הארגון למניעת הפצת נשק כימי מאשים לראשונה את סוריה בשימוש בגז סארין

פרסום הדו"ח, שמפרט שלוש התקפות על העיר אל-לטמינה בסוף מארס 2017, צפוי להוביל לגל מחודש של קריאות להעמדתו של אסד לדין באשמת פשעי מלחמה

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה למטה הארגון למניעת הפצת נשק כימי בהאג
הכניסה למטה הארגון למניעת הפצת נשק כימי בהאגצילום: AFP
אי-פי
גרדיאן

הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) האשים לראשונה את משטר אסד בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים בסוריה ב-2017. ארגוני זכויות אדם טוענים שפרסום הדו"ח הוא קו פרשת המים בחקירת פשעי מלחמה ברחבי העולם, וככל הנראה יוביל לקריאות להעמדתו של אסד לדין באשמת פשעי מלחמה.

לפי הארגון, שעובד בשיתוף פעולה עם האו"ם, חיל האוויר הסורי השתמש בגז סארין בשתי תקריות נפרדות כשהפציץ את העיר אל-לטמנה בסוף מארס 2017. בדו"ח נטען עוד שאותה העיר הופצצה באותו השבוע גם בגז כלור. ההתקפות התרחשו כשבוע לפני ההתקפה הכימית הידועה לשמצה על העיר חאן שייחון - ב-24, 25 וב-30 במארס.

קורבנות של מתקפה כימית לכאורה בסוריה, באפריל 2018צילום: Halil el-Abdullah / Anadolu Agency

חוקרי הארגון ציינו בדו"ח באיזו תחמושת השתמשו בהתקפות ובאילו דרגות היו הקצינים שהורו עליהן, אך שמם לא הוזכר בדו"ח הסופי. עוד נכתב כי החקירה התייחסה גם לאפשרות שההתקפה בוימה, אך נקבע לבסוף שיש מספיק הוכחות כדי לומר בוודאות שהיה שימוש בנשק כימי.

לאחר ההתקפה בחאן שייחון, תומכי משטר אסד והממשלה הרוסית שעמדה מאחוריו מיהרו לומר שהתמונות המטרידות - של עשרות אנשים מתים וגוססים - בוימו על ידי המחלצים שהגיעו למקום. על אף שהדו"ח לא התמקד באירועים בחאן שייחון, החוקרים ציינו שטענות דומות נשמעו גם על ההתקפה באל-לטמנה, וכי הם יכולים לומר שקביעותיהם נתמכות בראיונות ובניתוח מעבדתי של הממצאים מהשטח.

ג'רי סמית, חוקר לשעבר בארגון למניעת הפצת נשק כימי, אמר שממצאי הדו"ח הם שלב קריטי בהבאת לדין של האחראים לפשעי מלחמה בסוריה. "רבים בקהילה הבינלאומית חיכו לרגע הזה זמן רב מאוד", אמר, "בדו"ח מצוינים אנשים ספציפיים, ארגונים מסוימים והוא מפרט על לפחות שלוש תקריות משמעותיות. אני מניח שארה"ב ומדינות נוספות יבקשו ישיבה מיוחדת של הארגון לדיון בדו"ח, ומכיוון שלרוסיה אין זכות וטו בנושא, אני מניח שזה יגיע להצבעה".

193 מדינות חברות בארגון הבין-ממשלתי, שחתמו על אמנת הנשק הכימי שעל בסיסה הוקם הארגון - ורוסיה, כמו כל שאר המדינות מלבד סודאן, צפון קוריאה, מצרים וישראל, חברה בו אך אין לה זכות וטו על החלטותיו. רוסיה תומכת במשטר אסד בסוריה. בתגובה ראשונה לאחר פרסום הדו"ח, משרד החוץ האמריקאי מסר כי "זוהי הוכחה נוספת, בשורה הולכת ומתארכת של הוכחות, כי משטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו".

מנכ"ל הארגון, פרננדו אריאס, אמר שכעת על האו"ם והקהילה הבינלאומית לפעול בנושא "כפי שהם רואים לנכון". דובר האו"ם אמר שהמזכ"ל אנטוניו גוטרש "לקח את הדו"ח לתשומת לבו" אך אמר ששאלות בנושא צריכות להיות מופנות לארגון למניעת הפצת נשק כימי. "כעיקרון, המזכ"ל חוזר על עמדתו שהשימוש בנשק כימי בכל מקום, נגד כל אדם, הוא בלתי מתקבל על הדעת. האנשים העומדים מאחורי ההתקפות צריכים לקחת אחריות על מעשיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ