"הארץ"

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) והמשטר הסורי שיתפו פעולה וסגרו עסקות בזירות קרב שבהם נלחמו זה מול זה - כך חשפה הערב (שני) רשת סקיי ניוז הבריטית בהתבסס על מצבור מסמכים שנמצא בסוריה בחודש שעבר. מסמכים אלה מתווספים ל-22 אלף מסמכים שהודלפו באחרונה.

מהמסמכים עולה בין השאר כי שני הצדדים שיתפו פעולה בנסיגת הארגון הג'יהאדיסטי מהעיר ההיסטורית תדמור, שנכבשה מחדש על ידי משטר אסד במארס. מהמסמכים עולה עוד כי דאעש אימן את לוחמיו הזרים לתקוף מטרות מערביות ברחבי העולם זמן רב לפני ששירותי המודיעין המערביים החלו לחשוד.

חיילי צבא אבד עומדים על הריסות מקדש שנהרס על ידי דאעש בתדמור, בחודש שעברצילום: רויטרס

פעילים שערקו מארגון המדינה האיסלאמית סיפרו לרשת "סקיי ניוז" הבריטית כי העיר תדמור נמסרה לידי כוחותיו של בשאר אל-אסד על ידי הארגון עצמו, כחלק מסדרה של הסכמים שהושגו בין הצדדים. מהמסמכים עולה עוד כי משטר אסד הגיע להסכם עם המדינה האיסלאמית לפיו הארגון ייסוג מתדמור על כל נשקו. עוד הוסכם כי הצדדים יסחרו בנפט וכי דאעש ייסוג מאזורים נוספים לפני שצבא אסד יתקוף בהם. כל המסמכים מוכיחים כי מדובר בהסכמים מתוכננים מראש ומעידים על שיתוף פעולה ישיר בין המשטר הסורי למנהיגי הארגון הקיצוני.

מהימנותם של המסמכים שנמצאו לא ניתנת לאימות, אולם החומרים הקודמים שהודלפו על ידי אותם מקורות בסוריה, הוכחו בעבר כמקוריים. הם כתובים בכתב יד ומכילים הוראות ממטות ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה. באחד המסמכים נכתב כי הארגון מורה ללוחמיו לאפשר לנהג סורי לעבור באופן חופשי במחסומי הדרכים שלו עד שהוא יגיע לשטח שנמצא בשליטת המשטר, כדי שיוכל להעביר נפט תמורת דשן. לדברי פעילים לשעבר בארגון, הסכמי הסחר בין שני הצדדים החלו כבר לפני כמה שנים.

במכתב אחר ניתנו הוראות מדויקות למפקד מסוים "להעביר את כל הציוד והנשק לנקודת פינוי שהוסכמה על שני הצדדים". במסמך נכתב כי "קיבלנו מידע שאל-קאסר והאזור יופצצו על ידי צבא אסד ב-24 בנובמבר 2013. הוראה דומה ניתנה למפקדי הארגון באזור תדמור. אחד הפעילים אף סיפר כי פינוי הלוחמים והנסיגה מאזורים שונים בסוריה היה בתיאום ישיר לא רק עם צבא אסד, אלא גם מול חיל האוויר הרוסי. עריקים ואזרחים סיפרו כי שיתוף הפעולה לא נותר ברמת התקשורת בלבד וכי מעורבים בו ממשלת סוריה וממשלת עיראק, כמו גם דרגי שטח.

מומחה לסילוק מוקשים רוסי מחפש אחר מטענים שדאעש הותיר לאחר נסיגתו מתדמור, בחודש שעברצילום: רויטרס

בשבוע שעבר חשף עיתון "וול סטריט ג'ורנל" מסמכים שהגיעו לידיו ושנתפסו בפשיטת כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב בסוריה. מסמכים אלו חשפו את קשריו של אבו-סייאף, הגורם המרכזי בתעשיית הנפט של ארגון המדינה האיסלאמית לבין המשטר הסורי. אבו-סייאף נהרג בפשיטת הקומנדו האמריקאי על מתחם ג'יהאדיסטי במחוז דיר א-זור במאי 2015. הוא עמד בראש רשת של סוחרים סורים אשר שילשה את הכנסות דאעש מנפט עד למותו.

מסמכים אלה מתארים כיצד בנה דאעש את תשתית ההכנסות שלו מנפט ושופכים אור על קשריו עם המשטר בדמשק והקשרים המושחתים שהתפתחו בין הצדדים. בכתבה מוזכר "מסמך 156" מ-1 בפברואר 2015, שבו מבקש משרד האוצר של דאעש הנחיות מאבו-סייאף ליצירת קשרים עם אנשי אסד. עוד נכתב במסמך כי לארגון הגיע להסכמים עם המשטר המאפשרים מעבר משאיות וצינורות מאזורים שבשליטת המשטר דרך אזורים שבשליטת דאעש.

הדיווחים על המסמכים מגיעים על רקע הניסיונות להביא לרגיעה בלחימה ברחבי סוריה ובעיקר בחאלב, ולהסכם הפסקת אש שכמו קודמו לא יכלול את ארגוני הטרור, דאעש וג'בהת א-נוסרה. היום נפגש שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עם שר החוץ הסעודי עדל אל־ג'וביר ועם שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, בז'נבה.

אחרי המפגש אמר קרי שיש "כמה הצעות" על הפרק, שמטרתן למצוא דרך לחדש לפחות חלק מהפסקת האש, נוכח ההתקפות הבלתי פוסקות על חאלב. הוא הוסיף שישנה התקדמות לקראת הבנות על דרכים להפחית את האלימות בחאלב, אבל יש צורך בעוד עבודה. "יש כמה הצעות שעוברות עכשיו לשחקני מפתח כדי שיחתמו עליהן", אמר קרי. "יש לנו תקווה אבל אנחנו עוד לא שם... אנחנו מתכוונים לעבוד מאוד קשה ב–24 השעות הקרובות".

עוד אמר קרי כי ארה"ב ורוסיה הסכימו שבז'נבה יוצב כוח אדם נוסף סביב השעון, כדי לאכוף את הפסקת האש בצורה הטובה ביותר ובצורה יומיומית. קרי אמר שהוא מקווה שהסכם חדש הכולל את חאלב יוכרז בימים הקרובים.

בכירים אמריקאים מסרו שארה"ב שוקלת לשרטט, יחד עם רוסיה, מפה מפורטת שבה יסומנו "אזורים בטוחים" בחאלב. אזרחים וחברים בקבוצות אופוזיציה מתונות שמשתתפות בהפסקת האש יוכלו למצוא בהם מחסה מההתקפות הבלתי פוסקות של צבא אסד, שטוען שהוא מתמקד בטרוריסטים.

השר קרי (משמאל) ודה מיסטורה בז'נבה, היוםצילום: Salvatore Di Nolfi/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב