תוצאות ראשונות בבחירות באיראן: השמרנים הגדילו את כוחם בפרלמנט

שיעור ההצבעה היה נמוך מהצפוי, למרות דחיית מועד סגירת הקלפיות. כ-40% מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם ברמה הארצית, ובמחוז טהראן 22% בלבד. ראש העיר לשעבר בבירה, מוחמד באקר קליבאף, צפוי להתמנות ליו"ר הפרלמנט

גרדיאן
רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי קלפי בטהראן, היום
עובדי קלפי בטהראן, היוםצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס
גרדיאן
רויטרס
הארץ

המחנה השמרני בפרלמנט של איראן הגדיל את כוחו בבחירות שנערכו אתמול - כך עולה מתוצאות ראשוניות שפורסמו היום (שבת) עם תחילת ספירת הקולות. עד כה הוכרזו 42 מושבים מתוך 290 בפרלמנט, מהם 30 המושבים של מחוז טהראן.

ספירה לא רשמית שערכה סוכנות הידיעות "רויטרס" העלתה כי השמרנים זכו ב-178 מושבים, הרפורמיסטים ב-17 וכי מחוקקים עצמאיים מחזיקים ב-43 מושבים. בכמה מחוזות בחירה שבהם אף מועמד לא זכה בשיעור התמיכה המינימלי של 20% צפויות להתקיים בחירות חוזרות בחודש אפריל.

תוצאות רשמיות של הבחירות צפויות להתפרסם רק מחר, אך המגמה שהסתמנה מפרסומים ראשוניים היא כי תומכיו של המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי, התחזקו. בשנים האחרונות נהנה המחנה הרפורמיסטי מרוב של 120 מושבים בפרלמנט, מול 86 שהיו בידי המחנה השמרני ו-66 של מחוקקים עצמאיים.

לפי התוצאות הראשוניות, כל המושבים במחוז טהראן מוחזקים בידי מוחמד באקר קליבאף - לשעבר ראש העיר של הבירה - וקבוצת מחוקקים הנאמנים לו. קליבאף צפוי להתמנות ליו"ר הפרלמנט במקומו של עלי לריג'אני שפרש מהתפקיד, לפי הערכות כהכנה להתמודדות בבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

שיעור ההצבעה הכללי היה הפעם נמוך מהצפוי - למרות שמועד סגירת הקלפיות נדחה כמה פעמים. גורמים פרו-ממשלתיים טענו כי דחיית סגירת הקלפיות נעשתה על מנת להתמודד עם ההמונים שיצאו להצביע, אולם - ברמה הארצית יצאו להצביע כ-40% מבעלי זכות הבחירה, ובמחוז טהראן 22% בלבד. לשם השוואה, בבחירות ב-2016 עמד שיעור ההצבעה הכללי על 62%, וב-2012 על 66%.

"הממשלה צריכה להפיק לקחים"

מבקרי השלטון טענו כי בממשלה קיוו שהסתערות של הדקה ה-90 על הקלפיות תסתיר את חרם המצביעים - בעיקר בערים הגדולות. "כש-70% מהאנשים לא יצאו להצביע, ובערים הגדולות אפילו 80%, ההערכה האופטימית ביותר היא שהמנצחים מייצגים 50% מקולות המצביעים", אמר סאדק זיבקלאם, פרופ' למדע המדינה באוניברסיטת טהראן. "האם זהו באמת רגע של ניצחון ושל כבוד לאומי?".

תומכיו של מוחמד באקר קליבאף, שצפוי להתמנות ליו"ר הפרלמנט, אתמולצילום: AFP

חבר הפרלמנט העצמאי חסן אלאבי אמר מנגד כי בהתחשב בירידה ברמת המחייה בעקבות הסנקציות האמריקאיות, וכן בדיכוי האלים של המחאה שפרצה בנובמבר בעקבות העלאת מחירי הדלק - שיעור ההצבעה דווקא אינו נמוך במיוחד. "כשלאנשים אין כסף, הם חשים מנוכרים", הוסיף אלאבי. "הממשלה צריכה להפיק לקחים מהבחירות האלו".

אם אכן יזכו השמרנים לרוב בפרלמנט הם צפויים להקשות על הנשיא חסן רוחאני, הנחשב למתון, בשנתו האחרונה לכהונה. לפי התוצאות הראשוניות, בין חברי הפרלמנט החדשים ישנם 14 שרים לשעבר שכיהנו בממשלה תחת הנשיא מחמוד אחמדינג'אד וכן נגיד הבנק המרכזי האיראני לשעבר.

טרם הבחירות פסלה ועדת "שומרי החוקה" כ-9,000 מועמדים מתוך 16 אלף איש שביקשו להתמודד על מושב בפרלמנט. הוועדה סיננה את המועמדים על פי קריטריונים שנקבעו בחוקה - לפיהם מי שראשים להציג מועמדות הם אזרחי איראן בני 35 עד 75, המוכרים כמי שמנהלים אורח חיים דתי.

"אנחנו נמצאים בפני מצב קשה ומורכב שהוחרף בשל שיעור ההצבעה הנמוך", אמר מוסטפה טאג'זדה, פוליטיקאי רפורמיסט בולט באיראן שבעבר ריצה עונש מאסר בכלא אווין הידוע לשמצה. "מדוע המנהיג העליון לא התריע בפני ועדת החוקה שלא לפסול מועמדים עצמאיים וביקורתיים? זה גרם להשתתפות הנמוכה בבחירות והביא לכך שהפרלמנט מייצג רק מיעוט מהעם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ