מרטין צ'ולוב, ג'יימי גרירסון וג'ון סוויין, גרדיאן

רבים מהלוחמים הזרים שבאו להילחם בשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נוטשים אותו באחרונה ומנסים להיכנס לטורקיה, כך אישרו מקורות המקורבים לארגון. לפי הגורמים, מספר הלוחמים במעוז האחרון של הארגון בסוריה מצטמצם במהירות, ככל שמתקפת הקרקע של כוחות הקואליציה התקדמה לכיוון הערים א־רקה וטבקה בצפון מזרח המדינה — אזור שבו הוצבו לוחמים זרים רבים בארבע השנים האחרונות.

לפי ההערכות, כ–30 אלף לוחמים זרים הגיעו לסוריה כדי להילחם בשורות המדינה האיסלאמית, ולדברי ממשלת ארה"ב כ–25 אלף מהם נהרגו. בכירים במדינות באירופה ובטורקיה סיפרו כי מספר הולך וגדל של לוחמי הארגון, שהצטרפו אליו מאז 2013, יצרו קשר עם השגרירויות שלהם במטרה לשוב לארצותיהם. בתוך כך, הרשויות בירדן דיווחו אתמול כי מספר המצטרפים לארגון הוא הנמוך ביותר זה שנים.

עשרות לוחמים זרים נמלטו מאזורי לחימה בשבועות האחרונים ומרביתם נתפסו כשניסו לחצות באופן לא חוקי את הגבול לטורקיה. מספר לא ידוע מהם ככל הנראה חמקו מכוחות הביטחון והצליחו במאמציהם, כשהקנאים מביניהם מנסים ככל הנראה להגיע לאירופה כדי לנקום את נפילת החליפות, ובכך מגבירים את החששות ביבשת מפני פיגועי טרור. סוכנויות מודיעין מערביות סבורות כי בין הפעילים מצויים חברים בכירים באגף המבצעים של הארגון, שהגיעו אליו ממדינות אירופיות רבות, כולל בריטניה, צרפת ובלגיה. מדינה נוספת ש"תרמה" לוחמים לארגון היא אוסטרליה. הסוכנויות סבורות כי לפחות 250 לוחמים זרים נכנסו לאירופה מסוף 2014 עד אמצע 2016. כמעט כולם עברו דרך טורקיה, אחרי שחצו גבול שהשמירה עליו הודקה משמעותית.

המשטרה הטורקית טוענת שביצעה מתחילת השנה שורת מעצרים ופגעה בדרכים שבהן הוברחו אנשים, חלקן ביוון והשאר בבולגריה. אך מקורות מודיעיניים באזור מאמינים כי אחדות מהדרכים האלה ממשיכות להתקיים למרות המאמצים לסכור אותן.

כוחות ביטחון בריטיים לאחר הפיגוע בלונדון בסוף מארס. חשש שבכירי דאעש מסתננים ליבשתצילום: בלומברג

"אירופה חייבת לעמוד על המשמר", קבע ד"ר שיראז מאהר, סמנכ"ל "המרכז הבינלאומי לחקר הקיצוניות" באוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון. "סביר להניח שהסכנה תגבר בחודשים ובשנים הבאים, ככל שיגברו הלחצים על המדינה האיסלאמית", אמר.

"אופי המלחמה נגד דאעש ישתנה ויהפוך למלחמת מודיעין", התנבא מסרור ברזאני, הממונה על הביטחון במחוז הכורדי בצפון עיראק. "תבוסה צבאית של דאעש גוזלת מהם שטח ומונעת מהם למשוך ולגייס לוחמים זרים. זה מצדו מאכזב ומונע מהזרים להישאר במדינה האיסלאמית כביכול, ובסופו של דבר הם ינסו להיכנע או להימלט. עם זאת, אין להמעיט מערך הסכנה שהלוחמים הזרים האלה עלולים להוות בשובם לארצותיהם".

בסוף השנה שעברה נעצר ניל פראקאש, בכיר במדינה האיסלאמית ממוצא אוסטרלי, בתוך שטח טורקיה לאחר שהסתנן לתחומה בעזרת מבריח. בהודעת התביעה נאמר שהוא הודה שהצטרף לארגון ונלחם בשורותיו בעיר קובאני, שבה לדבריו נפצע. הוא הכחיש שהיה לו תפקיד מרכזי בארגון וטען שקיבל רשות ממנהיגיו בא־רקה ללכת למחוז אידליב. אך ממשלת אוסטרליה מאמינה שפראקאש הוא אחד החברים החשובים ביותר בארגון, שייתכן כי היה קשור לתוכנית המל"טים של הארגון ושבא לטורקיה במטרה להמשיך בדרכו לאחת ממדינות אירופה.

לדברי מאהר, תבוסה צבאית תפגע ביכולות גיוס החיילים של דאעש. "המדינה האיסלאמית הציג נרטיב של תאוצה והצלחה", הסביר. "הסיסמה שלהם היתה: 'להישאר ולהרחב', והרבה צעירים התלהבו ממנה. כעת, כשהחליפות מתחילה להתמוטט, כוח המשיכה הזה איננו קיים יותר והרלוונטיות שלו פוחתת. כעת תראו כי החברים הקשורים והמחויבים ביותר של הארגון נסוגים למדבר ומתכוננים לשלב הבא של מאבק המדינה האיסלאמית. עם זאת, חלק נכבד מהמגויסים מאירופה ומהמערב יאבדו את האמון בארגון ויערקו או ייכנעו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ