בבחירות לפרלמנט, המשטר האיראני חושש מאחוז הצבעה נמוך

כ-60 מיליון אזרחים יידרשו להכריע בין השמרנים ובין המתמודדים הרפורמיסטים, שמספרם צומצם מראש על ידי ועדת "שומרי החוקה". רבים הודיעו שלא יצביעו: "הבחירות מכורות מראש"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי מצביע בבחירות לפרלמנט, היום
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי מצביע בבחירות לפרלמנט, היוםצילום: OFFICIAL KHAMENEI WEBSITE/רו
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

באיראן נפתחו היום (שישי) הבחירות לפרלמנט, ו-58 מילון אזרחים בעלי זכות הצבעה יידרשו להכריע בין תמיכה במשטר השמרנים ובין רשימות הרפורמיסטים. הבחירות כבר הוגדרו באיראן כחשובות ביותר, בהיותן הראשונות להיערך אחרי פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין והסנקציות הכבדות שהוטלו על המדינה בעקבות כך, ולאחר ההפגנות הסוערות שהתקיימו בנובמבר 2019, שבהן נהרגו 1,500-350 בני אדם.

על פי התחזיות, השמרנים ישמרו על כוחם וישלטו ברוב ועדות הפרלמנט ובתהליכי החקיקה. רבים מחברי הפרלמנט הנוכחי, שנחשבו לאנשי מרכז מתונים, נפסלו מלהתמודד בבחירות הנוכחיות בידי ועדת "שומרי החוקה", האחראית על סינון המועמדים להתמודדות על 290 מושבי הפרלמנט.

הוועדה סיננו עוד לפני פתיחת הקלפיות כ-9,000 מועמדים, מתוך 16 אלף שהגישו את מועמדותם במקור. המועמדים סוננו על פי הקריטריונים החוקתיים, לפיהם יכולים להתמודד בני 35–75, שהם אזרחים איראניים בעלי מוניטין טובים ומוסלמים שומרי מצוות. בהמשך סולקו גם רבים מאלה שנמנים עם התנועות הרפורמיסטיות.

הסינון המקדים הוביל למיעוט קיצוני במתמודדים רפורמיסטים. במחוז טהראן, לדוגמה, 134 שמרנים מתמודדים על 30 מושבים, נגד 28 מתמודדים רפורמיסטים - רק אחד מהם פוליטיקאי בעל ניסיון. בעיר משהאד כלל אין מתמודדים רפורמיסטים ברשימה.

מצביעה בטהראן, היוםצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי

"חברי הפרלמנט הנבחר צפויים לציית באופן עיוור לאייתוללה חמינאי ויהיו רדיקליים יותר בגישתם", חזה רוזבה מירברהימי, פרשן עצמאי לענייני איראן המתגורר בניו יורק. הסינון המקדים עורר כעס רב בקרב המצביעים, וחשש מפני שיעור הצבעה נמוך המשקף בדרך כלל את מידת האמון של הציבור בבחירות ובמשטר עצמו.

עלי גוליזדה, פעיל חברתי בן 34 ממשהאד ומרצה באוניברסיטה, סיפר שבעקבות התערבות הוועדה בהגשת המועמדויות לפרלמנט הוא ומשפחתו לא ישתתפו בהצבעה. "אכפת לי מהביטחון הלאומי ומהמדינה שלי, אבל אני לא יכול לראות את חוסר הכבוד המוחלט הזה כלפי הציבור", אמר בראיון טלפוני. "הבחירות האלו מכורות מראש".

מנגד, הפרשן הפוליטי השמרן פואד איזדי טען שלמרות הסינון הראשוני נותרו מתמודדים מתונים רבים ברשימות. "הפרלמנט החדש יהיה חזק ומאוחד יותר, וישתמש בכל הכלים האפשריים כדי לשמור על משטרו של רוחני", אמר בראיון טלפוני מטהראן.

כדי להבטיח את בואם לקלפיות של בעלי זכות בחירה, בשבועות האחרונים פתח המשטר במסע הסברה ואיומים שבו והובהר שאי־השתתפות כמוה כבגידה במולדת. "כל אדם שאיראן וביטחונה חשובים בעיניו חייב ליטול חלק בבחירות", הכריז המנהיג העליון עלי חמינאי, "האויבים שמאיימים על ארצנו מפחדים מתמיכת הציבור (במשטר) יותר מאשר מיכולותינו הצבאיות... השתתפות בבחירות היא חותמת של תמיכה בשיטת המשטר, ותוביל כך את הביטחון". גם הנשיא חסן רוחאני עודד את הציבור להגיע לקלפיות: "אני מתחנן לפניכם לא להיות פסיביים", אמר ביום שלישי שעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ