שישה חיילים טורקים ו-13 חיילים סורים נהרגו בחילופי אש בין שתי המדינות באידליב

אנקרה טוענת כי שיירה צבאית שלה הותקפה בעת שנכנסה למעוז המורדים האחרון בסוריה למרות שמשימתה תואמה מראש עם הרשויות המקומיות. ארדואן: פגענו ב-46 מטרות ונטרלנו עשרות סורים

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עשן מיתמר מעל אזור שהפגיזה סוריה בעיירה סראקב, היום
עשן מיתמר מעל אזור שהפגיזה סוריה בעיירה סראקב, היוםצילום: AFP
אי-פי
רויטרס

לפחות שישה חיילים טורקים נהרגו וארבעה נוספים נפצעו בהפגזות של צבא סוריה במחוז אידליב שבצפון-מערב המדינה הערבית. צבא טורקיה תקף בתגובה מטרות סוריות, ועל פי הדיווחים לפחות 13 חיילים סורים נהרגו במתקפת הנגד.

חילופי האש בין צבאות שתי המדינות השכנות, שהיחסים ביניהן ממילא כבר מתוחים מאוד, החלו כמה שעות לאחר ששיירה צבאית טורקית גדולה נכנסה למחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון בסוריה.

משרד ההגנה באנקרה מסר שכוחות צבא טורקיים נשלחו לאידליב לתגבור ושהם הותקפו על אף שמשימתם תואמה מראש עם הרשויות המקומיות. עוד נמסר שהכוחות הטורקיים הגיבו לירי עליהם ושהם השמידו מטרות.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, טען כי 46 מטרות סוריות נפגעו במתקפה הארטילרית והאווירית שביצעה ארצו בתגובה לתקיפת השיירה באידליב וש-35-30 סורים "נוטרלו". עם זאת, הוא לא סיפק ראיות שתומכות בדבריו. ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם", שמושבו בבריטניה, דיווח על מספר נמוך יותר של הרוגים סורים – 13.

"אלה שבוחנים את הנחישות של טורקיה באמצעות תקיפות מסוג זה יבינו את הטעות שלהם", אמר ארדואן לכתבים לפני צבאו לביקור באוקראינה. הוא הוסיף שטורקיה עדכנה את רוסיה, בעלת בריתו הקרובה של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, שארצו לא תסבול מצב שבו ימנעו ממנה להגיב לתקיפות סוריות. "זה לא אפשרי מבחינתנו לשתוק כשחיילים שלנו נהרגים", אמר ארדואן.

מורדים סורים בבונקר בעיירה סראקב במחוז אידליב, בסוף ינוארצילום: AFP

לפי ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם", חילופי האש בין הצדדים אירעו ליד העיר סראקב. הארגון שמתעד את מלחמת האזרחים בסוריה הוסיף שצבא טורקיה ביצע ירי ארטילרי בשלושה מחוזות – אידליב, לטקיה וחמה. במקביל, סוכנות הידיעות הסורית סנא"א דיווחה שכוחות המשטר בדמשק כבשו שני כפרים בדרך לסראקב, ביצעו מרדף אחר כוחות טורקיים והרגו כמה חיילים טורקים. בסנא"א נטען שבמתקפה הטורקית לא נרשמו הרוגים בקרב הכוחות הסוריים.

ההסלמה במתיחות בין טורקיה לבין סוריה מגיעה בשעה שצבא סוריה מנסה לכבוש את מחוז אידליב וחלקים באזור חאלב. כוחות טורקיים מוצבים בחלק מהאזורים שנשלטים על ידי המורדים הסורים כדי לפקח על הפסקת האש שהושגה בשנה שעברה בין טורקיה לבין רוסיה, אך היא קרסה מאז.

היחסים בין שתי המדינות הידרדרו מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. סוריה מאשימה את טורקיה בערעור הביטחון שלה משום שלטענתה אנקרה מאפשרת מעבר של אלפי לוחמים זרים דרך שטחה כדי להילחם בצבא הסורי.

במחוז אידליב מתגוררים כיום שלושה מיליון בני אדם, רובם עקורים מחלקים אחרים בסוריה, והוא נשלט על ידי ארגוני מורדים שונים, חלקם קשורים לאל-קאעידה. בחודש דצמבר יצאה סוריה, בסיוע רוסיה, למבצע צבאי במעוז המורדים במטרה לכבוש מחדש את האזור שהיה בשליטתה בפעם האחרונה ב-2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ