באופן חריג: צרפת סתרה את הודעת מצרים לפיה דאעש פוצצו מטוס ב-2016

חוקרים צרפתים טענו בסוף השבוע כי טיסת איג'פטאייר מפריז לקהיר שהתרסקה בים התיכון ב-2016 התרסקה בגלל שריפה בתא הטייס, בניגוד להודעת המצרים שטענו שמדובר במטען חבלה שהטמינו דאעש

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוס איג'פטאייר בנמל תעופה בפריז במאי 2016
מטוס איג'פטאייר בנמל תעופה בפריז במאי 2016צילום: בלומברג
לוגו רויטרס
רויטרס

התרסקותה של טיסת EgyptAir מפריז לקהיר ב-2016 נגרמה ככל הנראה בגלל אש שפרצה בתא הטייס, כך הודיעו בסוף השבוע חוקרים צרפתים. הודעה זו מנוגדת להודעה קודמת של שלטונות במצרים, לפיה הסיבה להתרסקות היא התפוצצות מטען. 12 מ-66 הנוסעים ואנשי הצוות שנספו בהתרסקות היו אזרחים צרפתים.

הרשות הצרפתית החוקרת תאונות אוויריות (BEA) פרסמה הודעה לפיה השלטונות המצריים לא נענו לקריאות לערוך חקירות נוספות. בכירים מצרים טענו בעבר כי עקבות חומר נפץ נמצאו על שרידי ההרוגים שחולצו מבין שברי המטוס וכי ההתרסקות היתה תוצאה של פיגוע. "ככל הידוע ל-BEA, ההצעות שלה לגבי המשך העבודה על שרידי המטוס ותיעוד הנתונים לא יושמו", נכתב בהודעה הצרפתית.

דיווח על הודעת החקירה הצרפתית

לעתים נדירות ביותר מתפרסמות הערות על חקירה המתנהלת על ידי מדינה אחרת. בדרך כלל, חילוקי הדעות מבוטאים בדלתיים סגורות. "BEA סבורה כי ההשערה המתקבלת ביותר על הדעת היא שאש פרצה בתא הטייס בשעה שהמטוס היה בגובה שיוט, וכי האש התפשטה במהירות ותוצאותיה היו אבדן המטוס", נאמר עוד בהודעה. הצרפתים ציינו שהחוקרים המצרים לא פרסמו את הדו"ח הסופי שלהם והוסיפו כי BEA מוכנה לשוב ולעבוד עם שלטונות מצרים אם תתחדש העבודה על החקירה.

איג'יפט אייר לא הגיבה על המקרה. בכיר במשרד התעופה המצרי, ששמו לא פורסם, אמר שהתביעה הכללית עדיין חוקרת וכי האחריות לתיק הועברה לידיע בשל האפשרות להגשת תביעה פלילית. אדם המקורב לחקירה, שגם הוא דיבר בעילום שם, אמר: "יש חילוקי דעות פוליטיים בין צרפת לבין מצרים ביחס לחקירה הזאת". הוא סירב להוסיף פרטים.

גם בעבר התעוררו חילוקי דעות בין שתי המדינות לגבי הטיפול בחקירות התרסקות מטוסים. באוקטובר 2015 התרסק מטוס של חברת מטרוג'ט שהחזיר נופשים רוסים משארם א־שייח' לרוסיה לאחר שהתפוצץ בו מטען. כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על סיפונו נספו.

בכירים מצרים הכחישו בתחילה את החשדות שההתרסקות נגרמה כתוצאה מפיגוע. ואולם, ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הודיע שהוא האחראי להתפוצצות המטוס, שלדבריו נגרמה על ידי מטען שהוברח למטוס בפחית של משקה קל. עם זאת, גם צרפת וגם ארה"ב לא חשדו שהתרסקות מטוס איג'יפט אייר נגרמה כתוצאה מהתפוצצות מטען חומר נפץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ