צבי בראל
צבי בראל

האם נמצאה נוסחת השקר הגואלת, שתציל את מוחמד בן סלמאן מהאשמה ברצח ג'מאל חאשוקג'י? האם הסיפור החדש, שלפיו העיתונאי הסעודי מת במהלך קטטה עם אחד מאנשי הקונסוליה מאיסטנבול, יציל את עסקת 110 מיליארד הדולר, בבת עינו של דונלד טראמפ? נשיא ארה"ב הזדרז להצהיר כי "ההסבר הסעודי אמין"; אפשר שמי שבעצמו מנסח שקרים מדי יום יודע מהו שקר אמין ומהו שקר בלתי אמין. אבל מי שבוחר להאמין לגרסה הסעודית צריך לשאול כמה שאלות מטרידות.

הראשונה שבהן היא היכן הגופה, או חלקיה. אם חאשוקג'י מת בתגרה, מדוע היה צורך לבתר את הגופה? מה עשו 15 אנשי ביטחון סעודים בקונסוליה? מדוע שיקר בן סלמאן ואמר כי לא ידע על רצח העיתונאי, ומדוע הצהירה סעודיה כי חאשוקג'י עזב את הקונסוליה זמן קצר אחרי שנכנס אליה ולכן אי אפשר היה למוצאו? גם אם ניתן היה למצוא הסבר "אמין" לסתירות בהודעות הסעודיות, באו פיטוריהם של סגן ראש המודיעין, הגנרל אחמד אל־עסירי, ויועצו הבכיר של בן סלמאן, סעוד אל־קחטאני, ומשכו את השטיח מתחת לגרסה הרשמית. שהרי אם ידעו על הרצח, ואולי אף הורו על ביצועו, לא ייתכן שראש המודיעין, חאלד אל־חמידאן, לא ידע; ואם אל־חמידאן, שניצל בינתיים, ידע — אין ספק שגם בן סלמאן ידע.

מוטב להתייחס בספקנות גם לפיטורים, ובוודאי להוראה של המלך סלמאן להקים ועדת חקירה בראשות בן סלמאן, שעליו הוטלה גם האחריות לבצע "שידוד מערכות" במערך המודיעין הסעודי. שני המפוטרים, שמונו בידי בן סלמאן ונמנים על המעגל המצומצם של עוזריו, יקבלו מן הסתם משרות בכירות חדשות, שכן הם מחזיקים בידיהם מידע רב על התנהלותו של יורש העצר ועל כשליו בניהול המדיניות הצבאית והכלכלית של המדינה.

אל־עסירי, בתפקידו הקודם דובר כוחות הצבא הסעודי הפועלים בתימן, עמד בראש החזית התקשורתית שפעלה כדי להצדיק את המלחמה, לנקות את סעודיה מן הפגיעה הקשה באלפי אזרחים תימנים ולהציג את המלחמה כאינטרס בינלאומי ולא רק סעודי. קחטאני, שניהל את מדיניות התקשורת של הממלכה מאחורי הקלעים, הפעיל את הרשתות החברתיות ועיצב באמצעותן את תדמיתו החיובית של בן סלמאן בתקשורת הערבית והמערבית. פגיעה במעמדם או העמדתם לדין עלולה לפתוח מלחמה פנימית בצמרת ההנהגה הסעודית, ואף להביא לעימותים בין ההנהגה הצבאית ובית המלוכה, אם בן סלמאן ייראה כמי שאינו מעניק גיבוי ראוי לפיקוד הבכיר והופך אותו לשעיר לעזאזל.

חאשוקג'י. נהפך למייצג של הביקורת העיתונאית ופעילי זכויות האדםצילום: Hasan Jamali/אי־פי

אבל האיום החמור יותר שמרחף עתה מעל הגרסה הסעודית ותעודת הכשרות האמריקאית נמצא במשרדי המודיעין הטורקי באנקרה. מכשירי האזנה הטורקיים והמצלמות הרגישות כבר הניבו את מירב הפרטים המזוויעים על האופן שבו נרצח חאשוקג'י. הרשויות הטורקיות מבהירות אמנם כי סעודיה משתפת פעולה עם החוקרים המקומיים, שמשתפים את המודיעין האמריקאי בממצאיהם, אבל אין לדעת מה טרם פורסם.

טורקיה, שהפכה מיריבה לאויבת של סעודיה בעקבות הפרשה, ונמצאת במוקד הביקורת התקשורתית מצדה ומצד בעלות בריתה, אינה מקבלת את ההסבר הסעודי למותו של חאשוקג'י. סגן יו"ר מפלגת הצדק והפיתוח, עומר צ'יליק, הצהיר היום (שבת) כי טורקיה מתכוונת להמשיך בחקירה עד שתחשוף את כל המעורבים ברצח. הרמז העבה הזה מלמד כי טורקיה, בכפוף לראיות שתאסוף, היא שעשויה לקבוע את אופיה של מערכת היחסים בין וושינגטון לריאד. אם נמצאת בידיה הקלטה שמעידה כי הרוצחים התקשרו ליורש העצר הסעודי אחרי ביצוע ה"משימה", או שקיבלו מבן סלמאן טלפון בהיותם בטורקיה, ייאלץ טראמפ לבחון מחדש, אם לא לבטל לחלוטין, את תמיכתו בגרסה הסעודית החדשה.

ג'ון אוליבר על חטיפת חאשוקג'י

השאלה היא אם וכיצד תרצה טורקיה למנף את פרשת חאשוקג'י. זו הולכת ומתפתחת מסיפור מאפיה על כנופיית המודיעין הסעודית לפרשה בינלאומית, שמחייבת את מדינות המערב לנווט בזהירות את מדיניותן כלפי סעודיה — בין לחצי הציבור והתקשורת לחקור בשקיפות את הרצח לבין שמירה על האינטרסים הכלכליים והמדיניים שלהן. תיאורטית, טורקיה יכולה לדרוש דמי לא יחרץ מדיניים, למשל הסרת החרם הסעודי מעל קטאר בתמורה להקפאת החקירה או קבלת הגרסה הסעודית. זהו מחיר כבד מנשוא, שספק אם בן סלמאן יסכים לשלם, אבל אם יצטרפו לדרישה לחץ ותיווך אמריקאי עשוי מהלך כזה לשרת את האינטרסים של כל הצדדים. אלא שטורקיה איננה בעלת הבית היחידה בפרשה. כאן עלולה להתגלע שוב המחלוקת בין מדינות האיחוד האירופי לבין ארה"ב, וברקע מתעוררת גם ביקורת של כלי תקשורת ערביים רבים על "ציר הרשע" הטורקי־איראני־קטארי, שאותו הם מאשימים ברקיחת מזימה נגד מנהיגת העולם המוסלמי, הממלכה הסעודית.

לא בפעם הראשונה, מציב רצח חאשוקג'י את בעלות בריתה של סעודיה בפני דילמת ריבוע המעגל. כרגע רק טראמפ מוכן לשלוף את הערמונים הלוהטים מן האש, ולהחלטתו תהיה כמובן השפעה מכרעת על המשך ניהול החקירה והתגובה כלפי סעודיה. המעניין הוא ששום מנהיג, כולל נשיא טורקיה, אינו מדבר על הטלת סנקציות על סעודיה, בדומה לסנקציות שהוטלו על רוסיה בשל הרעלת הסוכנים או חיסול עיתונאים המתנגדים למשטר.

ההבדל נעוץ אולי בכך שמדינות המערב עדיין מתייחסות לחיסול עיתונאים בידי משטר ערבי כאל תופעה מכעיסה אבל לא בלתי מתקבלת על הדעת, מה גם שהרצח בוצע בשטחה של מדינה מוסלמית, שבעצמה נוהגת בעיתונאים כבעבריינים מלידה. רוסיה, מנגד, נחשבת לחלק מן העולם ה"תרבותי", וביצעה את חיסוליה בלבה של אירופה. לחילופין, סעודיה נחשבת למדינה פרו־מערבית, בהיותה חברת כבוד בברית האנטי־איראנית. לפיכך, אף שהיא רחוקה מערכי המערב, היא נהנית מהנחת חברים לעומת רוסיה או סין, הניצבות בחזית ההתנגדות למערב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ