החל פינוי המובלעת האחרונה ליד דמשק; חלק מהמורדים מסרבים לעזוב

בג'יש אל-אסלאם לא הגיבו לפינוי אך הארגון הסורי לזכויות אדם אישר שמורדים החלו לצאת מרוטה. הארגון שלט בדומא, וכשיעזבו כל הלוחמים את העיר ישתלט אסד סופית על המובלעת

אי-פי והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורדים עוזבים את רוטה, בחודש שעבר
מורדים עוזבים את רוטה, בחודש שעברצילום: Omar Sanadiki/רויטרס
אי-פי והארץ

ארגון המורדים הגדול במזרח רוטה, ג'יש אל-אסלאם, החל להתפנות מהמעוז האחרון שלו במובלעת. הארגון שלט על דומא, ואם יתפנו כל הלוחמים מהעיר ישיג המשטר שליטה מלאה על האזור. ג'יש אל-אסלאם לא הגיבו לדיווחים. הארגון הסורי לזכויות אדם אישר כי הלוחמים החלו לעזוב את דומא, אולם מסר כי חלקם מסרבים להיכנע למשטר אסד.

סוכנות הידיעות הממלכתית סאנא דיווחה כי אוטובוסים הנושאים מורדים עזבו את דומא הבוקר. האוטובוסים נסעו לעיירה ג'ראבלוס שבצפון סוריה, שהשליטה בה מחולקת בין מורדים לבין כוחות טורקיה. בתקשורת הרוסית פורסמו תמונות של המורדים עוזבים. עם זאת, דווח כי משטר אסד שלח 50 אוטובוסים לאזור, ועד כה רק שלושה עזבו אותו.

מורדים עוזבים את רוטה, כפי שפורסם בתקשורת הרוסית

אתמול הודיע המשטר כי הגיע להסכם הפסקת אש עם הארגון, שלפיו יתפנו הלוחמים ובני משפחותיהם מהאזור. אולם בארגון הכחישו כי הסכימו לכך. הסכם זה, אם אכן הושג, הוא אחד מהסכמי פינוי רבים במובלעת בשבועות האחרונים, שבמסגרתם פונו יותר מ-45 אלף לוחמים ואזרחים. בשבוע שעבר עזבו את העיר ההרוסה חרסתא כ-4,000 בני אדם, בעקבות הסכם עם אחראר א-שאם.

המבצע הקטלני לכיבוש רוטה מידי המורדים החל לפני שישה שבועות וכלל הפצצות קשות וכן פעולות קרקעיות. יותר מ-1,600 בני אדם נהרגו בהפצצות ועוד עשרות אלפים נאלצו לברוח מבתיהם. אופן התנהלות המבצע דומה מאוד למבצעים להכנעת ערים ורובעים אחרים בסוריה שהוחזקו על ידי מורדים, כמו חאלב ודראיה. המפציצים חיסלו את התשתיות ואת אזורי המגורים כדי לכפות על הלוחמים להיכנע ולהביא לעקירת האזרחים. לפי פעילים מקומיים, בדומא היו לכודים מאה אלף אזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ