"חופשייה כמו ציפור": נשים בסעודיה חגגו את יומן הראשון מאחורי ההגה

בלילה שבין שבת לראשון הסירה סעודיה את האיסור על נהיגת נשים, והראשונות מהן שקיבלו רישיון יצאו לכבישים. "כל מה שאני רוצה זה לצאת לדרכים", אמרה אחת מהן, "זה יוביל לשינויים גדולים"

מרטין צ'ולוב ונדיה אל-פאור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחת הנשים הראשונות לנהוג באופן חוקי בסעודיה, אתמול
אחת הנשים הראשונות לנהוג באופן חוקי בסעודיה, אתמולצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס
מרטין צ'ולוב ונדיה אל-פאור, גרדיאן

שוטרים נתנו להן פרחים, אבות נתנו את ברכתם והמקומיים הוקירו את היום ההיסטורי (ראשון) שבו בוטל האיסור על נהיגת נשים בסעודיה. בשעה חצות בשבת, קבוצת נשים שרישיון הנהיגה שלהן אושר התיישבו לראשונה מאחורי ההגה באופן חוקי והתניעו את רכביהן. את חלקן ליוו אבות או אחים, אחרות ישבו מאחורי ההגה של רכב חדש שנקנה במיוחד. היו נשים שצעקו בעונג, אחרות בכו, וכמעט כולם דאגו שהרגע יצולם בווידאו.

האווירה החגיגית הוגבלה כמעט באופן בלעדי לבירה ריאד ולעיר ג'דה, בהן הנשים המעטות שקיבלו רישיון קיבלו יחס של סלבריטאיות. אחת הנשים היתה פדייה באסמה, נהגת שמועסקת בחברת נסיעות שיתופיות והיא אחת הנשים הראשונות בסעודיה שמסיעה גברים באופן חוקי. "זה יום נפלא", אמרה. "והוא ישנה דברים. סעודיה תשתנה לתמיד".

רישיון נהיגה של אשה סעודית, אתמולצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי

סמאר אלמוגרן, מנחת תוכנית אירוח וסופרת, אמרה: "תמיד ידעתי שהיום הזה יגיע. אבל הוא הגיע מהר. אני מרגישה חופשייה כמו ציפור".

בכירים בחברה הסעודית מיהרו להנציח את הרגע. הנסיך אל וואליד בן טלאל, אחד האנשים העשירים במדינה, פרסם וידאו בדקה לאחר חצות בו בתו נראית מאחורי ההגה, והוא לצדה. "מומי לא נוהגת בטרקטורון, אלא ברכב אמיתי", כתב. "סוף סוף סעודיה נכנסה למאה ה-21".

הנסיך אל וואליד בן טלאל נוסע לצד בתו הנהגת:

ברשתות החברתיות נרשמה תמיכה רחבה לשינוי ההיסטורי. "היום, אתן כובשות את הרחובות, מחר - את מאדים", כתב גולש אחד. "היום הזה ייזכר בהיסטוריה", כתב אחר, "נהגו - אנחנו לצדכן".

אסל אל-חמד היא נהגת מירוצים סעודית. היא נהגה בגרנד פרי בצרפת ברכב פורמולה 1, אבל מעולם לא נהגה על מסלול בארצה. "תמיד אהבתי מכוניות צעצוע", נכתב בהצהרה מטעמה. "היתה לי הזכות לנהוג במרוצים בכל העולם, אבל היום אוכל לעשות זאת בפעם הראשונה בארצי האהובה. זה רגע מיוחד מאוד".

אמנם שוטרים וצלמים נתנו פרחים לנהגות החדשות בצילומי יחסי ציבור מתוזמנים היטב, אבל בפועל היה קשה למצוא אתמול אשה נוהגת בכבישי המדינה. מספר הרישיונות שחולקו לא פורסם, אך ידוע שאלפי שנשים הגישו בקשות. בג'דה, כ-30 נשים יכולות לנהוג באופן חוקי. לנשים בעלות רישיון נהיגה בינלאומי יש עדיפות בקבלת רישיון סעודי, כמו גם לנשים שהרשויות החליטו שהן לא מעורבות באקטיביזם ולא נחשבות כסיכון פוליטי.

אשה נוהגת בכבישי ריאד, אתמולצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

יחד עם זאת, ברחבי המדינה קיימת תמיכה למהלך ואמונה שמספר הנהגות יעלה. הסופרת אהד ניאזי כתבה: "יש לזה משמעות עצומה עבורי ועבור המדינה. זה דור שמשנה דברים".

נאור, בת 24, סיפרה: "כל מה שאני רוצה זה לצאת לדרכים. ברגע שאוכל, זה מה שאעשה. זה הישג ענק עבור כל הנשים ואין ספק שזה יוביל את הדרך לשינויים גדולים".

אשה נוהגת בלילה שבו נהיגה הפכה חוקית בסעודיהצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ