"בוגד! נסגור אתך חשבון", "שחררו לי את היד!": פורסמו תמלילים מקלטת הרצח של חאשוקג'י

אתר חדשות טורקי פרסם קטעים מקלטת שתיעדה את רגעיו האחרונים של העיתונאי הסעודי לפני שנרצח בקונסוליית ארצו באיסטנבול. מפקד יחידת החיסול היה בקשר טלפוני עם יועצו של יורש העצר הסעודי בזמן אמת

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'מאל חאשוקג'י
ג'מאל חאשוקג'יצילום: Hasan Jamali/אי־פי
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

אתר חדשות טורקי פרסם ציטוטים ראשונים מקלטות שמתעדות לכאורה את רגעיו האחרונים של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י לפני שנרצח בקונסוליה של ארצו באיסטנבול ב-2 באוקטובר. "שחררו את היד שלי! מה אתם חושבים שאתה עושים?", צוטט חאושקגי אומר ב"יחידה א'", האזור בנציגות הדיפלומטית שבו ממוקמת מחלקת הוויזות.

אתר העיתון "האברטורק" דיווח שחאשוקג'י התקבל בקונסוליה על ידי ארבעה אנשים, אחד מהם אחז בידו מיד לאחר כניסתו למקום. ההקלטה הראשונה, שתמליליה פורסמו ומתעדת לכאורה את רגעיו האחרונים של חאשוקג'י, אורכת שבע דקות. בחלקים אחרים שלה נשמעים עימותים מילוליים, קטטה ועינויים.

ג'מאל חאשוקג'י עובר את צוות האבטחה ונכנס לשטח הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ב-2 באוקטוברצילום: HANDOUT/רויטרס

בהקלטה שנייה מתועד כיצד נלקח חאשוקג'י ל"יחידה ב'" בקונסוליה. שלושה אנשים נוספים הצטרפו אליהם שם, בהם מי שלפי "האברטורק" הוא מאהר עבד אל־עזיז מוטרב, המפקד לכאורה של "יחידת החיסול". אדם אחר זוהה על ידי האתר הטורקי כקונסול הכללי הסעודי מוחמד אל־עתיבי. ההקלטה הזו נמשכת עוד ארבע דקות. "בוגד! נסגור אתך חשבון", נשמע מוטרב צועק בהקלטה הזו, לפי "האברטורק".

באתר החדשות הטורקי נטען ש-19 שיחות טלפון בוצעו מ"יחידה ג'", שבה נמצאת לשכת הקונסול, לסעודיה. ארבע מהשיחות נערכו בין מוטרב לבין סעוד אל-קטאני, יועצו הקרוב של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. אל-קטאני הודח בחודש שעבר מתפקידו בגלל מעורבותו בפרשת הרצח של העיתונאי הסעודי שנודע כמבקר חריף של בית המלוכה בריאד ושל בן סלמאן.

חאשוקג'י בכניסה לדלת הקונסוליה הסעודיתצילום: /אי־פי

גורמי ממשל טורקיים אישרו שאחד הקולות שנשמעים בקלטת הוא של מוטרב, אחרי שהשוו אותו עם דגימת קול שנלקחה ממנו במשטרת המכס הטורקית עם נחיתתו בטורקיה כמה שעות לפני הרצח. לדברי הגורמים, קולות המכות והעינויים שנשמעו נמשכו סך הכל 11 דקות ולאחר מכן היתה דממה במשך שעה ורבע, פרק זמן שבמהלכו השתמשו המתנקשים הסעודים ככל הנראה במשדר שמשבש אותות אלקטרוניים.

שלושה פקידים סעודים נשמעו יורדים במהירות במדרגות, ואחד מהם נעל את דלת "יחידה א'" והשניים האחרים מחקו את התיעוד ממצלמות האבטחה ואז ניתקו את הכוננים הקשיחים. קול אחד הפר את הדממה בהקלטה. "זה מפחיד ללבוש את הבגדים של אדם שהרגנו לפני 20 דקות", נשמע אומר מוסטפה אל-מדאני, מהנדס סעודי בן 57 שנערך לשמש ככפילו של חאשוקג'י. אחרי שהתלונן שנעליו של העיתונאי שנרצח קטנות מדי לרגליו, חברים בצוות המתנקשים התירו לו להישאר עם נעלי הספורט שלו.

בן סלמאן (מימין) עם בנו של חאשוקג'י, באוקטוברצילום: Bandar Algaloud/Courtesy of Saud

אל-מדאני תועד במצלמות אבטחה משוטט באיסטנבול וחולף ליד אזורים תיירותיים דוגמת המסגד הכחול. היה זה זמן קצר לאחר הרצח של חאשוקג'י, ככל הנראה בניסיון להטעות את המשטרה הטורקית. כלי תקשורת מקומיים טענו שנעלי הספורט שנעל הכפיל הן בין הגורמים שהביאו לחשיפת המזימה הסעודית.

גופתו של חאשוקג'י בותרה, לפי דיווחים רבים, על ידי רוצחיו וחלקיה לא נמצאו עד היום. רשת "האברטורק" דיווחה שהרשויות הטורקיות לא מחזיקות בידיהן הקלטות מ"יחידה ג'", שבה בותרה ככל הנראה גופתו של העיתונאי מתנגד המשטר.

סעודיה הכחישה בתחילה שהעיתונאי נרצח בקונסוליה שלה, לאחר מכן שינתה את גרסתה וטענה שהוא נהרג במהלך קטטה ולאחר מכן טענה שהוא נרצח על ידי צוות של סעודים שפעלו מטעם עצמם ולא בהוראות השלטונות בריאד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ