דיווח מיוחד מהגבול |

פעילי אופוזיציה סורים מאבדים תקווה בחאלב

בקרב ארגוני המורדים יש חילוקי דעות וחשדנות רבה כלפי ממשל אובמה, בעיקר אחרי שהשר קרי נמנע לעמוד לצדם בז'נבה. לדבריהם, המשך קטלוגם כ"מתונים" או "קיצונים" על ידי המערב יגרום לכולם להקצין עוד יותר

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" בגבול סוריה-טורקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורדים סורים ממזרח לדמשק, אתמול. מאבק האזרחים להישאר על אדמותיהם לא פחות חשוב משל מי שאוחזים בנשק
מורדים סורים ממזרח לדמשק, אתמול. מאבק האזרחים להישאר על אדמותיהם לא פחות חשוב משל מי שאוחזים בנשקצילום: אי־אף־פי
אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" בגבול סוריה-טורקיה

על אף שעברו כבר שישה ימים מאז העימות עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ממשיך פעיל זכויות האדם הסורי להתמלא בזעם כשהוא נזכר בחילופי הדברים. יחד עם קבוצה נוספת של פעילים סורים, שהגיעו ללונדון בשבוע שעבר לרגל כנס של מדינות תורמות שיזמה ממשלת בריטניה לגיוס כספים לפליטים סורים, הוזמן הפעיל (שביקש לשמור על עילום שם) לקבלת פנים ערב הכנס, בנוכחות הנסיך צ׳רלס, בבית לנקסטר, שבלב לונדון. לאחר כמה גינוני פתיחה ולחיצת יד עם הנסיך, ניגשו הפעילים אל שר החוץ קרי שאף הוא הגיע ללונדון לרגל הכנס, לאחר שהשיחות הבינלאומיות להשגת הפסקת אש בסוריה, שנפתחו יום קודם לכן בז׳נבה, נכשלו כבר בתחילתם.

"אמרנו לו – 'אתה לא עושה מספיק להגן על אזרחים בסוריה'", מספר הפעיל. "הוא נראה נרגז מכשלון השיחות בז׳נבה והוא השיב לנו 'אל תאשימו אותי, תאשימו את האופוזיציה שלכם'", הוסיף. השיחות בז׳נבה פוזרו לאחר שנציגי ארגוני האופוזיציה והמורדים סירבו להיכנס לחדר הדיונים עם השליח המיוחד של האו"ם לסוריה, סטפאן דה מיסטורה, בתגובה לדיווחים על כך שבמקביל לפתיחת השיחות, החלו מטוסי קרב רוסיים להפציץ מטרות אזרחיות בעיר חאלב ובסביבתה.

"התחושה היתה שהוא מאשים את האופוזיציה בכך שנופלות פצצות על חאלב, ולא את הרוסים שמפציצים", אומר הפעיל. "אמרנו לו שאנחנו לא פוליטיקאים, אלא עובדים בארגוני זכויות אדם שמייצגים את האזרחים בחאלב. מישהו אמר – 'תושבי חאלב התפללו שהשיחות בז׳נבה יסתיימו כמה שיותר מהר, שיפסיקו להפציץ אותם'. קרי ענה: 'הם לא יפסיקו. עכשיו יפציצו שלושה חודשים עד שהאופוזיציה תושמד". בשלב זה החלו לסעור הרוחות בין קרי לפעילים הסורים, אחד שאל: "ומה עם האזרחים הנצורים?". קרי ענה: "נצניח להם אספקה" (למרות שעד כה, אין כל סימן או מידע על היערכות אמריקאית לכך). הפעיל צעק: "לא תעשו שום דבר להציל אותם?", ולדבריו השיב קרי: "מה אתה רוצה, שנפתח במלחמה עם רוסיה?". בשלב זה, הזדרזו אנשי הפמליה של קרי להפריד בינו לפעילים הסורים. "אל תדאגו, נביא שלום לסוריה", אמר להם קרי לפני שנפרדו.

חילופי הדברים פורסמו בסוף השבוע האחרון במספר כלי תקשורת ערביים. דוברו של קרי ודיפלומטים אמריקאים נוספים הכחישו רק כעבור יומיים. אבל יש שורה של עדים לשיחה. באופן רישמי, האשימו האמריקאים את הרוסים בכך שהתקיפות האוויריות שלהם גרמו לכשלון השיחות, אבל קרי לא אמר נואש ומתכוון להמשיך במהלך הדיפלומטי. השבוע, חזרה במשרדו בטורקיה, לא הרחק מגבול סוריה, אמר הפעיל כי "למרות ההצהרות הפומביות, ההתנהלות של קרי והיחס שלו אלינו מעיד על כך שכבר היה לו סיכום עם (שר החוץ הרוסי) לברוב, ואז באו אנשי האופוזיציה הסורית וברוב חוצפתם, מחו על כך שמפציצים את המשפחות שלהם והורסים לו את האידיליה הדיפלומטית שלו".

ילדה במחנה עקורים במחוז אידליב, אתמולצילום: רויטרס

אסאאד אצ׳י, פעיל אופוזיציה ומנכ״ל ארגון "בייתנא סוריה" (סוריה ביתנו), שיוזמת תוכניות סיוע לאזרחים סורים באזורי הקרבות, השתתף גם הוא במפגשים בז׳נבה ובלונדון (אך לא היה בקבלת הפנים עם קרי). לדבריו, "האופוזיציה למעשה כבר הסכימה לשאת ולתת עם המשטר, למרות כל ההסתייגויות שלנו. אבל אם הנציגים לשיחות היו נכנסים לחדר הדיונים בז׳נבה בזמן שבבית מפציצים אזרחים, הם היו מאבדים כל לגיטימציה בקרב העם הסורי". לדברי אנשי האופוזיציה, העובדה שמטוסי הקרב הרוסיים הגבירו באופן ניכר את קצב התקיפות במהלך פתיחת השיחות (לטענתם, בשלושת הימים סביב השיחות היו לא פחות מ–870 תקיפות אווירות באזור חאלב), היתה ניסיון בוטה לגרום לכך שהם יוקעו כבוגדים. "טוב שהלכו לז׳נבה להראות נכונות להידבר", אומר אצ׳י, "אבל גם טוב שלא הסכימו להיכנס פנימה".

למרות התמיכה הרשמית של מדינות המערב באופוזיציה הסורית ובארגוני המורדים "המתונים" יחסית, יש שורה של חילוקי דעות וחשדנות רבה ביניהם, ובעיקר כלפי ממשל אובמה. האמריקאים אמנם סייעו – וממשיכים לסייע – לחלק מארגוני המורדים במשלוחי אספקה ונשק (דרך טורקיה וירדן), אבל הם מתעקשים שהמורדים לא יקבלו טילי כתף נגד מטוסים, מחשש שאלה יפלו בידי ארגונים ג׳יהאדיסטים ויופנו בעתיד נגד מטוסים מערביים. הם אף לחצו על הסעודים שלא לספק טילי כתף למורדים. "זה הדבר היחיד שמונע מאיתנו להילחם ולהתגונן, אמר היום מפקד בכיר ב"חזית השאמית", אחד מארגוני המורדים הגדולים הנלחמים בחאלב. "האנשים שלנו כבר וותיקי קרבות ויכולים לנצח בשטח את המיליציות השיעיות שהמשטר מפעיל נגדנו. אבל לתקיפות אוויריות רוסיות, אין לנו תשובה".

האופוזיציה גם זועמת על הניסיונות של ארה״ב "לקטלג" את ארגוני המורדים לפי "מתונים" ו"קיצונים" שלא יזכו לשום סיוע ולא יורשו להשתתף בשיחות. "אם ימשיכו כך להפריד בין ארגוני המורדים ולדחוק אותם לפינה, אז בסוף כולם יהיו ג׳בהת א־נוסרה (המזוהה עם אל־קאעדה), כי מה כבר יהיה להם להפסיד?".

ויכוח נוסף עם המערב נוגע להקצאת משאבים למען אזרחי סוריה. בכנס המדינות התורמות בלונדון התחייבו הממשלות השונות להקציב 10.7 מיליארד דולר לטובת הסורים. אבל לא הוחלט כיצד הכסף יחולק. ממשלות טורקיה, ירדן ולבנון, דורשות שהכסף יגיע אליהן, כמי שקלטו מיליוני פליטים סורים בתחומם. האיחוד האירופי והממשלות האירופאיות תומכות בכך, בעיקר בדרישת טורקיה, מתקווה שזה יבלום את המשך זרימת הפליטים מטורקיה אל תוך יבשת אירופה.

ארגוני האופוזיציה כמובן מעוניינים שיעזרו לפליטים שנמלטו, שיש מי שמעריך את מספרם כבר ביותר משבעה מיליון, כשליש מכלל האוכלוסיה, אך טוענים שאסור להזניח גם את האזרחים שנותרו במדינה בתוך האזורים המכותרים והמופגזים שבשליטת המורדים. אזרחים סורים אלה, הם טוענים, נאבקים כדי להיאחז באדמתם, והמאבק שלהם לא פחות חשוב מאלה שנלחמים בנשק מול המשטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"