פקיד אמריקאי: יישום הסכם הגרעין יושלם במועד; חילופי אסירים בין איראן וארה"ב

שר החוץ האיראני זריף הצהיר כי הסנקציות על ארצו יוסרו היום. איראן שחררה חמישה אזרחים אמריקאים, בהם כתב ה"וושינגטון פוסט", בעוד שארה"ב תשחרר שבעה איראנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ייסון רזאיאן ב-2013
ג'ייסון רזאיאן ב-2013צילום: אי־פי

יישום הסכם הגרעין בין איראן והמעצמות צפוי להיות מושלם במועד המתוכנן, אך לצורך כך דרושות כמה "הבהרות טכניות" - כך אמר היום (שבת) פקיד אמריקאי. לדבריו, "אין כל נושא משמעותי שיש מחלוקת לגביו". דבריו נאמרו על רקע עסקת חילופי אסירים בין ארה"ב ואיראן, המצפה להסרת הסנקציות עליה עם פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). הפקיד הבהיר שאין קשר בין העסקה לבין השלמתו הצפויה של ההסכם.

אמיר הקמאטי, ב-2011צילום: אי־פי
סאעד עבדיני ב-2010צילום: אי־אף־פי

במסגרת החילופים שחררה איראן ארבעה אסירים בעלי אזרחות כפולה, אמריקאית ואיראנית, וסטודנט אמריקאי נוסף. ארה"ב תשחרר בתמורה שבעה אזרחים איראנים, שנאסרו באשמת הפרת הסנקציות על ארצם ולשישה מהם גם אזרחות אמריקאית. לדברי פקיד אמריקאי, ארצו הבהירה לאיראן כי מדובר בצעד חד-פעמי. משרד החוץ האמריקאי אף הודיע על ביטול בקשות הסגרה נגד 14 אזרחים איראנים בחשד לעבירות דומות. לפי הודעת המשרד, לבקשות הללו "לא היו סיכויי הצלחה גדולים". בכיר אמריקאי ציין כי לממשלת שווייץ היה תפקיד בשחרור האסירים באיראן.

אחד האסירים ששוחררו הוא כתב ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזאיאן. רזאיאן, יליד ארה"ב בן 39, היה כתב העיתון בטהראן, הורשע בריגול במשפט שנערך בדלתיים סגורות ומאז יולי 2014 הוחזק בידי השלטונות האיראניים. מהעיתון נמסר הערב: "לא יכולנו להיות שמחים יותר".

אסיר נוסף ששחררה איראן הוא אמיר הקמאטי, בן 32 ממישיגן, לשעבר חייל בחיל הנחתים האמריקאי, שנכלא בגין ריגול כשבא לבקר את בני משפחתו באוגוסט 2011. כמו כן שוחרר סאעד עבדיני, בן 35, מאיידהו, שהמיר את דתו מאיסלאם לנצרות והפך לכומר. בספטמבר 2012 הוא נדון לשמונה שנות מאסר בגין "פגיעה בביטחון הלאומי", ככל הנראה על רקע הטפה דתית. רעייתו של עבדיני אישרה כי הוא שוחרר. האסיר הרביעי ששוחרר, לפי הדיווח בטלוויזיה הממשלתית באיראן, הוא נסראטוללה חסראווי. פקיד אמריקאי ציין כי האיראנים שחררו בנפרד את הסטודנט מתיו טרוויתיק. משפחתו של טרוויתיק הודיעה כי הוא הוחזק בכלא בטהראן במשך 40 יום.

מי שלא נכלל בחילופי האסירים הוא סיאמאק נמאזי, איש עסקים ובנו של פוליטיקאי איראני מימי השאה, המוחזק במדינה מאז אוקטובר האחרון. החילופים אינם כוללים גם את רוברט לוינסון, איש אף-בי-איי לשעבר שנעלם באיראן ב-2007, בעת שמילא משימה מודיעינית מטעם הסי-איי-אי. בכיר אמריקאי ציין כי איראן התחייבה לנסות ולאתר פרטים על מיקומו ומצבו של לוינסון.

עורך הדין ג'ואל אנדרופי נקב בשמותיהם של שלושה אזרחים איראנים שקיבלו חנינה מנשיא ארה"ב ברק אובמה: בהראם מקאניק, שאותו הוא מייצג, טוראג' פארידי וחוסרו אפגאני. לדבריו, השלושה הואשמו ב"פעילות עסקית שאינה מגיעה למדרגה של פשע".

ההודעה על שחרור האסירים התפרסמה שעות אחדות לאחר ששר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר כי הסנקציות הבינלאומיות על ארצו יוסרו היום. זריף נמצא בווינה, שם הוא נועד עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. סבא"א צפויה לפרסם היום דו"ח שלפיו איראן צמצמה את פעילות הגרעין שלה בהתאם להסכם בינה לבין המעצמות. הסרת הסנקציות צפויה להביא להקפאת נכסים של מיליארדי דולרים ולאפשר לאיראן לייצא שוב נפט. "היום הוא יום טוב עבור איראן והאזור כולו", אמר זריף. "היישום המלא של הסכם הגרעין ייצור בסיס רחב לשיתוף פעולה באזור למלחמה נגד הטרור".

בתוך כך הודיע שר התחבורה האיראני כי ארצו סיכמה עם חברת איירבוס על רכש של 114 מטוסים אזרחיים. מהחברה נמסר בתגובה שהיא אינה מקיימת כל קשר עסקי עם איראן עד להסרתן של הסנקציות עליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ