גם הלבנונים רוצים לברוח לאירופה

הם אינם פליטים כמו הסורים, הם גם לא נסים ממלחמת אזרחים. אך מספר הלבנונים שנואשו מממשלתם ומממדי העוני ויוצאים להרפתקה בים בתקווה לעתיד טוב יותר, רק גדל

כארים שאהין, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כארים שאהין, גרדיאן

מחלון הבית בו נולד וגדל, באחד הפרברים הדרומיים של ביירות, נשקף לנגד עיניו של מוחמד ספואן הים התיכון, במלוא תפארתו. אלא שכיום ספואן מעדיף להפנות את מבטו לכל מקום אחר. רק לפני כשלושה שבועות גבה הים את חייהם של אביו, אמו, שלוש אחיותיו וגיסתו, שהיתה בחודש השמיני להריונה. "זה היה רצון האלוהים", אמר ספואן. "מה נרוויח אם נבכה ונבכה?". אך הצלקת נותרה, גם במים. "כעת, אני שונא את מראה הים", פסק. אך הים השנוא כל כך על ספואן הוא מקור התקווה והכמיהה של רבים מתושבי לבנון. הוא שער היציאה ממנה.

באחד מרחובות העיר הצפונית טריפולי נצפה לפני כשבועיים זמר מקומי ססגוני כשהוא מחייך מאוזן לאוזן, שעה שהשמיע לכל מי שרק רצה, או לא, הודעה קולית ששלחה לו נכדתו בת הארבע. באותו הבוקר צלחה הילדה את מסעה לאי יווני, בדרכה לעתיד טוב יותר. "סבא, אני מתגעגעת אליך", נשמעה הילדה בהקלטה. "המים כיסו אותי והקאתי. המים חדרו לסירה". ברקע נשמע קולו של אביה: "הגידי לסבא להתראות, מותק".

הפגנה נגד הממשל הלבנוני, לפני כשלושה חודשים בביירותצילום: אי־פי

דיווחים על משפחות שעושות את דרכן מהמזרח התיכון לכיוון אירופה, בדרכים לא דרכים, אינן דבר חדש. אך היוצא דופן במקרה זה הוא זהותם של הבורחים. אלה אינם פליטים סורים שברחו ממלחמת האזרחים בבית ללבנון, כתחנת ביניים, כי אם לבנונים מלידה. ואין זה מקרה בודד. מתברר כי אלפי משפחות לבנוניות, שמספרן גדל והולך, מוכנות כיום לעזוב הכל ולצאת להפלגה מסוכנת בים, שאין לדעת כמה זמן תימשך או כיצד תסתיים, בניסיון להגיע לאירופה.

25 שנים חלפו מאז תמה מלחמת האזרחים בלבנון וההגירה הגדולה למערב אירופה, לאמריקה הלטינית ולאפריקה שנגרמה בעטיה. מראית עין של יציבות מנעה עד כה מהמדינה הקטנה הזאת, שבה קיימות 18 עדות רשמיות, את האנדרלמוסיה שהחריבה כמה מדינות במזרח התיכון ושרטטה מחדש את גבולותיו. אלא שעתה, בעקבות השחיתות הגואה, התפקוד הלקוי של המערכת הפוליטית, חוסר השוויון והעוני הרווחים במדינה, שוב שמים צעירי לבנון את פעמיהם החוצה ממנה, כמעט בכל מחיר.

"אני שמח מאוד שבני באירופה", אמר נהג מטריפולי, שבנו הפליג בספינה ליוון והגיע לשוודיה אחרי מסע של שבועיים. "אולי אם יקבל אזרחות, הוא יוכל להביא אותנו אליו. מה כבר יכול להחזיק אותנו כאן? יש הרבה סיפורים כמו הסיפור שלנו. אף אחד לא רוצה להישאר בלבנון. אלה חיים עלובים".

העובדה שכה רבים נמלטים ממדינה, שנמנעה ממנה ההתפרקות הטראומטית שנפלה בחלקה של סוריה, נראית בעיני רבים ככתב אישום נגד הדרג הפוליטי של לבנון, שחוסר התפקוד שלו הגיע כמעט לרמות טרגי־קומיות.

ללבנון אין נשיא מאז מאי אשתקד, משום שהפלגים היריבים, הנתמכים על ידי איראן וסעודיה, אינם מצליחים להגיע להסכמה על מועמד שיהיה מקובל על כולם — סימן נוסף למה שנראה בעיני רבים כמלחמה אזורית קרה. במקביל האריך הפרלמנט את כהונתו שלו כבר פעמיים והוא נמנע מלהכריז על בחירות חדשות בגלל המצב הפוליטי הבעייתי. כה בעייתי עד שהוא גם מעמיד במבחן את אפיונה של המדינה כדמוקרטית. אך הכאוס לא מסתיים כאן. מנהיג מפלגת "זרם העתיד" ("תיאר אלמסתקבל"), הנתמכת על ידי סעודיה ורוב חבריה סונים, יצא לגלות מרצון מסיבות ביטחוניות. ואילו החיזבאללה, הנתמך על ידי איראן, קובע למעשה את מדיניות החוץ וההגנה של לבנון. ולעתים לא רק את שלה. בשנים האחרונות התערב הארגון במלחמת האזרחים בסוריה למען הצלת משטר אסד.

בתוך האנדרלמוסיה הזאת, הממשלה נכשלה בניסיונה לטפל בנושאים חשובים, כמו משבר הפליטים הסורים, שכיום מהווים כחמישית מכלל תושבי לבנון. נוסף על כך, המשבר התברואתי במדינה — בגלל חילוקי דעות על אתרים חדשים להטמנת אשפה — שהחל לפני קרוב לשנתיים טרם הסתיים ואיסוף האשפה עדיין סובל משיבושים קשים.

"אבטלה ועוני הם אלה שגורמים לאנשים לצאת לדרך המוות הזאת", ציין מוכתר מקומי בשם עבדאללה אל באקה, שאמר כי לפחות 2,000 מתושבי המחוז שלו יצאו מהמדינה בין אוגוסט לאוקטובר אשתקד. "כששאלנו אנשים מדוע, הם השיבו: 'אנחנו יכולים באותה מידה למות כאן'".

רוב הלבנונים מעדיפים בדרך כלל לנסוע באופן חוקי לטורקיה, במעבורת או במטוס, מאחר שאינם נדרשים להציג אשרת כניסה אליה. לאחר מכן הם יוצרים קשר עם מבריחים מקומיים בערי נמל כמו איזמיר, משלמים סכום מסוים כדי לקבל דרכון סורי מזויף, ולאחר מכן משלמים אלף עד אלפיים דולר כדי להילקח בסירות קטנות לאי היווני הקרוב ביותר. כשהסירות מתקרבות לחוף, הם קופצים לים ושוחים לאדמת האי.

הררי אשפה בנפת שוף, בחודש שעברצילום: רויטרס

משם הם עושים את דרכם לאתונה וממנה לגבול, ומשם לגרמניה או לשוודיה בנתיבי הברחת פליטים, לעתים קרובות ברכבת או בהליכה. פלסטינים מלבנון ומסוריה מנסים לעתים קרובות להגיע ישירות מטריפולי לאירופה, מאחר שקשה להם להשיג אשרת כניסה לטורקיה יותר מאשר לאזרחים לבנונים, ולעתים קרובות הם נעצרים על ידי השלטונות המקומיים. המסע הזה, שהוא מסוכן עוד יותר, גם גבה לא מעט קורבנות. אלפים מהם מתו בים, אומרים בכירים פלסטינים בלבנון.

אחת הנפגעות הקשות ביותר מהמצב בלבנון היא העיר הצפונית טריפולי. הזנחה ממושכת מצד הממשלה הגבירה את העוני באזור זה, שרק מתווסף להתפוררות התשתיות ולאלימות שפורצת מפעם לפעם בהקשר של המלחמה בסוריה. "המדינה והמנהיגים הפוליטיים מתרשלים במילוי תפקידם", אומר המוכתר אל באקה. "הם לא מספקים לאנשים את מה שנחוץ להם, כי הם מעדיפים שאנשים ימשיכו לחיות כמו קבצנים. זוהי לבנון. הפוליטיקאים לעולם לא ישרתו את העם שאותו הם אמורים לייצג". הוא מעריך כי האבטלה בקרב הצעירים בטריפולי מגיעה ל–50%. "בכל הכנות, אפילו אני רוצה ללכת מכאן עם המשפחה שלי. המצב בלתי נסבל".

וביקוש ליציאה אכן לא חסר. "הדרישה רבה", אמר מנהל סוכנות נסיעות בטריפולי. "אנשים נותנים לנו את כל הכסף שיש להם ואומרים לנו פשוט להוציא אותם מכאן". לדבריו, בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו יצאו מדי יום מעבורות שבכל אחת מהן היו כ–400 נוסעים, לבנונים וסורים כאחד. המספרים קטנו עם תחילת החורף, אך הוא צופה שהם יחזרו ויגדלו בבוא האביב. "אף אחד לא חוזר", הוסיף. ספואן, בינתיים, עדיין תוהה מה הפתרון בשבילו. "נולדנו וגדלנו כאן", אמר, "והם הפליגו מכאן ומתו".

פליטה מסוריה מקבצת נדבות בביירות, לפני כחודשייםצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"