האיש של איראן בבגדאד: זה מפקד המיליציה שנהרג ביחד עם סולימאני

אבו מהדי אל-מוהנדס, יליד בצרה, היה במשך שנים דמות בולטת בשלוחותיה של טהראן בעיראק והורשע בתכנון פיגועי טרור נגד יעדים מערביים ■ באחרונה אמר בריאיון שאינו שולל אפשרות שבעתיד יפרוש מתפקידו: "אינשאללה, אעשה זאת בתור שהיד" ■ הלילה ארה"ב התנקשה בו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אל-מוהנדס בעיר פלוג'ה בעיראק, ב-2016
אל-מוהנדס בעיר פלוג'ה בעיראק, ב-2016. היה נשוי לאשה איראנית ונהג לנאום בפרסיתצילום: AP Photo/Khalid Mohammed
לוגו אי-פי
אי-פי

אבו מהדי אל-מוהנדס, מפקד מיליציית "כתאיב חיזבאללה" שנהרג הלילה (שישי) בתקיפה אמריקאית בבגדאד, אמר לאחרונה בריאיון כי אינו שולל אפשרות שבעתיד יפרוש מתפקידו. "אינשאללה, אעשה זאת בתור שהיד", אמר אל-מוהנדס, ששמו האמיתי הוא ג'מאל איברהימי.

ארה"ב הימרה על כל הקופה, והתקדמה צעד נוסף בדרך למלחמה עם איראן / עמוס הראל | מחליפו של סולימאני ינסה לנקום במהירות, ולשמר אחיזה בעיראק, בסוריה ובלבנון / צבי בראל | כדי להימנע ממלחמה, טראמפ יזדקק לכל הניסיון, הידע ושיקול הדעת - שאין לו / חמי שלו | הסלמה בשמונה ימים: זוהי שרשרת האירועים שקדמה להתנקשות בקאסם סולימאני | עדכונים שוטפים

הרכב שבו נסעו סולימאני ואל-מוהנדס בבגדאד לאחר התקיפה, הלילהצילום: Iraqi Prime Minister Press Office via AP

הלילה הוא קיבל את מבוקשו כשהיה בין ההרוגים בתקיפה - לצד מפקד כוח קודס של משמרת המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, וארבעה קצינים נוספים מכוח קודס - וחיד זאמניאן, האדי טארמי, שהרוד מוזפרי והגנרל חוסין ג'עפרי ניא. אל-מוהנדס נולד ב-1964 בעיר בצרה שבעיראק והיה נאמן לאיראן במשך שנים רבות. הוא אף נישא לאשה איראנית ולהם שתי בנות, והחזיק באזרחות איראנית. בתקיפה הלילה נהרג גם חתנו, מוחמד רידה אל-ג'עברי.

ארה"ב האשימה את המיליציה שאותה ייסד ושבראשה עמד בירי הרקטות בשבוע שעבר אל בסיס צבאי בבגדאד, שממנו נהרג אזרח אמריקאי שהועסק כקבלן במקום. בעקבות מותו של הקבלן תקף צבא ארה"ב יעדים של המיליציה ושל כוחות פרו-איראניים נוספים בעיראק ובבגדאד והרג לפחות 25 מאנשיהן. אנשי המיליציות היו גם מי שעמדו מאחורי ההפגנות האלימות השבוע במתחם שגרירות ארה"ב בבגדאד, במחאה על התקיפות.

מיליציית "כתאיב חיזבאללה" - שפירוש שמה גדודי חיזבאללה, ואינה קשורה לארגון הלבנוני - היא חלק מ"כוחות הגיוס העממי" (אל חשד אל-שעבי, או PMF) שלחמו בעיראק החל מ-2014 נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בשנים אלה צמח אל-מוהנדס בשורות המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק עד שהגיע לראש הסולם ומונה לסגן מפקד ה-PMF.

זירת התקיפה נגד כתאיב חיזבאללה במערב עיראק, השבוע

אולם, שורשיהן של רבות מהמיליציות הפרו-איראניות בעיראק מצויים בהתקוממות השיעית נגד פלישת ארה"ב במלחמת המפרץ השנייה, ב-2003. אל-מוהנדס פעל במשך שנים רבות מאחורי הקלעים במלחמות הצללים שניהלה איראן ברחבי המזרח התיכון. הוא הפך במהרה לפנים הפומביות של הארגון שהוביל. דמותו התמירה, עטוית הזקן הלבן והמשקפיים העבים, היתה מחזה שכיח בקו החזית - שם היה משוחח במכשירי הקשר עם לוחמי המיליציה.

הדיכוי של סדאם והבריחה לאיראן

בשנות ה-70 היה אל-מוהנדס חבר במפלגה השיעית האיסלאמיסטית של עיראק, דאווה, שדוכאה בידי שלטונו הדיקטטורי של סדאם חוסיין. כמו רבים במפלגתו הוא נמלט מהמדינה וחבר לכוחותיה של איראן. במשך שנים רבות חלק את זמנו בין כוויית לאיראן ועבד יחד עם אנשי משמרות המהפכה - בייחוד במלחמת איראן-עיראק בין 1980 ל-1988.

בהמשך שיתף אל-מוהנדס פעולה עם המועצה המהפכנית העליונה של איראן, ועם שלוחתה הצבאית בעיראק "כוחות באדר". אחרי פלישת ארה"ב למדינה ונפילתו של סדאם חוסיין, אל-מוהנדס ומנהיגים שיעים רבים שבו לארצם והשתלבו במפה הפוליטית החדשה, כחברי פרלמנט.

תחת הנהגתו של סולימאני, איראן הרחיבה בהדרגה את אחיזתה בעיראק וחיזקה את שיתופי הפעולה עם המיליציות השיעיות וכן עם גורמים רבי השפעה נוספים בפוליטיקה המקומית. לפני שייסד את כתאיב חיזבאללה פעל אל-מוהנדס כשחקן עצמאי בזירה הפרו-איראנית.

ב-2009 הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות על אל-מוהנדס ועל ארגונו, בנימוק כי הם "אחראים לביצוע, הנחיה ותמיכה של פעולות אלימות נגד כוחות הקואליציה הבינלאומית וכוחות הביטחון העיראקיים". הוא אף הורשע בתכנון פיגועים ב-1983 נגד שגרירויות ארה"ב וצרפת בכוויית, שבהם נהרגו חמישה אזרחים מקומיים. בשל כך הוטל עליו גזר דין מוות, שלא בנוכחותו.

ותודה לסולימאני

אל-מוהנדס אף הואשם בקשירת קשר לרציחתו של אמיר כוויית ב-1985. בתחילת שנות ה-2000 התלוננה כוויית בפני הרשויות בעיראק בעניינו והוא נמלט לאיראן. רק לאחר יציאת הכוחות האמריקאיים מארצו ב-2011 שב אל-מוהנדס לבגדאד. שם, בחסות המאבק בכוחות דאעש, היה שותף למאמציה של איראן לסלול "מסדרון יבשתי" לסוריה ולבנון כדי להרחיב את השפעתה במזרח התיכון ולאיים על ישראל.

באחד מנאומיו בשנים אלה, שנשא בשפה הפרסית, הודה אל-מוהנדס לאיראן ובעיקר לסולימאני על הסיוע במאבק ב"מדינה האיסלאמית" ועל "האומץ והנדיבות שהגיעו בדיוק בזמן". טהראן ציידה את המיליציות השיעיות בעיראק באותם ימים בנשק וסיפקה להן סיוע צבאי יבשתי ואווירי בלחימה בדאעש.

בתקופה האחרונה השתלטו כוחות ה-PMF על חלקים נרחבים בעיראק ובסוריה, שם הם מסייעים למשטרו של הנשיא בשאר אל-אסד ולארגון חיזבאללה הלבנוני. הן בארה"ב והן בישראל רואים במיליציות הפרו-איראניות חלק מהמערכה האזורית שמנהלת איראן להרחבת שליטתה במזרח התיכון.

בקיץ האחרון האשימו אנשי המיליציות את חיל האוויר הישראלי בתקיפות מל"טים נגד מוצביהן על אדמת עיראק. בעקבות זאת הודיע הצבא העיראקי כי הוא יקלוט לשורותיו את לוחמי "כוחות הגיוס העממי". את המהלך אישר ראש הממשלה עאדל עבד אל-מהדי - שהתפטר לאחרונה בעקבות המחאה העממית בארצו שכוונה נגד המעורבות האיראנית בנעשה בעיראק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ