח טורקיה

חמושים כורדים פוצצו היום נקודת בידוק של המשטרה והרגו שני שוטרים בעיר סירנאק שבדרום-מזרח טורקיה. בנוסף התרחשו עימותים בין פעילים כורדים והרשויות בדיארבקיר, השוכנת מרחק כ-300 קילומטר מסירנאק. בעקבות העימותים הוטל עוצר על מרכז העיר. במקביל הוציאה המחתרת הכורדית לפועל התקפה באזור סילוואן שבמחוז דיארבקיר. בהתקפה נהרג שוטר אחד ושוטר נוסף נפצע.

בנוסף להרוגים, פיצוץ המכונית הממולכדת בתחנת הבידוק המשטרתית פצע חמישה שוטרים. בעקבות ההתקפה הקטלנית הפגיזו חיילים את ההרים שאליהם נמלטו פעילי המחתרת הכורדית. שישה לוחמי "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ-ק-ק) נהרגו כתוצאה מכך.

יותר ממאה שוטרים וחיילים טורקים ומאות חמושים כורדים נהרגו מאז קרסה הפסקת האש בין הצדדים בחודש יולי. גל העימותים האלימים בטורקיה הוגדר כחמור ביותר שידעה המדינה זה עשורים.

לראשונה זה חודשים: דאעש תקף עמדת צבא בגבול פקיסטאן-אפגניסטאן

חמושים פקיסטאנים שנשבעו אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעשֿ) אמרו היום כי תקפו נקודת בידוק צבאית סמוך לגבול אפגניסטאן. זוהי ההתקפה הראשונה זה חודשים של פלג לשעבר של טליבאן.

חמוש המקושר לפלג אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההתקפה התרחשה אתמול במחוז דאמדולה בצפון-מערב פקיסטאן, היכן שהצבא נלחם בחמושים מקומיים מאז 2007. "אנשינו השמידו את המוצב, העלו אותו באש ועזבו את המקום לאחר שהמבצע הושלם", אמר הפעיל בשיחת טלפון. שני אנשי המודיעין הפקסיטאני אישרו כי נקודת הבידוק הותקפה, אך ציינו כי לא נגרמו אבדות בנפש.

ממשלת פקסיטאן טוענת כי לארגון המדינה האיסלאמית אין נוכחות משמעותית בשטחה. עם זאת, מספר קבוצות חמושים וסיעות של טליבאן בפקסיטאן נשבעו בשנה שעברה אמונים לארגון הקיצוני ולמנהיגו אבו בכר אל-בגדאדי.

ממשלת מצרים התפטרה; סיסי ביקש משר הנפט להקים ממשלה חדשה

שר הנפט המצרי שריף איסמעילצילום: אי־אף־פי

ממשלת מצרים הגישה את התפטרותה לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי אחרי שהאחרון הביע חוסר שביעות רצון מתפקודם של מספר שרים בממשלתו של איברהים מחלב. עם זאת, גורמים רשמיים בקהיר הדגישו כי הנסיבות שהובילו למהלך עדיין אינן ברורות לגמרי. לפני שבוע נעצר שר החקלאות המצרי בחשד למעורבות בשחיתות.

שר הנפט שריף איסמעיל התבקש על ידי א-סיסי להקים ממשלה חדשה בתוך שבוע. איסמעיל, מהנדס במקצועו, החזיק בשורה של תפקידים בכירים בחברות אנרגיה ממלכתיות וזוכה להערכה רבה במדינה ובקרב חברות אנרגיה בינלאומיות. כשר הנפט הוביל מספר רפורמות רגישות, ובהן קיצוץ חריף בסובסידיה על מחיר החשמל.

איראן: מצאנו מצבור גדול של אורניום, בקרוב נתחיל בכרייה

ראש הוועדה לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר כי ארצו גילתה מצבור גדול של אורניום ובקרוב תחל בכרייתו. לא ברור אם הדבר היה ידוע למערב בעת שעסק בניתוח משאבי האורניום של איראן, קודם לחתימה על הסכם הגרעין בווינה לפני כחודשיים. כך או כך, הגילוי מציב סימני שאלה סביב הערכות מומחים במערב כי אספקת האורניום של איראן נמוכה ובמוקדם או מאוחר תסתיים.

"אינני יכול לומר מהו גודל המצבור שמצאנו. הדבר החשוב הוא שאנו בטוחים שהפוטנציאל גבוה בהרבה מכפי שהערכנו", אמר סאלחי לסוכנות הידיעות הממלכתית אירנ"א. הוא הוסיף כי עד כה נסקרו שני שלישים משטח איראן בחיפוש אחר מחצבי אורניום. הסקר צפוי להסתיים בתוך ארבע שנים. לא נאמר היכן נמצא המצבור הגדול.

דיווח: דאעש מייצר ומשתמש בנשק כימי, הטיל פצצות גז חרדל

גורם אמריקאי אמרו בשיחה עם בי-בי-סי כי גוברת ההערכה כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מייצר ומשתמש בנשק כימי בעיראק ובסוריה. הגורם ציין כי בלפחות ארבעה מקרים בשתי המדינות נעשה שימוש בגז חרדל. צוות של הבי-בי-סי השוהה בגבול טורקיה-סוריה אמר כי נחשף לראיות המאששות חשש זה.

על פי ההערכה בוושינגטון, בארגון המדינה האיסלאמית קיימת יחידה העוסקת בבניית נשק כימי. השימוש בגז חרדל נעשה ככל הנראה באבקה שנדחסת לתוך פצצות בגדלים שונים, בעיקר פצצות מרגמה. הגורם העריך כי אין זה סביר שדאעש השיג נשק כימי מהמצבורים שהחזיקה ממשלת סוריה עד להשמדתם.

מוסקבה שלחה מערכת טילים מתקדמת לסוריה

מוסקבה שלחה לסוריה מערכת טילים מתקדמת נגד מטוסים - כך אמרו שני בכירים מערביים ומקור רוסי. משלוח הטילים לסוריה הוא חלק ממה שנחשד במערב כתגבור התמיכה הצבאית של רוסיה בנשיא סוריה בשאר אל־אסד. בנוסף נחתו בלטקיה גם שני מטוסי מטען רוסיים ועליהם 80 טונות של סיוע הומניטרי.

הבכירים המערביים אמרו כי מערכת הטילים – SA-22 – תתופעל על ידי חיילים רוסים ולא על ידי חיילים סורים. על פי הדיווח, המערכת נמצאת בדרכה לסוריה אך עדיין לא הגיעה. "המערכת הזו היא הגרסה המתקדמת שבה משתמשת רוסיה", אמר אחד הבכירים – דיפלומט מערבי שמתודרך באופן קבוע בנוגע להערכות מודיעין של ארה"ב, ישראל ומקורות נוספים. בכיר נוסף בארה"ב אימת את הדיווח.

המקור הרוסי, אשר מקורב לצי הרוסי, אמר כי המשלוח הוא לא הפעם הראשונה שבה שולחת מוסקבה מערכת טילים מסוג זה לסוריה. לדברי המקור, משלוח ראשון הועבר ב–2013, ואילו כעת נשלחה מערכת חדשה. על פי הדיפלומט המערבי, המערכת שנשלחת כעת מתקדמת יותר מהמערכת הקודמת שנשלחה.

בשבועות האחרונים דווח כי מוסקבה מתגברת את כוחותיה בסוריה. תחילה הכחישה מוסקבה את הדיווחים באופן גורף, אולם שלשום הודיע שר החוץ של רוסיה כי מומחים צבאיים ממדינתו פועלים במדינה הים תיכונית ומסייעים לנשיא אסד. הודעתו של שר החוץ היא האישור הרשמי הראשון לכך שצבא רוסיה פועל בסוריה.

משגר טילים רוסי, סמוך למוסקבה לפני חודשייםצילום: אי־פי

לוחמי דאעש כבשו מידי הצבא הסורי חלק משדה התעופה הצבאי בדיר א-זור

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבש שני בניינים בשולי שדה תעופה גדול בדיר א-זור שבמזרח סוריה מידי כוחות הצבא הסורי ששלטו במקום. לפחות 36 לוחמי המדינה האיסלאמית ו-18 חיילים סורים נהרגו בקרבות, כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה.

הקרבות החלו על רקע הדיווחים אתמול כי מורדים ולוחמים מארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, כבשו את בסיס חיל האוויר הסורי אבו דאחור מדרום לחאלב אחרי שהיה במצור במשך שנתיים.

הכוחות הסורים מחזיקים בכחצי מהעיר דיר א-זור, המעוז האחרון של משטר אסד במזרח המדינה שנמצאת רובה תחת שליטת המדינה האיסלאמית. שדה התעופה שבו נכבשו שני הבניינים הוא נתיב האספקה המרכזי שלהם אחרי שחמושי הארגון כבשו שטחים נרחבים באזור.

ארה"ב הטילה סנקציות על ארבעה בכירים בחמאס

משרד האוצר האמריקאי הודיע על שורת סנקציות שיוטלו על ארבעה בכירים בחמאס, איש עסקים וחברה סעודית שמנוהלת על ידי אחד מהם ומספקת מימון ותמיכה כלכלית לזרוע הצבאית של הארגון. הארבעה הם סלאח אל-ערורי שאחראי על העברת הכספים לארגון ומאהר סלאח, בעל ממון שקשור לחמאס, פועל מסעודיה ובעל אזרחות בריטית וירדנית. לדברי משרד האוצר האמריקאי, הוא מנהל את מועצת הכספים של חמאס בסעודיה.

נוסף להם הוטלו סנקציות גם על אבו-עוביידה חאפז אל-אג'ה, אזרח סעודי, ומוחמד רדה אנוואר עוואד, ממוצא מצרי. הסנקציות הוטלו גם נגד חברת מסחר והשקעות בינלאומית בשם אסיאף, שמנהל אל-אג'ה.

לפחות 30 לוחמים כורדים נהרגו בקרבות בעיירה כורדית שהוטל עליה מצור בשבוע שעבר

שר הפנים הטורקי סלאמי אלטינוק הודיע כי כ-32 לוחמים כורדים ואזרח אחד נהרגו בקרבות בעיירה ג'יזרה בדרום מזרח טורקיה מאז הוטל עליה מצור ביום שישי שעבר.

מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית הודיעה כי מספר ההרוגים נמוך וכי 21 בני אדם, אזרחים, נהרגו בעיירה בשבוע האחרון. ביומיים האחרונים אירעו הפגנות קשות של לאומנים בטורקיה נגד הכורדים נוכח הפיגועים בימים האחרונים שביצעו לוחמים כורדים נגד הצבא הטורקי, ושבמהלכן נהרגו עשרות חיילים טורקים. ההפגנות הידרדרו למעשי ונדליזם נגד מבנים וחנויות של כורדים וכן נגד מטה המפלגה באנקרה. בשל הנזק עברו חברי המפלגה להיפגש בעיירה ג'יזרה.

ראש מפלגת העם הדמוקרטית סלהאטין דמירטאש אמר אתמול כי המצב הביטחוני המידרדר בטורקיה, בפרט בדרום־מזרח המדינה, מקשה על קיום הבחירות המתוכננות בנובמבר. "זה הופך לבלתי אפשרי לקיים בחירות בהינתן המצב הביטחוני באזור", אמר במסיבת עיתונאים.

מאז יולי מתרחשים כמעט מדי יום אירועים אלימים בדרום־מזרח טורקיה, שבהם מעורבים חיילים, שוטרים ופעילים כורדים. המתיחות בין הצדדים גוברת מאז פיגוע שהוציאו לפועל פעילים המדינה האיסלאמית (דאעש), ושגבה את חייהם של 30 בני אדם באותו חודש. לאחר הפיגוע פתחה טורקיה במבצע נגד הג'יהאדיסטים, ובה בעת פתחה בגל מעצרים של פעילים כורדים.

חברי המפלגה הפרו-כורדית מתעמתים עם שוטרים בכניסה לג'יזרה, היוםצילום: אי־אף־פי
צילום: אי־אף־פי

מטוסי קרב של הקואליציה הערבית הפציצו יעדים של החותים בצנעא בסדרת התקיפות הקשה ביותר מזה חמישה חודשים

מטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה תקפו כמה יעדים של החותים ברחבי בירת תימן צנעא, כחלק מסדרת התקיפות הקשה ביותר שהיתה על העיר בחמש החודשים האחרונים של המלחמה, כך לדברי עדי ראייה ותושבים מקומיים.

המטוסים פגעו בבתים של מנהיגי החותים בבירה ובבסיסים צבאיים. "החולים ברחו מבית החולים מרוב אימה", סיפר גורם רשמי מאחד בתי החולים הפרטיים בעיר, "הם חששו שהבניין יקרוס בשל ההפצצות שלא הפסיקו כל הלילה, בעיקר על הבסיס הסמוך למקום". טרם נמסרו דיווחים על הרוגים, אתמול נהרגו שישה אזרחים בתקיפות אחרות על העיר.

בסוף השבוע שעבר נהרגו כ-60 חיילי הקואליציה הערבית, בהם עשרה חיילים סעודים ולפחות 50 חיילים של איחוד הנסיכויות במתקפה הקטלנית ביותר של המורדים החותים נגד כוחות הקואליציה הערבית מאז החל המבצע במדינה. הם נהרגו מפגיעת רקטה במחסן נשק במחוז מארב, כ-120 ק"מ ממזרח לבירה צנעא.

דאעש: אנו מחזיקים שני בני ערובה מנורווגיה וסין

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) טוען כי הוא מחזיק גבר נורווגי ויועץ סיני כבני ערובה, ודורש דמי כופר לשחרורם. הארגון פרסם את תמונתם של השניים לבושים בסרבלים צהובים במהדורה האחרונה של המגזין האינטרנטי שלו. לפי הארגון, הנורווגי הוא אולה יוהאן גרימסגארד-אופסטד, בן 48 מאוסלו, והסיני הוא פאן ג'ינגהוי, בן 50, יועץ עצמאי מבייג'ין.

ראשת ממשלת נורווגיה, ארנה סולברג, אישרה אתמול באוסלו כי אחד מבני הערובה הוא גבר נורווגי בשנות ה-40 לחייו המוחזק בסוריה, ואמרה כי הוא נלכד בסוף ינואר. גורמים רשמיים בסין לא היו זמינים לתגובה מיידית על הדיווח.

קרי ולברוב שוחחו בעקבות הפרסומים על מעורבות רוסית בלחימה בסוריה

בפעם השנייה בתוך ארבעה ימים, שוחח היום (רביעי) שר החוץ קרי עם עמיתו הרוסי לברוב בנוגע למשבר בסוריה. דובר משרד החוץ האמריקאי אמר כי קרי העלה בשיחתם את חששו בעקבות הדיווחים על מעורבות צבאית רוסית במלחמת האזרחים במדינה. לפי הודעת מחלקת המדינה, קרי הזהיר את לברוב כי המהלך עלול להביא להידרדרות האלימות והגדיר אותו "לא מועיל" למאמצים בינלאומיים להביא לרגיעה באזור.

בהודעה שפורסמה הערב, הודיע הבית הלבן כי ארה"ב "מודאגת מאוד" בעקבות הדיווחים על שליחתם של כלי טיס ואנשי צבא רוסים לסוריה על מנת לסייע בלחימה, וכי הבית הלבן עוקב באדיקות אחר הנעשה. שר החוץ של צרפת פביוס אמר הערב כי שליחתם של כוחות רוסיים לסוריה הופכת את הסוגיה הקשה של מציאת פתרון למסובכת אף יותר.

צבא מצרים פתח במבצע למיגור הטרור בסיני: 56 לוחמי דאעש נהרגו תוך יומיים

מצרים הכריזה על "מבצע צבאי מורחב" נגד שלוחת ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בחצי האי סיני. מתחילת המבצע, לפני יומיים (שני), נהרגו כ-56 לוחמים של הארגון.

לפי הודעת הצבא, המבצע החל בבוקר יום שני על מנת "למגר מרכיבי טרור" סביב הערים רפיח, שייח זוויד ועריש.

צבא מצרים טען היום כי 29 לוחמים ג'יהאד נהרגו ביום הראשון למבצע. קצין וחייל בצבא המצרי נהרגו בחילופי האש, וארבעה חיילים נוספים נפצעו כשרכבם עלה על מטען. ביום שלישי הודיע הצבא המצרי על מותם של 27 לוחמים נוספים מכוחות דאעש ועל מעצרם של כ-154 מפעילי הארגון.

חיילים מצרים סמוך לרפיחצילום: Anadolu Agency

בעקבות האובך: מצרים סגרה ארבעה נמלים בסואץ

סוכנות הידיעות הממשלתית במצרים מדווחת כי הרשויות סגרו ארבעה נמלים באזור סואץ בעקבות תנאי הראייה הירודים שנוצרו בשל סופת החול שהיכתה במזרח התיכון.

ראש רשות הנמלים בים האדום אמר היום (רביעי) כי בשעות הבוקר ירדה הראות באזור אל מתחת ל-1,500 מטרים. סוכנות הידיעות מדווחת כי בנמלים שנסגרו עוברות בדרך כלל סחורות שונות וכן נוסעים.

סופת החול החריגה שעוברת כעת מעל המזרח התיכון כיסתה גם את ביירות, קהיר ודמשק, גרמה למותם של לפחות חמישה אנשים והביאה לאשפוזם של מאות אחרים בשל קשיי נשימה.

לקראת הפגנת ענק הערב: פעילי "מחאת הזבל" הפגינו מול הפרלמנט בביירות

מפגינים שבו היום לרחובות ביירות בעוד שפוליטיקאים בכירים במדינה נפגשו כדי לדון בפתרונות למבוי הסתום שעורר את גל המחאה הנרחב ביותר נגד הממשלה זה עשורים. קבוצת פעילים נאספה מחוץ לבניית הפרמנט בביירות, וחבריה צעקו "גנבים!" לעבר שיירה של פוליטיקאים שנכנסו למתחם הפרלמנט ברכבים. בנוסף השליכו המפגינים ביצים על הרכבים.

המתח במדינה גובר לקראת הפגנת ענק נגד הממשלה אשר צפויה להתקיים הלילה. המשבר בלבנון פרץ בעקבות זעם ציבורי על ערמות אשפה שלא פונו מרחובות עיר הבירה, זאת לאחר שהרשויות סגרו את המזבלה המרכזית של ביירות ב–17 ביולי אך נכשלו במציאת חלופה.

ראש המפלגה הפרו-כורדית בטורקיה: בלתי אפשר לקיים בחירות בגלל המצב הביטחוני

המצב הביטחוני המידרדר בטורקיה, בפרט בדרום־מזרח המדינה היכן שקרסה הפסקת אש בין הממשלה לפעילי "מפלגת הפועלים הכרודית" (פ־ק־ק), מקשה על קיום הבחירות המתוכננות בנובמבר, כך אמר מראש מפלגת העם הדמוקרטית (HDP) הפרו־כורדית.

"זה הופך לבלתי אפשרי לקיים בחירות בהינתן המצב הביטחוני באזור" אמר סלהאטין דמירטאש במסיבת עיתונאים. ראש המפלגה הוסיף: "אנו מעוניינים בקיום בחירות ואנו לא אומרים כי לא ניתן לקיים בחירות, אך אנו רוצים שהתנאים באזור ישתפרו".

מאז יולי מתרחשים כמעט מדי יום אירועים אלימים בדרום־מזרח טורקיה, שבהם מעורבים חיילים, שוטרים ופעילים כורדים. המתיחות בין הצדדים גוברת מאז פיגוע שהוציאו לפועל פעילים המדינה האיסלאמית (דאעש), ושגבה את חייהם של 30 בני אדם אדם באותו חודש. לאחר הפיגוע פתחה טורקיה במבצע נגד הג'יהאדיסטים, ובה בעת פתחה בגל מעצרים של פעילים כורדים.

לאחר מצור של שנתיים: צבא סוריה נסוג לחלוטין ממחוז אידליב

צבא סוריה גורש לחלוטין ממחוז אידליב שבצפון־מערב סוריה בעקבות נפילתו של בסיס צבאי באזור לידי המורדים, כך נמסר היום מארגון המנטר את מלחמת האזרחים בסוריה. על פי המצפה הסורי העוקב אחר המלחמה, חברים במיליציה הנאמנה לממשל עדיין שוהים בשני כפרים שיעים במחוז, אולם הצבא נסוג לחלוטין מהאזור.

לפני זמן קצר דווח בטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי חיילי הצבא סוריה נסוגו מבסיס צבאי במחוז אידליב לאחר מצור שנמשך כמעט שנתיים. על פי הדיווח, המורדים הטילו מצור ממושך על הבסיס הצבאי ועל נמל התעופה הסמוך לו, אשר בסיומו נסוגו החיילים הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד מעמדותיהם.

20 אזרחים הודים נהרגו בתקיפת הקואליציה הערבית בתימן

לפחות 20 אזרחים הודים נהרגו בתקיפה של הקואליציה הערבית בהנהגת סעודיה במערב תימן. לפי דיווחים של דייגים ותושבים בעיר הנמל אל-חודיידה, ההתקפה האווירית כוונה נגד מבריחי דלק. לדבריהם, שתי סירות שבהן שטו ההודים נפגעו בחלקן האחורי בקרבת לנמל.

הפצצת הקואליציה הערבית באל-חודיידה שבתימן, בחודש שעברצילום: רויטרס

כוחות טורקיים רגליים נכנסו לעיראק במרדף אחר פעילי פ-ק-ק

כוחות טורקיים חצו את הגבול אל צפון עיראק למבצע "קצר מועד" כחלק מהמאבק במורדים הכורדים, כך אמר היום בכיר טורקי.

הבכיר אמר כי החיילים חצו את הגבול במסגרת "מרדף חם" אחר פעילי "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) הקשורים לפיצוץ מטען צד שגבה את חייהם של 16 חיילים לפני יומיים. בנוסף ציין הבכיר כי "זהו מבצע לטווח קצר שנועד למנוע את בריחת הטרוריסטים". הבכיר ביקש לדבר בעילום שם בהתאם למדיניות הממשלה.

על רקע ההסלמה באלימות בטורקיה והעלייה בקרבות בין פעילי המחתרת הכורדית, היום נהרגו לפחות 12 חברי כוחות ביטחון טורקיים. על פי רשת סי־אן־אן טורק, פצצה שהתפוצצה במחוז סיראנק בדרום־מזרח טורקיה פצעה ארבעה שוטרים. מוקדם יותר אמר נציג הממשלה כי 14 שוטרים נהרגו בפיצוץ מטען צד במחוז איגדיר שבמזרח המדינה. מיניבוס שבו נסעו השוטרים נפגע מהפיצוץ, שבאחריות לו נחשדים פעילי המחתרת הכורדית. מספר לא ידוע של שוטרים נוספים נפצע בפיצוץ.

מוקדם יותר היום הפציצו מטוסים של החיל האוויר הטורקי מטרות פ־ק־ק בצפון עיראק.

יומיים לאחר התקפת פ-ק-ק: 12 שוטרים טורקים נהרגו בפיגוע במזרח המדינה

12 שוטרים טורקים נהרגו בפיצוץ מטען צד במחוז איגדיר שבמזרח המדינה, כך אמר נציג הממשלה. מיניבוס שבו נסעו השוטרים נפגע מהפיצוץ, שבאחריות לו נחשדים פעילי "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק). מספר לא ידוע של שוטרים נוספים נפצע בפיצוץ.

ההתקפה התרחשה על רקע הסלמה באלימות בין הממשלה והמחתרת הכורדית. מוקדם יותר היום הפציצו מטוסים של החיל האוויר הטורקי מטרות פ־ק־ק בצפון עיראק, יומיים לאחר שחמושים הרגו 16 חיילים טורקים בדרום־מזרח המדינה.

שר ההגנה של עיראק ניצל מניסיון התנקשות בעיר בייג'י

שר ההגנה של עיראק, חאלד אל-עוביידי, ניצל מניסיון התנקשות בעת חמושים פתחו באש אוטומטית לעבר שיירה שבה נסע בעיר בייג'י שמצפון לבגדאד. אחד משומרי ראשו של השר נפצע מן הירי.

התקרית אירעה אחרי שאל-עוביידי סיים לבקר כוחות עיראקיים המוצבים בבייג'י, בה נמצאת אחת ממזקקות הנפט הגדולות בעיראק. בייג'י היא כיום העיר הצפונית ביותר שבשליטת צבא עיראק והמיליציות הסוניות והשיעיות על הכביש שמוביל צפונה למוסול. ארגון המדינה האיסלאמית מחזיק בחלקים מבייג'י, כולל חלקים מהמזקקה.

רוסיה: הדיווחים במערב על העמקת הסיוע לאסד - מפוברקים

משרד החוץ הרוסי גינה את הדיווחים בכלי תקשורת אמריקאיים לפיהם הקרמלין מעמיק את מעורבותו במלחמה בסוריה ואת הסיוע שהוא מעניק לנשיא בשאר אל-אסד. "הדיווחים האלה מזוייפים ומפוברקים", נאמר בהודעה ממוסקבה, "איננו ממנים או מדיחים נשיאים זרים, לא בעצמנו ולא בשותפות עם אחרים".

משרד החוץ הרוסי סירב להתייחס לדיווח לפיו ארה"ב פנתה ליוון בבקשה לסגור את השמיים האוויריים שלה למטוסי מטען רוסיים שיעדם הוא סוריה. ההודעה גם לא התייחסה לדיווחים על העמקת הסיוע הצבאי לאסד או לאפשרות שרוסיה תהיה מעורבת באופן ישיר בהפצצות.

קטאר שולחת אלף חיילי רגלים לתימן, כנראה לקראת התקפה על צנעא

קטאר שולחת אלף חיילי רגלים לתימן לקראת מה שמסתמן כהתקפה קרקעית על הבירה צנעא, הנשלטת על ידי המיליציה החותית. רשת אל-ג'זירה דיווחה מפי גורמים צבאיים כי הכוח הקטארי טרם הוכנס לתימן וכי הדבר ייעשה בזמן הקרוב.

צנעא נכבשה לפני כשנה על ידי המיליציה החותית הפרו-איראנית, אשר חברה מאוחר יותר לנאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח בתנועתה דרומה לכיבוש המדינה כולה. המבצע האווירי שמנהלת הקואליציה הערבית מאז מארס לבלימת החותים הביא לשחרורה של עיר הנמל עדן. בשבועות האחרונים נמצאת הקואליציה ונאמני הנשיא הגולה עבד ראבו מנסור האדי בתנופה והם מתקדמים צפונה.

קצין וחייל מצרי נהרגו מפיצוץ מטען צד מדרום לרפיח המצרית בסיני

גורמי ביטחון במצרים אמרו כי קצין וחייל מצרים נהרגו וחמישה חיילים נוספים נפצעו מפיצוץ מטען צד שפגע ברכב צבאי בצפון חצי האי סיני. לדברי הגורמים הפיצוץ אירע סמוך לטאויל אל-אמיר מדרום לרפיח המצרית והפצועים פונו לבית חולים צבאי באל-עריש.

אף ארגון לא נטל עדיין אחריות לפיגוע, אולם מאז הודח נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי ביולי 2013, נאבקת מצרים בגורמי טרור איסלאמיסטים בחצי האי שעומדים מאחורי פיגועים קשים נגד הצבא באזור ושהביאו עד כה לעשרות הרוגים. אחד מהם הוא ארגון הטרור מחוז סיני שנשבע אמונים למדינה האיסלאמית (דאעש).

צילום: Anadolu Agency

נשיא צרפת הולנד: נשלח מטוסי סיור לאיסוף מודיעין מעל סוריה

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי ארצו תשלח מטוסי סיור לאיסוף מודיעין מעל סוריה החל ממחר כדי לסייע במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הנשיא הולנד אמר כי מסוריה יוצאים פיגועי טרור נגד כמה מדינות, בהן צרפת. לדבריו, זו אחריותו להיות מיודע היטב על האיומים נגד המדינה, אולם הדרך היא לא בשליחת כוחות קרקע לאזור.

הולנד הוסיף כי כדי להתמודד עם שטף הפליטים באירופה, המגיעים מהמזרח התיכון ובעיקר מסוריה, צריך לפתור גם את בעיית הטרור. טיסות הסיור מעל סוריה יסייעו לתקיפות האוויריות של הקואליציה הבינלאומית נגד הארגון במדינה.

הכורדים: הרגנו 15 חיילים טורקים בהתקפה על שיירה צבאית בדרום מזרח המדינה

מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, הודיעה כי לוחמיה הרגו 15 חיילים טורקים בהתקפה על שיירת כלי רכב משוריינים בדרום מזרח טורקיה, במה שנראה כמתקפה הקשה ביותר של הארגון מאז קרסה הפסקת האש בין הצדדים בחודש יולי, אז יצאה טורקיה במבצע נגד גורמי טרור, בהם כורדים, במדינה.

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי הכורדים פוצצו לפחות שני מטענים נגד שני כלי רכב צבאיים שנסעו סמוך לכפר דאליקה בהקארי. לא נמסר בדיוק מה מספר ההרוגים בהתקפה.

מספר ההרוגים טרם אושר על ידי גורמים רשמיים בטורקיה, אולם בנאום טלוויזיוני שנשא נשיא טורקיה, טייפ רג'פ ארדואן, הערב הוא אישר כי אירעה התקפה במחוז הקארי, סמוך לגבול בין טורקיה לבין עיראק ואיראן. על פי דיווח בכלי תקשורת טורקיים ראש הממשלה אהמט דבוטולו יכנס פגישת חירום ביטחונית בעקבות התקרית.

בשבועות האחרונים תוקפים מטוסים של חיל האוויר הטורקי יעדים כורדיים בצפון עיראק ובמזרח טורקיה. מדיווחי כלי תקשורת מקומיים עולה כי עשרות לוחמים כורדים נהרגו עד כה בתקיפות.

לידיעה המלאה

כלי תקשורת בסוריה: נעצר חשוד בפיגועים בעיר הדרוזית סווידא, בהם נהרג שייח בכיר בעדה

כלי תקשורת סוריים התומכים במשטר הנשיא אסד דיווחו היום על מעצרו של חמוש, שחשוד במעורבות בפיגועים שאירעו בסוף השבוע בעיר הדרוזית סווידא בדרום המדינה, ושבהם נהרג אחד מבכירי העדה בעיר.

הטלוויזיה הממלכתית הסורית אמרה כי לאיש קוראים וואפי אבו-טראבי וכי הוא הודה בפני זקני העדה בעיר כי הוא תכנן את הפיגועים ואת המהומות נגד כוחות הביטחון הסורים שאירעו לאחר מכן. בפיצוץ שאירע ביום שישי נהרג שיח' ואחיד אל-בלעוס בעת שנסע ברכבו ונפגע ממטען צד. לפחות 25 בני אדם אחרים נהרגו כמה שעות לאחר מכן בפיצוץ בבית חולים בעיר. אל-בלעוס היה ממבקריו של הנשיא אסד והתנגד לו, עם זאת רוב העדה הדרוזית נותרה נייטרלית במלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה זה יותר מארבע שנים. תומכיו של אל-בלעוס האשימו את הנשיא אסד בהתנקשות בו.

בית החולים המרכזי בצנעא נפגע בתקיפות הקואליציה הערבית

מטוסי קרב סעודיים שבו ותקפו עמדות של המיליציה החותית בצנעא, בירת תימן, בעקבות ההתקפה שבה נהרגו שלשום 60 מחיילי הקואליציה הערבית בצפון המדינה. במקביל הופצצו גם עמדות של נאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח, שחבר לחותים עם פרוץ המשבר בתימן. תושבים דיווחו כי הדי פיצוצים נשמעו בעיר לאורך כל שעות הלילה.

בעקבות ההפצצות התרוקנו בתי הספר מתלמידים ובית החולים המרכזי סבאעין פונה אחרי שספג פגיעה ישירה. מרבית המאושפזים פוזרו לבתי חולים אחרים בבירה התימנית. בגל ההפצצות הראשון בצנעא אתמול נהרגו לפחות 27 בני אדם.

בניין שנהרס באחת התקיפות הסעודיות בצנעא צילום: רויטרס

בכיר איראני רומז: חילופי שבויים - דרך לשחרור כתב "וושינגטון פוסט"

ג'ייסון רזאיאןצילום: אי־פי

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, רמז בסוף השבוע כי עסקת חילופי שבויים היא דרך אפשרית להביא לשחרורו של ג'ייסון רזאיאן, כתב "וושינגטון פוסט" הכלוא בטהראן בגין ריגול. בראיון לערוץ הרדיו הציבורי האמריקאי אן-פי-אר אמר לריג'אני: "יש דרכים פרקטיות להביא לשחרור רזאיאן, למשל: יש מספר איראנים שכלואים אצלכם. אני חושב שהפוליטיקאים שלכם מודעים לכך".

דבריו של לריג'אני עומדים בניגוד להצהרותיו האחרונות של סגן שר החוץ האיראני, חסן קשקאבי, לפיהן עסקת חילופי שבויים בין שתי המדינות אינה עומדת על הפרק. קשקאבי הוא הגורם הבכיר ביותר בשלטון האיראני שהתייחס עד כה לעניין.

שני שוטרים טורקים נהרגו בעימותים עם חמושים כורדים בעיר דיארבקיר

שני שוטרים טורקים נהרגו ושלושה נוספים נפצעו בעימותים עם חמושים כורדים בעיר דיארבקיר שבדרום-מזרח המדינה. גורמי ביטחון מסרו חילופי אש ופיצוצים התרחשו בעיר בשעות הבוקר המוקדמות והאשימו את המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בירי רקטות לעבר עמדת משטרה. כוחות הביטחון הטילו עוצר על האזור והורו לתושבים להישאר בבתיהם.

מאז קריסת שיחות השלום בין טורקיה לבין המחתרת הכורדית והמבצע האווירי שבו פתחה אנקרה נגד מעוזי הארגון בצפון סוריה ובצפון עיראק, נהרגו יותר מ-70 חיילים ושוטרים טורקים בפיגועים, מרביתם בדרום-מזרח המדינה.

דיווח: החייל הטורקי שנעלם לאחר חילופי אש עם דאעש בגבול סוריה נמצא בידי הארגון

חייל טורקי שנעלם השבוע בגבול בין טורקיה לבין שטח סוריה שבו שולט ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נראה בבית חולים של הארגון. כך דיווח העיתון הטורקי "הורייט". אם הדיווח יאושר תהיה לכידתו של החייל הטורקי בידי הארגון הקיצוני אתגר גדול עבור טורקיה, במיוחד לאחר שהיא הצטרפה לראשונה לתקיפות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית בסוריה.

בתקרית שבה נעלם החייל, במעבר גבול סמוך לעיירה הטורקית קיליס, גם נהרג חייל אחר בחילופי אש בין חמושי הארגון. לפי הערכות מודיעיניות, החייל נפצע ברגלו ונלקח על ידי החמושים לבית חולים שנמצא בשליטתם סמוך לחאלב.

נהרג שייח בכיר בעדה הדרוזית בסוריה שמתנגד למשטר אסד

השייח וחיד אל-בלעוס, הנמנה על המנהיגות הרוחנית והפוליטית הבכירה של העדה הדרוזית בסוריה, נהרג הערב (שישי) יחד עם שני בני אדם נוספים, בהם אחיו, בפיצוץ מטען צד ליד הרכב בו נסעו בעיר סווידא שנחשבת למעוז העדה בסוריה.

באופוזיציה הסורית כיוונו אצבע מאשימה כלפי משטר אסד בטענה שבחודשים האחרונים השמיע השייח אל-בלעוס דברי ביקורת על המשטר ועל ראשי מנגנוני הביטחון הסוריים, באשר להתנהלותם כלפי האוכלוסייה. לפי הדיווחים בסווידא, בשבועות האחרונים היו עצרות מחאה בעיר עקב מחסור בשירותים בסיסיים. העדה הדרוזית בסוריה מזוהה ברובה עם תומכי המשטר, אך ישנם כמה בתוכה שמתנגדים לו ומאמינים שעל סוריה להפוך למדינה חופשית ודמוקרטית.

בפיצוץ נוסף שאירע בערך באותה השעה בעיר נהרגו לפחות שמונה בני אדם ונפצעו עשרות. הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה על שני הפיצוצים והטילה את האחריות על המורדים. עם זאת, היא לא הזכירה כי אל-בלעוס נהרג (ג'קי חורי ורויטרס).

השייח וחיד אל-בלעוס

45 חיילים מהקואליציה הערבית נהרגו בתימן

המורדים החותים בתימן ביצעו את ההתקפה הקטלנית ביותר שלהם נגד כוחות הקואליציה הערבית מאז החל המבצע במדינה. 45 חיילים מאיחוד נסיכויות המפרץ ומבחריין נהרגו מפגיעת רקטה במחסן נשק באזור מארב. בהודעה שפרסמו החותים, מסרו כי הם שיגרו רקטה לעבר מחסן נשק במחנה שמשמש את כוחות הקואליציה הערבית, בראשות סעודיה, הרגו עשרות חיילים והרסו כמה מסוקי אפאצ'י וכלי רכב משוריינים.

סגן שר החוץ של איחוד נסיכויות המפרץ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "טיל קרקע-קרקע ופיצוץ במחסן תחמושת הרגו אותם". אזרחים בעיר מארב סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם ראו אש וענני עשן עולים מהמחנה. מדובר בתקרית הקטלנית ביותר עבור כוחות הקואליציה, שכן עד כה נהרגו רק חמישה חיילים מאיחוד נסיכויות המפרץ מאז החל המבצע בתימן.

לידיעה המלאה

ששה חיילי כוח המשקיפים הרב-לאומי בסיני נפצעו בפיצוץ מטענים

ששה חיילי כוח המשקיפים הרב-לאומי, בהם ארבעה חיילים אמריקאים ושני חיילים מפיג'י, נפצעואתמול כשמכוניותיהם נפגעו בשני פיצוצים בצפון-מזרח חצי האי סיני, שנגרמו ממטעני צד מאולתרים, כך מסר הפנטגון. בהודעה נמסר כי החיילים פונו במסוקים אל מתקן רפואי ולא נשקפת סכנה לחייהם. ארבעת החיילים האמריקאים נפגעו בפיצוץ השני, שאירע כשהיו בדרכם לסייע לחיילים שנפצעו בפיצוץ הראשון.

בחשבונות טוויטר המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית נאמר כי הפצועים פונו לישראל. אף קבוצה לא לקחה אחריות על המתקפה. גורם רשמי בכוח המשקיפים מסר היום כי שלוש מכוניות נפגעו בפיצוצים, וכי הן היו צבועות בלבן, בניגוד לצבע החול בו משתמש צבא מצרים, ולכן ייתכן כי הן נפגעו באופן מכוון.

מצרים נאבקת בארגונים איסלאמיסטים בחצי האי סיני, שפעילותם התגברה מאז ההתקוממות ב-2011 שהביא להפלת משטרו של חוסני מובארק. לאחר שהצבא הדיח ב-2013 את מחליפו, הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי, התגברו המתקפות. קבוצה מקומית הצהירה נאמנות לארגון המדינה האיסלאמית בשנה שעברה, וביצעה מתקפות שהביאו למותם של עשרות חיילים.

דאעש פוצץ שלושה מגדלים עתיקים בתדמור

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פוצץ שלושה מגדלי קברים עתיקים בתדמור, שנבנו בין השנים 44 ו-103 אחרי הספירה, כך מסר הממונה על העתיקות בסוריה. אחד המגדלים שפוצץ, שנבנה בשנת 103 אחרי הספירה, היה בן ארבע קומות וכלל קומה תת-קרקעית.

"הם פוצצו שלוש מצבות קברים, שהיו השמורות והיפות ביותר", מסר הממונה על העתיקות, מאעמון עבדל-כארים. המגדלים ניצבו מחוץ לחומות העיר, באזור המכונה "עמק הקברים". בשבועות האחרונים השמידו הלוחמים שני מקדשים עתיקים בתדמור, שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

מצבות קבר בתדמורצילום: רויטרס

ארבעה חיילים טורקים נהרגו מפיצוץ מטען צד בדרום מזרח המדינה

ארבעה חיילים טורקים נהרגו מפיצוץ מטען צד, שהונח ככל הנראה על ידי לוחמים כורדים, בשעה שנסעו ברכבם בדרום מזרח המדינה. הפיצוץ אירע במחוז מרדין והוא קורה בתוך שורה של תקריות ופיגועים על רקע ההסלמה באלימות בין הצבא הטורקי למפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, במזרח המדינה.

ביום רביעי נהרג באותו אזור חייל טורקי ובתגובה הפציצו מטוסי חיל האוויר של טורקיה עמדות של הפ-ק-ק. כלי תקשורת ממלכתיים דיווחו כי 20 לוחמים כורדים נהרגו בתקיפות. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי יותר מ-900 לוחמים של הפ-ק-ק נהרגו בשבועות האחרונים בדרום מזרח טורקיה ובצפון עיראק בתקיפות אוויריות.

דיווח בסוריה: עשרה הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בלטקיה

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה כי עשרה בני אדם נהרגו ויותר מ-40 נפצעו מפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר הנמל לטקייה שבמערב המדינה. לפי הדיווח, הפיצוץ אירע בכיכר חמאם בעיר, אולם לא נמסרו פרטים נוספים. לטקיה נחשבת עדיין לאחד המעוזים הבודדים שנותרו בידיו של הנשיא בשאר אל-אסד לאחר שאיבד שטחים רבים ברחבי המדינה לארגוני מורדים ולארגונים איסלאמיסטים כמו המדינה האיסלאמית (דאעש). אולם מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה לפני יותר מארבע שנים, נותרה לטקייה כמעט לחלוטין מחוץ לשדות הקרב ופיצוצים מסוג זה בעיר נחשבים לנדירים מאוד.

יו"ר הפרלמנט האיראני: את הסכסוך הערבי-ישראלי אפשר לפתור בדרכים דמוקרטיות

יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני, אמר בראיון לרשת סי-אן-אן כי העוינות כלפי ישראל נובעת מהעובדה שהיא מאלצת אומה שלמה לעזוב את בתיה ומחליפה אותה באחת אחרת. "זו טעות, זה דיכוי וזה משהו שאנחנו לא יכולים לסבול".

כשנשאל האם ארצו חושבת לתקוף בישראל ענה לאריג'ני כי "לפני כמה שנים האייתולה חמינאי יזם תוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני והיא הולמת לחלוטין עקרונות דמוקרטיים. הפתרון טמון במשאל עם. צריך להיות משאל עם בכל השטחים הכבושים וכולם, מוסלמים, יהודים ונוצרים, צריכים לקחת בו חלק ולקבוע את גורלם. ההחלטה שתתקבל תתקבל גם על ידי איראן".

לאריג'ני אמר בראיון, שעסק בהרחבה בהסכם הגרעין שהשיגה ארצו עם שש המעצמות, כי לאיראנים אין שום בעיה עם יהודים. "אנחנו מאמינים שזו דת שמיימית ושמשה, שליחו של אלוהים, היה אדם גדול. יש לנו המון כבוד ליהודים".

לאריג'ני אמר בעניין ההסכם עם איראן וההתנגדות שחברי קונגרס אמריקאים רבים מביעים נגדו, כי הוא סבור שיש כמה אנשים שמגזימים יתר על המידה כשהם אומרים שההסכם הוא יותר לטובת טהראן. הוא הוסיף בעניין ארגון המדינה האיסלאמית כי לולא איראן היה הארגון מצליח הרבה יותר מכפי שהוא היום.

18 פועלים טורקים נחטפו על ידי רעולי פנים בצפון מזרח בגדאד

משרד הפנים העיראקי הודיע כי 18 פועלים טורקים נחטפו על ידי חמושים רעולי פנים בבגדאד. דובר המשרד, סעד מען, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי האזרחים הטורקים נחטפו במחוז חביבייה צפונית-מזרחית לבירה.

בשנה שעברה נחטפו 46 אזרחים טורקים על ידי ארגון המדינה האיסלאמית במוסול, אולם הם שוחררו ללא פגע לאחר יותר משלושה חודשים בשבי.

יו"ר חברת הבנייה "נורול אחזקות" אישר לרויטרס כי 18 פועלים טורקים שעבדו עבור החברה בבניית אצטדיון ספורט בצפון מזרח בגדאד נחטפו. "חמושים שלבדו מדי צבא פרצו למקום במהלך הלילה וחטפו את כל האנשים שהיו שם", אמר היו"ר, אוגור דוגאן.

המשטרה בביירות פינתה עשרות מפגיני מחאת האשפה שפרצו למשרד להגנת הסביבה בעיר

המשטרה בביירות פינתה עשרות מפגינים מתנועת המחאה נגד משבר האשפה בעיר, אחרי פרצו אל המשרד להגנת הסביבה בעיר התחתית ואמרו כי לא יזוזו משם עד שלא יתפטר. משרד הפנים הודיע כי הוא נותן למפגינים אולטימטום להתפנות תוך 30 דקות מהבניין. הפינוי, שלדברי המפגינים בוצע בכוח, התבצע בסופו של דבר רק כעבור כמה שעות.

עוד קודם העלו קבוצת הפעילים המשתייכים לתנועת "אתה מסריח" (You Stink) לאינטרנט סרטון של עצמם יושבים על הרצפה בבניין המשרד להגנת הסביבה, בעוד הם צועקים סיסמאות נגד השר מוחמד מחנוק.

לאחר הפגנת ענק בביירות בשבת הודיעו הפעילים כי הקבוצה דורשת את התפטרותו. הפעילים איימו כי יחריפו את המאבק אם השר לא ייענה לדרישותיהם. עם זאת, השר דחה את טענות המפגינים והתפטר אך ורק מוועדה ממשלתית שנועדה לפתור את משבר האשפה.

משטרת טורקיה ערכה חיפושים במתחמי חברת עסקים אופוזיציונית

משטרת טורקיה ערכה חיפושים במתחמיה של חברת עסקים ותקשורת שאליה מקורב איש הדת המתון פתהוללה גולן, המואשם על ידי הממשלה בניסיון לערער את השלטון. מבקרים גינו את הפעולה וטענו כי היא אמצעי דיכוי שמפעיל השלטון נגד האופוזיציה לקראת הבחירות שיתקיימו באחד בנובמבר.

שוטרים ערכו חיפושים במשרדיהן של 23 חברות השייכות ל"קוזה איפק הולדניג", על בסיס חשדות כי חברת האחזקות סיפקה תמיכה כלכלית לתנועה בראשות פתהוללה גולן, כך דווח בסוכנות הידיעות הממשלתית אנאדולו.

בין היתר מחזיקה קוזה איפק הולדינג בתחנות הטלווויזיה האופוזיציוניות בוגון טי.וי וקאנל טורק, לצד העיתונים בוגון ומילט. מבצע החיפושים החל שעות לאחר שבעיתון בוגון פורסמו תמונות של משלוחים חשאיים של חומרי גלם מטורקיה, שעל פי העיתון נועדו להכנת כלי נשק ללוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

האו"ם: הבניין המרכזי של מקדש בל בתדמור הושמד

הבניין המרכזי של מקדש בל בעיר תדמור שבמרכז סוריה נהרס, כך נמסר מהאו"ם בהתבסס על תצלומי לוויין עדכניים. תמונת הלוויין המתעדת את הפגיעה במקדש צולמה יממה לאחר שפיצוץ גדול אירע ליד המקדש בן 2,000 השנה, השוכן בעיר הכבושה על ידי לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

ראש מחלקת העתיקות והמוזיאונים בדמשק, מאעמון עבדול־כארים, אמר מוקדם יותר כי התקבלו דיווחים סותרים בדבר הנזק שגרמו הג'יהאדיסטים למקדש, אחד המבנים המפורסמים במתחם מהתקופה הרומאית.

עם זאת, המנהל של תוכנית האו"ם המוקדשת לפעילות לוויינים (UNOSAT), איינר ביורגו, אמר כי תמונת לוויין שצולמה אתמול "מראה למרבה הצער את הרס הבניין המרכזי של המקדש וכן את הרס שורת העמודים שנמצאה בסמוך לו". ממדי ההרס נקבעו לאחר שנערכה השוואה בין התמונה מאתמול ותמונה נוספת שצולמה ב–27 באוגוסט, שבה נראים הבניין המרכזי ושורת העמודים ללא פגע.

תמונות לוויין של מקדש בל בתדמור. למעלה: מ-27 באוגוסט, למטה מ-31 באוגוסטצילום: רויטרס

מצרים החלה לחפור בריכות דגים ותעלה בגבולה עם רצועת עזה

דחפורים של צבא מצרים החלו לחפור אתמול בגבול רצועת עזה במאמץ מחודש לאתר מנהרות הברחה. מדובר בפרויקט שבמסגרתו ייחפרו 18 בריכות דגים ותעלה באורך 14 ק"מ שימולאו במים ובדרך זו תימנע מחמאס האפשרות להמשיך בהברחות אל תוך הרצועה ובכיוון ההפוך. דובר חמאס, מושיר אל-מסרי, מתח ביקורת על המהלך המצרי ואמר כי הוא "מחזק את הכתר שמוטל על הרצועה" וכי "אסור כי מצרים תחליק במדרון המדיניות הישראלית".

מצרים וישראל מטילות כתר על עזה מאז השתלטות חמאס על הרצועה ב-2007. למרות זאת, מצרים אפשרה במשך תקופה ארוכה את בנייתן של מאות מנהרות לאורך גבול הרצועה, דבר שאפשר הכנסת סחורות רבות אליה כולל אמצעי לחימה. בעקבות ההתקוממות העממית במצרים, עלייתו של מוחמד מורסי ולאחר מכן הדחתו בידי הצבא, השתנתה המדיניות המצרית מקצה לקצה.

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי המדגים ישמשו את מצרים לגידול דגי בורי ושריפס. ההחלטה לחפור מדגים במקום תעלה לכל אורך הגבול התקבלה אחרי שמחקרים העריכו שחפירת תעלה תוביל בסופו של דבר להצפת אזור הגבול כולו. ראש העיר רפיח, סובחי רדוואן, אמר כי הצפת המדגים במי ים תגרום לפגיעה קשה באקוויפר שמזין את רצועת עזה ותגרום לקריסת בתים בעירו. צבא מצרים דוחה טענות אלה.

לידיעה המלאה

דחפורים בחלקו המצרי של הגבול עם רצועת עזהצילום: אי־פי

בכיר סורי: היקף הנזק למקדש בל בתדמור אינו ברור עדיין

מנהל רשות העתיקות והמוזיאונים בסוריה, מעמון עבד אל-כארים, אמר כי היקף הנזק שנגרם למקדש בל בעיר תדמור - עדיין אינו ידוע. ארגון המדינה האיסלאמית הודיע אמש כי אנשיו פוצצו חלקית את המקדש, הנחשב לקומפלקס העתיקות הגדול ביותר בעיר הקדומה. אל-כארים אישר עם זאת כי בתדמור התרחש אתמול פיצוץ גדול מאוד.

ארגוני זכויות אדם ואתרי אינטרנט המזוהים עם הג'יהאדיסטים דיווחו אמש על נזק גדול מקדש. זהו האתר השני בתדמור שהמדינה האיסלאמית משמידה בתוך שבוע. לפני כן פוצץ לגמרי מקדש בעל שאמין.

צילום: רויטרס

דאעש פוצץ חלקים ממקדש בל בעיר העתיקה תדמור שבסוריה

ארגון המדינה האיסלאמית השמיד חלק ממקדש בל, אחד המקדשים החשובים בעיר העתיקה תדמור שבסוריה. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בלונדון דיווח כי חלקים מהמבנה, שהוקם בתקופה הרומית, פוצצו ככל הנראה, אולם היקף הנזק אינו ידוע לפי שעה. בשבוע שעבר פרסם ארגון המדינה האיסלאמית סרטון ותצלומים מהרס מקדש בעל שאמין אחרי שהוטמנו בו כמויות גדולות של חומרי חבלה.

סרטון: גבר וילד מחולצים חיים מהריסות הפצצה של חיל האוויר הסורי

סרטון שהופץ ברשתות החברתיות מתעד חילוץ של גבר וילד שנקברו חיים תחת הר עפר כתוצאה מהפצצה של חיל האוויר הסורי בעיירה סאקבה הסמוכה לדמשק. באורח נס השניים חולצו בחיים וכמעט מבלי שנפגעו. הפצצות נוספות התרחשו ברותה ובדומה, מעוזי המורדים בצפון-מזרח דמשק.

בתוך כך דיווח ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון כי ארגון המדינה האיסלאמית פתח בהתקפה בניסיון לכבוש שטחים בדרום דמשק וכי חילופי האש מתנהלים קילומטרים בודדים ממרכז העיר. עד כה ידוע על לפחות 24 הרוגים בקרבות בשכונת קאדאם. ארגון המדינה האיסלאמית טוען כי השתלט על מחצית מהשכונה.

מצרים תקיים את השלב הראשון בבחירות לפרלמנט באמצע אוקטובר

מצרים תקיים את הבחירות לפרלמנט בשני שלבים החל מ-18-19 באוקטובר - כך הודיעה הערב ועדת הבחירות המרכזית בקהיר. קיום הבחירות לפרלמנט היה אמור להיות השלב האחרון בתהליך הדמוקרטיזציה במצרים, אך זה קרס בעקבות הפלתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי והוצאתה של תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק.

השלב הראשון בבחירות לפרלמנט במצרים היה אמור להתקיים במארס, אך עוכב אחרי פסיקת בית המשפט לחוקה. בפועל מתנהלת מצרים ללא פרלמנט מאז יוני 2012, כשבית המשפט פיזר את הפרלמנט שנבחר באופן דמוקרטי, אחד ההישגים הגדולים של המדינה בתקופה שאחרי הפלת מובארק.

בית משפט באיראן גזר 10 שנות מאסר על שני מורשעים בריגול לטובת ארה"ב וישראל

ג'ייסון רזאיאןצילום: אי־פי

בית משפט של משמרות המהפכה באיראן גזר עשר שנות מאסר על שני עצירים שהורשעו בריגול לטובת ארה"ב וישראל. שמותיהם של השניים לא פורסמו. "ניו יורק טיימס" דיווח כי לא ברור לפי שעה אם אחד המורשעים הוא כתב "וושינגטון פוסט", ג'ייסון רזאיאן, העומד לדין בטהראן בגין עבירות ביטחוניות. עורכת דינו של רזאיאן אמרה היום כי פסק דין של מרשה "נמסר אך טרם פורסם בתקשורת". דובר מערכת המשפט מסר כי "אינו יודע אם הושגה הכרעה" בתיק רזאיאן.

משפחתו של רזאיאן, הכלוא מאז יולי 2014, הודיעה כי היא ממתינה לפרסום ההחלטה בעניינו. ארבעת הדיונים בתיק התקיימו בדלתיים סגורות ותחת איפול מלא. במסיבת עיתונאים שקיים משרד החוץ האיראני החודש הודגשה העובדה ש-19 אזרחים איראנים נמקים בבתי סוהר בארה"ב. ייתכן שמדובר ברמז או בניסיון לקדם עסקה לחילופי שבויים בין ארה"ב לאיראן. משרד החוץ האיראני מסר באופן רשמי כי האפשרות להחלפת רזאיאן באסירים איראניים אינה על הפרק.

דו"ח: מאז הכריז על חליפות איסלאמית, דאעש הוציא להורג 3,156 בני אדם

ארגון המדינה האיסלאמית הוציא להורג יותר מ-90 בני אדם בחודש האחרון ברחבי סוריה. ארגון זכויות אדם סורי העוקב אחר הנעשה במדינה מלונדון דיווח כי לפחות שליש מהנרצחים הם אזרחים. בין המוצאים להורג גם ג'יהאדיסטים, מורדים איסלאמיסטים וחיילים הנמנים על כוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד.

הארגון הסורי מסר כי בין הסיבות לשימוש בעונש המוות - סיוע לקואליציה המערבית-ערבית, קיום יחסי מין הומוסקסואלים וכישוף. לפי הארגון, מאז הכריז ארגון המדינה האיסלאמית על הקמת חליפות איסלאמית בעיראק ובסוריה הוצאו להורג בשטח סוריה 3,156 בני אדם, בהם 1,841 אזרחים.

לפחות 11 הרוגים במתחם מגורים של חברת הנפט "אראמקו" במזרח סעודיה

לפחות 11 בני אדם ניספו ו-200 נוספים נפגעו בשריפה שפרצה במתחם מגורים בעיר קובאר שבמזרח סעודיה. מדובר במתחם המשמש את ענקית הנפט הסעודית "אראמקו" ומתגוררים בו בעיקר בני לאומים זרים המועסקים בפועלים באסדות הקידוח. נסיבות הדליקה אינן ברורות לפי שעה, אולם היא ככל הנראה החלה בקומת המרתף. משרד ההגנה האזרחית של הממלכה מסר כי האש כילתה מכוניות ורהיטים רבים.

בניין המגורים של חברת "אראמקו" בעיר קובארצילום: אי־פי

שישה הרוגים בעימותים בין כוחות הביטחון של טורקיה לחמושים כורדים

שישה בני אדם, בהם שני שוטרים וילד, נהרגו בעימותים בין כוחות הביטחון של טורקיה לבין חמושים כורדים בדרום-מזרח המדינה. מאז קריסת הפסקת האש בין טורקיה לבין המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בחודש שעבר, הפכו הפיגועים והתקריות האלימות באזורי הכורדים ליומיומיים. הכורדים טוענים כי ההתקפות באות על רקע המבצע האווירי שמנהלת טורקיה נגד פ-ק-ק בצפון סוריה ובצפון עיראק.

בדיארבקיר נהרג ילד ואזרח נוסף נפצע בפיצוץ מטען חבלה נגד שיירה צבאית. במקום אחר באיש ירו חמושים לעבר שוטרים והרגו אחד מהם. בסילופי, הסמוכה לגבול הסורי, נהרגו שלושה אזרחים מירי שוטרים לעבר בית. נסיבות הירי אינם ברורות. בתקרית אחרת בעיירה נהרג שוטר נוסף וארבעה נפצעו בעימות עם חמושים.

לפחות 35 הרוגים בהפצצה סעודית על מפעל בצפון תימן

לפחות 35 בני אדם שעבדו במפעל לבקבוקים נהרגו בתקיפה של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה במחוז חאג'ה שבצפון תימן. כך דיווחו תושבים מקומיים. "תהליך חילוץ הגופות הסתיים. סך הכל הוצאנו 36 גופות, רובן חרוכות, בעקבות ההפצצה הבוקר", דיווח תושב בשם איסא אחמד לסוכנות הידיעות רויטרס. מאז חודש מארס מפציצות מדינות ערביות ומדינות המפרץ הפרסי בתימן יעדים של המורדים החותים שנלחמים בנאמניו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי.

מטוסים טורקיים תקפו לראשונה יעדים של דאעש במסגרת הקואליציה בצפון סוריה

מטוסי קרב טורקיים תקפו לראשונה עמדות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה כחלק מהקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב. כך הודיע משרד החוץ הטורקי. בהודעת משרד החוץ נמסר כי המטוסים הטורקיים תקפו יעדים של הארגון לאורך הגבול הסורי שהיוו איום על המדינה.

בחודש שעבר הסכימה טורקיה להצטרף לפעילות הקואליציה הבינלאומית נגד הארגון הקיצוני - שינוי מדיניות משמעותי לאחר שנים בהן נמנעה מלהתייצב בחזית הלחימה נגד מורדים איסלאמיסטים במדינות השכנות לה. עד כה השתמשה טורקיה בפצצות חכמות ומטוסיה כמעט לא יצאו מהמרחב האווירי שלה כדי לתקוף את פעילי המדינה האיסלאמית.

בסוף יולי תקפו מטוסי אף-16 טורקיים ארבע פעמים מטרות של דאעש בסוריה בתגובה לפיגועי ירי של הארגון מעבר לגבול, בהם נהרגו שני חיילים טורקים. בהמשך אפשרה אנקרה למטוסים אמריקאיים לעשות שימוש בבסיסי חיל האוויר שלה בדרום המדינה כדי להוציא משם מבצעים נגד הארגון. השבוע הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי ארה"ב וטורקיה השלימו את הפרטים הטכניים האחרונים שנותרו לכניסתה של טורקיה לפעילות השוטפת של הקואליציה.

לידיעה המלאה

בית המשפט במצרים גזר שלוש שנות מאסר על עיתונאי אל-ג'זירה

בית המשפט בקהיר גזר היום (שבת) במשפט חוזר עונש מאסר של שלוש שנים על שלושה עיתונאי אל-ג'זירה. השלושה, העיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט, ראש המשרד של רשת החדשות בקהיר ממוצא קנדי-מצרי, מוחמד פהמי, והמפיק המצרי באהר מוחמד, הורשעו בעבודה ללא רישיון ובשידור ידיעות כוזבות שנועדו לפגוע בביטחון המדינה.

בשנה שעברה גזר בית המשפט על העיתונאים שבע שנות מאסר בגין תמיכה באחים המוסלמים, שהרשויות הגדירו כארגון טרור, אולם הם ערערו על העונש. מנכ"ל אל-ג'זירה באנגלית אמר כי גם גזר הדין הנוכחי משולל כל היגיון. "אין שום הוכחה כי הקולגות שלנו פברקו חדשות וסייעו לארגוני טרור", הוא הוסיף.

העיתונאים גרסט (מימין), פהמי ומוחמד בבית המשפט בקהיר, בשנה שעברהצילום: אי־פי

תצלומי לוויין אישרו: מקדש בעל שאמין בתדמור שוטח לגמרי

תצלומי לוויין חדשים אישרו את ההרס העצום שגרם ארגון המדינה האיסלאמית למקדש בעל שאמין בעיר תדמור. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בז'נבה הוצגו תצלומים המוכיחים כי המקדש, שהוא השני בחשיבותו בעיר העתיקה, שוטח לחלוטין בעוד ששדרות העמודים שסביבו נפגעו פחות.

למעלה ולמטה: מקדש בעל שאמין לפני ואחרי ההרסצילום: אי־אף־פי
רגע פיצוץ המקדש בעל שאמיןצילום: אי־פי

תמה הפסקת האש בעיר זבדאני שמצפון לדמשק והקרבות התחדשו

פגה הפסקת האש ששררה בעיירה זבדאני שמצפון לדמשק בימים האחרונים וחילופי האש בין צבא סוריה וחיזבאללה לבין ארגוני המורדים שבו והתחדשו. במקביל התחדשו הקרבות גם בכפרים פועה וכפרייה שבצפון-מערב סוריה. מדובר בשני כפרים המוחזקים על ידי הצבא אך מוקפים בשטחים הנשלטים על ידי ארגון ג'בהת א-נוסרה.

צבא סוריה מטיל מצור על זבדאני מאז החודש שעבר בניסיון לחזק את שליטתו לאורך כביש דמשק-ביירות. ב-12 באוגוסט הוכרזה בעיר הפסקת אש ראשונה למשך 48 שעות אשר הוארכה לאחר מכן ביממה נוספת. לפני ימים ספורים הוכרזה הפסקת אש שנייה.

מצרים השיקה אתר חדשות באנגלית כדי להתמודד עם "דיווחים כוזבים"

מצרים השיקה אתר חדשות באנגלית כדי להתמודד עם "הדיווחים הכוזבים על הנעשה במדינה בתקשורת הבינלאומית". שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, אמר כי האתר יאפשר לגורמים רשמיים, דיפלומטים, אקדמאים, כותבים ואינטלקטואלים להחליף דעות. עוד ציין שוכרי כי אחת ממטרותיו של האתר היא "לתקן קונספציות שגויות בנוגע למצרים".

סקר בטורקיה: מפלגת השלטון האיסלאמיסטית ממשיכה להיחלש

מפלגת השלטון האיסלאמיסטית בטורקיה ממשיכה לאבד מכוחה לקראת הבחירות החוזרות ב-1 בנובמבר - כך עולה מסקר שקיים מכון המחקר גזיצ'י. לפי הסקר, התמיכה במפלגת "הצדק והפיתוח" ירדה מ-40.7% בבחירות שהתקיימו ביוני ל-38.9%. המפלגה הרפובליקאית החילונית (CHP) מתחזקת ל-27.8%, המפלגה הלאומנית (MHP) והמפלגה הפרו-כורדית שומרות על כוחן עם 16.3% ו-13.5% בהתאמה.

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, צפוי להציג היום את ממשלת המעבר שתוביל את המדינה לבחירות לנשיא רג'פ טייפ ארדואן. הבחירות החוזרות בטורקיה מתקיימות כתוצאה מכך שהמפלגה האיסלאמיסטית לא הצליחה להקים קואליציה בתום 45 הימים שהוקצבו לה. ארדואן מקווה כי המבצע הצבאי נגד המחתרת הכורדית ונגד ארגון המדינה האיסלאמית יסייע למפלגה לשוב ולשלוט בפרלמנט.

בתוך כך דווח כי שני עיתונאים זרים העובדים עבור ערוץ VICE האינטרנט נעצרו בדרום-מזרח טורקיה בעת שדיווחו על עימותים בין כוחות הביטחון של טורקיה לבין חמושים כורדים. שני העצורים הם הבריטים ג'ייק הנרהאן ופיליפ פנדלבורי. הם מוחזקים במתקן בעיר דיארבאקיר.

רג'פ טייפ ארדואן עם ראש ממשלת טורקיה דבוטולוצילום: אי־פי

בית משפט במצרים גזר עונש מוות נגזר על 12 פעילי שלוחת סיני של דאעש

בית משפט במצרים גזר אמש עונש מוות על 12 חברים בארגון המדינה האיסלאמית, שהורשעו בארגון התקפות על שוטרים וחיילים ברחבי המדינה. שישה מהמורשעים נמצאים בבית סוהר ושישה נשפטו שלא בפניהם. לא נמסרו פרטים נוספים.

ראש ממשלת עיראק הורה להקל על כניסת אזרחים ל"אזור הירוק" בלב בגדאד

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, הורה למפקדי הצבא להקל על אזרחים את הכניסה ל"אזור הירוק" שבמרכז בגדאד, בו מרוכזים מרבית מבני הממשל, מתקני הצבא והשגרירויות. במקביל, תחודש התנועה ברחובות שנסגרו לאורך השנים בערים רבות מסיבות פוליטיות וביטחוניות.

בבגדאד, לדוגמה, קיימים אזורים רבים שנסגרו לתנועה על ידי מיליציות, מפלגות או דמויות ציבוריות חזקות. הדבר נעשה בתגובה לפיגועים שהחלו לשטוף את עיראק עם הפלישה האמריקאית ב-2003 והפלתו של סדאם חוסיין. המהלך של אל-עבאדי נעשה כחלק מניסיונותיו לפייס את הציבור העיראקי, שקיים בחודש האחרון הפגנות גדולות במחאה על השחיתות והיעדר התשתיות במדינה.

סעודיה: מניין המתים ממחלת MERS השבוע עלה ל-17

מספר מקרי המוות בסעודיה בשבוע האחרון ממחלת ה-MERS (תסמונת נשימתית מזרח תיכונית) עלה ל-17. זאת אחרי שמשרד הבריאות בבירה ריאד הודיע על ארבעה מקרי מוות נוספים. אפידמולוגים סעודים אמרו כי הם מודאגים מאוד מהתפשטות המחלה בעיקר לאור העובדה שהממלכה צפויה לארח שני מיליון מוסלמים בחודש הבא לאירועי החאג'.

MERS היא מחלה שהתגלתה לראשונה בסעודיה ב-2012 ומאז תועדו מקרי הידבקות ב במספר מדינות, האחרונה שבהם דרום קוריאה מוקדם יותר השנה. חוקרים סבורים שמקור המחלה בגמלים ומהם היא עברה לבני אדם. הנגיף מתפשט באוויר, כאשר נושמים בקרבת חולים שמשתעלים. הסימפטומים דומים לאלה של דלקת ריאות וכוללים חום גבוה.

שגרירת ארה"ב באו"ם: דחיית הסכם הגרעין תבודד את ארה"ב בזירה הדיפלומטית

שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאואר, אמרה כי דחיית הסכם הגרעין עם איראן תוביל לבידודה של וושינגטון בזירה הדיפלומטית ותפגע מאוד ביכולתו של הממשל האמריקאי להשיג את מטרות מדיניות החוץ שלו. במאמר שפרסמה באתר "פוליטיקו" כתבה פאואר כי דחיית ההסכם "יחליש את יכולתה של ארה"ב להרכיב קואליציות ברחבי העולם".

"דחיית ההסכם תפגע בארה"ב יותר משתפגע באיראן. אם ארה"ב תדחה את ההסכם, זה ירחיק אותנו באופן מיידי ממדינות שעמן עבדנו בשנתיים האחרונות. אם לא יהיה הסכם, אין 'דלת דיפלומטית מספר 2'. אי אפשר גם לשכתב את ההסכם. נעבור ממצב שבו איראן היתה מבודדת למצב שבו ארה"ב מבודדת", דברי פאואר.

השגרירה האמריקאית באו"ם סמנתה פאואר במהלך הדיון על צפון קוריאהצילום: אי־פי

ממשלת תימן הגולה: לא יהיה מו"מ עם החותים לפני שיניחו את נשקם

שר החוץ של תימן, ריאד יאסין, אמר בתום פגישה עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, כי לא יהיה משא ומתן עם המיליציה החותית הפרו-איראנית עד שזו תניח את נשקה. "החותים ונאמני הנשיא המודח סאלח חייבים ליישם את החלטת האו"ם ולהניח את נשקם. רק אז יהיה אפשר לפתוח בדיאלוג ובתהליך פוליטי", אמר יאסין בקהיר.

בהתייחס לדיווחים על מגעים שמתקיימים באחרונה בין הצדדים בעומאן, אמר יאסין כי מדובר ב"התייעצויות" בין שליח האו"ם לתימן, איסמעיל אולד שייח אחמד, לבין החותים ושבמטרתם עומד "הניסיון לשכנע את החותים ליישם את החלטת האו"ם מחודש אפריל". ההחלטה קוראת למיליציה הפרו-איראנית לסגת מכל השטחים שכבשה ולהסגיר את הנשק והתחמושת שהחרימה מידי הצבא והמוסדות הממשלתיים.

שבעה הרוגים בעימותים בין צבא טורקיה לחמושים כורדים סמוך לגבול סוריה

שישה בני אדם, בהם לפחות ארבעה אזרחים, נהרגו בעימותים בין צבא טורקיה לבין חמושים בעיירה קיזרה שבדרום-מזרח המדינה. עדי ראייה דיווחו על ענני עשן שמיתמרים מעל העיירה, הסמוכה לגבול הסורי. האירועים החלו אחרי שחמושים המזוהים עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) תקפו ברקטות בסיס צבאי בשעות אחר הצהריים.

במקביל, נמשכים העימותים בין חיילים טורקים לבין חמושים בעיירה יוקסקובה, כ-300 קילומטרים מזרחה מקיזרה, סמוך לגבול עם עיראק ואיראן. המהומות במקום ממשיכות חרף העוצר שהכריזו כוחות הביטחון.

אובמה ייפגש עם מלך סעודיה ב-4 בספטמבר בבית הלבן

סלמן מלך סעודיה צפוי להיפגש עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבית הלבן ב-4 בספטמבר. הודעה על ביקורו של מלך סעודיה בוושינגטון התפרסמה מטעם הממשל האמריקאי ונאמר בה כי שני המנהיגים ידונו בנעשה בתימן, סוריה ובדרכים להתמודד עם ניסיונותיה של איראן לערער את היציבות האזורית.

צבא סוריה וארגוני מורדים הסכימו על הפסקת אש הומניטארית סמוך לגבול עם לבנון

צבא סוריה וארגוני מורדים הסכימו על הפסקת אש בשלוש עיירות בצפון מערב המדינה למשך יומיים. הפסקת האש תיכנס לתוקפה בעיירה אל-זבדאני הסמוכה לגבול עם לבנון ובכפרים פואה וכפריה בצפון מערב מחוז אידליב סמוך לגבול עם טורקיה.

מטרת הפסקת האש היא לאפשר לתושבים באזורים אלה לקבל סיוע הומניטארי ולצדדים הלוחמים לקיים משא ומתן על הפסקת אש ארוכה יותר. מוקדם יותר החודש קרסה הפסקת אש נוספת שיזמו איראן וטורקיה באותם אזורים, אך היא החזיקה מעמד שעות ספורות בלבד. אל-זבדאני היא המעוז האחרון של המורדים הסורים לאורך הגבול עם לבנון.

עיראק: מחבל מתאבד מדאעש הרג שני מפקדי צבא בכירים, בהם מח"ט, ממערב לבגדאד

גורמי ביטחון בעיראק הודיעו כי מחבל מתאבד מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרג שני מפקדים בכירים בצבא שהובילו את כוחות הצבא במבצע נגד מעוזי ארגון במחוז אנבאר שממערב לבירה בגדאד.

לדבריהם, המחבל נהג במכונית ממולכדת ופוצץ אותה סמוך לקבוצה של חיילים לא הרחק מבירת המחוז רמאדי, שנמצאת בשליטת המדינה האיסלאמית. שני המפקדים, בדרגת גנרלים, שנהרגו הם עבד אל-רחמן עבו רג'יף, סגן מפקד המבצעים באנבאר וספין עבד אל-מגיד, מפקד החטיבה העשירית של הצבא.

דיווח ברוסיה: קשיים בסגירת עסקת רכישת מערכת S-300 בין מוסקבה לאיראן

כלי תקשורת באיראן וברוסיה מדווחים על קשיים בסגירת העסקה בין נציגי טהראן לבין נציגי מוסקבה לרכישת מערכת הטילים S-300 על ידי איראן. סוכנות הידיעות הרוסית TASS דיווחה כי המשא ומתן על ההסכם נמשך, אולם הצדדים נותרו חלוקים בדבר הדרישה מטהראן שתמשוך את התביעה שהגישה נגד מוסקבה בגין החלטתה לבטל את ההסכם הקודם למכירת הטיל ב-2010.

"ההתייעצויות בנושא נמשכות. ההסכם הסופי עדיין לא נסגר משום שאיראן מתעקשת למשוך את התביעה הקודמת רק אחרי שהיא תקבל את המשלוח הראשון של הטילים תחת ההסכם החדש בעוד שרוסיה מתעקשת שהיא תבטל את התביעה עוד קודם", אמר מקור ביטחוני רוסי לסוכנות.

לדבר אותו גורם, רוסיה הבהירה לאיראנים את רצינות כוונותיה למכור להם את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת והצדדים ככל הנראה יסכימו על פשרה לפיה אספקת משלוחי הטילים תחל בו זמנית עם משיכת התביעה.

עם זאת, כלי תקשורת אחרים מדווחים על עיכובים רציניים בסגירת ההסכם ואף על כישלונו המוחלט בשל אי-הסכמה על מחיר העסקה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות "אינטרפקס" הרוסית ממקור המקורב למשא ומתן ישנה מחלוקת בין שני הצדדים סביב מחיר העסקה וזה מה שמעכב את חתימת החוזה.

האתר "קול ערב" דיווח מפי מקור איראני כי העסקה נכשלה בשל אי-הסכמה על המחיר. "אין שום בעיה מבחינת החוק לחתימת החוזה, המחלוקת היא סביב המחיר", אמר המקור.

בשבוע שעבר הודיע שר ההגנה של איראן חוסיין דהקאן כי ארצו תקבל מרוסיה את מערכת הטילים S-300 עד סוף שנת 2015. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית IRNA, השר ציין כי וושינגטון וירושלים אילצו את רוסיה לבטל את משלוח הטילים, אך בהתבסס על הסכמות חדשות בין מוסקבה לטהראן, המערכות יגיעו לידי האיראנים עד סוף השנה.

שני שוטרים נהרגו מירי חמושים בסיני

שני שוטרים נהרגו מירי חמושים בצפון-מזרח חצי האי סיני, כך מסרו היום רשויות מצרים. לפי הרשויות, החמושים פתחו באש בכלי נשק אוטומטיים ממכונית לעבר השוטרים, ששמרו על משרד דואר, ולאחר מכן נמלטו מהמקום.

ממשלת מצרים מנהלת מאבק נגד ארגונים איסלאמיסטים בחצי האי, שהבולט בהם הוא זרוע המדינה האיסלאמית (דאעש) בסיני. הסכסוך בחצי האי התעצם לאחר שהצבא הדיח ב-2013 את הנשיא הנבחר הראשון של מצרים, מוחמד מורסי מתנועת האחים המוסלמים האיסלאמיסטית.

חיזבאללה הביע תמיכה במחאת האשפה בביירות

ארגון חיזבאללה הביע אתמול תמיכה מחאה ההמונית בלבנון הקוראת להתפטרות הממשלה, על רקע משבר האשפה בבירה ביירות. המשבר עורר מחאה נגד השחיתות הפוליטית, הממשלה הלא מתפקדת והפילוג העדתי במדינה, המתמודדת עם גל של מאות אלפי פליטים סורים. אלפי בני אדם יצאו להפגין בשתי עצרות בסוף השבוע, ומחאה נוספת צפויה להיערך בשבת.

בהצהרה שפרסם הארגון, נמסר כי משבר האשפה משקף את "השחיתות הכרונית והמצטברת של שני העשורים האחרונים", ומדיניות המשרתת "אינטרסים אישיים ופוליטיים על חשבון האזרחים". עוד נמסר כי עריכת הפגנות שקטות היא זכות לגיטימית.

הכרזת חיזבאללה יכולה לעורר חששות כי הארגון ינסה לנצל את התנועה הלא-פוליטית עבור רווח פוליטי. שרי חיזבאללה ובעלי בריתם יצאו אתמול מישיבת חירום של הקבינט שנועדה לדון במשבר המחריף. ששת השרים יצאו ארבע שעות לאחר תחילת הישיבה. שר החוץ ג'ובראן בסיל, שתנועת הפטריוטים החופשיים שלו היא בעלת ברית של חיזבאללה, אמר כי הוא יוצא מהישיבה בשל "התיאטרון" הפוליטי המקיף את סוגיית האשפה.

במהלך ישיבת הקבינט, השרים דחו פה אחד את ההצעתם של הזוכים במכרז לאיסוף האשפה בביירות, בשל מחירה הגבוה ונהלי המכרז שלדבריהם היו שנויים במחלוקת. הקבינט מינה ועדת שרים שתחל מחדש בתהליך המכרז, והמשמעות היא כי לא צפוי פתרון מיידי למשבר.

274 בני אדם נהרגו במזרח דמשק בתוך עשרה ימים בתקיפות של חיל האוויר הסורי

247 בני אדם נהרגו בתוך עשרה ימים בתקיפות חיל האוויר הסורי במזרח דמשק. בין ההרוגים 50 ילדים ועוד 1,000 בני אדם שנפצעו. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה. 117 מהקורבנות נהרגו בתקיפה אחת שאירעה החודש על שוק הומה אדם בעיירה דומא, מזרחית לדמשק.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון האשים היום את כל הצדדים במלחמת האזרחים בסוריה בתקיפות חסרות הבחנה ולא פרופורציונאליות נגד אזרחים. לדבריו בחודש שעבר, בעקבות הלחימה, נכשלו הארגון ושותפיו להעביר מזון וסיוע ל-422 אלף בני אדם שהיו זקוקים לו. בחודש שעבר הצליח האו"ם להגיע ולסייע לתושבים ב-29 מתוך 127 אזורים בלבד שנמצאים במצור ושקשה להגיע אליהם בעקבות הקרבות במדינה.

משבר האשפה בביירות: התחדשו העימותים בין מפגינים לשוטרים בעיר

התחדשו העימותים בין מפגינים לבין שוטרים במרכז העיר ביירות על רקע המחאה נגד הממשלה ומשבר האשפה בעיר. עדי ראייה שנמצאים במקום דיווחו כי בזירת העימותים, במרכז העיר סמוך לבניין הממשלה, הוצבו שוטרים רבים ומספרם שווה כמעט למספר כלל המפגינים הנמצאים במקום. מפגינים בזירה דיווחו כי רבים מהם חצצו בגופם בין המתעמתים לבין השוטרים והצליחו להרגיע את הרוחות.

היום הסירה הממשלה חומת הפרדה שהציבה באזור כדי לחצוץ בין המפגינים לבין בנייני הממשל ולמנוע מהם להתקרב אליהם. המפגינים, שזעמו על הצבת החומה המאולתרת ציירו עליה כתובות נגד השלטון. בימים האחרונים נפצעו בעימותים בעיר עשרות שוטרים ומפגינים.

דיווח: המודיעין הטורקי סייע לג'בהת א-נוסרה לחטוף עשרות מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב

גורמים בארגוני מורדים שונים בסוריה אמרו לאתר McClatchy האמריקאי כי גורמי מודיעין טורקים הדליפו לפעילי ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה מידע שסייע להם לחטוף קבוצה של 54 מורדים שאומנו על ידי ארה"ב לאחר שנכנסו למדינה בחודש שעבר כדי להילחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

לדברי המורדים, תוואי הכניסה של אותם לוחמים למדינה הודלף על ידי גורמים טורקים שחששו כי הם יילחמו לא רק במדינה האיסלאמית אלא גם במורדים מוסלמים המקורבים לטורקיה בהם ג'בהת א-נוסרה ואחראר א-שאם.

בתוך כך דווח כי טורקיה וארה"ב סיכמו סופית את הפרטים הטכניים להצטרפותה של טורקיה לפעילות הקואליציה הבינלאומית נגד המדינה האיסלאמית בצפון סוריה. כך הודיע דובר משרד ההגנה האמריקאי. לפי הודעת הפנטגון, ישנה התקדמות בשיתוף הפעולה בין המדינות וטורקיה צפויה להיכנס לפעילות מלאה בהקדם.

ראש סבא"א: קיבלנו מאיראן כמות מידע משמעותית על תוכנית הגרעין שלה, אך עדיין מוקדם להסיק מסקנות

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, הודיע כי הסוכנות קיבלה כמות משמעותית של מידע מאיראן שמיועד לענות ולהרגיע את החשש שמא לתוכנית הגרעין שהחלה לפתח היו יעדים צבאיים. עם זאת הוא הבהיר כי עדיין מוקדם מכדי להסיק מסקנות באמצעות המידע שהועבר.אמאנו הוסיף כי עדיין לא ניתן לקבוע אם המידע שהעבירה איראן מחדש משהו מהמידע הקודם שהעבירה לידי הסוכנות ב-15 באוגוסט.

מוקדם יותר הודיעה סבא"א כי משימת הפיקוח על מתקני הגרעין של איראן תעלה 9.2 מיליון אירו לשנה ובסך הכל 140 מיליון אירו לאורך 15 שנות ההסכם. בדו"ח סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס נכתב כי עבודת הפקחים תמומן על ידי חברות סוכנות הגרעין. הדו"ח יעלה היום לדיון במועצת הנגידים של הסוכנות בווינה.

יו"ר ועדת הבחירות בטורקיה אישר: הבחירות המוקדמות ייערכו ב-1 בנובמבר

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בטורקיה, סעדי גוון, אישר היום כי הבחירות המוקדמות, עליהן הכריז רשמית אתמול נשיא המדינה רג'פ טייפ ארדואן, ייערכו באחד בנובמבר.

שלשום הודיע ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, כי לא הגיע להסכמה עם המפלגה הלאומית בפגישת הרגע האחרון שנועדה להביא להקמת קואליציה. כישלון השיחות בין הצדדים לא הותיר לטורקיה ברירות רבות מלבד בחירות חדשות. מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח, ניצחה בבחירות שנערכו לפני כחודשיים, אך איבדה את הרוב שבו החזיקה יותר מעשור בפרלמנט והיא נאלצה לפתוח במגעים להקמת קואליציה.

דאעש פרסם תצלומים מהרס מקדש בעל שאמין בעיר תדמור

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם תצלומים מפיצוץ מקדש בעל שאמין בעיר המקראית תדמור. אתמול דווח כי הג'יהאדיסטים פוצצו את המקדש בן 2,000 שנה בתחילת השבוע, כחודש אחרי שהטמינו בו את חומרי החבלה. התצלומים לוו בכיתוב "ההרס המוחלט של מקדש בעל שאמין הפגאני". במקביל, נפוצו דיווחים כי הג'יהאדיסטים מלכדו מקדש חשוב נוסף בתדמור - מקדש הבל.

לידיעה המלאה

שני הרוגים בעימותים בין תומכי פתח לחמאס במחנה פליטים פלסטיני בלבנון

שני בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בעימותים שפרצו הלילה בין תומכי פתח לחמאס במחנה הפליטים הפלסטיני עין אל-חילווה שבדרום לבנון. גורמי ביטחון מסרו כי שני ההרוגים הם אנשי פתח. עימותים דומים התרחשו גם בחודש יוני. גם אז נהרגו שני בני אדם.

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?