מאות הפגינו בביירות נגד הממשלה החדשה, כוחות הביטחון ירו לעברם גז מדמיע

המפגינים טוענים שממשלת הטכנוקרטים שמונתה משרתת את האליטה הפוליטית הישנה: "מדובר בהעמדת פנים". חלקם מתנגד לאלימות: "אנחנו רוצים שההפגנות יהיו רגועות כדי שנוכל לנצח"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות המשטרה יורים מים לעבר המפגינים מחוץ למשרד ראש הממשלה בביירות, היום
כוחות המשטרה יורים מים לעבר המפגינים מחוץ למשרד ראש הממשלה בביירות, היוםצילום: Bilal Hussein/אי־פי
אי-פי
רויטרס

מאות בני אדם הפגינו היום (שבת) מחוץ למשרד ראש הממשלה בביירות, בירת לבנון, ומחו נגד הממשלה החדשה שהוצגה השבוע. כוחות הביטחון ירו לעברם בתותחי מים וגז מדמיע, לאחר שהצליחו המפגינים לפרוץ את מעגל האבטחה שמסביב לבניין.

לטענת המפגינים, הממשלה מייצגת את האליטה הפוליטית הישנה והמושחתת, שנגדה הם מוחים מאז אוקטובר. עשרות תושבי ביירות פרצו את שער הברזל וגדר התיל מחוץ לבניין, השליכו אבנים והבעירו נפצים.

ביום שלישי הכריז ראש הממשלה, חסן דיאב, כי הצליח להרכיב ממשלת טכנוקרטים, לאחר חודשים של משבר פוליטי. המחאה שפרצה באוקטובר, החלה בעקבות תקנות מיסוי חדשות ובהמשך הפכה לתנועה גדולה יותר שקוראת לשינוי שיטת החלוקה העדתית של השלטון.

הממשלה החדשה זוכה לתמיכת ארגון חיזבאללה ושותפותיה ששולטות בפרלמנט הלבנוני שנבחר ב-2018. מפלגות חזקות אחרות, כולל זו של ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי ועוד שתי מפלגות נוצריות, אינן מיוצגות בה. האתגר הגדול שלה יהיה להביא לפתרון המשבר הכלכלי החמור שבמדינה.

מפגינים מחוץ למשרד ראש הממשלה בבירה ביירות, היוםצילום: Bilal Hussein/אי־פי

למרות שבשלושת החודשים הראשונים למחאה ההפגנות היו שקטות, הן הפכו לאחרונה לאלימות. בשבוע שעבר, יותר מ-400 מפגינים ו-100 אנשי כוחות הביטחון נפצעו בעימותים מחוץ לבניין הפרלמנט.

"אנחנו רוצים שההפגנות יהיו רגועות כדי שנוכל לנצח", אמר עבדו סאדי, אחד המפגינים. סאדי טען כי הממשלה החדשה היא "העמדת פנים". תושבים רבים, שמתנגדים לאופי האלים של המחאה פצחו בשירה: "המחאה שלנו לא אלימה".

"אנחנו רוצים ממשלה של עצמאיים ולא של מפלגות", אמרה רימה עג'וז, מפגינה, והוסיפה: "עצמאיים יכולים להציל את המדינה. עם הפוליטיקאים אנחנו נגיע לתהום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ