פייק דני רופ: מצרים מקדמת חוק האוסר תחזיות מזג אוויר שלא בפיקוח ממשלתי

לפי ראש המערך המטאורולוגי, החוק יעניש כל אחד המדבר על מטאורולוגיה ומעורר בלבול בנושא. חוקר: החוק משקף את עמדת הממשלה, לפיה יש לה הזכות להשפיע גם על מידע מדעי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיטפונות באלכסנדריה, ב-2015
שיטפונות באלכסנדריה, ב-2015צילום: אי־פי
גרדיאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתלונן על FAKE NEWS (חדשות מזויפות), אך בממשל במצרים מנסים להתמודד עם תחזיות מזג אוויר "מזויפות". ראש המערך המטאורולוגי במדינה, אחמד אבדלאל, אמר כי הממשלה בלבד רשאית לחזות את מזג האוויר, וכי נעשית עבודה על חוק בנושא, שיאסור תחזיות לא מורשות במצרים.

אבדלאל אמר שהחוק יעניש כל אחד "המדבר על מטאורולוגיה, או כל אחד המשתמש במכשיר לחיזוי מזג האוויר שלא תחת אישורנו, או כל אחד המעורר בלבול על מזג האוויר". המערך המטאורולוגי המצרי הוא מקור המידע העיקרי, אם לא היחיד, למידע על מזג האוויר במצרים. טימותי קלדס, ממכון תחריר למדיניות המזרח התיכון, אמר כי "לא משנה אם החוק המוצע משנה בפועל – הוא משקף את עמדת הממשלה, לפיה יש לה הזכות לשלוט בכל מידע – גם אם הוא תוצר של ניתוח מדעי א-פוליטי".

התקשורת במצרים נמצאת תחת לחץ גובר, לצד האשמות חוזרות ונשנות על פרסום חדשות מזויפות, אפילו בידי אלה המדווחים מטעם המדינה. אולם, חדשות מזויפות על מזג האוויר הן נדירות, מלבד התמונות הצצות מדי שנה, של הפירמידות והספינקס בגיזה מכוסים בשלג.

תיעוד הפירמידות בגיזה מכוסות בשלג. חוזר מדי שנה

דיווחי מזג האוויר במצרים נעשים לעתים פוליטיים. כך, ב-2015 האשים שר הפנים המצרי כי ההצפות באלכסנדריה לא נגרמו עקב כשלי תשתיות, אלא בגלל פעילי האחים המוסלמים שחסמו את תעלות הניקוז. בנוסף, בשבועות האחרונים חוו אזרחי מצרים מזג אוויר קיצוני, שכלל גשמים כבדים וסופות חול. תושבי קהיר החדשה, אחד הפרברים האמידים של הבירה, נבהלו לאחר שכישלון התשתיות בשכונתם הפך את רחובותיהם לנחלים. אצבע מאשימה הופנתה לפקידים בממשל שנטען כי לא היו מוכנים מראש למצב, ולפי דיווחים הם אף הועמדו לדין על כך.

במארס פתח משרד התובע הכללי במצרים קו חירום לאזרחים שנתקלו בחדשות מזויפות בכלי התקשורת ומעוניינים לדווח. בנוסף, הפרלמנט המצרי אישר חוק למניעת פשעי רשת, ונתן בכך לרשויות את הזכות לסגור או לחסום כל אתר "המסכן" את הכלכלה או את הביטחון הלאומי במצרים. בזאת חסמה המדינה לפחות 497 אתרים מאז מאי 2017, לפי איגוד חופש המחשבה והביטוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ