האולטימטום לסיום המשבר עם קטאר: ניתוק היחסים עם איראן וסגירת אל-ג'זירה בתוך עשרה ימים

כווית העבירה לידי קטאר רשימת תנאים של סעודיה, מצרים איחוד הנסיכויות ובחריין לסיום המשבר הדפלומטי ביניהן. קטאר תידרש לשלם קנס להסגיר לידיהן טרוריסטים ולגרש משטחה אנשי משמרות המהפכה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שליט קטאר (מימין) עם שליט כווית בדוחא, בתחילת החודש
שליט קטאר (מימין) עם שליט כווית בדוחא, בתחילת החודשצילום: /אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

כווית מסרה אתמול (חמישי) לידי קטאר רשימה שיצרו המדינות הערביות שניתקו את היחסים עמה, בהם סעודיה, מצרים ואיחוד הנסיכויות, הכוללת תנאים לסיום המשבר.

הרשימה כוללת 13 תנאים, בהם דרישה לסגור את רשת אל-ג'זירה, לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם איראן ולסגור בסיס צבאי טורקי השוכן בקטאר.

בנוסף, המדינות דורשות שקטאר תנתק את כל יחסיה עם האחים המוסלמים ועם ארגוני טרור נוספים בהם חיזבאללה, אל-קאעדה והמדינה האיסלאמית (דאעש). הרשימה הגיעה לידי סוכנות הידיעות אי-פי מאחת המדינות החתומות עליה. המדינות דורשות מקטאר לסגור את נציגויותיה הדפלומטיות באיראן ולגרש משטחה את כל נציגי משמרות המהפכה האיראנים. כמו כן עליה לעמוד בסנקציות האמריקאיות שהוטלו על טהראן ולקיים עמה קשרים כלכליים מוגבלים כפי שהסנקציות קובעות.

סעודיה, מצרים, איחוד הנסיכויות ובחריין ניתקו החודש את יחסיהן עם קטאר בטענה שהיא מסייעת לממן טרור, האשמה שהשמיע בעבר גם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. המדינות האלה נתנו לקטאר אולטימטום של עשרה ימים למלא אחר כל הדרישות, הכוללות גם תשלום "קנס" בסכום שלא צוין.

לפי רשימת התנאים, קטאר גם צריכה להפסיק לקלוט אזרחים מארבע המדינות הללו ולגרש את אלה שכבר נמצאים בה מחשש שדרכם היא תנסה להתערב בעניינים הפנימיים של המדינות. הן גם דורשות שקטאר תמסור לידיהן מבוקשים בחשד לטרור שנמצאים בשטחה, תפסיק לממן ארגונים קיצוניים המוגדרים על ידי ארה"ב כארגוני טרור ותספק מידע על אנשי אופוזיציה שהיא מממנת, במיוחד מסעודיה וממדינות נוספות.

ממשלת קטאר טרם הגיבה לרשימה, כמו גם ארה"ב. מוקדם יותר השבוע, שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון אמר כי על שכנותיה של קטאר להמציא רשימה של תנאים ודרישות לסיום המשבר כך שתהיה "הגיונית וניתנת ליישום".

אם קטאר תסכים לקבל את הדרישות, הרשימה תעבור בחינה נוספת אחת לחודש בשנה הראשונה ואחת לשלושה חודשים בשנה השנייה לאחר תחילת יישומה. במהלך עשר השנים הקרובות, תיבדק קטאר מדי שנה כדי לוודא שהיא עומדת בתנאים שהוצבו לה.

בכיר באיחוד הנסיכויות האשים היום את קטאר בהדלפת מסמך הדרישות לתקשורת ואמר כי היא פועלת לערער את המאמצים לפתרון המשבר. שר החוץ של איחוד הנסיכויות, אנוואר גרגאש, כתב בטוויטר כי הדלפת המסמך היא "ניסיון לפגוע בתיווך או סימן נוסף שהמשטר בקטאר חסר רגישות". לדבריו, חשיפת המסמך תאריך את המשבר.

בכיר ברשת אל-ג'זירה גינה היום את הדרישה לסגור את הרשת. "כל קריאה לסגור או להשתיק את אל-ג'זירה היא לא יותר מניסיון לחסום את קול הדמוקרטיה והאזור ולדכא את חופש הביטוי", אמר גילס טרנדל, המנהל בפועל של ערוץ אל-ג'זירה באנגלית. גם טורקיה דחתה את הדרישות ואמרה כי לממשלה באנקרה אין כל כוונה לסגור את הבסיס הצבאי שלה בקטאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ