גרדיאן
רויטרס

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הודיע היום (חמישי) כי ארצו החלה לשלוח חיילים מצבאה ללוב כדי להילחם לצד "ממשלת ההסכמה הלאומית" בטריפולי. הוא הוסיף כי אנקרה תפעיל את כל כוחה הדיפלומטי והצבאי כדי להבטיח את יציבותה של "הממשלה החוקית" של לוב. בדברים שנשא לקראת פסגה שתתקיים בסוף השבוע בברלין כדי לדון בלחימה בלוב, ארדואן הוסיף כי טורקיה תחל בשנה הקרובה להנפיק רישיונות קידוח לגז ונפט בחלקו המזרחי של הים התיכון.

אתמול דיווח העיתון "גרדיאן" בבריטניה כי כ-2,000 לוחמים סורים הגיעו או צפויים להגיע בקרוב מאוד ללוב כדי להשתתף בלחימה במדינה. לפי מקורות סוריים שנמצאים בסוריה, בטורקיה ובלוב, הלוחמים עושים את דרכם למדינה הצפון אפריקאית מסוריה דרך טורקיה. מדובר בהתפתחות חסרת תקדים שעשויה לסבך עוד יותר את המאמצים הבינלאומיים להביא לשלום במלחמת האזרחים בלוב.

שיגור הכוחות מתרחש לאחר שטורקיה הסכימה בחודש שעבר להיחלץ לעזרת ראש ממשלת לוב פאיז א-סראג', הזוכה לתמיכה של האו"ם, בעימות הארוך מול יריבו ממזרח המדינה, הגנרל חליפה חפתר.

לפי מקורות ב"צבא הסורי הלאומי" (SNA), ארגון-גג של כמה ארגוני מורדים סוריים שנתמכים כלכלית על ידי טורקיה, הלוחמים חתמו על חוזה ישיר לשישה חודשים בינם לבין ממשלת ההסכמה הלאומית של א-סראג', ולא מול צבא טורקיה. בתמורה, הם מקבלים שכר של כ-2,000 דולרים לחודש – סכום עצום ביחס למה שהרוויחו בסוריה – כ-450-550 לירות טורקיות (כ-90 דולרים). לכולם גם הובטחה אזרחות טורקית, מעין "גזר" שבו משתמשת אנקרה זה כמה שנים כדי לתמרץ לוחמים.

עוד מתחילת מלחמת האזרחים בסוריה, אנקרה תמכה באופוזיציה הסורית, אפילו כשארגון המורדים "צבא סוריה החופשי" נחלש והתפלג בגלל עימותים פנימיים ועלייתם של גורמים איסלאמיסטיים מבין שורות המורדים. כיום טורקיה משתמשת במורדים כזרועות שלה בלחימה נגד כוחות כורדיים, למרות ההאשמות כלפיה מצד ארגונים שונים על הפרת זכויות אדם.

נשיא טורקיה ארדואן וראש ממשלת לוב אל-סראג' בפגישה באיסטנבול, ארכיוןצילום: /אי־פי

ב-24 בדצמבר חצו לראשונה לטורקיה 300 לוחמים סורים דרך מעבר הגבול הצבאי חוואר קלס, וחמישה ימים לאחר מכן – עוד 350. הלוחמים שייכים לדיביזיה השנייה של "הצבא הסורי הלאומי". משם הם הוטסו לבירה טריפולי והוצבו בקדמת הלחימה במזרח העיר.

קבוצה נוספת של כ-1,350 לוחמים חצתה מסוריה לשטח טורקיה ב-5 בינואר. חלק שוגרו ללוב, אחרים עדיין נמצאים בהכשרה בבסיסים בדרום טורקיה. ייתכן שללוחמים שנמצאים כעת בטורקיה יצטרפו גם אנשי הארגון האיסלאמיסטי "לגיון א-שאם". מספר הלוחמים הנשלחים מסוריה ללחימה בלוב גבוה משמעותית מהערכות קודמות.

אף שהלוחמים הסורים לא חתמו על חוזה ישיר עם צבא טורקיה, הוא משתתף בהוצאות הרפואיות של חיילים שנפצעו בקרב ואנקרה דואגת להחזיר את הלוחמים שנהרגו בחזרה למולדתם. לפחות ארבעה לוחמים סורים כבר נהרגו בלחימה בלוב, אף שהיחידות שלהן טענו מנגד שהם נהרגו בלחימה מול כוחות כורדיים בצפון-מזרח סוריה.

מפגינים לובים קוראים לסיום ההתקפות של הגנרל חליפה חפתר בטריפולי, בדצמבר 2019צילום: ISMAIL ZITOUNY/רויטרס

בחודש שעבר פורסם ברשתות החברתיות סרטון שבו נראה גבר עם מבטא סורי, שטוען כי הוא נמצא בטריפולי. בתיעוד הוא אומר: "צבא סוריה החופשי נמצא בלוב כדי להגן על האיסלאם". גבר אחר אומר בסרטון: "שחררנו לחלוטין את הבסיס הצבאי הזה מכוחותיו של חפתר" ואז שואל: "מה שמו? חפתר? חנטר?". רבים תהו, כיצד ומדוע הגיע אותו גבר סורי להשתתף בלחימה בלוב.

"מדובר במצב שונה לגמרי ממה שקורה בסוריה", אומרת קלאודיה גזיני, חוקרת בכירה בארגון להתמודדות עם משברים בינלאומיים (ICG). "ההתנגדות העזה לטורקיה כבר קיימת בגלל התערבותה של אנקרה, והיא עשויה להתגבר כתוצאה מכך ולשחק לידיו של חפתר".

באנקרה ובטריפולי, וגם ב"צבא הסורי הלאומי" הכחישו באופן עקבי את הנוכחות של לוחמים סורים בלוב. מאז פרסום הסרטון נאסר על הלוחמים לפרסם כל עדות ברשתות החברתיות לנוכחותם.

נשיא טורקיה ארדואן אמר בשבוע שעבר כי טורקיה שלחה עד כה רק 35 חיילים לטריפולי, והם נמצאים שם בתפקיד יועצים. בניגוד למערכה שניהלה המדינה באוקטובר נגד כמה מעוזים כורדיים בסוריה, כשזה נוגע להתערבות במלחמת האזרחים בלוב – ניתן לראות תמיכה מעטה מאוד מצד הציבור הטורקי.

לעומת זאת, לאחר שחפתר עזב אתמול את שיחות השלום במוסקבה מבלי שהצליחו להגיע בהן להסכם הפסקת אש, אמר ארדואן כי טורקיה לא תימנע מ"ללמד אותו את הלקח שמגיע לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ