גרדיאן
רויטרס

עשרות חיילים טורקים נהרגו הלילה (שישי) בתקיפה אווירית במחוז אידליב שבצפון סוריה. גורמים רשמיים בטורקיה דיווחו על לפחות 33 הרוגים, ובארגוני המורדים המסייעים לאנקרה טענו כי המספר עשוי להיות אפילו יותר מכפול מכך. התקיפה אירעה סמוך למוצב של צבא טורקיה באזור ג'בל זאוויה, שעה שלמקום הגיעה שיירת אספקה.

טורקיה הפנתה אצבע מאשימה כלפי צבא אסד, אך לפי כמה מקורות באידליב וצילומים שאמינותם אינה ודאית, חיל האוויר של רוסיה היה אחראי לתקיפה. שר ההגנה הטורקי, הולוסי אקר, מסר כי התקיפה אירעה למרות שהצבא עדכן את כוחות רוסיה באזור.

מוסקבה - המעניקה סיוע אווירי לדמשק מאז ספטמבר 2015 - הכחישה כי מטוסיה היו מעורבים בתקיפה והאשימה את טורקיה בכך שלא עדכנה את המשטר הסורי על נוכחות כוחותיה באזור. משרד החוץ הרוסי הוסיף כי כוחות מורדים באידליב ביקשו להוציא לפועל אמש מתקפה נגד צבא אסד, בקרבת מקום. עוד נמסר כי מוסקבה תשלח שתי ספינות מלחמה, הנושאות טילי שיוט, לחופי סוריה.

באנקרה אף קראו לקהילה הבינלאומית לאכוף איסור טיסה מעל שטחה של סוריה בתגובה לתקיפה. האחראי על דוברות לשכת הנשיא, פרהטין אלטון, הודיע שחיל האוויר הטורקי תקף מטרות של משטר אסד. לפי משרד ההגנה יותר מ-200 מטרות הותקפו מהאוויר והקרקע. "כל המטרות המוכרות לנו של המשטר ימשיכו להיות תחת אש", אמר אלטון, "לא נרשה שמה שקרה ברואנדה, ובבוסניה והרצגובינה יחזור על עצמו באידליב".

טורקיה פתחה את השערים לאירופה

בעקבות התקיפה שוחח שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, עם מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, וביקש כינוס חירום של הברית שבה ארצו חברה. גורם בכיר באנקרה אמר בשיחה עם עיתונאים כי ארצו תפסיק מעתה למנוע מפליטים סורים להגיע משטחה לתחומי האיחוד האירופי. יוון, שכנתה של טורקיה, הודיעה בתגובה כי הגבירה את הפיקוח על גבולותיה בים וביבשה.

לפי הערכות ישנם כארבעה מיליון פליטים מסוריה השוהים בשטחה של טורקיה. בסוכנות רויטרס דווח כי מעברי הגבול בין המדינות נפתחו כבר הלילה. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי קבוצה של כ-300 פליטים ניסתה לעבור את הגבול לבולגריה ונדחתה. לפי ערוץ הטלוויזיה NTV הקבוצה המשיכה לכיוון הגבול עם יוון. בסוכנות הידיעות דמירורן דווח על קבוצות פליטים העושות את דרכן דרך הים לכיוון האי היווני לסבוס.

פליטים אפגנים שהגיעו מטורקיה לאי לסבוס ביוון, היוםצילום: Photo by ARIS MESSINIS / AFP

כמעט מיליון בני אדם שנמלטים מכוחותיו של אסד הקימו מחנה באידליב ליד הגבול הטורקי. זהו המשבר ההומניטרי הגדול ביותר בסוריה מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה לפני תשע שנים. אנקרה הודיעה כי לא תסכים עוד לקלוט פליטים סורים נוספים. אלפי חיילים טורקים נכנסו בשבועות האחרונים לאידליב כדי לאבטח את הגבול – מה שהוביל לעימותים עם משטר אסד.

בספטמבר 2018 חתמו אנקרה ומוסקבה על הסכם שמטרתו להביא לרגיעה בלחימה באזור אידליב, ובמסגרתו יוכלו הצדדים להקים נקודות תצפית. מאז ההסלמה, שתי המדינות האשימו אחת את השנייה בזלזול בהסכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ