אחרי עיכוב של שבוע: פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי הגיעו לדומא ואספו דגימות

הדגימות שנאספו על ידי פקחי האו"ם יועברו למעבדה בהולנד. המשלחת הגיעה לעיירה כבר לפני שבוע, אך היא לא הצליחה להיכנס בין היתר בגלל התקיפות שערכו ארה"ב, בריטניה וצרפת

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות פרו-אסד בעיירה דומא, אתמול
כוחות פרו-אסד בעיירה דומא, אתמולצילום: LOUAI BESHARA/אי־אף־פי
ד-פ-א

הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) של האו"ם אישר היום כי משלחת של מומחים מטעמו אספה דגימות מתוך העיירה דומא שבפרברי דמשק, שהיתה יעד התקיפה הכימית לפני שבועיים שמיוחסת למשטר נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

"הארגון יעריך את המצב וישקול צעדים עתידיים בהם ביקור אפשרי נוסף בדומא", נמסר בהודעת הארגון. לפי OPCW, הדגימות שנאספו על ידי החוקרים יועברו למעבדה של הארגון בעיירה רייג'ווק שבהולנד. המשלחת של הארגון הגיעה לבירת סוריה לפני שבוע, אולם לא הצליחה להיכנס לזירה, בין היתר על רקע התקיפות של ארה"ב, בריטניה וצרפת על יעדים הקשורים לתוכנית הנשק הכימי של הנשיא אסד בסוריה בשבוע שעבר.

ביום שני טענו נציגי בריטניה בארגון כי רוסיה וסוריה, שמכחישות את התקיפה הכימית, מונעות מהם גישה לדומא. "גישה ללא הפרעה היא חיונית. רוסיה וסוריה חייבות לשתף פעולה", נכתב בהודעת המשלחת. רוסיה הכחישה כי היא מונעת את הגעת הפקחים לאזור, והסבירה כי הביקור מתעכב כתוצאה ממתקפת המערב נגד סוריה.

יום לאחר מכן אמרה גם ארה"ב כי רוסיה מונעת מפקחים בינלאומיים להיכנס לאזור התקיפה הכימית בדומא. כמו כן האשימה ארה"ב גורמים סוריים ורוסיים בשיבוש הראיות. במקביל, צבא רוסיה טען כי חשף מעבדה לייצור נשק כימי בדומא - של ארגוני המורדים. לפי מומחה לנשקים כימים שצוטט בסוכנות הידיעות TASS, המעבדה הכילה כלורין וחומרים אחרים המרכיבים גז חרדל. "ייתכן שהמעבדה שימשה את הארגונים הלא-חוקיים בסוריה", אמר המומחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ