לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר אתמול (ראשון) את עיראק בכך שהוא יטיל סנקציות על המדינה, אם תגרש את הכוחות האמריקאיים משטחה בתגובה להתנקשות במפקד כוח קודס קאסם סולימאני. טראמפ הוסיף וחזר על איומו כי צבא ארצות הברית יתקוף אתרים תרבותיים בעלי חשיבות לאיראן, אם זו תגיב להתנקשות בסולימאני מחוץ לנמל התעופה בבגדאד.

דבריו של טראמפ נאמרו בשעה שהמתיחות במזרח התיכון הולכת וגוברת בעקבות מתקפת המל"טים האמריקאית שהרגה את הגנרל האיראני הבכיר. ההתנקשות בסולימאני עוררה זעם במדינות במזרח התיכון, בהן עיראק שבה מוצבים יותר מ-5,000 חיילים אמריקאים - יותר מ-17 שנה לאחר הפלישה האמריקאית למדינה.

מפגינים שורפים את דגלי ארה"ב וישראל בטהראן, היוםצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי

הטריטוריה של טראמפ, הטעות של סולימאני והרווח של נתניהו: שלוש מסקנות מההתנקשות / אלוף בן | האתגר האיראני: נקמה כואבת, בלי להיגרר למלחמה כוללת | טראמפ סיים את תקופת ההבלגה הממושכת במפרץ, ואיראן לא תישאר חייבת / עמוס הראל | בפגישה אחת על גדות נהר החידקל קאסם סולימאני חרץ את גורלו |מחליפו של סולימאני ינסה לנקום במהירות, ולשמר אחיזה בעיראק, בסוריה ובלבנון / צבי בראל | כדי להימנע ממלחמה, טראמפ יזדקק לכל הניסיון, הידע ושיקול הדעת - שאין לו / חמי שלו

הפרלמנט בבגדאד הצביע אמש בעד החלטה שקוראת לממשלה המקומית לבטל את בקשת הסיוע מצבא ארה"ב. ההחלטה איננה מחייבת כמו חוק רגיל, אולם ראש ממשלת עיראק הביע כבר את נכונותו להוציא את החיילים האמריקאים ובכלל את הכוחות הזרים מהמדינה.

טראמפ אמר שארה"ב לא תעזוב את עיראק אם לא ישלמו לה על ההשקעות הצבאיות שלה במדינה במשך השנים. לדבריו, אם הכוחות האמריקאיים אכן יעזבו את עיראק, בגדאד תספוג עונשים כלכליים מארה"ב. "אנחנו נטיל עליהם סנקציות מסוג שלא ראו מעולם. הן יגרמו לסנקציות על איראן להחוויר", אמר טראמפ. "אם תהיה עוינות כלשהי, אם הם יעשו משהו שנחשוב שאיננו ראוי, אנחנו נטיל סנקציות על עיראק, סנקציות גדולות מאוד על עיראק". הוא הוסיף: "אנחנו לא נעזוב עד שלא ישלמו לנו בחזרה".

איראן, מנגד, הבטיחה לנקום את מותו של סולימאני. ביום שבת העלה טראמפ לראשונה את האפשרות של תקיפת אתרי תרבות איראניים - צעד אסור לפי אמנת האו"ם - בציוץ בטוויטר. "נותנים להם להרוג את האנשים שלנו", אמר הנשיא לכתבים. "נותנים להם לענות ולהטיל מום באנשים שלנו. נותנים להם להשתמש במטעני צד ולפוצץ את האנשים שלנו. ולנו לא נותנים לגעת באתרים תרבותיים? זה לא עובד בצורה הזאת".

אונה האתוויי, פרופ' למשפט בינלאומי באוניברסיטת ייל ועובדת לשעבר במחלקה המשפטית של הפנטגון, אמרה לסוכנות הידיעות אי-פי שהאיום של טראמפ לתקוף 52 אתרים איראניים, בהם כאלה עם חשיבות רבה למדינה ולתרבותה שקול ל"הבטחה ברורה לביצוע פשע מלחמה".

קלי מגסמאן, עובדת לשעבר בפנטגון ובמועצה לביטחון לאומי, הסכימה עם הדברים ואמרה שתקיפת אתרי תרבות איראניים תהיה פשע מלחמה. "למשרד ההגנה יש אנשי מקצוע שלוקחים ברצינות רבה את המחויבות והנאמנות שלהם לחוק", היא אמרה. "כל מתכנן מדיניות, כל חייל אמריקאי, יודע את זה. העובדה שנשיא ארה"ב לא יודע זאת מפחידה אותי מאוד. אם הוא לא יודע זאת ועדיין אומר זאת, זה אפילו עוד יותר גרוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ