בלבנון הוקמה ממשלת טכנוקרטים כדי לרצות את המפגינים, אך הם ממשיכים למחות

אחרי חודשים של מבוי סתום, ראש הממשלה חסן דיאב הכריז על ממשלה חדשה בת 20 חברים, בהם שש נשים, שתוכל לדבריו להתמודד עם דרישות תנועת המחאה המטלטלת את המדינה מאז אוקטובר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: ראש הממשלה חסן דיאב, הנשיא מישל עאון ויו"ר הפרלמנט נביה ברי, בארמון הנשיאות בבעבדה הלילה
מימין: ראש הממשלה חסן דיאב והנשיא מישל עאון, בארמון הנשיאות בבעבדה הלילהצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב, הכריז אמש (שלישי) כי הצליח להרכיב ממשלת טכנוקרטים, אחרי חודשים של משבר פוליטי שקלע את המדינה למבוי סתום. באוקטובר פרצה מחאה עממית ברחבי לבנון, שהחלה בעקבות תקנות מיסוי חדשות והפכה לתנועה רחבה הקוראת לשינוי שיטת החלוקה העדתית של השלטון במדינה. בעקבות המחאה התפטר ראש הממשלה הקודם, סעד אל-חרירי.

אמש הגיע דיאב אל ארמון הנשיאות בבעבדא ונפגש עם הנשיא מישל עאון ועם יו"ר הפרלמנט נביה ברי כדי להציג את הרכב הממשלה החדשה. בין 20 השרים ישנן שש נשים, לרבות במשרדי ההגנה, המשפטים והעבודה. "כל אחד מחברי הממשלה הזה הוא טכנוקרט", אמר דיאב - והתייחס לדרישת המפגינים למנות ממשלה שאינה תלויה במפלגות הגדולות ובמפתח המינויים העדתי.

מפגינה בביירות, הלילהצילום: AFP

אולם על אף הצהרתו, רבים מהשרים החדשים קשורים הן למפלגות והן לאותם פוליטיקאים שנגדם יצאה תנועת המחאה. בעקבות הכרזתו של דיאב הפגינו הלילה אלפי בני אדם ברחובות ביירות ובערים גדולות נוספות בלבנון ומחו נגד הממשלה החדשה.

לצד המשבר הפוליטי, לבנון נאבקת בקשיים כלכליים ובחובות עצומים. לדברי דיאב, הוא יתמקד בהשבת כספי מדינה שהועברו באופן בלתי חוקי לגורמים פוליטיים ובמאבק באבטלה. אך הממשלה החדשה, שהקמתה טעונה את אישור הפרלמנט, זוכה לתמיכת חיזבאללה - דבר שעשוי להקשות על קבלת סיוע ממדינות מערביות ובמפרץ הפרסי.

מפגינים בעיר ג'בל בצפון לבנון חוסמים את הכביש המוביל מביירות, הלילהצילום: AFP

ראנדה סלים, חוקרת במכון המזרח התיכון בוושינגטון, העריכה כי הממשלה תתקשה להתעמת עם הגופים הפוליטיים המסורתיים במדינה ולהשיב על דרישות תנועת המחאה. "אני לא רואה כיצד הממשלה הזו תוכל להתמודד עם מפקדי מיליציות וארגונים חמושים", אמרה סלים. "ובנוסף לכך, זו לא ממשלה שתוכל לזכות באמון המפגינים". היא הוסיפה כי אם השרים החדשים לא יצליחו לרשום הישגים בשני היבטים אלה, לבנון צפויה להישאר תקועה במבוי סתום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ