לוגו אי-פי
אי-פי

איראן פרסמה היום (שישי) תיעוד שלטענתה מפריך את טענת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ספינת קרב אמריקאית הפילה מל"ט איראני שאיים עליה במצר הורמוז. בטהראן אמרו כי הסרטון וחותמת הזמנים שעליו, מוכיחים שכלי הטיס פעל גם אחרי הודעת וושינגטון שהוא הופל. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי וושינגטון בטוחה שהפילה את כלי הטיס.

התיעוד שפרסמה איראן

סגן שר החוץ האיראני, עבאס ארגצ'י, צייץ הבוקר בטוויטר: "לא איבדנו שום מל"ט בתקיפה במצר הורמוז ולא בכל מקום אחר". הוא הוסיף עקיצה לארה"ב: "אני חושש שארה"ב הפילה מל"ט שלה בטעות!".

הציוץ של סגן שר החוץ של איראן

בלילה נפגש שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, עם מזכ"ל האו"ם בניו יורק ודן עמו על המתיחות בין ארצו לארה"ב. לפני כניסתו לפגישה, אמר זריף כי אין בידו "כל מידע על מל"ט שהופל". אתמול בערב הודיע טראמפ שספינת קרב אמריקאית נאלצה להפיל את המל"ט לאחר שהתקרב למרחב האווירי שלה ולא נענה לקריאות לסגת. משמרות המהפכה טענו כי יפרסמו בהמשך היום תמונות שמוכיחות את טענתם שהמל"ט לא הופל.

הבוקר התייחס לטענה האמריקאית גם דובר מטעם צבא איראן. "כל המל"טים השייכים לאיראן במפרץ הפרסי ובמצרי הורמוז שבו בשלום לבסיסם לאחר תום משימת הזיהוי וניהול המצב", צוטט דובר הצבא בסוכנות הידיעות תסנין, "ולא התקבל כל דיווח על פעולה מבצעית של הספינה האמריקאית".

אתמול בצהריים דיווחה התקשורת הממלכתית באיראן כי משמרות המהפכה השתלטו על מכלית נפט זרה ועליה 12 אנשי צוות. לפי הדיווח, המכלית נעצרה במפרץ הפרסי ביום ראשון כשהבריחה נפט. "כלי שיט זר, שהבריח מיליון ליטרים של נפט באזור האי לארק שבמפרץ הפרסי, נתפס על ידינו", לשון הדיווח.

המתיחות בין ארה"ב לאיראן נמצאת זה כמה שבועות במגמת הסלמה: ארה"ב מחריפה את הסנקציות על איראן במטרה לגרום לה לשאת ולתת מחדש על הסכם הגרעין, ואילו טהראן נסוגה בהדרגה מחלקים בהסכם, שממנו פרשה ארה"ב לפני כשנה. כמו כן, טהראן מאיימת לסגור את מצר הורמוז, שדרכו עוברת כחמישית מאספקת הנפט העולמית, אם לא תוכל לייצא בעצמה נפט.

על רקע זה התרחשה שורת תקריות באזור המפרץ הפרסי. בחודשים מאי ויוני הותקפו ארבע מכליות נפט - אירועים שארה"ב האשימה את איראן באחריות להם. כמו כן, גורמים בארה"ב האשימו את איראן בניסיון ליירט מל"ט אמריקאי בתחילת חודש יוני, וכמה ימים לאחר מכן איראן אכן עשתה זאת. טהראן טענה כי המל"ט חדר לשטחה, אך לפי ארה"ב הוא הופל במרחב האווירי הבינלאומי. טראמפ אישר לתקוף שורת יעדים צבאיים באיראן בעקבות אותה תקרית, וביטל את התקיפה זמן קצר לפני הוצאתה לפועל. תחת זאת הוא החריף את הסנקציות על איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ