ביהמ"ש באנגליה: שליט דובאי אחראי לחטיפת בנותיו ולאיומים על אשתו

אמיר דובאי, מוחמד בן ראשד אל-מכתום, עמד מאחורי חטיפתן של בתו שמסה בשנת 2000 ושל בתו לטיפה ב-2018 והשבתן לדובאי. פרטי המקרים נחשפו לאחר שאשתו, שנמלטה מדובאי, הגישה בקשה לצו הגנה בלונדון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוחמד בן ראשד אל-מכתום בסעודיה, בדצמבר
מוחמד בן ראשד אל-מכתום בסעודיה, בדצמברצילום: AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שליט דובאי ואחד האנשים החזקים באיחוד האמירויות מואשם בחטיפת שתי בנותיו שנמלטו מהממלכה ובאיומים על אחת מנשותיו, כך לפי פסיקת בית משפט לענייני משפחה בממלכה המאוחדת. לפי המסמכים, אמיר דובאי, מוחמד בן ראשד אל-מכתום בן ה-70, עמד מאחורי חטיפתן של בתו שמסה מרחובות קיימברידג' ב-2000, כשהיתה בת 19, ושל בתו לטיפה מלב האוקיינוס ההודי ב-2018, כשהיתה בת 32. שתיהן הוחזרו לדובאי ונכלאו.

המסמך המשפטי, שאורכו 34 עמודים, הוא תוצאה של שורת דיונים בבית המשפט לענייני משפחה באנגליה, שהחלה לפני פחות משנה כשאשתו השישית של השליט, האיא, הגישה בקשה לצו הגנה. באפריל 2019 נמלטה הנסיכה האיא ללונדון עם שני ילדיהם הצעירים, אל-ג'לילה וזאיד, והגישה את הבקשה במסגרת החוק הבריטי להגנה על קורבנות התעללות במשפחה ונישואים בכפייה.

הנסיכה האיא (מימין) בלונדון, בשנה שעברהצילום: AFP

ניסיונותיו של השייח להחזיר את ילדיו הצעירים לדובאי אילצו את בית המשפט להתערב ולחקור את המתרחש במשפחת המלוכה של דובאי. במסמכי בית המשפט מפורטת בין השאר עדותה של לטיפה, בה היא מספרת כי במשך שנים הוחזקה בחדר חשוך וסגור והוכתה לעיתים קרובות. השופט האנגלי קבע כי עדותה מהימנה.

בעניין אשתו, האיא, בית המשפט קבע כי שליט דובאי ניסה לחטוף אותה באמצעות מסוק, ואיים עליה באמצעות כלי נשק, פרסומים באינטרנט ואיומים ישירים על ילדיהם המשותפים. אל-מכתום גם התגרש ממנה ללא ידיעתה, תחת החוק השרעי. עוד נכתב במסמך כי בתחילת 2019, כשהתחילה האיא להתעניין בגורלן של שתי בנותיו של האמיר שנמלטו מדובאי, האיומים על חייה גברו. בין השאר, הושאר אקדח טעון במיטתה ונשלחו אליה פתקים מאיימים.

אל-מכתום הכחיש את כל האישומים נגדו. "מדובר במקרים מאוד אישיים ופרטיים שקשורים לילדינו", נאמר בהצהרה לתקשורת שפורסמה מטעמו של השייח, "ניסיון התגובה שלי נועד כדי להגן על שלומם של הילדים ועל האינטרסים שלהם, אך התוצאה אינה מבטיחה את הגנתם של ילדיי מתשומת הלב התקשורתית... אני מבקש מהתקשורת לכבד את הפרטיות של ילדיי ולא להפריע להם לחיות את חייהם באנגליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ