לאחר ההתנצלות הטורקית: פוטין וארדואן שוחחו בטלפון וקבעו לפעול לנרמול היחסים

מנהיגי רוסיה וטורקיה, שיחסיהם הידרדרו לשפל חסר תקדים בעקבות הפלת המטוס הרוסי בנובמבר, הסכימו על חשיבות שיתוף הפעולה. אינטרפקס: פוטין התחייב לפעול להסרת הסנקציות על טורקיה

רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס
ד-פ-א

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שוחחו היום (רביעי) בטלפון והביעו את מחוייבותם ההדדית להשבת היחסים בין המדינות ולהיאבק יחד בטרור. פוטין הביע את תנחומיו לעם הטורקי בעקבות התקפת הטרור בנמל התעופה אתאטורק אתמול, והשניים קבעו להיפגש בהקדם ולשוחח עם הצעדים שיש לנקוט כדי לנרמל את היחסים.

השיחה נקבעה בעקבות התנצלות ארדואן שלשום על הפלת המטוס הרוסי, עוד לפני התקפת הטרור באיסטנבול. בהצהרה שפרסם ארדואן אחרי הטיסה נמסר כי השניים שוחחו על חשיבות נירמול היחסים בין המדינות וחידוש שיתוף הפעולה לאור המשבר הפוליטי, הכלכלי וההומנטרי באזור. לפי סוכנות הידיעות "אינטרפקס", בשיחה אמר פוטין כי סוריה מתכוונת להסיר את הסנקציות המונעות מתיירים רוסים להיכנס לטורקיה. לפי סוכנות הידיעות אי-אף-פי, הפגישה בין השניים תיערך בספטמבר בפסגת G-20 בבייג'ין.

ארדואן ופוטין באנטליה שבטורקיה ב-2015. נשיא רוסיה הביע תנחומיו לעם הטורקיצילום: Alexander Zemlianichenko/אי־

לפי מקורות נשיאותיים באנקרה, פוטין קרא לפתיחת דף חדש ביחסים ואמר: "ככוחות אזוריים משמעותיים, יש לרוסיה ולטורקיה הרבה עבודה", ואילו ארדואן אמר: "אנחנו מתכוונים לנקוט בצעדים משמעותיים ברמה האזורית והבילטראלית. נחזק את שיתוף הפעולה שלנו עם רוסיה".

שלשום העביר ארדואן מכתב לפוטין, ובו התנצל על הפלת מטוס הקרב הרוסי בגבול סוריה-טורקיה בנובמבר אשתקד. "אני רוצה להביע סימפטיה ואת תנחומיי העמוקים למשפחת הטייס ההרוג. אני מקווה שהם יסלחו לנו. אני שותף לכאב שלהם בכל לבי", כתב ארדואן במכתב.

לאורך כל המשבר טענה רוסיה כי המטוס הופל בשמי סוריה ואילו טורקיה טענה להגנתה כי המטוס חדר אל תוך המרחב האווירי שלה. הפלת המטוס דירדרה את יחסי מוסקבה-אנקרה לשפל חסר תקדים ולהטלת סנקציות מצד רוסיה, בעיקר על ענף התיירות ועל ייבוא מוצרים חקלאיים. בנוסף החריפו מאוד מנהיגי שתי המדינות את הרטוריקה אחד כלפי השני. בדצמבר 2015 אמר פוטין בנאום מצב האומה השנתי שלו כי טורקיה תתחרט "יותר מפעם אחת" על כך שהפילה את מטוס הסוחוי וכי "אללה החליט להעניש את מנהיגיה וגרם להם לאבד את שפיותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ