נסראללה לאחר ההתנקשות בסולימאני: נגרום לארה"ב לסגת מהמזה"ת מושפלת ומובסת

בהתייחסות ראשונה להרג מפקד כוח קודס במתקפת טילים אמריקאיים, אמר מנהיג חיזבאללה כי הדבר מהווה "פשע בוטה" שמסמל שלב חדש באזור ■ הפרלמנט העיראקי הצביע בעד החלטה שקוראת להפסיק את הנוכחות הצבאית הזרה ■ באיראן נערך מסע הלוויה לסולימאני בהשתתפות מאות אלפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נאומו של נסראללה משודר על מסך ענק בדרום ביירות, היום
נאומו של נסראללה משודר על מסך ענק בדרום ביירות, היוםצילום: AFP

מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס היום (ראשון) לראשונה בפומבי להתנקשות בקאסם סולימאני, מפקד קודס במשמרות המהפכה, ואמר כי היא מהווה אירוע מכונן ומסמלת את תחילתו של עידן חדש באזור. לפי נסראללה, צבא ארה"ב ישלם את מחיר הריגתו של הגנרל האיראני הבכיר. "חיילים וקצינים אמריקאים ישובו הביתה בארונות", הוא אמר והוסיף כי גישה תוקפנית נגד ארה"ב תוביל אותה לסגת מהמזרח התיכון "מושפלת, מובסת ומפוחדת כפי שהיתה כשעזבה בעבר".

דבריו של נסראללה שודרו על מסכי ענק בדרום ביירות, במהלך עצרת זיכרון לסולימאני בהשתתפות אלפים מתומכי הארגון השיעי.

מסע ההלוויה של סולימאני בעיר אהוואז, היוםצילום: AFP
המונים משתתפים במסע ההלוויה של סולימאני בעיר אהוואז, היוםצילום: AFP

נסראללה אמר כי התאריך שבו נהרג סולימאני היה "תאריך שמפריד בין שתי תקופות באזור. 2 בינואר הוא תחילתו של שלב חדש והיסטוריה חדשה, לא רק עבור איראן, אלא עבור האזור כולו". ההתנקשות בסולימאני, אמר נסראללה, היא "פשע ברור ובוטה" שישנה לחלוטין את המזרח התיכון. "לוחמי הקודש, החיילים והמנהיגים רוצים את טובת האומה ויעדם האישי הוא להיות חללים, והחאג' קאסם סולימאני השיג את יעדו ומטרתו".

נסראללה התייחס בנאומו לתגובה האפשרית של איראן ושלוחותיה באזור להתנקשות בסולימאני. "כל קצין וחייל וכל בסיס הם אלה שישלמו את המחיר", אמר מנהיג חיזבאללה.

נסראללה אמר שמתקפות נגד הנוכחות האמריקאית במזרח התיכון יהיו "עונש הוגן" להרג סולימאני, ומנה כמה מטרות לתקיפה - בסיסים אמריקאיים, ספינות צי וחיילים. "כשארונות קבורה של חיילים אמריקאים יתחילו לעבור לארה"ב, טראמפ וממשלו יבינו שהם איבדו את האזור ויאבדו את הבחירות", אמר מנהיג חיזבאללה בהתייחסו לבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020.

"אנחנו לא מדברים על האזרחים האמריקאים והעם האמריקאי, אנחנו לא רוצים לפגוע באזרחים כי זה ישרת את האג'נדה של טראמפ", אמר נסראללה. "אבל התגובה צריכה להיות נגד מטרות צבאיות".

חיילים אמריקאים בשגרירות ארה"ב בבגדאד, השבועצילום: AFP

"אין מי שמשתווה לסולימאני. הנעליים של סולמאני שוות יותר מהראש של טראמפ או כל בכיר אחר", אמר נסראללה בהתייחסו למנהיג כוח קודס, והוסיף כי "האמריקאים הפסידו את עיראק ברצח של סולימאני ואבו מהדי אל-מוהנדס (מפקד המיליציה הפרו-שיעית 'כתאיב חיזבאללה'), ויש בעיראק כוחות התנגדות שלא ישאירו חייל אחד של ארה"ב על אדמת עיראק". לפי נסראללה, התגובה המיידית להרג מפקד כוח קודס צריכה להיות שחרור עיראק מהנוכחות הצבאית האמריקאית. "לא נחשוש ולא נפחד ולא ניתן להם להטיל עלינו אימה. אנו נמשיך במאבק שלנו כדי להשיג את המטרות שלנו", הצהיר.

ארה"ב בדרך החוצה מעיראק?

במקביל לנאומו של נסראללה, הפרלמנט העיראקי הצביע בעד החלטה שקוראת לממשלה להוציא את הכוחות האמריקאיים ויתר הכוחות הזרים מהמדינה. בהחלטה שעברה בבית הנבחרים בבגדאד, קראו המחוקקים לממשלה המקומית לבטל את בקשת הסיוע שלה מהקואליציה הזרה בראשות ארה"ב, ולהחזיק בשליטה על כלי הנשק במדינה.

החלטות של הפרלמנט העיראקי, בניגוד לחוקים, אינן מחייבות את הממשלה. אולם, נראה כי ההחלטה שאושרה על ידי המחוקקים עשויה לצאת לפועל לאור קריאתו של ראש הממשלה עאדל עבד אל-מהדי להפסיק את נוכחות הכוחות הזרים במדינה במהירות האפשרית. "למרות הקשיים הפנימיים והחיצוניים שעמם אנו עשויים להתמודד, זה הדבר הטוב ביותר לעיראקים – עקרונית ומעשית", אמר ראש הממשלה העיראקי.

מאז ההתנקשות בסולימאני מחוץ לנמל התעופה בבגדאד, קראו מנהיגים שיעים יריבים בעיראק לגרש את הכוחות האמריקאיים מהמדינה בצעד נדיר של אחדות. "אין שום צורך בנוכחות של הכוחות האמריקאיים אחרי הניצחון על דאעש", אמר עמראר אל-שעיבי, מחוקק שיעי וחבר ועדת המשפט בפרלמנט, לפני הדיון במיוחד שבו עברה ההחלטה התומכת בהוצאת הכוחות הזרים. "יש לנו את הכוחות המזוינים שלנו שמסוגלים להגן על המדינה", הוא אמר לסוכנות הידיעות רויטרס.

"סולימאני באיראן, ב-2016. בכל הערוצים ברור לגמרי איך אתם אוהבים את ההתנקשות שלכם: "דרמטית", "גרנדיוזית", "היסטורית צילום: Office of the Iranian Supreme Le

למרות עשורים של טינה ועוינות בין איראן לבין ארה"ב, מיליציות פרו-איראניות וכוחות אמריקאיים פעלו אלה לצד אלה בין 2014 ל-2017 במלחמה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק. בעיראק מוצבים כיום כ-5,000 חיילים אמריקאים, רובם במשימות ייעוץ. עיראקים רבים, בהם כאלה שהתנגדו למעורבות סולימאני בארצם, הביעו זעם על וושינגטון בגין ההתנקשות במפקד כוח קודס בבירתם. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס על פיצוץ שנשמע בבגדאד. סיבת הפיצוץ לא ידועה. ערוץ אל-מיאדין דיווח על ירי רקטות ב"אזור הירוק" בבגדאד שבו ממוקמות נציגויות דיפלומטיות, בהן שגרירות ארה"ב. מקורות משטרתיים מסרו כי שש קטיושות נפלו באזור וכי שישה בני אדם, ככל הנראה אזרחים נפצעו. שלוש מהקטיושות נפלו ב"אזור הירוק".

באיראן, מאות אלפי בני אדם לבושים שחורים ליוו את ארונו של סולימאני בערים אהוואז ומשהד כחלק ממסע ההלוויה שנערך למפקד כוח קודס, שנהרג שלשום במתקפת מל"טים אמריקאית בבגדאד.

שרידי גופתו של סולימאני הובאו היום בטיסה מבגדאד לאהוואז בארון שנעטף בדגל איראן. כמעט כל רשתות הטלוויזיה במדינה העבירו בשידור חי את שני מסעות ההלוויה באהוואז ובמשהד. מיליוני בני אדם צפויים להשתתף בטקסים לזכרו של הגנרל הבכיר – אחד מהם ייערך מחר בטהראן – שייקבר ביום שלישי בעיר הולדתו, כרמאן. רבים מהמשתתפים במסע ההלוויה נשאו את תמונתו של סולימאני, וחלקם קראו קריאות בגנות ארה"ב ושרפו את דגלי ארה"ב וישראל.

המנהיג הרוחני העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הכריז על שלושה ימי אבל ברפובליקה האיסלאמית בעקבות מותו של סולימאני. רחובות מרכזיים בטהראן נחסמו היום לתנועת כלי רכב, ובתי ספר ואוניברסיטאות לא נפתחו. חמינאי הבטיח "נקמה קשה" בתגובה על ההתנקשות בסולימאני, שעמו נהרגו גם אבו מהדי אל-מוהנדס, מפקד המיליציה הפרו-איראנית "כתאיב חיזבאללה", ושישה אנשי מיליציה נוספים.

מפקד משמרות המהפכה לשעבר, מוחסן רזאי, צוטט בטלוויזיה הממלכתית אומר שתגובת הנגד של איראן להתנקשות בסולימאני תכלול את חיפה ומתקני צבא ישראליים. שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, ביקר אתמול את משפחתו של סולימאני כדי להביע את תנחומיו – כך דיווחה סוכנות הידיעות אירנ"א.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר הלילה את איראן מפני תגובה על הריגתו של סולימאני, ואמר כי ארה"ב סימנה 52 מטרות "בעלות חשיבות גבוהה לאיראן", שיותקפו "בצורה מאוד מהירה וקשה", אם יגיבו על החיסול.

ממשל טראמפ הכיר בכוח קודס כארגון טרור זר, ולפי הפנטגון הוא אחראי למותם של כוחות אמריקאיים וזרים בעיראק. ההתנקשות בסולימאני, לפי טראמפ, היתה אקט של הגנה עצמית מפני תקיפה מיידית נגד מטרות אמריקאיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ