רויטרס, אי-פי ו"הארץ"

לפחות 58 בני אדם נהרגו היום (שלישי) בהתקפה אווירית במחוז אידליב בצפון-מערב סוריה. כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם. על פי החשד, בתקיפה, בעיירה חאן שיחון, נעשה שימוש בנשק כימי והשתתפו בה מטוסים של משטר הנשיא בשאר אל־אסד או של רוסיה. מהארגון הסורי נמסר כי לפחות עשרה מההרוגים הם ילדים, ופעילי אופוזיציה ציינו כי ההתקפה היום היא אחת הקשות ביותר במלחמת האזרחים בסוריה. לאחר ההתקפה הופצץ גם בית החולים בו מטופלים הניצולים, ופעילים באזור מסרו שכוחות אסד ממשיכים להפציץ את עובדי הסיוע באזור בית החולים שהופצץ ובסביבתו‎.

לפי ארגון הסיוע הרפואי הסורי (UOSSM), שמושבו בפריז, מניין ההרוגים בהתקפה עומד על מאה בני אדם, ו-400 נפצעו. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי ההתקפה גרמה לרבים להיחנק או להתעלף. דיווחים דומים העביר מרכז המידע של אידליב, שהודיע כי עשרות בני אדם נהרגו בתקיפה מחנק. טרם נמסרו פרטים על סוג הגז שבו נעשה על פי החשד שימוש.

גם על פי כוחות המורדים, בהתקפה נהרגו לפחות מאה בני אדם ונפצעו כ-400, אך טרם התקבל אישור לדיווחים אלו. פעילים בצפון סוריה פרסמו ברשתות החברתיות תצלומים המראים, לטענתם, את קורבנות התקיפה. בתצלומים אלו נראות גופות של הקורבנות וכן עובדי סיוע שוטפים ילדים כמעט עירומים במים. חוקרים לפשעי מלחמה של האו"ם הודיעו כי הם פתחו בחקירת הדיווחים על התקפה כימית באידליב ועל הפצצת בית החולים בו מטופלים חלק מהפצועים.

מחוז אידליב נשלט כמעט לחלוטין על ידי כוחות המורדים, ועל פי האו"ם חיים בו כ–900 אלף עקורים סורים. המורדים ואנשי אופוזציה הביעו חשש כי המשטר הסורי מתכנן התקפה מרוכזת על המחוז הצפוף. בציוץ: תצלום של שטיפת ילדים שנפגעו מגז, כפי שפורסם ברשתות החברתיות:

מקור בצבא אסד מסר כי הצבא לא משתמש ולא השתמש בנשק כימי. כוחות אסד בשטח טוענים כי הצבא פגע במפעל נשק כימי של ג'יהאדיסטים באזור העיירה חאן שיחון. כמו כן, משרד ההגנה של רוסיה הודיע כי מטוסים רוסיים לא ביצעו תקיפות אוויריות במחוז אידליב. נכון להיום לא ידוע על מקרים שבהם השתמשו המורדים בנשק כימי, חוץ מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שהואשם בתקיפות כימיות פעמים רבות. בעקבות התקיפה היום ביקשה צרפת כי מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס כדי לדון בנושא, כך על פי סוכנות אי-אף-פי. כמו כן דיווחה הסוכנות כי שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי משטר אסד "נושא באחריות להתקפה הנוראית" בסוריה.

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר כי ההתקפה הכימית האיומה באידליב הגיעה מהאוויר והוסיף כי מועצת הביטחון של האו"ם אכן תתכנס כדי לדרוש מהגורם האחראי לה לקחת אחריות. "זה היה איום ונורא ואנחנו דורשים, ואני בטוח שתהיה פגישה של מועצת הביטחון בנושא זה, שיקחו אחריות", אמר דה מיסטורה בוועידה בינלאומית בבריסל שם נערכים לשיחות השלום בסוריה.

משטרו של נשיא סוריה חזר להשתמש בשנה שעברה בנשק כימי. בחודש דצמבר אשתקד התעורר חשש בקהילה הבינלאומית בעקבות דיווחים כי יותר מ-90 בני אדם נהרגו בתקיפה כימית על כפרים באזור העיר תדמור, שנשלטה בזמנו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. כמו כן, במאי 2016 החלו מתקבלים פרטים על התקפות בנשק כימי תקני (הנמצא בשימוש צבאי) בקרבות נגד ארגון המדינה האיסלאמית ממזרח לבירה דמשק. אותן התקפות נחשבו לשימוש חריג בנשק כימי, זאת על רקע יישום ההסכם לפירוק מאגרי הנשק הכימי התקני של המשטר בקיץ 2013. בציוץ: תיעוד לכאורה של הפגיעה בבית חולים אליו פונו הפצועים

קרבות אלו התרחשו באזור העיר רוטה שממזרח לדמשק בסוף חודש אפריל. נראה היה בזמנו כי משטר אסד החליט להפעיל נשק כימי תקני - ככל הידוע הגז הקטלני סארין - לאחר שלוחמי המדינה האיסלאמית תקפו שני בסיסים של חיל האוויר הסורי ממזרח לדמשק, שהמשטר ראה בהם נכס צבאי חיוני.

ב-2013 הפעיל אסד בכמה הזדמנויות נשק כימי נגד ארגוני המורדים. לאחר שבמקרה אחד נהרגו יותר מאלף אזרחים כתוצאה מהשימוש בנשק כימי, הודיע הממשל האמריקאי כי נשיא סוריה חצה קו אדום ואיים בתקיפת עונשין בתגובה. לבסוף חזרה בה ארצות הברית מכוונתה לתקוף, לאחר שהושג הסכם עם רוסיה בדבר פירוק מאגר הנשק הכימי התקני של המשטר.

ילדים סורים מקבלים טיפול רפואי לאחר התקפת גז במחוז אידליבצילום: MOHAMED AL-BAKOUR/אי־אף־פ

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות