יותר מ-150 פצועים בעימותים בין שוטרים למפגינים בביירות

באחד האירועים האלימים ביותר בלבנון מאז פרוץ המחאה הציבורית נגד האליטה השלטת לפני שלושה חודשים, פיזרו כוחות הביטחון בכוח אלפי מפגינים לאחר שהושלכו לעברם אבנים וזיקוקים

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עימותים בביירות, הערב
עימותים בביירות, הערבצילום: Hussein Malla/אי־פי
ג'קי חורי
אי-פי

יותר מ-150 בני אדם נפצעו היום (שבת) בעימותים בין שוטרים למפגינים בביירות, באחת ההפגנות האלימות ביותר שנרשמו במדינה מאז פרוץ המחאה לפני שלושה חודשים נגד האליטה השלטת. כוחות המשטרה ירו מטחים של גז מדמיע וכדורי גומי לעבר אלפי המפגינים, ועשן רב כיסה את אזור מרכז ביירות, סמוך לפרלמנט. חלק מהמפגינים יידו אבנים וזיקוקים לעבר השוטרים.

כוחות הביטחון בלבנון קראו למפגינים לעזוב מיד את אזור המהומות "למען ביטחונם". לטענתם, כמה שוטרים שפונו לבתי חולים הותקפו על ידי מפגינים בתוך מרכזים רפואיים. במהלך העימותים כמה עשרות גברים, ככל הנראה מאבטחים של הפרלמנט, תקפו אוהלים של מפגינים בכיכר השהידים והעלו אותם באש.

מפגין בביירות, הערבצילום: Bilal Hussein/אי־פי

ארגון "הצלב האדום הלבנוני" מסר שהוא העביר 65 פצועים לבתי חולים בעיר וטיפל במאה נוספים באזור המחאה. הוא גם קרא לציבור לתרום דם.

על פי דיווחים בלבנון, כוחות הצבא שלחו רכבים משוריינים לביירות במטרה להשתלט על המפגינים. נשיא לבנון מישל עאון וראש הממשלה סעד אל-חרירי מאיימים בדיכוי המחאה ומגדירים אותה כ"פעילות חתרנית".

האלימות הקשה בבירה הלבנונית החלה לאחר שכמה מפגינים השליכו אבנים לעבר שוטרים שנפרשו ליד בניין הפרלמנט, ולאחר שמפגינים אחרים תלשו שלטי רחוב, מחסומים מברזל וענפי עץ והשליכו אותם לעבר כוחות הביטחון. כל זאת על רקע התסכול הציבורי מהמצב הכלכלי ההולך ומחמיר ומהמבוי הפוליטי הסתום שאליו נקלעה לבנון, שלא מצליחה להקים ממשלה חדשה לאחר שממשלתו של אל-חרירי התפטרה באוקטובר האחרון.

עימותים בביירות, הערבצילום: Hussein Malla/אי־פי

בשלושת החודשים האחרונים הפגינו המוני לבנונים ברחובות במחאה נגד האליטה הפוליטית ששולטת במדינה מאז סוף מלחמת האזרחים. המפגינים מאשימים את הפוליטיקאים בשחיתות נרחבת ובניהול כושל של המדינה, שצברה את אחד החובות הציבוריים הגדולים ביותר בעולם.

המחאה היום בביירות נערכה תחת הכותרת "אנחנו לא נשלם את המחיר", כשהכוונה היא לחוב הציבורי שעומד על כ-87 מיליארד דולר (יותר מ-150% מהתמ"ג של המדינה), והמוני מפגינים צעקו "מהפכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ