רויטרס, אי-פי, גרדיאן ו״הארץ״

תושבי טורקיה הצביעו היום (ראשון) במשאל עם בעד הרחבת סמכויתיו של הנשיא רג׳פ טייפ ארדואן וביצור שלטונו, כך הודיעה ועדת הבחירות במדינה. ההודעה הרשמית התקבלה לאחר שעות דרמטיות שבהן הפך הקרב צמוד במיוחד - לאחר ספירת יותר מ-99% מהקולות נקבע כי מחנה התומכים ברפורמה החוקתית קיבל 51.4% מקולות המצביעים ואילו מחנה המתנגדים קיבל 48.6%. הנשיא ארדואן הכריז על ניצחונו עוד קודם לפרסום התוצאה הרשמית, ועורר מחאה מצד האופוזיציה שהודיעה כי בכוונתה לערער על תקפותם של רבים מפתקי ההצבעה.

קודם להכרזה הרשמית אמר ארדואן: "טורקיה קיבלה החלטה היסטורית. נוביל את הרפורמה החשובה ביותר בהיסטוריה שלנו". לדבריו, "על כולם לכבד את החלטת האומה, במיוחד בעלות הברית שלה". "אנו יכולים לערוך משאל עם גם על עונש מוות, אם נדרש", ארדואן הציע, אף על פי שהעונש הוצא מחוץ לחוק במדינה ב-2004.

הרפורמה החוקתית של ארדואן

מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה (CHP) הודיעה כי בכוונתה לערער על תקפות 37% מפתקי ההצבעה, על רקע דיווחים על פתקים רבים ללא חותמת רשמית של ועדת הבחירות. עם זאת, עדיין לא ידוע מה תהיה תקפות הערעור, שכן קרוב למועד סגירת הקלפיות הודיעה ועדת הבחירות כי ניתן יהיה לספור גם פתקי הצבעה ללא חותמת מקורית, אלא אם הוכח שהם הובאו מבחוץ. פעילי אופוזיציה הביעו מחאה על הצעד המפתיע ברגע האחרון, וציינו כי הוא פותח את הדלת להונאת בחירות.

אחרי ספירת 99% מהקולות, מנהיג מפלגת האופוזיציה המרכזית אמר שנסיבות הבחירות היו לא הוגנות. לדבריו, לפחות מחצית מהמצביעים התנגדו לשינוי בחוקה, ולכן אין הסכמה ציבורית עליה. "הלגיטימיות של משאל העם פתוחה לדיון, גם חוקיותו", אמר. תושבים באיסטנבול, שבה מחנה המתנגדים ניצח ברוב דחוק, יצאו להפגין עם פרסום התוצאות.
מוחים באיסטנבול:

בתקשורת המקומית דווח כי שיעור ההצבעה עומד על 86% וכי נכון לרגע זה, בשלוש הערים הגדולות - איסטנבול, אנקרה ואיזמיר - הצביע הרוב נגד הרפורמה. על פי סוכנות אנדולו, רבים במרכז אנטוליה הצביעו בעד השינויים ואילו בשטחי הכורדים ובאזורי החוף הסמוכים לים האגאי בחרו רבים מהמצביעים לדחות את הרפורמה של ארדואן.

הקלפיות היו פתוחות מהשעה שבע בבוקר ועד חמש בערב (שעון ישראל). מוקדם יותר דווח בתקשורת הטורקית כי שני בני אדם נהרגו בעימותים מחוץ לקלפי בשטחי הכורדים בדרום-מזרח טורקיה. על פי הדיווחים, העימותים התרחשו במחוז דיארבקיר. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי סכסוך קרקעות עשוי להיות במוקד העימותים בקלפי, אך על פי סוכנות הידיעות דואן ייתכן כי מדובר בעימותים על רקע חילוקי דעות פוליטיים.

הרפורמה שעליה הורשו להצביע כ-55 מיליון בעלי זכות בחירה כוללת את השינויים העמוקים ביותר במערכת הפוליטית של טורקיה המודרנית. הרפורמה החוקתית כוללת בראש ובראשונה שינוי של שיטת הממשל, שמשמעותו ביטול תפקיד ראש הממשלה והעברת הסמכות למינוי שרים לנשיא. כמו כן, על פי הרפורמה הנשיא יוכל לפרסם צווים ללא אישור הפרלמנט, לפזרו, וגם להטיל וטו על החקיקה. כדי לבטל וטו זה יידרש רוב מוחלט בפרלמנט. כמו כן, ימנה הנשיא תובעים כלליים וכחצי משופטי בית המשפט העליון, בניגוד לרבע כיום. בנוסף יהפוך הליך ביטול חסינותו של הנשיא סבוך יותר, ויהיה בכוחו להשפיע על הארכת כהונתו על פי חוק. כך או כך, משמעות הרפורמה היא כי ארדואן יוכל להתמודד עוד פעמיים בבחירות, ואם ינצח בהן הוא ימשיך בתפקידו עד שנת 2029 לפחות.

תומכי ארדואן באיסטנבול, היוםצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי

בנוסף, התוצאה צפויה להשפיע על מערכת היחסים של טורקיה והאיחוד האירופי. טורקיה עצרה את מעבר הפליטים מתחומה לאיחוד האירופי כחלק מהסכם עם בריסל, אך ארדואן אמר שלאחר משאל העם הוא עשוי לבחון מחדש הסדר זה.

״זוהי ההזדמנות שלנו לקחת שליטה על המדינה״, אמר בייראם סקר, בן 42 שהצביע ״כן״ באיסטנבול. ״אני לא חושב ששלטון יחיד הוא דבר כל כך מפחיד״, הוסיף וציין כי טורקיה כבר נשלטה בעבר על ידי אדם אחד, בהתייחס למייסד טורקיה המודרנית מוסטפא כמאל אטאטורק. אך מתנגדי הרפורמה אמרו כי ניצחונו של ארדואן יקרב את המדינה צעד נוסף לשלטון סמכותני. כרקע לדבריהם הם מביאים את היד הקשה שנקט ארדואן לאחר ניסיון ההפיכה הכושל אשתקד. ארדואן פתח אז במסע טיהורים שהביא לכליאתם של כ-50 אלף בני אדם ופיטוריהם או השעייתם של 120 אלף נוספים מעבודתם בשירות הציבורי.

אשה מצביעה בקלפי בדיארבקיר, היוםצילום: SERTAC KAYAR/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ