אחד החשודים שזוהו על ידי טורקיה בפרשת היעלמותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י היה מלווה קבוע של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. אותו חשוד נראה יורד עם בן סלמאן ממטוסים בפריז ובמדריד וצולם כשומר בעת ביקורים ביוסטון, בוסטון ובאו"ם. עדים, כמו גם תיעוד באמצעים אחרים, קושרים עוד שלושה חשודים למערך הביטחון של יורש העצר. חשוד חמישי הוא רופא עם הכשרה פורנזית שמחזיק תפקידים בכירים במשרד הפנים הסעודי ובממסד הרפואי של הממלכה הסונית. דמות במעמד כזה תקבל הנחיות אך ורק מסמכות סעודית גבוהה.

אם גברים אלו היו בקונסוליה הסעודית באיסטנבול כשחאשוקג'י נעלם ב–2 באוקטובר, כפי שטוענות הרשויות בטורקיה, הם עשויים לספק קשר ישיר בין מה שקרה במבנה לנסיך בן סלמאן. גילוי מסוג זה יעמוד בסתירה לכל טענה כי חאשוקג'י נרצח במבצע שלא אושר על ידי יורש העצר. כמו כן, הקשר בין החשודים לבן סלמאן עשוי להקשות על הבית הלבן והקונגרס לקבל כל הסבר שמסיר אחריות מיורש העצר.

היום פורסמו בוול סטריט ג'ורנל עדויותיהם של בכירים טורקים שהאזינו להקלטות מהקונסוליה, לפיהם חאשוקג'י נרצח במשרדו של הקונסול הכללי מוחמד אל-עתייבי, כשהוא עדיין היה נוכח בחדר. הבכירים טענו שבהקלטות נשמעים קולות שמציעים לקונסול לעזוב את החדר. מוחמד אל-תובייקי, פתולוג במודיעין הסעודי, תועד כשהוא שם אוזניות ומאזין למוזיקה כשהוא מתחיל לבתר את הגופה. הוא הוקלט גם כשהוא מעודד אחרים לעשות זאת. לפי חלק מהדיווחים, חאשוקג'י עדיין היה חי בזמן שביתרו אותו.

ההקלטות, שפרטיהן פורסמו בכלי תקשורת בטורקיה, מעידות שאצבעותיו של חאשוקג'י נחתכו בעת התחקור, שארך כמה דקות. "אם אתה רוצה לחיות כשתחזור לסעודיה, תסתום את הפה", ציטט גורם בכיר שהאזין לקלטות באוזני העיתון הטורקי Yeni Safak, והוסיף: "מתועדים שם עינויים מחרידים".

לפי הניו יורק טיימס, לפחות תשעה מ–15 החשודים שנכנסו לקונסוליה ביום היעלמותו של חאשוקג'י עבדו בשירותי הביטחון הסעודים, בצבא, או במשרדים ממשלתיים אחרים. לפי וושינגטון פוסט, מספר החשודים שקשורים לשירותי הביטחון הסעודיים הוא 11. אחד מהם, מאהר עבדול־עזיז מוטרב, שימש כדיפלומט בשגרירות סעודיה בלונדון ב–2007. הוא יצא למסעות רבים עם יורש העצר וייתכן ששימש שומר ראשו.

במקביל, מנסה ארה"ב ליישר קו עם טורקיה בפרשה אך גם לא להרגיז את בעלי בריתה בריאד. שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, הגיע היום לאנקרה ונפגש עם הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, פגישה שלאחריה אמר פומפאו שארה"ב מוכנה לסייע לטורקיה בחקירתה. לעומתו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגן על סעודיה בראיון, ואמר: "אני חושב שעלינו קודם להבין מה קרה. הנה התחלנו שוב עם 'אתה אשם עד שתוכח חפותך' ואני לא אוהב את זה".

שגיאתו של בן סלמאן

השאלה מה מידת אחריותו של הנסיך בן ה–33 למותו של חאשוקג'י הפכה לגורם מכריע במעמדו במערב ובתוך משפחת המלוכה. הנסיך הציג עצמו כרפורמטור שנחוש לפתוח את כלכלת סעודיה ואת תרבותה, והשתמש בתדמיתו כדי להשפיע על המדיניות של הבית הלבן במזרח התיכון ולפתות משקיעים מהמערב לכלכלת סעודיה. אך התגובה העולמית החריפה לדיווחים על ההתנקשות והשחתת גופתו של העיתונאי פגעה קשות בתדמיתו של יורש העצר. פגיעה זו קשה יותר מכל שגיאה אחרת של בן סלמאן בזירה העולמית – מדחיפת מדינתו למעורבות במלחמה בתימן ועד לחטיפת ראש ממשלת לבנון.

יורש העצר בן סלמאן ואביו המלך סלמאן הכחישו כי הם יודעים מה קרה לחאשוקג'י, וחזרו על הכחשה זו באוזניי הנשיא דונלד טראמפ. נשיא ארה"ב אמר כי ייתכן שרוצחים שפעלו על דעתם עצמם מעורבים בהתנקשות, וכי בקרוב יתקבלו תשובות.

ניו יורק טיימס אסף מידע על החשודים בהתנקשות בעזרת זיהוי פנים, מקורות גלויים לציבור, פרופילים ברשתות החברתיות, מאגר מידע של מספרי טלפון סעודיים, דיווחים בכלי תקשרות סעודיים, מסמכים שהודלפו ובכמה מקרים דיווחים של עדי ראייה.

מוטרב, הדיפלומט לשעבר בלונדון, צולם בין היתר מגיח ממטוסים עם הנסיך בן סלמאן בביקורים שערך לאחרונה במדריד ובפריז. אזרח צרפת שעבד עם משפחת המלוכה הסעודית זיהה חשוד נוסף – עבדול עזיז מוחמד אל־חווסאווי – כחבר בצוות האבטחה שנוסע עם הנסיך. התקשורת הסעודית דיווחה כי אדם בעל אותו שם כשל החשוד השלישי, ת'אר גלאב אל־חארבי, קודם בשנה שעברה לדרגת סגן במשמר המלכותי הסעודי, בשל אומץ הלב שהפגין בהגנה על ארמונו של יורש העצר בג'דה. חשוד רביעי נסע עם דרכון שנושא את שמו של חבר נוסף במשמר המלכותי, מוחמד סעאד אל־זהראני. חיפוש באפליקציה פופולרית בסעודיה שמקשרת בין מספרי טלפון לשמות, זיהה אותו כחבר במשמר המלכותי, ושומר שנשא תג זיהוי עם שם זה תועד בווידאו מ–2017 ליד יורש העצר.

חברים במשמר המלכותי שנוסעים עם נסיך הכתר עשויים לדווח לאדם אחר ולא לו ישירות, והם עשויים לקבל על עצמם לעתים משימות אחרות. ישנה גם אפשרות שחלקם גויסו לצוות שמטרתו היתה לתפוס את חאשוקג'י או לחקור אותו, וייתכן שסוכן מודיעין בכיר הוביל צוות זה. עם זאת, נוכחותו של מומחה לנתיחת גופות בין החשודים, סאלח אל־טובייגי, מחזקת את הסברה שהרג העיתונאי היה חלק מהתוכנית המקורית.

מה היה כל כך חשוב לשלטונות סעודיה לרצוח את העיתונאי? האזינו לפודקאסט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ