כהונת ראש הממשלה החדש בעיראק נפתחה באופטימיות, אבל לפניו מוקשים רבים

מחוות הפיוס של מוסטפא אל-כאזימי למפגינים ותמיכתן של ארה"ב ואיראן עוררו תקווה שנמצא האיש שיצליח להנהיג את עיראק לאחר חודשים של חוסר יציבות. כעת הוא ייאלץ לאזן בזהירות בין שתי היריבות

שלט מחאה נגד מינויו של אל-כאזימי הפגנה בבגדאד, בסוף השבוע
שלט מחאה נגד מינויו של אל-כאזימי הפגנה בבגדאד, בסוף השבועצילום: KHALID AL-MOUSILY/רויטרס
צבי בראל
צבי בראל
צבי בראל
צבי בראל

ראש ממשלתה החדש של עיראק, מוסטפא אל-כאזימי, חנך את כהונתו בסדרת צעדים בוני אמון. הוא הורה לבתי המשפט לשחרר עצירים שמובאים בפניהם באשמת השתתפות בהפגנות, רשויות בתי הכלא נדרשו לשחרר גם הם את האסירים שכבר נשפטו על עבירות כאלה, ודובר משרד המשפטים הבהיר כי הצעד הזה נעשה משום "שהפגנה היא זכות מובטחת בחוקה העיראקית, בתנאי שהמפגינים לא פגעו במוסדות המדינה". אל-כאזימי הורה גם לפצות את משפחותיהם של כ-550 האזרחים שנהרגו בהפגנות שהחלו ב-1 באוקטובר, והתחייב לחקור את כל מי שמעורב בהרג המפגינים.

במקביל, מינה ראש הממשלה את הגנרל עבד אל-ווהאב אל-סאעדי לראש מנגנון המלחמה בטרור, אחרי שהודח על ידי ראש הממשלה היוצא עאדל עבד אל-מהדי. אל-סאעדי נחשב ל"גיבור מוסול" אחרי שעמד בראש הכוחות ששחררו את העיר משליטת דאעש, ושמו נישא בפי המפגינים שדרשו להחזירו לתפקידו אחרי הדחתו.

אל-כאזימי מושבע לתפקיד בבגדאד, בסוף השבועצילום: AFP

אל-כאזימי, עיתונאי בעברו וראש המודיעין בעת פרוץ ההפגנות, התייצב לצד המפגינים והתנגד למבצעי הדיכוי הברוטליים שביצעו אנשי המיליציות השיעיות בהנחיית איראן. כעת, כראש ממשלה, הוא מבטיח להם עיראק דמוקרטית שתעניק להם את מקומם הראוי בשלטון. הרוח החדשה שמנשבת מלשכתו של ראש הממשלה היא התחלה אופטימית, שעשויה להעיד על סיכוייו להנהיג את המדינה שניסתה במשך כחמישה חודשים למצוא לעצמה ראש ממשלה אחרי שלושה מועמדים שנכשלו.

תמיכה חריגה

באופן חריג, מינויו של אל-כאזימי זוכה בתמיכתן של איראן וארה"ב. כבר נפוצו השערות בדבר הסיבה להסכמה הזאת, בהן ההערכה ששתי המדינות, ששרויות במשבר הקורונה והשלכותיה הכלכליות העצומות, התעייפו מעיסוק במיקרו-פוליטיקה עיראקית. בתוך פרק זמן קצר יחסית, הצליח אל-כאזימי להשיג את אישורו של הפרלמנט העיראקי ל-15 מתוך 22 השרים שהציע. חמישה אחרים עדיין ממתינים לאישור, ואילו למשרת שרי הנפט והחוץ - שני תיקים כבדי משקל - הוא עדיין לא הציע מועמדים.

מפגינים נגד הממשלה בבגדאד, אתמולצילום: Khalid Mohammed/אי־פי

החידוש הוא שאפילו בכירי המיליציות השיעיות הצטרפו לתמיכה, ובניגוד לקריאות הקודמות שדרשו את הוצאת הכוחות האמריקאיים מעיראק, הצהיר מוחמד אל-רבאן, ראש קואליציית "אל-פתח", הגוף הפוליטי שמייצג את המיליציות השיעיות, כי הוא מצפה לכך שארה"ב תסייע לעיראק ולא תיטה לשום צד.

אבל התמיכה הגורפת שלה זוכה אל-כאזימי, כמו גם צעדי הפתיחה המעודדים שבהם נקט, יעמדו בקרוב למבחנים קשים שבהם יידרש להוכיח את יכולת ההנהגה שלו. בתחילת חודש יוני צפוי לו סבב שיחות עם נציגי הממשל האמריקאי, שיתמקדו בשאלת המשך שהייתם של הכוחות האמריקאיים בעיראק אחרי שהפרלמנט אישר לדרוש את נסיגתם. הצדדים ידונו גם באופן פעילותם של הכוחות העיראקים נגד תקיפת מטרות אמריקאיות, חידוש ההדרכה הצבאית לצבא העיראקי - שהוקפא בעקבות מגפת הקורונה - והסיוע האזרחי שעיראק מבקשת ממוסדות מימון בינלאומיים. וושינגטון מתכוונת להציג דרישות מעשיות ולא תסתפק בהצהרות גינוי, הבהירו בכירים בממשל האמריקאי לראש הממשלה, ועוזר שר החוץ לענייני המזרח התיכון, דיוויד שנקר, הצהיר בפומבי כי "ארה"ב מאוכזבת מאוד מביצועיה של ממשלת עיראק בכל הנוגע להגנה על כוחות הקואליציה".

מפגינים נגד הממשלה בבגדאד, אתמולצילום: Khalid Mohammed/אי־פי

נקיטת מהלכים צבאיים נגד המיליציות השיעיות עלולה להציב את אל-כאזימי על מסלול התנגשות עם מפלגות שיעיות שתומכות בהן, ומול איראן שרואה בהן זרוע ביצועית ליישום מדיניותה בעיראק. אל-כאזימי, כמו קודמיו, יצטרך להתמודד עם דילמה מורכבת. האם לאמץ את הדרישות האמריקאיות ובכך להבטיח את הסיוע הכספי הבינלאומי שנדרש לו לצרכי מימון שוטף, לשלם משכורות שפרעונן נדחה כמה חודשים ולהיאבק בקורונה – או מהצד השני, להניח לאיראן להמשיך ולהכתיב את מדיניותו, ובכך להבטיח את הסחר הבילטרלי החיוני עם איראן שנאמד לפני המגפה ביותר מ-12 מיליארד דולר, את המשך אספקת החשמל והמים מאיראן, ואת השקט הפוליטי שדרוש לו מצד המפלגות הפרו-איראניות.

פאזל נפיץ

אל-כאזימי הצהיר אמנם כי הוא שואף להרחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי עם איראן וכי לא יאפשר להפוך את עיראק לכן שיגור של התקפות נגדה, אבל הוא גם אינו שואף להפוך את עיראק לזירת התגוששות בין איראן לארה"ב ולאבד את הערוץ היחיד שיכול לסייע לו להתגבר על המשבר הכלכלי. על פי הערכותיהם של כלכלנים עיראקים, עיראק זקוקה לזריקת מימון בהיקף של כ-40 מיליארד דולר, ואילו חברת דירוג האשראי פיץ' העריכה בחודש אפריל כי הגרעון התקציבי בשנת 2020 עלול להגיע ל-30% מהתמ"ג והחוב הלאומי ליותר מ-80 אחוזים ממנו. איראן איננה יכולה להעמיד לרשות עיראק סיוע בהיקף הנדרש, וללא מימון בינלאומי, שזקוק לאור ירוק אמריקאי, עלול אל-כאזימי למצוא עצמו מול מחאה ציבורית חדשה שעלולה כמו קודמתה להביא להפלת הממשלה.

אל-כאזימי (משמאל) וקודמו בתפקיד עאדל עבד אל-מהדי בפרלמנט בבגדאד, בסוף השבועצילום: IRAQI PARLIAMENT MEDIA OFFICE/

זו איננה רק הדילמה של ראש הממשלה העיראקי. חרף הרטוריקה הלוחמנית, ארה"ב, כמו איראן, מעדיפה יציבות בעיראק וממשלה מתפקדת על פני כאוס שעלול לגרור אותן לעימות ולהצמיח מיליציות חמושות חדשות, ואף לספק הזדמנות לשרידי דאעש לחדש את פעילותם. איראן, שהחלה להסיג חלק מכוחותיה מסוריה, וארה"ב שחותרת לצמצם את נוכחותה במזרח התיכון, ייאלצו לקיים בעיראק "חיים משותפים" כדי לשמר לפחות חלק מהשפעתן במדינה.

הפאזל הנפיץ שמציבות לפניו איראן וארה"ב, איננו מנותק משדה המוקשים הפוליטי שאותו שואף אל-כאזימי לפרק באמצעות חוק בחירות חדש וקיום בחירות מוקדמות. מטרתו תהיה להעניק ייצוג ראוי לנשים ולצעירים שהראו את כוחם בהפגנות, ולפרק את המונופולים הפוליטיים שמחזיקים את קופת המדינה בגרונה כשלחלקם יש גם מיליציות פרטיות. ניסוח חוק חדש צפוי להעמיד על רגליהם האחוריות את כל האינטרסנטים העדתיים והפוליטיים, בעוד שמסמוס היזמה עלול להוציא מאות אלפים לרחובות. ואם אלה אינן מספיקים כדי למלא את סדר יומו של אל-כאזימי, מעבר לפינה אורב לו עימות עם החבל הכורדי שדורש לקיים את הסכם הנפט תמורת תקציב שנחתם עם ראש הממשלה, שלפיו על ממשלת עיראק להעביר לחבל הכורדי כ-14% מכלל הכנסות המדינה בתמורה לחלק מן הנפט שמופק בחבל הכורדי. משעמם לא יהיה בבגדאד בחודשים הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ