לבקשת הממשלה בטריפולי, הפרלמנט הטורקי אישר התערבות צבאית בלוב

ארדואן וטראמפ שוחחו היום בטלפון ודנו במצב בלוב. כעבור פחות משעה העניקו המחוקקים באנקרה מנדט לשלוח חיילים לסייע לממשלה בטריפולי, שזוכה לתמיכה בינלאומית ונלחמת ביריבתה במזרח. האופוזיציה התנגדה למהלך והזהירה מהסתבכות במלחמה "כמו בווייטנאם"

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההצבעה בפרלמנט באנקרה, היום
ההצבעה בפרלמנט באנקרה, היוםצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

הפרלמנט הטורקי אישר היום (חמישי) לשלוח כוחות צבא ללוב למשך שנה כדי לתמוך בכוחות הממשלה המקומית שנתמכת על ידי האו"ם, על רקע מלחמת האזרחים העקובה מדם המתנהלת במדינה.

האופוזיציה הטורקית מתחה ביקורת על המהלך, שאושר ברוב גדול של 325 תומכים מול 184 מתנגדים. בית הנבחרים באנקרה נשלט על ידי "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP) של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן ובעלי בריתה הלאומנים מ"מפלגת העם הלאומית" (MHP).

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן עם חברי "מפלגת הצדק והפיתוח" השלטת באנקרה, החודשצילום: AFP

המחוקקים באנקרה התכנסו למושב חירום כדי לדון בהצעת החוק שמגדירה את פרק הזמן שאליו יישלחו החיילים ללוב, סוג הכוח שיישלח וסדר הגודל שלו.

לשכתו של ארדואן מסרה כי הנשיא הטורקי דן עם עמיתו האמריקאי, דונלד טראמפ, במצב בלוב במהלך שיחת שטלפון שקיימו השניים. עוד נמסר כי פחות משעה לאחר שיחת הטלפון אושרה הצעת החוק בפרלמנט הטורקי. "טראמפ וארדואן הגדישו את החשיבות של דיפלומטיה בפיתרון בעיות אזוריות", מסרה לשכת הנשיא הטורקי. שני המנהיגים גם דנו במצב בסוריה.

טורקיה תומכת בממשלה הלובית שיושבת בטריפולי, מונהגת על ידי ראש הממשלה פאיז סראג' א־דין ומוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית כממשלה הלגיטימית במדינה. הממשלה הלובית מנהלת מאבק שליטה עם הממשלה היריבה היושבת במזרח ונתמכת על ידי כוחותיו של הגנרל לשעבר חליפה חפתר, ששואף לכבוש את טריפולי ולעמוד בראש המדינה.

כוחות הממשלה בטריפולי נלחמים באזור הבירה, באוקטוברצילום: Ismail Zetouni/רויטרס

מפלגת העם הרפובליקאית (CHP), המפלגה המרכזית באופוזיציה, ומפלגת העם הדמוקרטית" (HDP) הפרו-כורדית הצביעו נגד הצעת החוק לשלוח כוחות צבא ללוב. "זו קריאה לאסון", אמר המחוקק אונאל צ'וויקוז ממפלגת CHP והוסיף ש"מדובר במנדט למלחמה לשלוח חיילים טורקיים ללוב במקום מנדט לשלום לסיוע הומניטרי".

ארדואן אמר ש"ממשלת ההסכמה הלאומית" בלוב (GNA), שבה תומכת טורקיה, היא זו שביקשה עזרה מהצבא הטורקי. בחודש נובמבר חתמו טורקיה והממשלה בטריפולי על שני הסכמים שנויים במחלוקת בנושא שיתוף פעולה צבאי וביטחוני וסימון גבולות ימיים.

חפתר וכוחותיו פתחו באפריל במבצע לכיבוש טריפולי מידי הממשלה היושבת בבירה. התמיכה הטורקית בממשלתו של סראג' א-דין רק תעודד את חפתר ובעלי בריתו להמשיך בלחימה ולהחריף את הסכסוך באזור, כך לפי איש האופוזיציה צ'וויקוז. מנגד, המחוקק איסמט יילמאז ממפלגת השלטון AKP אמר שטורקיה לא יכולה לשבת בצד כשלוב מבקשת עזרה. "המנדט הזה יתמוך בהפסקת אש וביציבות בלוב", הוא אמר ודחה את הביקורת של האופוזיציה שלפיה שליחת כוחות צבא טורקיים רק תלבה את המתיחות במדינה הצפון אפריקאית.

בהצעת החוק שעלתה להצבעה באנקרה נטען ש"הצבא הלובי הלאומי" (LNA) בהנהגת חפתר איים לפגוע באזרחים ובעסקים טורקיים בלוב וכן בספינות טורקיות שמפליגות באזור החוף. במנדט שהוענק לצבא טורקיה נכתב כי מלחמת האזרחים בלוב מאיימת על האינטרסים של טורקיה בים התיכון ובצפון אפריקה.

הפרלמנט הטורקי אישר מהלך דומה בעבר. ב-8 באוקטובר, למשל, הוא נתן לצבא מנדט לשלוח חיילים לסוריה ולעיראק למשך שנה. יום למחרת יצאה טורקיה למבצע צבאי בצפון-מזרח סוריה. "אנחנו שולחים את הילדים שלנו להפוך לקדושים במדבר הלובי", אמר אייטון צ'יראי, מחוקק מ"מפלגת הטוב" (Iyi) הליברלית שמרנית שבאופוזיציה. לדבריו, טורקיה לא צריכה לחבור לאף אחד מהצדדים הנצים בלוב. טורקיה לא צריכה להיות מעורבת בסכסוכים חדשים באזור", אמר צ'יראי והזהיר כי המנדט שניתן לצבא יציב חיילים טורקיים בסכנה של מלחמה "כמו בווייטנאם" בלוב.

מצרים, יריבה מרכזית של טורקיה באזור, גינתה בחריפות את המהלך הטורקי והזהירה מפני ההשלכות שלו. "מצרים מגנה בצורה התקיפה ביותר את הצעד הזה שמפר את החלטות האו"ם", נמסר ממשרד החוץ בקהיר. "הרפובליקה הערבית של מצרים גם מזהירה מההשלכות של כל התערבות צבאית טורקית בלוב. התערבות זו תשפיע לשלילה על היציבות באזור הים התיכון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ