הנשיא רוחאני בפרלמנט האיראני: "רבים איבדו אמון בעתיד הרפובליקה האיסלאמית"

בדיון מיוחד בפרלמנט אמר הנשיא כי איראן תנצח את הסנקציות וכל מזימה מערבית נגדה. לדבריו, הבעיות החלו בעקבות ההפגנות נגד השלטון ברחבי המדינה. צרפת הורתה היום לדיפלומטים לבטל נסיעות לאיראן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (שלישי) בפרלמנט בטהראן כי ארצו תתגבר על הסנקציות הכלכליות החדשות שהטילה ארה"ב על מדינתו ונשבע כי ממשלתו תכניע כל מזימה מערבית נגדה. לדבריו, "על אף שהבעיות הכלכליות קריטיות, חשובה יותר העובדה שרבים איבדו את אמונם בעתיד הרפובליקה האיסלאמית ויש להם ספק באשר לכוח שלה".

הפרלמנט האיראני זימן היום את רוחאני לדיון מיוחד, לראשונה מאז הטלת הסנקציות, כדי לעמת אותו עם שאלות על המשבר הכלכלי במדינה, הכולל האטה בצמיחה וגידול בשיעור האבטלה. לדברי רוחאני, הבעיות החלו רק לאחר חידוש העיצומים האמריקאיים על טהראן.

רוחאני בביקור בווינה, בחודש שעברצילום: Lisi Niesner/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע בחודש מאי כי הוא פורש מהסכם הגרעין שנחתם בין ארה"ב ובעלות בריתה לבין איראן בווינה ב-2015. במסגרת הנסיגה מההסכם הוא הבהיר כי ארצו תחדש את הסנקציות על טהראן בתגובה לתוכנית הגרעין שלה.

היום פורסם כי צרפת הורתה לדיפלומטים ולבכירים במשרד החוץ לדחות כל נסיעה לאיראן שאינה חיונית. בין הסיבות שצוינו למהלך היו ניסיון כושל לפיגוע והגישה הקשוחה יותר שנוקטת טהראן כלפי צרפת. עד כה, היתה צרפת אחד הגורמים הבולטים ביותר בניסיון לשמר את הסכם הגרעין עם איראן, והתקררות ביחסים ביניהן עשויה להקשות עוד יותר על התמודדותה של איראן עם הסנקציות.

בתחילת החודש הוטלו רשמית הסנקציות החדשות שפגעו במיוחד בשוק הזהב והמתכות היקרות של איראן, ביכולתה לקנות דולרים אמריקאיים ובתעשיית הרכב שלה. בנובמבר יוטלו עיצומים נוספים שיכוונו נגד שוק הנפט האיראני.

"אני רוצה להבטיח בפני האומה האיראנית כי לא נאפשר למזימה האמריקאית נגד הרפובליקה האיסלאמית להצליח", אמר רוחאני בדיון שהועבר בטלוויזיה הממלכתית בשידור חי. "לא ניתן לחבורת האנטי-איראנים הזו בבית הלבן לזמום נגדנו". עוד הוא הוסיף: "אנחנו לא מפחדים מארה"ב או מבעיות כלכליות. אנחנו נתגבר עליהן".

רוחאני סופג באחרונה ביקורת רבה מהשמרנים במדינה על רקע יציאתה של וושינגטון מההסכם והסנקציות החדשות. מבקריו הרבים טענו כי הוא לא נערך מספיק לתרחיש הזה שהתממש וכי עליו להחליף את הצוות הכלכלי שלו בממשלה כדי להגן על הכלכלה המקומית מצעדיו של הנשיא האמריקאי.

לדברי רוחאני, הבעיות החלו בעקבות ההפגנות נגד הממשלה בתחילת ינואר ברחבי המדינה, אז איראנים רבים יצאו לרחובות למחות על העלאת מחירים, נגד הממשלה ונגד המנהיג הרוחני העליון האייתולה עלי חמינאי. "ההפגנות פיתו את טראמפ לסגת מהסכם הגרעין", אמר רוחאני וביקש מהמחוקקים לתמוך בממשלה שלו ולא ללבות את המחאות נגד השלטון.

למרות מאמצי רוחאני להרגיע את הרוחות, נראה שהמחוקקים לא השתכנעו מהתשובות שסיפק להם, מאחר שהם דרשו להעביר את הדיון לבית המשפט. אם המחוקקים לא מקבלים את תשובותיו של הנשיא בדיונים מיוחדים שהם מזמנים בנושאים שונים, הם יכולים להתייחס לכך כאל "הפרת החוק" ולכן להעביר את הדיון לבית המשפט. למחוקקים יש את הכוח להדיח את הנשיא, אבל לא נראה שהפרלמנט קרוב לצעד כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ