מצרים הצטרפה לזירה הסורית כמתווכת בחסות רוסיה וסעודיה, וכבר משיגה תוצאות

מעורבותה המפתיעה של מצרים בזירה הסורית חשובה גם לישראל, שכן כל מדינה שמסייעת בבלימת ההשפעה האיראנית במדינה משרתת את האינטרסים הישראליים

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסד נואם בפני דיפלומטים סורים בדמשק, אתמול
אסד נואם בפני דיפלומטים סורים בדמשק, אתמול צילום: STRINGER/אי־אף־פי
צבי בראל
צבי בראל

שחקנית חדשה ומפתיעה הצטרפה באחרונה לזירה הסורית, וכבר תרמה לכינון הפסקות אש מקומיות. מצרים קיבלה "היתר" סעודי ורוסי לנהל משא ומתן בין המיליציות לבין המשטר באזור רוטה א־שרקיה שבמזרח דמשק וכן בחלקיה הצפוניים של העיר חומס, ובשני המקרים הצליחה להביא לחתימת הסכם הפסקת אש, הראשון ב–22 ביולי והשני בתחילת אוגוסט. שני האזורים כלולים במפת אזורי הביטחון שעל הקמתם סיכמו במאי רוסיה, טורקיה ואיראן, בתיאום עם ארה"ב.

מבחינת ישראל, מעורבותה של מצרים חשובה, שכן כל מדינה שפעילה בבלימת ההשפעה האיראנית בסוריה משרתת אותה. חשוב מכך, מדובר בשותפתה של ישראל במאבק בטרור בסיני, שרואה עמה עין בעין את האיום האיראני ואת סכנת התפוררותה של סוריה לקנטונים. ישראל — שמעורבת גם בדיונים על הנעשה באזור הביטחון בדרום סוריה, וששלחה לוושינגטון בשבוע שעבר משלחת ביטחונית בראשות ראש המוסד, לצד פגישתו המתוכננת של נתניהו עם פוטין מחרתיים — עשויה לדחוף את המעצמות לעודד את מעורבותה של מצרים בסוריה ובכך להבטיח לעצמה שותף ערבי, נוסף לירדן, שיתייחס באהדה לאינטרסים שלה.

השותפות המצרית היא תולדה של מהלך מדיני מפותל שהחל עוד בתחילת כהונתו של עבד אל־פתאח א־סיסי בשנת 2013, כאשר בניגוד לעמדת קודמו, מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים שניתק את יחסי מצרים עם סוריה, הצהיר כמה פעמים כי מצרים "תומכת בצבאות הלאומיים לפתרון משברים באזור ולשמירה על הביטחון". הצהרה זאת לא נזקקה לפרשנות יתר כאשר היא מביעה תמיכה מלאה בצבא המשטר הסורי ובמשטר אסד. א־סיסי הוסיף בהמשך כי "אסד הוא חלק מן הפתרון" ואף התיר לקיים מפגשים בקהיר בין ראש המודיעין המצרי לבין עלי ממלוכ, ראש המודיעין הלאומי הסורי.

מפגש פומבי כזה התקיים בחודש אוקטובר 2016, אבל על פי דיווחים בתקשורת הערבית, בשנה האחרונה התקיימו עוד כמה וכמה מפגשים בין בכירים מצרים לסוריים. השבוע הגיעה משלחת מצרית גדולה של אנשי עסקים ובכירי התאחדות לשכות המסחר להשתתף ביריד המסחרי בדמשק ושר החוץ הסורי, ווליד אל־מועלם, יצא מגדרו כדי לשבח את מפגן התמיכה המצרי. "דרג המשתתפים והיקף המשלחת ביריד משקפים את הרצון של אחינו במצרים לחזק את היחסים בין שתי המדינות", אמר אל־מועלם. על רקע החרם הערבי על סוריה וסילוקה מהליגה הערבית, השתתפותה של משלחת לשכות המסחר המצרית היא הרבה יותר מסקרנות מסחרית. זהו מסר מדיני ברור.

גבול ישראל-סוריה, בשנה שעברה. ישראל עשויה לדחוף את המעצמות לעודד את מעורבותה של מצריםצילום: גיל אליהו

מדיניותו של הנשיא א־סיסי, שתומך בהישארותו של בשאר אל־אסד בשלטון מחשש להתמוטטותה של סוריה ומן ההשלכות שעלולות להיות לכך גם במצרים, לא התקבלה עד לאחרונה היטב בסעודיה, שדרשה ממצרים ליישר קו עם מדיניותה, שעל פיה יש לסלק את אסד מן השלטון כתנאי לכל מו"מ או פתרון מדיני. סעודיה אף הענישה את מצרים בגלל תמיכתה באו"ם בהצעת החלטה רוסית, בכך שהפסיקה את אספקת הנפט המוזל למצרים, צעד שאילץ את מצרים לחפש מקורות חדשים שיספקו לה נפט במחירי השוק שגבו נתח יקר מקופתה הלחוצה.

בה בעת, התהדקו היחסים בין מצרים לרוסיה, חרף הידידות שהתחדשה בין קהיר לוושינגטון עם הכתרתו של דונלד טראמפ, שמיהר להביע את תמיכתו בא־סיסי לעומת היחסים הצוננים שהיו למצרים עם ממשל אובמה. אבל רוסיה וארה"ב אינן יכולות לשמש תחליף לקשר המדיני והכלכלי שקושר בין מצרים וסעודיה, או לפייס ביניהן. המפנה התחולל כאשר מצרים הצטרפה לסעודיה ולמדינת איחוד האמירויות בהטלת הסנקציות על קטאר, שהברית בנושא זה חשובה לסעודיה אף יותר מן העניין הסורי. יתר על כן, סעודיה מכירה בכך שאין בידה להביא להכרעה צבאית או מדינית במלחמה בסוריה, וכי מדיניות התמיכה בקבוצת מיליציות שפועלות נגד אסד לא הצליחה להביא לתוצאות של ממש. מדיניותה של סעודיה לא הצליחה גם לבלום או לצמצם את השפעתה ומעורבותה של איראן בסוריה, וכאשר טורקיה פרצה גם היא אל תוך הטריטוריה הסורית, ועל רקע מה שנתפס בעיני סעודיה כברית משולשת בין טורקיה, איראן ורוסיה, שבה לסעודיה, כמו לארה"ב אין כל תפקיד, החליטה הממלכה על תפנית באסטרטגיה. על פיה נראה שהיא מעדיפה את מעורבותה של מצרים על פני מעורבות טורקית, ובוודאי איראנית.

מבחינתה של רוסיה זוהי התפתחות חשובה. שכן אם מצרים, שעל פי חלק מן הדיווחים פועלת לחידוש הנורמליזציה בינה לבין סוריה ולשיקום היחסים הדיפלומטיים והכלכליים עמה, אכן תחדש את היחסים, פירוש הדבר מתן לגיטימציה פורמלית מצרית ובהמשך ערבית למשטר אסד. בכך עשויה מצרים למשוך את השטיח מתחת למאמציו של ארדואן להיות המביא והמוציא בנושא הסורי, ואף לספק לסוריה אלטרנטיבה ערבית לקשר הבלעדי והתלותי באיראן. אבל יהיה זה מרחיק לכת לקבוע כבר עכשיו שתפקידה ומעורבותה של איראן בסוריה יתפוגגו בגלל המעורבות המצרית. המשטר הסורי חייב את חייו לאיראן ולרוסיה וגם במסגרת פתרון מדיני, שתי מדינות אלה ימשיכו להיות העורף האסטרטגי של סוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"