צבי בראל
צבי בראל

הדיווחים שמטפטפים החוצה על השיחה שהתנהלה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לנשיא סוריה בשאר אל־אסד ערב הנסיגה הרוסית מסוריה, מספרים על "שיחה סוערת" שבה פוטין הודיע בבוטות לאסד על כוונתו להוציא את רוב כוחותיו מסוריה. דיווח אחר מוסיף שפוטין דרש לקבל תרגום מילולי מדויק של דברי שר החוץ הסורי, וליד אל־מועלם, ערב כינוסה של ועידת המשא ומתן המדיני בז'נבה ביום שני. כאשר התברר לפוטין שאל־מועלם חזר על עמדותיה הקבועות של סוריה, לפיהן אין בכוונת אסד להסתלק מכסאו או לבטל את הבחירות לפרלמנט באפריל, שעליהן הודיע לפני כעשרה ימים, רתח פוטין, אמר לעוזריו ש"זוהי פרובוקציה" והחליט להוציא את כוחותיו.

פוטין, כהרגלו, אינו מסביר את החלטתו, ואין שום ודאות שהיא תוצר של כעס שאינו בר־שליטה על הנשיא הסורי, שכבר תקופה ארוכה מוציא את פוטין מדעתו. ההסבר אינו רלוונטי, כי פוטין כבר נחשב, לפחות בעיני האופוזיציה הסורית ובעיני וושינגטון ומדינות המערב, למי שהציל את התהליך המדיני. "רוסיה הצילה ברגע האחרון את המו"מ המדיני", אמר ד"ר מונד'ר מאח'וס, דובר ה"מועצה העליונה למו"מ", שמייצגת את המיליציות שהסכימו להשתתף במו"מ אחרי הוועידה שהתכנסה בסעודיה בחודש שעבר, קבוצה שזכתה לתואר "הקבוצה הסעודית". "לסוריה לא תהיה עכשיו ברירה אלא להסכים למו"מ", הוסיף מאח'וס.

טייס רוסי מתקבל על ידי חבריו בבסיס בדרום רוסיה, אתמול צילום: אי־פי

מאח'וס והגוף שאותו הוא מדברר אינם לבד. מזכ"ל האו"ם, הממשל האמריקאי, מדינות האיחוד האירופי, סעודיה ואיראן יצאו כמעט מגדרן כדי לשבח את יציאת העז הרוסית מזירת הלחימה. רק בריטניה נותרה ספקנית לבי רצינות כוונותיו של פוטין. אלא שלאיש מהצוהלים אין מושג איך ימשיכו הדברים מכאן. הפסקת האש נשמרת עדיין ברובה וגם שיירות הסיוע נכנסות לחלק מהאזורים הנצורים, אבל בכינוס בז'נבה לא הצליחו להתגבר עדיין על המוקשים הפרוצדורליים. "הקבוצה הסעודית" מתנגדת להעניק מעמד יצוגי לקבוצות אופוזיציה אחרות שנקראות לצורך הקיצור "הקבוצה הרוסית" ו"הקבוצה המצרית", שמות שמתייחסים לפעילי אופוזיציה שאותם אימצה רוסיה ולקבוצה שהתכנסה והתארגנה בקהיר כגוף נפרד.

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, הבהיר שלשתי הקבוצות הללו אין מעמד יצוגי ושהן משמשות כיועצות בלבד. אסד מצדו ממנף את המחלוקות בין קבוצות האופוזיציה כדי לטעון שגם הקבוצה הסעודית איננה יציגה משום שכל עוד אין הסכמה על הרכב האופוזיציה היציגה, אין אף קבוצה, כולל זו הסעודית, שיכולה לטעון ליציגות, ובאין יציגות אין עם מי לקיים מו"מ. מוקש נפיץ נוסף טמון בייצוגם של הכורדים הסורים אשר לא הוזמנו לוועידה, בניגוד לעמדת רוסיה אבל בהסכמה אמריקאית שנועדה להרגיע את טורקיה שרואה בכורדים נציגים של תנועת הטרור שאחראית, לטענתה, לחלק מהפיגועים ההמוניים שבוצעו בשטחה.

כל זאת עוד בטרם הונחו על השולחן הנושאים המהותיים כמו עתידו של אסד והקמת ממשלה זמנית, נושאים ששר החוץ הסורי הודיע כי אינם נתונים לדיון, שכן אסד ימשיך להחזיק בתפקידו ושאם תקום ממשלת מעבר, לאופוזיציה יהיה בה מעמד שולי. הנחת העבודה שהתקבעה בעקבות הנסיגה הרוסית היא שלאף צד אין כרגע אופציה צבאית או יכולת לחולל הכרעה צבאית, ולכן אין מנוס מקידום המו"מ. בה בעת, אף צד אינו מציג תוכנית חלופית למקרה שהמו"מ ייכשל. האם רוסיה תחזור לפעילות צבאית במרחב הסורי? האם איראן תשגר מחדש לוחמים? האם סעודיה תממש את איומה לשלוח כוחות קרקע? ומה עם טורקיה שיכולה בכל רגע להפר את הפסקת האש אם תחדש את האש נגד הכורדים?

כשרוסיה מרחיקה עצמה מהזירה הצבאית בסוריה, אבל לא המדינית, מתעצם המאבק בין סעודיה לאיראן על שמירת השפעתן בסוריה ולפחות על מניעת התחזקות צד אחד על חשבון האחר. שתי המדינות אמנם בירכו על נסיגתה של רוסיה כששר החוץ הסעודי עאדל אל־ג'ובייר הגדיר את הנסיגה "צעד חיובי ביותר" ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף הסביר בעת ביקורו באוסטרליה שנסיגת רוסיה חיובית משום שהיא מעידה על כך שמוסקבה אינה סבורה עוד שתזדקק למעורבות צבאית כדי לייצב את הפסקת האש. לשתי המדינות יש בטן מלאה על המעורבות הרוסית, בעיקר לאיראן שסולקה מכמה בסיסים צבאיים בסוריה ונדחקה ממעמדה כשומרת הבכירה על מעמדו של אסד. סעודיה, שראתה ברוסיה את הבלם העיקרי נגד נפילת אסד ומי שבהטלת הווטו שלה נגד שימוש באופציה צבאית נגד המשטר סייעה לטבח ההמוני במדינה, יכולה עכשיו כנראה להירגע.

בחודש הבא צפוי סלמאן מלך סעודיה לבקר במוסקבה כדי לחתום על כמה הסכמי שיתוף פעולה כלכליים בהיקפים גדולים, צעד שיכניס את רוסיה עמוק יותר לזירה המדינית במזרח התיכון. אלא שרוסיה, אחרי המופע בסוריה, תנסה לרקוד בכמה חתונות, ובמקביל לביקורו של סלמאן, יגיע למוסקבה גם יועצו המדיני של המנהיג העליון של איראן חמינאי, עלי אכבר וליאתי, כדי לדון על שיתוף פעולה, ובעיקר על עתידה של סוריה. השאלה היא אם רוסיה תרצה ותוכל גם לשמש כמתווכת בין סעודיה לאיראן ובכך למצב עצמה כמטריית השפעה מעל שתי המדינות, מבלי שהדבר יפגע בקשריה עם אף אחת מהן.

המערך המדיני הזה אינו נעלם גם מעיניו של חיזבאללה, שהוגדר כארגון טרור על ידי מדינות הליגה הערבית וקלע את לבנון לבעיה כלכלית ופוליטית קשה בעקבות הסנקציות שהטילו עליה מדינות המפרץ. על פי כמה דיווחים, החל הארגון להסיג חלק מכוחותיו מסוריה, אבל הארגון מכחיש שמדובר בנסיגה ומסביר את תנועת הכוחות בחילופי משמרות ורענון הלוחמים ששוהים בשדות הקרב. חיזבאללה יצטרך להחליט אם הוא שב ללבנון ומשקם את מעמדו בה נוכח האפשרות שהמשטר הנוכחי בסוריה יתחלף, או שיסתכן בכך שהדיונים המדיניים יניבו החלטה שקוראת לכל הכוחות הזרים לצאת מסוריה ויופעל לחץ על אסד לסלק את חיזבאללה מסוריה. והנה, גם בהתלבטות זאת עשויה רוסיה לתרום לתוצאה, אם תתייחס ברצינות לבקשת ישראל לדאוג לכך שחיזבאללה ואיראן לא יהנו מהישגים אסטרטגיים כחלק מהפתרון המדיני, ואם תחליט להתייצב לצד סעודיה ומדינות המפרץ שמבטיחות לה יתרונות כלכליים.

חמש שנים אחרי תחילת המרי בסוריה מתברר עד כמה סכסוכים מקומיים, שמתחילים במאבקי כוח שנראים חסרי סיכוי, במדינות חסרות חשיבות אסטרטגית, מחזיקים בפוטנציאל לשידוד מערכות בינלאומי, לבניית יחסים בינלאומיים שלא נראו ריאליים, ולהריסת בריתות שנתפסו כנצחיות. האבסורד הטרגי הוא שלא מספר ההרוגים, יותר מ-300 אלף בני אדם, או מיליוני הפליטים והעקורים הם שהחלו להניע את המאמץ המדיני, אלא ארגון קטן יחסית כמו דאעש, שפעל כמערבולת שמושכת אליה צבאות של מעצמות שעדיין לא הצליחו להניב מלחמה יעילה נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"